Buitenland. In verschillende afdeelingen der Eerste Kamer werd geklaagd, dat van Regeeringswege het gezag niet voldoende wordt gehandhaafd. Men wees op de opruiing mondeling en door de Pers, in verschillende plaatsen des lands, veelal straffeloos; op uitbarstingen die konden worden voorzien, maar niet bijtijds voorzien zijnop zware misdadeD, die worden gepleegd, zonder dat de misdadigers worden ontdektop het feit dat op vele plaatsen de onderwijzers voorgaan om de revolutionnaire gevoelens te kweeken; op het gebeurde in de residentie op 18 September en de daarbij gebleken onzeker heid van rechts-of gezagsbevoegdheid. Men zag tegenspraak tusschen de verklaringen van den burgemeester en de Regeeringsinlichtingen aan de andere Kamer. Men wenschte van de Reg. te weten, wie h. i. bevoegd was te handelen: de burgemeester of de Rijkspolitie. Wil het gezag hoog gehouden worden, dan mag geen twijfel bestaan welk gezag belast is met toe passing der wet. De min. van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den slagershond, om aan het leger geen ander spek te laten leveren, dan dat van het merk van den bond is voorzien. Tegen den sociaal-democraat Luitjes (Travailleur) is eene strafvervolging ingesteld ter zake van beleediging van een magistraats persoon. Yan den minister Van Tienhoven sprekende, heeft hij nl. gezegdeen moordenaar blijft een moordenaar. De Haagsche correspondent van de „N. Gr. Ct." deelt mede, dat daar sedert 14 dagen iemand kunstmatig slaapt. De bekende hypnotiseur, dr. De Jong, van wiens uitnemende genezingen ik u meermalen sprak, heeft een jonggehuwd man, die sedert lang aan melancholie lijdende, schijnbaar niet dan door langdurige absolute rust is te genezen, nu reeds een paar weken in bypnotischen slaap gehouden. Hoe lang hij dit zal voortzetten weet ik niet, doch het staat bij hem vast, dat na de slaapkuur de patiënt volkomen hersteld zal zijn. Hij wordt slechts nu en dan een oogenblik gewekt om voedsel op te nemen. Te Amsterdam vonden aan het Damrak eenige personen een man, in diepen slaap gedom meld en leunend tegen een huis, op een kistje zitten, dat hij scheen gedragen te hebben. Hij zag er zeer fatsoenlijk uit en hoewel hy er wat bleek uit zag, scheen hij toch niet dronken en men vreesde, dat hij door de koude bevangen was. Er was geen verroeren aan den man en spoedig was onder de omstanders, die langzamer hand aangroeiden, de mare verspreid: „Hij is dood! Hf] is doodgevrorenDe nieuwsgierigen groeiden aan tot honderden personen en de weg werd er zelfs door versperd, zoodat de tram moeite had, om er door te komen. Daar springt eensklaps de dood gevrorene overeind en op de kist en terwijl hij een paar doosjes boven zijn hoofd zwaait, roept hij Dames en heeren, hartelijk dank voor uwe warme belangstelling, die my nooit uit het ge heugen zal gaan, al word ik zoo oud als Methu salem en die niet mij geldt, daar ben ik zeker van, maar mijn wereldberoemde Paradij spillen, die ik hier offreer bij deze buitengewone gelegen heid voor een spotprijs, een prijs dien ik zoo laag stel, opdat deze wonderbare, onovertroffen pillen tegen het zuur, niemand mogen ontbrekenenz. Het afdeelingsverslag over de bedrijfsbelasting is verschenen. Algemeen was de aandrang tot uiteenzetting van de denkbeelden der Regeering over de regeling van het gemeentelijke financie wezen, welker gemis algemeen diep werd betreurd. Bij de critiek over de inkleeding en de bewerking van de ontwerp-bedrijfsbelasting werd vooral ge klaagd over het ontbreken van gegevens voor de financieele uitkomsten der belasting. Het vermoe den bestaat, dat hare opbrengst die van het patentrecht verre zal overtreffen. Daarom was er ook verzet tegen de voorgenomen heffing van 28 rijksopcenten, welke ook met het stelsel van den Minister geheel strijdig is. Het denkbeeld van splitsing turschen beroeps- en bedrijfsbelasting vond geen by val, en tegenspraak vond de meening, dat vaste bezoldigingen lager moeten belast worden dan wisselvallige. Tegen de nieuwe belasting, in verband met de vermogensbelasting, golden als grievendat zij het persoonlijk karakter gedeeltelijk prijs geeft dat zy het landbouwbedryf vrystelt, hetgeen velen echter goedkeuren; dat in sommige gevallen onrechtmatige reductie voor zekere kapitaals- waarde wordt gegevendat de uitvoering der vermogens- en der bedrijfsbelasting in tweeërlei hand is, en de prysge ving van het stelsel van geheimhouding. Algemeen achtte men aanslag van de coöperatieve vereeniging gerechtvaardigd, by den verkoop aan niet-leden; gelykstelling der percentage voor naaml. vennootschappen en coöperatieve vereenigingen werd door velen ver langd. De poging, om buitenlandsche ondernemingen hier te lande te treffen, zal onze nijverheid niet schaden, maar overigens geen practisch gevolg hebben. Over het treffen van andere categorien bestonden uiteenloopende meeningen. In alle afdeelingen vroegen vele leden alsnog land-, tuin en boschbouw, veeteelt en veendery te belasten. Vele anderen verzetten zich krachtig daartegen. Het minimum van vrystelling van inkomens onder de f 600 werd door sommigen te laag geacht; de meeningen waren ook hierover ver deeld. Algemeen werd billijk geacht de lagere tariefeering der inkomsten uit arbeid. Over de voorgestelde verhouding tusschen de tarieven der vermogens- en der bedryfsbelasting bestond groot meeningsverschil. Eenstemmig wilde men tariefsverlaging voor de kleinere inkomens. Ver scheiden leden maakten daarvan hun stem afhan kelijk. Verlagingen moesten zich uitstrekken tot inkomens beneden f 2500 of f 3000. De regeling der progressie lokte verschillende bedenkingen uit. De fuselier van het O.