Gemeenteraad te Texel. Door drift vervoerd, gaf te Den Helder eene vrouw een jongen, die haar veel overlast aandeed, met een teil een klap op het hoofd eenige dagen daarna stierf de jongen ten ge volge van eene hersenschudding. De justitie, die zich met deze zaak bemoeit, zal nu hebben uit te maken, of die klap dan wel eene andere reden de oorzaak van den dood is. Naar aanleiding van het door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aan de Regeering in overweging gegeven denkbeeld, om tot voorkoming der verspreiding van het mond en klauwzeer, het houden van markten van herkauwende dieren in het geheele Rijk tijdelijk te verbieden, heeft de minister van Binnenland- sche Zaken verklaard, het uitvaardigen van zoodanig algemeen verbod niet wenschelijk te achten, doch gaarne bereid te zijn om voor stellen tot het verbieden van bepaalde markten telkens in overweging te nemen. Door het bestuur der Nederlandsche Heide- Maatschapplj is een adres gericht aan den minister van Justitie en door de directie adhaesie hierop gevraagd aan verschillende landbouw-maatschap- pijen en afdeelingen. In dit adres vermeldt het bestuur der Ned. Heide-Maatschappij o. a., dat het kennis genomen heeft van het koninklijk besluit van 29 October 11. (Stbl. no 236J en met leedwezen daaruit opge merkt heeft, dat de spreeuw (Sturnus vulgaris) niet meer opgenomen is onder de door de wet beschermde vogelsoortendat het dit ernstig betreurt, omdat de spreeuw van de insectenver volgers de meest werkzame is en tot de voor de houtteelt nuttigste vogels behoortdat de spreeuw schadelijk kan zijn voor een klein getal vruchten soorten, doch dat dit beperkt blijft tot enkele streken en tot een paar weken in het jaar, eene benadeeling, die door plaatselijke en tijdelijke maatregelen te voorkomen is. Redenen waarom adressant het verzoek tot den minister richt, de spreeuw wederom te doen opnemen onder de beschermde vogelsoorten. Eiken dag komt nog, aldus schrijft men uit het Old-ambt, versterking van huzaren de Regeering neemt afdoende maatregelen, tot genoegen van alle weidenkenden, die in den laatsten tijd blootstonden aan de ergste aanvallen en grofste ingrijping in de persoonlijke vrijheid. Daar in de gemeenten Blijham, Wedde en omstreken ook een kwade geest begint te heerschen en de politie aldaar nog niet versterkt was, hebben zich de autoriteiten gehaast ook daar huzaren te detacheeren. Dezen werden per telegraaf uit Zutfen ontboden en zij kwamen Maandag in die gemeente aan, zoodat op dit oogenblik ongeveer 250 man paardevolk in de verschillende plaatsen de wacht houdt, om bij de eerste poging tot ongeregeldheden deze met alle kracht tegen te gaan. Zondagavond werd, naar men aan de „N.Gron. Ct." meldt, te Beerta van achter heggen, parallel met den openbaren weg aldaar gelegen, met revolvers geschoten op de voor bijtrekkende patrouille huzaren, zonder na- deelig gevolg voor manschappen of paarden. De commandeerende officier loste eene enkele maal een vuurwapen, doch gedoogde zulks aan zijne onderhoorigen niet, om de vrouwen en kinderen op den weg, voor mogelijk onheil te bewaren. In de „Zwolsche Courant" wordt door den heer L. J. van Dijk te Zwolle de aandacht gevestigd op de verandering in de voorwaarden der aanbesteding van spek voor het Neder landsche leger. Vroeger was altijd bepaald dat het spek moest zijn „uitsluitend inlandsch hard droog". Thans is die bepaling vervallen en hoewel het Amerikaansche spek bij Koninklijk besluit van 1884 verboden is, geeft de prijs der inschrijvingen aanleiding tot het vermoeden, dat dit wél geleverd wordt. Die prijs is 50 h 55 ets. per kilo en daarvoor kan, volgens genoemden heer van Dijk, geen Hollandsch geslacht spek geleverd worden. Op een der reusachtige zolders van het Centraalstation bevindt zich, zegt het D. v. N. de bergplaats van goederen, die de passagiers in den loop van het jaar achtergelaten hebben, hetzij in de stations, hetzij in den trein. Hoewel het meerendeel der goederen ons onmiddellijk herinnert aan den haastigen, vergeetachtigen spoorwegreiziger, die, het rijtuig uitstappend, zijn wandelstok, parapluie of valies in het net laat liggen, treft men hier een verzameling aan van de meest uiteenloopende voorwerpen boeken- en kanapékussens, kistjes sigaren en Edammer kaasjes, stoelen en aardewerk, van alles wat. Stokken, reisdekens, handkoffers in allerlei vormen, kleuren en afmetingen, brengen één stomme aanklacht in togen don gejaagden, zenuwachtigen 19de-eeuwschen reiziger. Eens in het jaar houdt de maatschappij groote opruiming en worden de niet-opgeëischte goederen publiek geveild. Het hoofd eener inrichting van onderwijs te Batavia ontving onlangs het volgende schrijven„Mijn zoon heeft de school gedurende eenige dagen niet kunnen bezoeken, daar zijn vader overleden is. Nu deze hinderpaal uit den weg geruimd is, komt hij weder school.'