N®. 545. Zondag 25 December. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en auicro landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. De Uitg. van de Tex. Conrant berichten dat in het nummer van 1 Januari weder gelegenheid zal zijn tot het opnemen van Nieuwsjaarsgroeten (advertentiën) niet meer dan 5 regels beslaande, tegen betaling van 20 cents contantgrooter dan 5 regels zijnde, worden als gewone adver tentiën berekend. Tijdige inzending daarvan, uiterlijk Zaterdag morgen vóór 9 uur, wordt beleefd verzocht. HERINNERING, De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert de ingezetenen aan het bepaalde vervat in art. 7 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende Het is verboden a. onreinheden enz. d. de Straat te schrobben, water daarop uit te storten of te laten loopen, wanneer het vriest j e. enz. Overtrediüg dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f3.— Texel, 23 December 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 24 Dec. 1892. In de Gemeenteraadszitting van Donderdag jl. werden tot leden van het Burg. Armbest. herbenoemd de heeren M. de Graaf van Cocksdorp en C. Blom Cz. van Oudeschild. Tot Comm. over de Bank van Leening werd herbenoemd de heer C. J. Rab. Tot regent van het Algemeen Weeshuis de heer A. P. Koorn en tot regentes Mej. Ponger—Gaaf. Naar wij vernemen zal met de kinderen van de Zondagschool, 's avonds van den tweeden Kerstdag het Kerstfeest worden gevierd in het lokaal van de Chr. bewaarschool alhier. Waal, 18 Dec. Door notabelen in de Hervormde Kerk is tot Kerkvoogd gekozen de Heer A. Dalmeijer. Oudeschild, 23 Dec. De ingezetenen van dit dorp zijn het bestuur der gemeente veel verplicht voor het bestraten van het pad onder den dijk langs naar de haven. Voor een paar jaren aangevangen, werd de bestrating nu geheel doorgetrokken. De beste dank aan het bestuur, dat zoo zorgt ons goede wegen te bezorgen, zal wel zijn om steeds den goeden weg te gaan, ook in figuurlijken zin. De „N, Pr. Gr. Ct." zegt, dat het de toeleg van een paar woordvoerders der soci aal-democratische partij is oproerige tooneelen onder de arbeiders in Groningen uit te lokken. Pas is door de militairen de rust hersteld of zij treden in eene andere plaats op en balda digheden volgen. De prijs der aardappelen is zóó laag ge worden, dat vele landbouwers deze voor vee voeder gebruiken. Toch zal men weldoen hiermede voorzichtig te zijn, daar bij een land bouwer onder Bocholt drie koeien door het eten van aardappelen ziek werdeD. Een daarvan is reeds gestorven, terwijl men de anderen hoopt te behouden. Het bestuur der Vereeniging het „Friesch Rundvee-Stamboek" heeft zich tot de Regeering gewend met het verzoek om de markten in Nederland gedurende 3 maanden voor hoornvee te doen schorsen, ten einde daardoor de brand punten voor de uitbreiding van het mond- en klauwzeer op te heffen, en heeft verzocht deze schorsing zoodra doenlijk te doen aanvangen, daar het juist nu gedurende den staltijd van het vee de beste gelegenheid is, om met meer kans van slagen de ziekte te bestrijden, waarvan de voort- woekering ook in Friesland reeds de sluiting van Duitschland voor den invoer van ons vee heeft veroorzaakt. In de militaire bakkerij te Breda zal den 27n December publiek bij opbod worden ver kocht 500 KG. grint, 200 KG. zemelen en 40 KGbroodkruimels. Wie zal nu nog durven beweren, dat men aan het Ministerie van Oorlog niet zuinig is? Ter verklaring van den minder goeden toestand, welke in 't Oldambt heerscht, en de allengs ontstane ontevredenheid, schrijft men aan de „N. Gr. Ct." het volgende „De fout schuilt in 't verledene. Kent u den Oldambster boerenknecht of kent u hem niet? Het is een stoere kerel, goed gevoed en kind van goed gevoede ouders. Hij draagt een blauwen kiel met roode biesjes niet onaardig eene ruime pilow broek en stevige laarzen. Een kerel als een boom, die werken kan en werken wil. De kerel is niet kwaad, maar hy is ruw. Hij is niet slecht, maar hij is ongemanierd en slecht opgevoed. Wat maalt hij om het socialisme en theorieën, welke hij niet begrijptAlleen zijne vingers jeuken hem in de lange winteravonden, als by verlegen is met zyn tyd en zynerobuste lichaamskracht, welke uiting zoekt. Wat zal hy doen in zyne avonduren De boer by wien hy dient, heeft