N°. 550. Donderdag 12 Januari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nkdkbland 45 Cts. Naar Amertka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. |p|UHP^ Onze abonnenten buiten Texel woonachtig, worden beleefd ver zocht het door hen verschuldigde ons vóór 15 dezer toe te zendenna dien datum zullen wij zoo vrij zijn over het niet voldaan bedrag te beschikken, met verhooging van 5 cts. voor incasseering. De Uitg. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 12 Januari a. s. des vóórmiddags 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 10 Januari 1893. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Voorstel B. W. wijziging gem. begroo ting 1893. III. Behandeling reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. IV. Aanbieding kohier H. O. dienst 1893. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1893 die verlangen bij de Zee- Militie te dienen zich vóór den len Februari instaande ter gemeente-secretarie kunnen aan belden. Texel, den 10 Januari 1893. De Secretaris, De Burgemeester, I J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 11 Jan. 1893. Maandagmiddag werd van wege de Texelsche IJsclub eene hardrijderij gehouden, op de baan der Vereeniging, nabij den Burg. De deelneming was echter niet groot, slechts 9 personen hadden zich aangemeld. De uitslag van den strijd was dat de 1ste prijs, een zilveren remontoir horloge, werd behaald door Jn. Lemstra; de 2de prijs, een met goud gegarneerden sigarenkoker, door ÏV. Boon, beiden van den Burg; de 3de prijs een wekkerklokje, viel ten deel aan Aris Bakker van Oosterend. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen door den Voorz. der Vereeniging met een toespraak aan öe winnaars uitgereikt. Het gunstige weder had velen tot een bezoek naar het terrein van den wedstrijd uitgelokt. De baan was zeer goed ingericht doch het ijs liet, trots de vele bemoeiingen van de commissie, wel wat te wenschen over, 't was te zacht meenden sommigen; het dooiweder en de sneeuw van voor eenige dagen schijnt daarvan de oorzaak. De in de vorige week gehouden collecte voor de werkverschaffing bracht, naar wij vernamen, eene som bijeen van f 389.50. Van dit bedrag werd een deel bestemd voor het uitreiken van giften aan behoeftigen (weduwen of ouden van dagen) welke niet aan het werk kunnen deelnemen; het overige zal worden gebruikt tot uitbetaling aan hen welke van de werkverschaffing gebruik maken. Het gecollecteerd bedrag is niet ongunstig en zeker is de commissie daarvoor dankbaar, doch als men wil bedenken dat het getal personen welke zich voor werk aanmeld, varieert tusschen 25 a 30, en dat door de commissie een tamelijk, volstrekt niet overdadig, daggeld wordt uitbetaald, dan behoeft men geen buiten gewone rekenmeester te zijn om tot de slotsom te komen dat de bijeengebrachte gelden spoedig zullen zijn verbruikt, zoodat, indien de winter van eenigen langeren duur moet zijn, noch wel eens zal moeten worden aangeklopt, bij hen die iets kunnen geven. Het werk, hetwelk verricht wordt, bestaat in het zagen van hout, waarvan ieder die een wandeling naar het einde van den Burg aan den weg naar het Oudeschild maakt, zich kan overtuigen; geleerd door de ondervinding, wordt thans meer gezaagd en minder gehakt dan het vorig jaar; dit heeft twee voordeelen, eerstens verschaft zulks meer werk, tweedens is het werk zeker productiever, daar goed bezaagde palen, zooals thans worden gereed gemaakt, straks wel gereede koopers zullen vinden. Of nog andere werkzaamheden worden ver richt mogen wij niet beslissen, maar toch zouden we de commissie wel in overweging willen geven, om bij invallend dooiweder, wanneer de straten door de groote sneeuw- voorraad gevaar loopen in moerassen te veran deren, het terrein van werkzaamheid, voor zoolang