N#. 553. Zondag 22 Januari. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad versch^nt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amtcrika en aidore landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1893 die verlangen bij de Zee- Militie te dienen zich vóór den len Februari aanstaande ter gemeente-secretarie kunnen aan melden. Texel, den 10 Januari 1893. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, gebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 18 der verordening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene kennis, dat, met het oog op den ingevallen dooi, met ingang van heden, tot nadere aankondiging, het by genoemd artikel bepaalde maximum tot op de heltt is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente met geene vrachtwagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 K.G. zyn belast. Indien twee wagens achter elkander zyn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 K.G. mogen zyn belast. Overtreding dezer bepalingen, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met eene geldboete van hoogstens tien Gulden. Texel, den 14 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. KIESRECHT. Da VOORZITTER van den Gemeenteraad van TEXEL, noodigt de manneiyke inwoners dezer gemeente uit, om zoo zy zyn aangeslagen in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar (d. i. over het dienstjaar 1891 1892) in de Personeele Belasting tot een bedrag, bedoeld in art. 7, eerste zinsnede der Kieswet of in het laatst verloopen dienst jaar (d. i. over het dienstjaar 1892), in de Grond belasting in eene andere gemeente of in meer gemeen ten te zamen, tot een bedrag van minstens f 10.—, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15en Februari, e. k. te doen blyken. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zyner vrouw, de vader die zyner - minderjarige kinderen wegens de goederen, waarvan hy het vruchtgenot heeft, (Art.7der kieswet, gewyzigd by art. VII der additioneels artikelen der Grondwet). Tevens noodigt hy de manneiyke inwoners dezer - gemeente uit die meenen op de gronden, hierna onder A. en B. gemeld, aanspraak te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezerslysten, daarvan mede vóór den 15en Februari e. k. aangifte te doen, door invulling van daartoe ter Gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbare modellen. A. Die als mede-eigenaar in de grondbelasting is aangeslagen wegens onverdeelde onroerende goederen, wiens naam niet by den aanslag in het kohier is vermeld, mits zyn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. B. Die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voorde personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is, van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zynde f 48.—, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15en Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderiyke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlyksche huurwaarde ongeatoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezon derd gedeelte van het woonhuis geschat, het in art. 1 onder A der kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt (art. 1 der kieswet, gewyzigd by art VII der additioneele artikelen der Grondwet). De Voorzitter van den Raad voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Texel, 19 Januari 1893. TEXEL, 21 Jan. 1893. De in ons vorig nummer medegedeelde wed strijd met priksleden, door de Texelsche IJsclub aangekondigd, werd ter bestemder tijd, niet echter ter bestemder plaatse gehouden. Niet onmogelijk tengevolge de nog al vinnige koude op dien dag, had het bestuur der IJsclub wijselijk besloten de wedstrijd niet te doen plaats hebben op de baan der Vereeniging, doch daarvoor een terrein gekozen in den Burg. In den Binnenburg, een nog al beluwd plekje, had het feestje met veel opgewektheid plaats; er waren zeer veel deelnemers en tal van kijkers, welke laatsten echter, door zich niet zooveel mogelijk ter zijde van den weg te houden, doch liefst somtijds in het midden der baan zich te bewegen, de commissie nog al bemoeielijkten, en het feestje, wat ze zoo dol aardig" vonden, eerder dreigden geheel te doen mislukken, dan het zoo prettig mogelijk te doen zijn. Blijke die wenk niet geheel nutte loos, wanneer