1 t Buitenland. te Te Amsterdam doen de werkeloozen veel van zich hooren. Gisterenmiddag geraakte het tot eene ernstige botsing tusschen hen en de politie, bij een hunner dagelijksche optochten. De massa begon met steenen te gooien, waarom de politie van de sabel gebruik maakte; tel kens moesten charges worden uitgevoerd en tengevolge daarvan moeten enkelen nog al ernstige verwondingen hebben bekomen. Naar „De Telegraaf' verneemt, heeft de Nederlandsche regeering het vaste voornemen, de Tweede Kamer te ontbinden, wanneer de kieswetontwerpen niet in hoofdbeginsel worden aangenomen. Terwijl Zaterdag jl. de arb. P. S. te Oudemirdum met zijn zoontje op de Zuiderzee bezig was met spieringvisschen, geraakte eens klaps het ijs los en dreef van de kust. Kort beraad goed beraad: de vader neemt zijn kind op den rug en aanvaardt den tocht naar den wal, die niet zonder moeite werd bereikt. Ongeveer 50 schreden moest hij door het water, dat hem tot aan den schouder reikte. De Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken heeft besloten, bij een zelfstandig adres aan de Tweede Kamer, de afschaffing der plakzegels te verzoeken. Zaterdag is een visscher uit de Lemmer, die zijne netten zou inhalen, met een ijsschots afgedreven. Eerst Maandag d. a. v. is de man te Gaasterland uit zijne benarde positie gered. Vóór 2 jaren zijn twee zijner zoontjes insgelijks op een schots afgedreven en verdronken. De man zelf geeft van zijn wedervaren het volgende verhaal: „Toen ik een eind was afgedreven zag ik nog het havenvuur van Lemmer. Ook heb ik de beide stoombooten, die naar mij afge zonden waren, wel gezien, doch door den wind kon de bemanning mijn geroep niet hooren. Zondagmorgen heb ik in de verte den rook van een stoomboot gezien. Ik stak toen mijn jas omhoog, maar men zag mij niet. De boot zag ik eindelijk niet meer. Zondag middag was ik zeer dicht bij Urk. Ik kon duidelijk de menschen zien loopen en deed alle moeite door signalen om gezien te worden, maar tevergeefs. Ik durfde mij niet verder wagen wegens het losse drijfijs tusschen het eiland en mij. Over het vaste ijs ben ik toen naar het Vrouwenzand, bij Enkhuizen, geloopen, maar ook daar was het losse drijfijs voor mij een beletsel, om aan wal te komen. Het werd avond, er kwam een zuidenwind op en ik dreef naar de Friesche kust terug. Maandagmorgen kwam ik, doch op een andere plek, niet ver van Oudemirdum, terug bij mijn sleevlet en netten, maar een breede plas water scheidde mij van de kust; er stond zoowat 37s voet water. Ik stond klaar om in het water te springen, hoe verkleumd ik ook was, toen iemand op den zeedijk verscheen. Het was Bauke, de zoon van den visscher Minne de Vries. Deze riep zijn vader, die mij toeriep: „Bin jou 't Hoekstra?" („zijt gij het Hoekstra?") waarop ik antwoordde: „Ja! help mij." Zij hielpen mij toen aan wal, voorzagen mij van droge kleeren en voedsel, en ik warmde mij naar hartelust." Dezer dagen bracht te Waspik een huis in publieke verkooping de kapitale som van f 18 op, terwijl de inboedel het niet onbelang rijke cijfer van f 2,60 besomde. De sociaal-democraat H. Poutsma is te Sneek in hechtenis genomen en gevankelijk naar Leeuwarden gebracht. Hij wordt verdacht in eene toespraak tot eene schare werkeloozen dezen tot geweld aangespoord te hebben. Het „Friesch Volksblad" van 12 dezer bevat een zeer scherpen „Open brief' van den bekenden Jan Stap te St. Jacobi Parochie aan de groote grondeigenaren, waarin hij hun wijst op het drei gend aanzien, dat de volksbeweging meer en meer aanneemt en hen daarvoor verantwoordelijk stelt. „Komt er niet spoedig verandering zoo „heet het dan loopen wfi gevaar, dat nog „dezen winter de straten met lijken zullen worden „bezaaid. Ik vraag thans, of het uwe bedoeling „is, Heeren 1 dit in de hand te werken Gfi „toch hebt het in uwe macht, bloedige tooneelen „uit te lokken ofte voorkomen. Bleven de bron- „nen, waarvan de werkman moet leven, kunst- „matig gesloten, kan alzoo in de noodzakelijke „behoeften niet worden voorzien, dan zijt gij en niemand anders daarvan de schuld De heer Stap betoogt daarop, dat het volk bjj de burgemeesters en de burgerij aan het verkeerde