noodig, daarhenen te verplaatsen, om der burgerij een begaanbaar pad te verschaffen zal die werkzaamheid ietwat minder productief zijn, wij willen verwachten dat de burgerij dit, zoo noodig, zal weten op prijs te stellen. Ons werd medegedeeld dat de Heer C. S. Keijser, alhier, er in is geslaagd de tiendenwaarmede de polder het Nieuwland is bezwaard, af te koopen. Dat resultaat is zeker verblijdend voor de eigenaars van in dien polder liggende landerijen, en zal wellicht de eigenaars van andere landerijen, welke door dergelijke lasten gedrukt zijn, aansporen om te pogen dezelfde vrijheid te bekomen. De markt van Maandag had, zooals te verwachten was, niets te beteekenener werd geen vee aangevoerd. Het concert, (openbare les) gisterenavond door de leerlingen van den heer M. Graaf in het lokaal de „Vergulde Kikkert" gegeven, was ongetwijfeld een avond van voldoening voor den onderwijzer, diens leerlingen en derzelver ouders en verdere verwanten. 't Kon ons leeren, dat nog steeds aan de beoefening der muziek veel wordt gedaan en 't is daarom te meer te verwonderen, dat de verkregen muziekkennis zich later niet meer openbaart in den vorm van muziek- of zang verenigingen. Van dit concert veel te zeggen, zou minder gepast zijn: 't waren voor een groot deel nog zeer jeugdige dilettanten, welke van hunne vaardigheid bewijzen gaven en daarmede wilden toonen, dat de lessen van hunnen onderwijzer, den heer Graaf, alleszins aan het doel beant woorden. 't Kwam ons voor, dat zij die overtuiging bij de aanwezigen ten volle ingang wisten te doen vinden. Bij den aanvang van het concert, werd door een der aanwezigen, den heer de Braai, een woord tot opening van den avond gesproken, terwijl dezelfde heer, aan het einde der werk zaamheden, den heer Graaf toesprak, hem uit naam der leerlingen bedankte en een aandenken aan dezen avond overhandigde, bestaande in een zilveren vork en lepel met gepaste inscriptie, benevens een ganglamp en iets in besloten couvert. Dat de heer Graaf gevoelig was voor dit bewijs van erkentelijkheid ligt voor de hand kortelijk dankte hij voor de hem bewezen hulde. Met een kinderbal werd daarna de avond besloten. Oudeschild, 10 Jan. Niet de geheele vis- schersvloot was zoo gelukkig voor den ijsgang de haven te bereiken. Eenige schuiten konden niet tijdig genoeg binnen zijn, doch slaagden er in te Nieuwediep eene wijkplaats te vinden. In den toestand van het ijs is langs de kust veel verandering gekomen, doch zoolang de wind niet krachtig uit een anderen hoek gaat blazen, is de visschersvloot nog tot werke loosheid veroordeeld. Door den minister is in overweging ge nomen de tijdelijke sluiting der veemarkten, met het oog op het heerschen van het mond en klauwzeer onder het vee. Alvorens echter een besluit te nemen, wenscht de Minister het gevoelen van Gedep. Staten der onderscheiden provinciën te vernemen. Ter voorbereiding van de invoering der vermogensbelasting, is een aanvang gemaakt met het samenstellen van lijsten van hypotheek houders, ten behoeve van den aanslag in de nieuwe heffing. Maandagavond te 10 uur werd in de Maas bij Rotterdam een man drijvende op een schots gezien, die om hulp wenkte. Twee schippers begaven zich in een roeiboot naar den man en brachten hem verkleumd en stijf van koude, aan boord van hun schip. Hij was van de Maaskade op het ijs gevallen en er door gezakt, doch had zich ten slotte op een schots weten te werken, die aan 't drijven was gegaan. Door een marechaussee is dezer dagen te Assen een revolver in beslag genomen, welk wapen, netjes afgewerkt, zijn bezitter, die socialist was, slechts f 0,80 had gekost. Voor dezen prijs worden, volgens de Ass. Crt.", aan de geestverwanten tegenwoordig revolvers gegevem TEXELSCHE COURADT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1