Buitenland. Marktberichten. ^PREDIKBEURTEN."" ADYERTENTIËN. De algemeene vergadering van de Maatschappij 't Algemeen Belang" district Texel, welke hedenmorgen werd gehouden, had hoofdzakelijk ten doel om te voorzien in de periodieke aftreding van bestuursleden. Na opening der vergadering door den heer Noordijk, bij afwezigheid van den heer Eelman, werd voorlezing gedaan van het door de rekening-opnemers uitgebracht verslagde uitgebreidheid daarvan belet ons hetzelve in zijn geheel op te nemen. Tot bestuursleden, (afgetreden in 1891), werden herkozen de heeren H. C. Dijt en A. Dros Az. te Burg, S. C. Keijser te Waal en C. Bakker Bzgekozen werd voor Oudeschild de heer C. Hin Pz. 0 Yoor de aftredenden in 1892, werden her kozen de heeren S. Koning Pz. en J. Koorn te Oosterend, D. Lap Bz. te den Hoorn, R. Stoepker te Eierland en C. Backer Cz. te Oudeschild. De reglementsherziening, onder de punten van behandeling vermeld, had niet plaats, aan gezien dit werk nog niet genoegzaam was voorbereid. Verschillende vragen, door de leden gesteld, werden door den Voorz. zoo duidelijk mogelijk beantwoord, terwijl hij zelf daarna eenige mede- deelingen deed tot toelichting van het geschrijf, hetwelk over de maatschappij, in verschillende bladen is voorgekomen. De vergadering die goed was bezocht, werd door den Voorz. uitnemend geleid. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat bij zijn departement geene ambtsberichten zijn ingekomen omtreni in de afgeloopen week aan aziatische cholera overledenen. Door het departement Nieuw-Lekkerland der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen is besloten tot het aankoopen van grond met het doel, dit in kleine perceelen aan arbeiders en werklieden voor een matigen prijs te verhuren, met aflospenningen onder den huurprijs begre pen, zoodat een huurder na eenige jaren (b. v. 15) grondeigenaar wordt door huurkoop. Door bestuur en commissarissen der spaar bank aldaar zijn reeds ae daarvoor benoodigde gelden onder de vastgestelde bepalingen en waarborgen toegestaan. De toestand in 't Oldambt. Sedert de laatste dagen is over 't algemeen alles vrij rustig, hoewel de gemoederen nog wel koken, omdat men zwichten moet voor het krachtdadig optre den der militairen, politie en justitie. Nacht en dag wordt er gewaakt en de uitgevaardigde ver ordeningen der burgemeesters worden streng ge handhaafd. Tot nog toe zijn de daders der verschillende brandstichtingen niet ontdekt. Tot het publiek is de waarschuwing gericht, om tot vrijwaring van eigen lyf zich niet te vertoonen bij optochten of samenscholingen, zoo die ofschoon verboden weer mochten plaats hebben. Eén ding is te betreuren en dat is de werkeloos heid. Tal van verstandige mannen te Winschoten en elders, die het nijpende van den toestand, ook met 't oog op de toekomst, inzien, trachten werkverschaffing in 't leven te roepen, om langs dezen weg brood te bezorgen aan hen, die werkelijk daaraan behoefte hebben. Niettegenstaande het dringend verzoek van den commissaris van politie te Scheveningen aan de reeders en kooplieden aldaar om dezen winter geen ijs uit het kanaal te lateu ophalen, voor de verzending van versche visch, zijn toch een paar kooplieden druk aan het „ijzen" gegaan. Het verzoek grondde zich op het feit, dat de vorst met in staat is de bacteriën, die zich in het water bevinden, te dooden. Te Heinenoord heeft onlangs een oplichter gebruik gemaakt van de lichtgeloovigheid van sommige boeren. Hij had hun wijsgemaakt, dat voor eenigen hunner kans bestond om als dry f boer geplaatst te worden op bouwmanswoningen, toe- behoorende aan den prins von Wied. Hij had daarover reeds geschreven, maar ten antwoord ontvangen, dat de prins hem persoonlijk wilde spreken. Natuurlyk liet hij de reiskosten door de belanghebbenden