* Zekere S., te Bladel (N.-B.) die met zijne echtgenoote in oneenigheid leefde, had haar Vrijdag buiten de woning gesloten, zoodat zij bij een buurman nachtverblijf moest zoeken. Hij zelf, laat uit de herberg thuiskomende, had den huissleutel verloren. Hij heeft toen eenige pannen op het dak verwijderd en getracht door de opening naar binnen te klimmen. Doch dit gelukte hem niet; zijne jas schoot hem over het hoofd, en tusschen de panlatten bekneld, is het lijk van den ongelukkige, die niet in staat schijnt geweest te zijn zich uit zijne benarde positie te bevrijden, Maandag gevonden. Vergadering Donderdag 22 Dec. 's morg. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren P. KeUser, Koorn, Koning. Bakker, Brouwer, Boon, Ztjm, Roeper, Dros en C. Keijser Pz. Afwezig de heer Coninck Westenberg, met ken nisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen van de vorige gelezen en goedgekeurd. Door den Voorz. wordt medegedeeld: dat de beproeving met de brandbluschmiddelen op de verschillende dorpen heeft plaats gehad en dat voor den Burg zulks eene uitgave noodzakelijk heeft gemaakt van 109.60, weshalve hij die beproeving niet meer zal doen plaats hebben, tenzfj op uitdrukke lijk verlangen van den raad: dat aan het besluit, tot ontruiming der woning bewoond door Jb. Puiman, op 21 Nov. gevolg is gegeven, doch zulks geene moeielflkheden heeft gege ven, aangezien de bewoner genoemd perceel reeds vrij willig had verlaten; dat in het geven van onderwijs in de nuttige hand werken te de Cocksdorp, is voorzien, door daarmede te belasten Mej. P. Brans; dat door den inspecteur bij de telegrafie zijn goedge keurd de benoemingen in de vorige vergadering gedaan, tot bediening van het telefoonkantoor aan den Hoorn; dat door Rijk en prov. is toegestaan de gevraagde subs, tot verbetering der toegangswegen aan de Haven; dat door B, en W. is vastgesteld eene instructie voor beambten ter Secretarie(hiervan wordt voor lezing gedaan); proces-verbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger, kassa was f 2235 89. Wordt alles voor kennisgeving aangenomen. Nog wordt voorlezing gedaan van een adres van het bestuur van de 30 gem. polders alhier, daarin te kennen gevende dat, tengevolge de ongunstig fin. toestand van dat waterschap, het niet mogeltlk is de weg in 1858 door dat witerschap tusschen Burgen Waal aangelegd, naar eisch te onderhouden, en berich tende dat van af 1 Sept. 1893 die weg niet meer voor rekening van het waterschap zal worden onderhouden. De Voorz. zegt dit adres thans niet aan de orde te zullen stellen, doch doet voorlezing van een schrijven van B. en W. bereids aan het bestuur van genoemd waterschap, naar aanleiding van bovenge noemd adres, gezonden. In dat antwoord betuigen B. en W. hunne ver wondering over den inhoud van meergenoemd adres, (dat ter gelegener tijd bij den Raad aanhangig zal worden gemaakt,) zij wijzen er op dat bedoelde weg niet wordt in orde gehouden, en, zich refereerende aan de uit het adres blijkende verklaring dat het onderhoud van den weg thans bij het waterschap berust, nemen zfl deze gelegenheid waar om genoemd waterschap aan te schrijven daarin (goed onderhoud) te doen voorzien. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen; ter gelegener tijd zal het adres in den Raad aan de orde worden gesteld. Door den Voorz. wordt medegedeeld dat voor de vacature van onderwijzer aan de Koog zich geene sollicitanten hebben aangemeldnaar het oordeel van B. en W. wordt de betrekking voldoende gesalarieerd, waarom zij geen voorstel tot verhooging van salaris meenen te moeten doen, doch met eene nieuwe oproe ping willen wachten tot de examens zfln afgeloopen. De Raad vereenigt zich hiermede. Op het in de vorige vergadering aangehouden adres van Mej. Boelig—Hesse, te de Cocksdorp, om eene gratificatie, luidt het prae-advies van B. en W. tot afwijzende beschikking; als redenen worden daarvoor aangevoerd dat buitengewone werkzaamheden het toestaan van eene gratificatie kunnen wettigen doch die hier niet zijn gepresteerd, dat verminderde praktijk niet kan leiden tot het verleenen van eene gratificatie, welke jaarlijks wederkeerend, verhooging van jaar wedde zou zijn. De heer C. Kejjser Pz. verklaart zich korteltjk tegen het prae-advies van B. en