N°. 547. Zondag 1 Januari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Bij 't wisselen van den jaarkring. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor db» Bobo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nbdkbland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. HERHAALDE WAARSCHUWING. DE BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, overwegende, dat zich in deze gemeente enkele gevallen van febris typhoidea voor doen overwegende, dat ongekookte melk, zooals her haalde malen gebleken is, een bron tot uitbreiding der besmetting oplevert waarschuwt de ingezetenen ten dringenste tegen het gebruik van ongekookte melk en nooaigt hen uit melk niet anders te gebruiken, dan nadat zü minstens 5 minuten goed heeft gekookt. Texel, 30 December 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. 1893 - 1893. Niet in de boeken, neenhéb ik gevonden En van geleerden, och, weinig geleerd Wat ons de wijzen als waarheid verkonden Straks komt een wijzerdie 't wegredeneert. 't Leven alleen is de school van het leven, Levenservariyig het heilige boek God! door uw wijzenden vinger geschreven Daar ik niet vruchtloos de waarheid in zoek. Zélf moet gij 't zoeken en zelf moet gij 't vinden Mensch, in uw hart, in het Woord, in uw lot, Anders zoo spelen de wervelende winden, Mensch, met uw hart, uw geloof en uw God. De Génestet. Een mijlpaal aan den levensweg. We staan aan den vooravond van een nieuwen jaarkring: we zijn weder aan een mijlpaal op onzen levensweg. Komen er zoo nu en dan dagen van beteekenis in den kring van menigeen, de Oudejaarsavond, de overgang tot een nieuwen jaarkring, is een tijdstip waarvan het gewichtige niet door enkelen maar door haast allen wordt gevoeld. Zoowel in het maatschappelijk, als in het persoonlijk leven van iederen mensch, is de wisse ling van een jaarkring meer of minder ernstig, een tijdstip van meer dan gewone beteekenis. Immers, wanneer we op den Oudejaarsavond den blik terug laten gaan over het tijdperk dat weldra achter ons zal leggen, dan doen zich aan ons voor oogenblikken van vreugde of droefheid, tevredenheid of onvoldaanheid. En toch, wie verwijlt niet nog eens gaarne bij de dagen van vroeger, ook al brengen die herin neringen somtijds eene weemoedige stemming teweeg Dat is het recht van den Oudejaarsavondeene revue over het bijkans afgeloopen jaar, een langer verwijlen bij dagen en gebeurtenissen van betee kenis: een opmaken van credit en debet. Gelukkig de mensch die slechts op zonnige dagen mag terugzien, maar niet minder gelukkig ook hij, die tegenover de moeieltjke en donkere dagen hem in dat jaar beschoren, weet te vinden en te vergaren die enkele zonnestraaltjes welke toch voor allen wel eens doorbreken, om ze als tegenwicht te doen dienen tegenover de dagen van bekommering en druk; voor hem die dit kan doen is het afscheid van het Oudejaar wel treffend, doch niet te zwaar. Doch niet slechts ondervonden lief en leed, ook de vraagof tegenover genoten'voorrechten ook den plicht van naastenliefde is betracht, eischt op den Oudejaarsavond beantwoording. We beleven moeielijke tijden, wordt vaak beweerd; die moeielijkheid is, duidelijker uitgedrukt, het schamel stuk brood, de moeieltjke levensstrijd ivoor zoo menigeen; tot verbetering van dien <5 tand naar vermogen mede te werken, is aller plicht; of aan dien plicht is en wordt voldaan, moge wel worden overwogen op den laatsten dag van het jaar. Wanneer we in gedachten nagaan wat het jaar 1892 in het algemeen alzoo gaf, dan valt er waarlijk niet op te roemen; de belemmering in de uitvoer van vee veroorzaakte lage prijzen voor den veefokkerde visscherij vond een sober bestaan de handel was kwijnend en tengevolge van dat alles de verdiensten voor den werkman schaarsch de influenza was in het begin des jaars voor velen een bron van zorg; de cholera eischte later menig slachtoffer en vorderde groote waakzaamheidziekte onder het rundvee en oproerige bewegingen in sommige streken van ons land, waren aan het einde van het jaar aan de orde, terwijl armoede en gebrek aan werk, thans bij velen in de landen zijn waar te nemen. Waarlyk, 1892 gaf over het algemeen niet veel juichens-stof. Zal zijn opvolger het beter maken Wen schel ijk is het wel ofschoon 't zich nog niet zoo helder laat aanzien. Ongetwijfeld zal het ook in het nieuwe jaar niet aan teleurstellingen ontbrekenmaar toch: met moed den nieuwen jaarkring ingegaanhet afgeloopen jaar heeft ons weder veel kunnen leeren, doen wij er ons voordeel mede, opdat zoo meer en meer tot vervulling kome de wensch, welke we elkander toeroepen op den eersten dag van een nieuwen jaarkring „VEEL ZEGEN IN HET NIEUWE JA AR." TEXEL, 31 Dec. 1892. Voor de verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor den polder Waal en Burg, welke gisteren werd gehouden, werden 31 stemmen uitgebracht. De uitslag was dat de heer J. IJ Ran, aftre dend, met algemeene