betalen. Toen hij terugkwam, was de zaak echter nog niet geheel in orde. Hij zeide, dat hij weder een brief namens den prins ontvangen had, welke geteekend was: „Van der Schrieck," en dat hij nogmaals te Neuwied moest komen. Wederom moesten de reiskosten voorgeschoten worden. De boeren, die sedert van deze zaak niets meer hebben gehoord, zijn nu tot het vermoeden gekomen, dat zij bedrogen zijn, en hebben don officier van justitie te Dordrecht verzocht, de zaak nader te onderzoeken. Arbeiderswoningen te Menaldum. Vóór 2 jaar waren er twee huisgezinnen in één „kamer" geborgen. Zoo'n kamer is een gewone arbeiderskamer, laag onder verdieping, een pas of 4 in het vierkant; met 2 bedsteden er in en met een gedeelte zolder, die echter veelal door de Armvoogden voor de berging van vlas is verhuurd. Het eene der beide huisgezinnon bestond uit 6 of meer persouen. 't Ware menschen in de kracht van hun leven en de kinderen allen jong. De vrouw uit het ééne huisgezin is bevallen en die geschiedenis heeft in de „kamer" in tegen woordigheid der geheele kolonie plaats gehad. Dit jaar waren er ook weer twee gezinnen in ééne „kamer" gestopt. Eén gezin (waarover nader) ging er uiter bleef over een gezin van 5 personen. Daar bepaalden de Arm „voogden", dat het kamertje, reeds overvol, nog een gezin zou bergen en men kreeg bericht, dat men voor eene weduwe en 3 kinderen plaats moest inruimen. De man weigerde. De politie kwam met de Armvoogden en met een paar arbeiders, die de tafel der weduwe er in moesten dragen. Toen plaatste zich de bewoner met 6en bijl in de hand achter de deur roepende: „Den eersten die er in komt, sla ik de hersens in De verontwaardiging onder het volk over de handelwijze van 't Aimbestuur, was zóó groot dat er een hoera opging, toen het onverrichter- zake van de woning vertrok. Nu het g6zin dat er uit is gegaan, 't Was onmogelijk voor hen, om het met de anderen in dat kleine vertrekje uit te houden, daarom had de man (met hulp der armvoogden en van particulieren een by na verrot woonscheepje ge kocht voor f 30.— ruim. Om boven water te blijven, moest hij 8 maal per etmaal pompen. Dito! De kantoor- en winkelbedienden der stad Londen, die in het midden der stad het dagelyksch brood verdienen, wonen meestal in zeer ver verwijderde voorsteden, waaruit zij des morgens per spoortrein, omnibus of tramwagen zich naar hun werk begeven. Het is daardoor niet mogelijk, dat zij steeds heel stipt op kantoor of magazijn verschijnen en de meeste chefs kijken het dan ook door de vingers, als de jongelui wat over hun tijd komen. Op een der groote kantoren bestond nu de be paling, dat allen, die te laat kwamen, in een daarvoor bestemd boek de oorzaak van dat telaatkomen moesten aanteekenen. De eerste, die te laat kwam zette steeds „trein te laat aange komen," „omnibuspaard gevallen" of iets derge lijks zij, die op hem volgden, zetten er dan maar geregeld „dito" onder. De heeren waren zoover aan deze manier van invullen gewoon ge raakt, dat zij niot meer de moeite namen om na te zien, welke reden nommer één wel had op gegeven. Op zekere morgen schreef de eerstkomende nu, geheel de waarheid getrouw„Myne vrouw van een tweeling bevallen" en tot zijn groote verbaziüg vond de chef van de zaak achter alle namen, onder de zeker buitengewone verontschuldiging, het gewone „dito." Zijn verbazing nam nog toe, toen hij, geheel onder aan de lijst, het „dito" van den iongsten, amper zestien jarigen bediende ontdekte, Sedert dat tijdstip zijn de dito's in het boek heel wat zeldzamer geworden. Londen, 29 Dec. Ter veemarkt zyn aangevoeru 300 Runderen, 5000 Schapon en lammeren kalveren, Varkens. Men noteertRunderen 0,35 0,70 Schapen en lammeren 0,52'/2 a 0,80 kalveren a varkens f a Zaterdag 31 Dec. 1892. Oudejaarsdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. 