W., hetwelk door den weth. Kejjser nader wordt toegelicht. B(j stemming wordt het prae-advies van B. en W. aangenomen met 9 stemmen tegen 1; tegenstemde de heer C. Keijser Pz. Een daarna volgend voorstel van B. en W. tot in gebruikgeving van grond op het haventerrein te Oudeschild, aan particulieren, was slechts eene besten diging van vroeger verleende rechten, hetwelk thanB op zuiverder grondslag wordt gebracht en wordt goedgekeurd. Komt ter tafel een voorstel van B. en W. om aan den heer de Braai, welke gedurende 2 maanden de waarneming en het toezicht van de school met uit gebreid leerplan heeft op zich genomen, daarvoor de dank van den Raad te betuigen en eene gratificatie van f 40 toe te kennen. Dit voorstel vond eenige bestrijding bfi den heer Dros, die opmerkte dat de door den heer de Braai bewezen diensten in de gewone schooluren zjjn geschied en ook anderen dientengevolge meerder werk hebben moeten verrichten, 't Kwam ons voor dat de heer Dros eene gratificatie van f 25 voldoende achtte. De Voorz. en de Weth. Kejjser beantwoorden korte ltjk den vorigen spr., waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Komt in behandeling het voorstel tot het aangaan eener ttjdeltjke geldleening van hoogstens f 3000, niet langer dan 6 maanden tegen eene rente van hoogstens 5 ten honderd. De heer C. Kefjser Pz. geeft in overweging de leening voor een jaar aan te gaan; spr. meent dat zulks dan tegen gunstiger conditiën zou kunnen plaats hebben. Na toelichting door den Voorz. wordt ingevolge het voorstel besloten. Wordt gelezen een adres van den heer W. Plens, H. d. S. te Z.-Eierland, verzoekende verhooging zijner jaarwedde tot gelijk bedrag als door de overige hoofden van scholen wordt genoten. Het prae-advies van B. en W. op dit verzoek strekte tot afwijzende beschikking, wordende volgens de meerderheid dier comm., de betrekking voldoende gesalarieerd. Dit prae-advies lokte tot eene kleine discussie uit; de heer C. Keijser Pz. meent dat de Raad door aan neming van dit prae-advies inconsequent zou han delen; spr. zou er voor zjjn de jaarwedden gel(jk te stellen. De weth. Keijser verdedigt het prae-advies van B. en W.; spr. zegt dat de kennisname van het verzoek hem onaangenaam aandeed, de benoemde is nog slechts kort in functie, daarbij is het onderwijs in de handwerken aan diens echtgenoote opgedragen, het verzoek vindt hjj daarom wel wat ontijdig. De heer C. Keijser Pz. is het eens met de aange voerde argumenten, doch zou ter wille van de conse quentie gunstig op het verzoek willen beschikken. In stemming gebracht, wordt het prae-advies van B. en W. aangenomen met 7 tegen 3 stemmentegen stemden de heeren Roeper, Dros en C. Keijser Pz. Wordt gelezen een adres van D. Bruin, gem-veld- wachter aan de Waal, verzoekende verhooging zijner jaarwedde met f 50. Het prae-advies van B. en W. is om op dit verzoek afwijzend te beschikken; hoewel alle lof hebbende voor de door adress. betoonde dienstijver, meenen B. en W. toch tot geene verhooging van salaris te mogen adviseeren omdat adress. werkzaamheden gelijk zijn aan die van de veldwachters der andere dorpen en deze dan evenzeer om verhooging van salaris kunnen verzoeken. De heer C. Keijser Pz. meent dat de dienstijver door adress. betoond, wel moet worden gewaardeerd, alsook dat diens werkkring grooter is dan die der overige veldwachters. Het laatst aangevoerde wordt echter bestreden, de werkkring van Bruin als gemeente-veldwachter is niet grooter dan die der andere veldwachters, erkend wordt dat hij ook daarbuiten goede diensten bewijst, welke evenwel door eene andere corporatie worden beloond. Bi) stemming wordt overeenkomstig het prae-advies van B. en W. besloten. Tegen stemde de heer C. Keijser Pz. Adres van J. Kalis, onbez. rijks-veldwachter te de Cocksdorp, verzoekende eene gratificatie voor gehou den politie-toezicht, tijdens de vacature riJks-veld- wachter. B, en W. stellen voor adress. eene gratificatie te verleenen van f 5. Hiertoe wordt besloten. Daarna wordt overgegaan tot de volgende benoe mingen twee leden voor het burg. armbestuur.- Benoemd werden de heeren M. de Graaf en C. Blom Cz., aftre dende leden, resp. met 9 en 10 stemmen, de heer Jb. Buis verkreeg 1 stem. op de voordracht waren mede geplaatst de heeren Joh. de Graaf, te Cocksdorp en D. Vos Dz. te Oudeschild. Commissaris voor de Bank van Leening: benoemd wordt de heerC. J. Rab, aftredend lid, op de voordracht was tevens geplaatst de heer J. W. Roeloffs. c. Regent voor het alg. Weeshuisbenoemd wordt de i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2