ter gelegener tijd weder eens een feestje wordt daargesteld. Door 64 jongens werd aan den wedstrijd deelgenomen; alle deelnemers werden voor, gedurende en na den strijd onthaald op choco lademelk. De prijswinners waren ten slotte Jacob Kalis, le prijs, een paar schaatsenAnt. Koning, 2e prijs, een verfdoos; Pieter Peereboom, 3e prijs, een boek over Columbus. Dit is het tweede feestje door de IJsclub dezen winter geformeerdals nummer 3 wacht ons niet meer of minder dan een maskerade bal op Woensdag 25 Januari, 's avonds inde „Vergulde Kikkert." Goed dat we dat zonder ijs of sneeuw zullen kunnen redden, de tegenwoordige weersgesteld heid zou 't allicht anders direct kunnen doen mislukken. De heer W. Wz. Dalmeijer, werkzaam aan het station te Wormerveer, deed te Amsterdam met gunstigen uitslag examen als klerk der telegraphie bij de H. IJ. S. Maat schappij. Oudeschild, 20 Jan. In vele jaren hadden de leden van het plaatselijk nut „Neptunus" niet zulk een genoegeljjk avondje als gisteren. Voordrachten, muziek en zang, waarvan de keuze grootendeels zeer gelukkig mocht heeten, hielden de aanwezigen op hoogst aangename wijze bezig. Het orgel, door den Heer V. bereid willig afgestaan, werd door den heer M. Graaf uitnemend bespeeld. Het welslagen der zang nummers was daaraan grootendeels te danken. Hoogstvoldaan verlieten de bezoekers „De Zeven Provinciën," zeker met den wensch, dat voor 't wintergetij verstreken is, nog wel eens zoo'n avondje van genot mag worden door gebracht. De Cocksdorp, 20 Jan. Gisteren werd ten aanschouwe van eene groote menigte eene hard rijderij op priksleden met hindernissen gehouden Aan weerskanten der baan n.l. waren op een' afstand van ongeveer 15 M. eenige turven gelegd, die door de deelnemers onder het rijden moesten worden opgeraapt. Vermakelijk was het te zien, hoe velen soms een' turf misgrepen en dan weer terug moesten om hemmeester te worden, of ook wel onder het grijpen een' prikker verloren en soms buiten de baan terecht kwamen. Het oude spreekwoord „Langzaam gaat zeker" werd ook hier weer bewaarheid. Na een' hevigen strijd van 2 uren werd de le prijs behaald door M. Boon Mz., terwijl de overige prijzen respectievelijk ten deel vielen aan C. Boon Az., C. v. Heerwaarde Jr., Fr. Wegman, G. v. d. Kooy Jz. en D. Lager- veld. Het aantal deelnemers bedroeg 26. De minister van binnenlandsche zaken Brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven in Noord-Hollandte Amsterdam, 1 persoon; in Utrecht: te Linschoten, 1 persoon. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken niet wenscht over te gaan tot het uitvaardigen van een alge meen verbod tot het houden van vee-markten met het oog op het heerschen van het mond en klauwzeer, en wel op grond dat, volgens het meerendeel der gevraagde adviezen, van dezen maatregel weinig heil wordt verwacht, en dus de daardoor te weeg te brengen belemmering van den binnenlandschen veehandel niet ge rechtvaardigd zou zijn. De scheuring in het Leger des Heils neemt grooter verhoudingen aan. De onlangs van Zutfen naar Dordrecht vertrokken kapitein Van Tongeren heeft zich ook afgescheiden en zal op een buitenverblijf nabij Zutfen „oefe ningen" houden, doch buiten het „Leger" om. De vorige week is de bekende bedelaar, die zooveel jaren in zyn rolwagentje tusschen Ryswyk en Den Haag, de gaven der voorby- gangers inzamelde,gestorven. De Haagsche corres pondent van de „N. Gr. Ct." weet omtrent dezen man het volgende te verhalen: Tientallen van jaren kon men daar, dag aan dag, in we6r en wind, een gebrekkig manneken in een rolwagentje zien zitten, die wel niet bedelde, maar van de voorbijgangers aalmoezen ontving. Dezer dagen stierf hy en in een advertentie in de Haagsche bladen bedankte zijn broeder degenen, die den 63-jarige overledene hadden onderhouden. Er was, naar ik hoor, wel reden voor die dank betuiging, want de ongelukkige bedelaar moet een aardig fortuin hebben nagelaten. Trouwens reeds jaren geleden werd my verzekerd, dat de „arme man" te Ryswyk tal van eigendommen bezat en een winkelzaak (die echter onder een andere firma werd gedreven). Een grossier vroeg eens inlichtingen aan een bankier omtrent de soliditeit dier firma en ontving als antwoord: goed voor een tonne gouds. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1