hem geleerd dien tyd op straat en in herbergen door te brengen. Ik zal de goeden niet te na spreken, maar had men 's avonds na 7 uren voor het dienstpersoneel een behooriyk verlicht en verwarmd vertrek be schikbaar gesteld met een kopje koffie en af en toe eenige lectuur, dan waren de toestanden nooit zoo ernstig geworden als ze nu zyn. Ik voor mij meen dat de landbouwer, toen het hem in de laatste 20 of 25 jaren naar den vleesche ging, zich te hoog boven zyne knechten en meiden heeft verheven en dat hij den band, welke meester en knecht moet verbinden, heeft losgelaten. Heer en knecht zijn van elkaar vervreemd en de laatste, tengevolge van eene misplaatste zuinigheid, op straat gedreven en aan zichzelveD overgelaten, is ruwer en losbandiger geworden." Het Leger des Heils heeft te Sloten (bij Amsterdam) een stuk weiland gehuurd, waar een smederij en een werkplaats tot het harsen van houtvuurmakers zal worden opgericht. Het plan bestaat tot het stichten eener land- kolonie, waar tuiniers gelegenheid zullen heb ben de warmoezerij uit te oefenen, terwijl er tevens een hoenderpark en een konijnfokkerij zullen worden gevestigd. De directie der Maatschappij der Exploi tatie van Staalwaterbronnen, te Haarlem, heeft eene brochure het licht doen zien, waarin de geschiedenis der „Wilhelmina-Bron" en de therapeutische waarde van het water worden behandeld en verklaard. Deze brochure wordt aan alle medici in Nederland rondgezonden, met het doel hunne aandacht op dit staalwater te vestigen en het in voorkomende gevallen aan hunne patiënten voor te schrijven. In Haarlem niet alleen, doch ook in andereplaatsen van ons land, o. a. Amsterdam, Leiden, Den Haag, Arnhem, enz., heeft het water reeds een zeer gunstige ontvangst genoten en werd met uitstekend gevolg toegepast, vooral bij min of meer ernstige lijders aan bloedarmoede. Bij de behandeling der, waterstaatsbegrooting in de afdeehngen der Tweede Kamer is door sommige leden aangedrongen op nog grootere beperking van den Zondagdienst. De Minister van Waterstaat acht dien aandrang echter niet geheel gerechtvaardigd. In beginsel is aangenomen, dat elk ambtenaar op Zondagsrust aanspraak heeft. Die regel wordt in dier voege toegepast, dat aan sommigen om de twee of drie weken een geheel vrije Zondag, aan anderen, de brievengaarders (die uit den aard der zaak niet kunnen worden vervangen, omdat zij alleen staan) een gedeeltelijk vrye Zondag, met indienststelling van hulppersoneel als er aanleiding toe bestaat, is of op aanvraag wordt toegestaan. Met de bestelling op het platteland wordt voorts reeds gehandeld, als in het verslag wordt aan de hand gedaan, nameiyk, dat zij is beperkt tot eene bestelling éénmaal daags. Het in 't geheel niet bestellen van pakketpost- goederen op Zondag is aan bezwaar onderhevig, omdat er te waken is tegen het onbesteld laten gedurende eenen geheelen dag van goederen, als versch vleesch, wild, groente, bloemen en meer andere, die aan spoedig bederf onderhevig zyn Te Hillegersberg wordt door den eigenaar van een huis, dat eene waarde heeft van f 2000, dit perceel verloot 60 ct. per lot. Het win nende nummer zal zijn, dat waarop de f 100,000 der volgende Staatsloterij valt. Als de eigenaar al zijn loten plaatst, krijgt hij op die wijze f 12,600 voor zijn perceel. Uit Lieveren (Dr.) schrijft men: De hen, welke den boeren jaarlijks de gouden eieren bezorgde, is bijna afgelegd. Nog een paar jaar en de hen is geslacht en men staat voor de overblijfselen van de groote bosschen, welke voor jaren ons gehucht omgaven. Wat is er overgebleven van die bosschen, waarin men molenassen en keur van prachtige eiken aantrof? Niets dan eene wildernis, waarin hooge heide, groote varens en eene groote massa hulst om den voorrang dingen en hier en daar wat weekhout. En dat alles door de lauwheid of misschien onverschilligheid van de eigenaren, die het poten vergaten, doch het rooien uitstekend verstonden. Nog een paar jaar en de verschillende bladen zullen de telkens in de maand December voorkomende advertentie van groote verkoop in de Liever- sche bosschen niet meer behoeven te plaatsen. Zooals een paar dagen geleden reeds is ge adverteerd, wil men tot verdeelen overgaan nu er niet meer valt uit te deelen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1