's Avonds half zeven Ds. de Mazure. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Zondag 1 Januari. Nieuwjaarsdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur Ds. de Mazure. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Woensdag 4 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Waal. 's Avonds 6 V= uur Ds. de Mazure. De Cocksdorp. 's Av. 6V, uur de Hr. Niessink. NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en bekenden. G. ALDERLIESTE Lz. Eierland, 1 Januari 1893. DE FAMILIE BAKELS te Koog aan de Zaan wenscht haren vrienden op Texel bij deze een gelukkig nieuwjaar. Nieuwjaarsgroet aan vrienden, bekenden en begunstigers. JOH. BAKKER en Echtgenoote. Onze heilwenscli aan familie, vrienden en begunstigers bij de intrede van een Nieuwjaar L. J. VAN DER BERGE en Echtgenoote. Waal, 1 Januari 1893. NIEUWJAARSGROET aan onze Texelsche vrienden. J. BETHLEHEM en familie. Helder, 1 Januari 1893. Nieuwjaarsgroet aan vrienden, kennissen en begunstigers. J. BLOM Mz. en Echtgenoote. Cocksdorp, Januari 1893. NIEUWJAARSGROET van Wed. M. BLOM en Wed. Jb. BRANS. Cocksdorp, 1 Januari 1893. Een dierentemmer van een bizonder soort was onlangs in den circus Barnum en Bliaely te Bridgeport (Ver. St.), aan het werk. Daar werd een stevige Duitscher, Hans genaamd, als knecht in dienst genomen en terstond aan het werk gezet, om de hokken der wilde dieren goed schoon te maken, van binnen en van buiten. Een poos later vond men hem bezig met vegen in het hok van vijf gevaarlijke leeuwen. Hij ging bedaard en flink zyn gang, en als een der leeuwen hem te na kwam, duwde by hem z\jn bezem in den snoet. Zoo hield hij de wilde dieren op een eerbiedigen afstand. Zij scholen in een hoek, en toen Hans ook daar moest gaan vegen, joeg hij hen zonder complimenten met zyn bezem daar vandaan. Niemand had zich ooit in het hok gewaagd bij deze leeuwen, die als bijzonder kwaadaardig bekend waren. Iedereen dacht, dat de man er niet levend uit zou komen, en eenige mannen stonden al gereed om hulp te verleenen. Maar Hans kwam volkomen ongedeerd uit het hok. De leeuwen bleven geïnspireerd door het in hun oog vreemdsoortige wezen en durfden hem niet aan. De held van den bezem zal echter in het vervolg het langstelige gereedschap gebruiken waarmee het schoonmaken gewoonlijk geschiedt. Leiden, 30 Dec. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 120 af 262 6 Stieren f 56 a f 195 Veulens stuks af, 40 kalfkoeien f 110 af 252 Melkkoeien f 110 a f 252; 32 Varekoeien f 50 a 190; 52 Vette koeien f 120 a f262 25 Vette kalveren f 40 a f 80, Magere kal veren f5 a f 12 6 GrasKaiveren f 17 a f 46 710 Vette Schapen f 17 a f 27.; 350 Schapen (weide) f 10, af 18, Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 92 Magere Varkens f 27 a f Vette Varkens a. 146 Biggen f 14, a f W. BRANS, en Echtgenoote. p. f. NIEUWJAARSGROET aan vrienden en begunstigers. IJ. BROUWER. NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigers. Jb. BROUWER en Echtgenoote. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden. ALBERT BRUIN en Echtgenoote. Paterson, N. J. Noord-Amerika. Nieuwjaarsgroet aan vrienden en begunstigers. A. BUIS, Spekslager, en Echtgenoote. NIEUWJAARWENSCH aan vrienden en begunstigers. Wed. J. BIJL. Wij wenschen familie, vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. D. DAALDER Mz. en Echtgenoote. Nieuwjaarsgroet aan vrienden en begunstigers. Schipper P. DAALDER. Burg, 1 Jan. '93. Hartelijk geluk gewenselit aan verdere familie, vrienden en bekenden. S. DAALDER Koog op Texel. en Echtgenoote. Bij de intrede van het nieuwejaar bieden we onze beste wenschen aan onze vrienden en begunstigers. J. G. KIKKERT en Echtgenoote. Horlogemaker, Goud en Zilversmid.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2