adres is, daar het, om uit de ellende te worden verlost, bij de grondbezitters moet aankloppen. Hij is van meening, dat dit iederen dag kan gebeuren en geeft, in de veronderstelling, dat zij „zulk een bezoek en de daaraan verbonden gevol gen" liever zouden voorkomen, de volgende maat regelen in overweging: „Zorgt ten eerste, dat al uwe onderhoorigen, 't zij ze als huurboer of als hypothecair schuldenaar van u afhankelijk zijn, in geen enkel opzicht de vrije meening hunner arbeiders beperken. „Ten 2e raad ik udoet een flinken greep in uwe zakken en voorzie die alsdan gevestigde arbeidersverenigingen van het noodige kapitaal, om de werkelijk behoeftigen, die de werkman alleen kent, door den winter te helpen. „Draagt ten 3e zorg, dat er bij het voorjaar zooveel morgen land tegen een billijken prijs voor de vereenigingen verkrijgbaar zijn, als er gedu rende het jaar tijdelijke werkloozen zijn. Kort den arbeidsdag, vooral in den winter, een paar uur in en brengt het loon voor een volwassen man op 12 ets. per uur. Ik verzeker u, dat, zoo gij een stap wilt doen in de goede richting, dit de eenigste, maar ook de zekerste weg is. „Blijft gij echter halsstarrig op den ingeslagen weg doorgaan, dan geloof ik, dat de tijd niet ver meer is, dat u het meerdere met geweld zal worden ontrukt, omdat gij het mindere geweigerd hebt af te staan. Bedenkt, dat het voor ons geen geheim meer is, dat „arm Friesland" arm is, omdat zij, die den grond in bezit hebben, rijk zijn geworden Een hardrijderij op één schaats zal te Loosdrecht gehouden worden. Zooals te begrijpen is, zal er menige buiteling gemaakt worden. De kleine Gerrit Keizer, die onder geleide van een impresario geheel Europa heeft door gereisd, heeft zich ten gemeentehuize te 't Bildt (Fr.) voor de nationale militie aangegeven. Hij had de lengte van 66 centimeter. Op de hardrijderij te Langeweer (Fr.) bood een net gekleed heer zich aan als voorrijder voor eene dame, die dat aannam. Toen de rijderij was af geloopen, zou hij haar huiswaarts brengen, doch toen zij op eene eenzame plaats waren, trachtte hij haar het gouden oorijzer van het hoofd te rukken. Gelukkig werd haar angstgeschrei gehoord door personen, die toe snelden, waarop de man het hazepad koos, zonder het oorijzer machtig te worden. (U.D.) In de laatste raadsvergadering in Opster- land gaf het raadslid, de heer J. de Boer, in overweging, de geneesheeren in Opsterlandte verzoeken, jaarlijks een verslag in te leveren, over den gezondheidstoestand der ingezetenen, speciaal over de gevolgen van slechte voeding enz. Hij merkte hierbij op, dat de veearts alle jaren een verslag geeft van de gevolgen van slechte voeding van 't vee, zoodat het z. i. noodzakelijk is, om zulks ook eens te vernemen van menschen. De voorzitter beloofde dit punt te zullen bespreken met den secretaris-boekhouder van het gemeentelijk armbestuur. Gevallen van cholera nostras komen in den laatsten tijd in het buitenland herhaaldelijk voor. Zoo zijn te Herstal (Belgie) op 't oogenblik weder 10 lijders aan die ziekte, terwijl in een naburig dorp een persoon er aan stierf. Ontstekingen in de spijsverteeringswerktuigen zjjn meestal het begin bij dergelijke gevallen. Tot groot verdriet van alle Engelsche land bouwers die om protectie jammeren, wordt weer eene aanzienlijke lading Australische boter voor de Londensche markt aangekondigd, nl. 550 ton, met hetgeen reeds werd gezonden of nog onder weg is, in dit seizoen reeds 3000 ton, eene waarde van 340.000 ponden sterling vertegenwoordigend. Berichten van den Kongo melden eene ver schrikkelijke dynamiet- en kruitontploffing op de spoorweglijn tusschen Matadi en Emposi. Een vrachtwagen met 54 kisten dynamiet en 82 vaatjes buskruit ontplofte, waardoor, behalve talryke gewonden, vier blanken en twintig inboor lingen werden gedood, terwijl er zes en twintig worden vermist, van wie men vermoedt dat zij .