stemmen werd herkozen. Oudesohild, 29 Dec. Het mannenkoor „Ami" citia" gaf gisteren eene buitengewone uitvoe ring, die best van stapel liep. De zangstukken, onder leiding van den Heer Klazinga uitge voerd, voldeden goed. Eenige zangers van het R. C. kerkkoor gaven mede twee nummers ten beste, die veel bijval verwierven. Door een viertal jonge dames en eenige leden van het mannenkoor, werd een tooneelstukje en een blijspel opgevoerd. Van ieder mocht getuigd worden, dat hij of zij deed wat maar mogelijk was om de uitvoering goed te doen slagen. Over het geheel werd goed gespeeld. Als gewoonlijk besloot ook nu een dans partijtje den welgeslaagden feestavond. Door den ZeerEerw. Heer Wouterlood, pastoor alhier, werden de scholieren heden avond feestelijk onthaald. De Prinses-Wilhel- mina-Be waar school leende zich uitstekend tot dit doel. Allereerst werd het jonge volkje vergast op eene voorstelling met een fraaie too verlantaarn. Daarna had een onthaal plaats op chocolade en koek. Dat de kinderen naar hartelust genoten van deze goede gaven en 'then op 't gelaat stond te lezen, hoe dankbaar zij hun milden gast heer waren, laat zich begrijpen. Hoogst voldaan toog 'tjonge volkje tegen acht uur naar huis. Den Hooen, 30 Dec. Gisteravond hield de vereeniging „Leering en Genoegen" hare derde buitengewone vergadering in dit jaar. Voor een zeer talrijk gehoor trad als spreker op de heer G. Duinker. Met eene novelle van J. van Maurik, getiteld „Grootvader" wist hij de hoorders van 't begin tot 't eind toe te boeien. Niet minder vielen in den smaak, de bijdragen en komische voordrachten door verschillende leden ten beste gegeven, 't Was een avond vol afwisseling, die door allen zeer werd op prijs gesteld. Met een woord van dank aan de verschil lende sprekers en aan het publiek voor de trouwe opkomst, sloot de president de ver gadering. Het bal, als slotnummer van 't programma, hield de leden met hunne dames nog een paar uurtjes gezellig bijeen. Hoe kort de winter was, toch koste het ijs reeds slachtoffers. Te Geldersch-Veenendaal is de dertienjarige Willem Van Engelenburg op het nog broze ijs gegaan. Hij zakte er door en werd levenloos de woning zijner ouders binnengedragen. Op de plassen onder Hillegersberg zijn 2 jongens door het ijs gezakt en verdronken. Te Grouw zijn ook twee boerendochters door het ijs gezakt en ofschoon beiden er nog levend werden uitgehaald, is de eene weinige oogenblik ken later gestorven, terwijl de toestand van de andere zeer zorgvol is. Te Sneek verdronk Maandag de 19 jarige Joh. Deinum, de kostwinner zijner ouders. Hij was op schaatsen uitgereden en is op de hoogte van de Modderige Geeuw door 't ijs gezakt. Bij Manchester zijn 40 personen door het ijs gezakt. De m6esten werden met moeite gered, maar vijf personen - onder wie generaal Rite verdronken. Maandag-middag is de zestienjarige T., die zich op schaatsen van Gouda naar Bodegraven begaf, dicht by Reeuwijk in een wak gereden, dat den vorigen avond nog open lag. Daar hij terstond onder het ijs schoot, kon hjj, ofschoon tal van menschen al het mogelijke deden, niet spoedig genoeg gered worden. Toen men er eindelijk in geslaagd was den knaap op het droge te brengen, was het leven reeds geweken. De 21-jarige G. E., wonende op de Garst te Winschoten, had Maandagavond een „brom" in en was in ietwat brommige stemming. Hi) had hot voornamelijk tegen het kapitaal, dat aan anderen toebehoorde. Onder den uitroep „ik ben een socialist!" sloeg hij, de afbrekende theorie der socialisten volgend, een groote ruit in. Maar de ruit, welke geen gevoel voor het socialisme bezat en zonder het „gelijk recht voor allen" te kennen ook den socialist sneed, verwondde hem dermate aan de hand, dat geneeskundige hulp noodig was, daar twee duimspieren waren doorgesneden. Later zal de man zich nog voor de „klassenjustitie" hebben te verantwoorden. Van het Congres van den Sociaal Demo cratische Bond in Nederland, gehouden te Zwolle op 25 en 26 dezer geeft de N. R. Crt. een verslag van niet minder dan 8 kolommen. Een drietal staaltjes hoe het Congres zich uitte, aan dat verslag ontleend, toonen aan van welk gehalte de overleggingen waren. lo. dat met algemeene stemmen werd aange nomen de volgende motie „Het Congres der sociaal democratische party, vergaderd te Zwolle, spreekt hare verachting uit voor de regeering, die den honger en de werke loosheid in de noordelyke provinciën evenals in alle deelen van ons land niet anders weet te stillen dan door bet zenden van huzaren en sol daten. 2o. dat Nymegen wil, dat ieder socialist een revolver, zelfs dynamiet hebbe. Al kost een revolver veel geld, er is genoeg mede te verdienen om die kosten goed te maken. So. dat Groningen Recht voor Allen dankt voor het opnemen van het recept voor het bereiden van dynamiet. TEXELSCHE COURANT. Ill IIIjganBWWMMaaiaeBMaMMBMBaBBMBCT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1