„S001 den Kongo geslingerd werden. zwe In „le Figaro" geeft Albert Bataille, debehet kende specialiteit proces-verslaggever, een over-twe zicht van het Panama-proces geen gemakkelijkst werk, want er is geen akte van beschuldiging,gev geen requisitoir, geen enkel stuk, waarin het processen wordt samengevat, maar wel een dossier van een kubieken meter vol verslagen van verhooren, ver-_ee klaringen, rapporten, enz. De bestuurders der Panama-maatschappij worden,j.eg( gelijk men weet, vervolgd wegens oplichterij j en^, misbruik van vertrouwen, wegens oplichterij omdataan zij gelden hebben gevraagd voor eene onderneming,^ waarvan zij wisten, dat zij met de gevraagde kapitalen niet uitvoerbaar was, en wegens mis-^ bruik van vertrouwen, omdat zfi een aanzienlijk deel der hun toevertrouwde millioenen verspilden" aan uitgaven buiten de onderneming. Het eerste punt der beschuldiging zal het. Openbaar Ministerie staven door het bekende rapport van Rousseau en de verklaringen der door hataar gerecht gehoorde ingenieurs. 4 Wat het tweede punt, de verdwenen mil lioenen betreft, deelt Bataille de volgende cijfersMel medeJ De Panama-maatschappij ontving van de aan-yel deolhouders 1313 millioen francs. Van die somVer ontvingen de aandeel- en obligatie-houders in78 coupons 240 millioen. (we De overige gelden zijn, volgens de balans der_ maatschappij, als volgt besteed: jari Kosten voor de oprichting 107 millioen. Ve Uitgaven in Panama 800 millioen. Aankoop van den spoorweg, welke over de landengte loopt, 93 millioen. Kosten van uitgifte en syndicaten 136 millioen. Bestuur der maatschappij te Parijs 15 milloen. Het Openbaar Ministerie zal trachten aan te_ toonen, dat sommige der uitgaven volstrekt niet~I! te rechtvaardigen en dat de meeste posten veel W te hoog zfin. ve Van de 800 millioen voor de werken in Panama- Ou heeft b. v. Eiffel alleen 73 millioen ontvangen, Oo waarvan hij erkent 15 millioen als winst te Co< hebben opgestoken. Voorts zfin het de geheim-S zinnige „kosten van syndicaten," de kosten van uitgifte (136 millioen), welke het meest de aan- jy dacht trekken. Eene deputatie van werkstakers uit de Saar- streek zal audiëntie vragen bij den keizer. i. Er heerscht vooralsnog kalmte in die streek.-^ Vele groote maatschappijen hebben echter ge- dreigd, hun zaken geheel te zullen sluiten, indien de arbeiders, het werk niet hervatten. De berichten uit het Saarbekken luiden gunsti ger, 2000 man hebben den arbeid hervat, zoodat thans bijna de helft der mijnwerkers weder aan het werk is. Omtrent den brand te Osaka in Japan wordt nog gemeld, dat er niet minder dan 125 personen om het leven kwamen. De brand brak uit in een spinfabriek. Een der riemen, die om deraderen der machines liep, raakte door de wrijving in brand en sprong los. De brandende stukken vielen op een hoop geöliede goederen en deze vatten vlam. De fabriek brandde geheel af en met haar werden 275 huizen in de asch gelegd. Het is in de laatste dagen meer dan eenmaal boos weer geweest op het Engelsche Kanaal. De „Brighton", eene der stoombooten, welke de gere gelde vaart tusschen Dieppe en Newhaven onder houdt, is te Dieppe tegen de West-Pier geslagen en in de haven van Dieppe gezonken. Gelukkig werden zoowel de passagiers als de bemanning gered. De „Vega", eene met zout geladen bark, welke van Barbados kwam en naar Arendal ging, is in de nabijheid van Dover gestrand. Door middel van vuurpijlen werd er eeneljjn naar het schip geschoten. De geheele bemanning werd gered. Eene sloep, welke uit de haven van Darmouth naar een loodskotter, buiten de haven gelegen, geroeid werd, raakte in botsing met den hevig slingerenden kotter en sloeg om. Vfif mannen kwamen, in weerwil van alle pogingen tot redding, jammerlijk in de golven om. Rare kerkgangers. De New-York Times be vat bijzonderheden over een bloedig gevecht, dat tusschen twee families te Anderson plaats had. Sinds de laatste presidentsverkiezing leefden de Swinfords en Lawsons, zoo heeten de twee families, op een gespannen voet met elkaar, tot dat het Zondag bij het uitgaan der kerk tot een botsing kwam, waarbij van weerzijden schoten gelost werden, met het gevolg, dat twee personen gedood en zeven gewond werden. Te Maidenhead in Engeland zfin een heer en zfin rfiknecht elk tot een maand dwangarbeid veroordeeld wegens het op de publieke straat mishandelen van een pony. Zfi hadden headier P 1>< dt

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2