-I. leger J. Oosten bij reëngagement dezer dagen weer derwaarts vertrokken, was naar het vaderland gekomen, ten einde mondeling zijne belangen den minister van koloniën voor te dragen, met het oog op eene door hem verrichte daad, waarvoor aan een ander dan aan hem, die ze volvoerde, de hoogste militaire onderscheiding is toegekend. Te midden eener heftige worsteling tusschen een troep Atjehers en eene afdeeling der Indische infanterie werd Oosten op het vechtterrein geroepen. Aankomende, zag hy, dat een Atjeher aan een sergeant onzer troepen het geweer ontrukt had, waarmede hij zich wegspoedde. Oosten valt den Atjeher aan, weet den hem toegedachten klewang slag af te weren, vuurt op den hem bedreigden Atjeher, dien hij afmaakt, en keert met het heroverde geweer by zyne nog steeds in het gevecht zich bevindende makkers terug. Den ser geant hergeeft hij zyn vuurwapen, opdat deze er tot eigen en gemeenschappelijke verdediging van gebruik kunne maken. Zijn wij wel ingelicht, dan is de bedoelde sergeant tengevolge dezer gebeurtenis, benoemd tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde, eene onderscheiding, die echter uitsluitend aan Oosten voor zijne kloekmoedige daad toekwam. Vad) Donderdag-avond zat een heertje in een 3de-kl.coupé van Zwolle naar Deventer, en voerde een hoog woord over den toestand in het noorden, van waar hij scheen te komen. Vooral de aan wezigheid van een brigadier en een huzaar scheen hem te prikkelen om telkens te herhalen dat er dynamiet was, maar de politie en huzaren nog niet zoo leep waren als 6en domme boer. Eenige medereizigers scheen de houding van brigadier en huzaar veel pret te geven en het jonge ventje, hierdoor aangemoedigd, ging al verder, dat als de politie alleen maar wist, wat hij wist enz., alleen de rustbewaarders waren te dom Vreemd keek hy echter op, toen de brigadier hem uitnoodigde te biy ven zitten als zyn arrestant. Dat kon toch niet gemeend zyn. Hy had dat nu maar eens verteld, het was een treinpraatje, enz. Maar de brigadier bleef er bijJe krygt in Deventer vannacht vry logies en dan mag je morgen eens vertellen wat je weet." „Och, ik weet niets," bracht hy er tegen in, „ik heb het van een houthandelaar uit Sappemeer, die het mij in den trein verhaalde, maar ik weet zyn naam niet eens." Dit alles hielp echter niets in Deventer mocht hy nu met zyn geleide uit stappen, terwijl de lachers even hunne namen mochten opgeven, om later als getuigen te kunnen worden opgeroepen. Het overal meer en meer in onbruik gerakende „Katknuppelen op het ijs", hoe verouderd ook, wordt te Roelof-Arendsveen nog telken jare in toepassing gebracht. Gelukkig echter bezit deze liefhebbery aldaar volstrekt niets meer van het bar baar sche karakter van voorheen. In plaats van een levende kat neemt men een rond voorwerp van hout, dat in een stevig dichtgespy kerd vaatje tusschen twee palen aan een touw wordt opgehangen. Op een afstand van een meter of vyf beginnen de deelnemers met knuppels een Dombardement op het vaatje totdat het gehee, in duigen stort en de inhoud er uit rolt. Hy wiens worp dit succes bereikt, is de held van'j- feest en de pryswinner. Het slot is een vrooly avond, waarop uit volle borst in koor gezong wordt ter eere van den overwinnaar en deing spannen kelen met prikkelend vocht nogal vry dr worden ingesmeerd. Nederlanders in Colorado. Aan een particulier brief van een landgenoot uit Holland Colony (Oolorai is het volgende ontleend, als omschrijving van treurige positie, waarin de Maatschappij verkeer en tevens ter beschrijving van het leven daargini De schrijver maakte deel uit van een gezelscha dat eenige maanden geleden van hier naar Ameri vertrok. Ruim een week geleden begonnen de boeren onrust»' te worden, omdat hun nog geen land gegeven we;- en toen kwam er een telegram uit Denver, dat ai.-t de Maatschappij geen voet grond toebehoorde dat de Kanaal-Maatschappij ook geen grond aan 4 v. d. Hoogt en Zoutman wilde verkoopen. Dit wary de woorden van den president der Maatschappij, y Wat den grond en de weersgesteldheid aangaf met deze beide is het al even treurig gesteld. grond is niet, zooals in het boekje stond, zwa kleigrond, maar een soort stuifzand. De menschl die te paard of per wagen van Alamosa komen (g« half uur, maar twee uren gaans van hier), zjjn m een laag grjjze stof overdekt. Waf de weersgestel heid betreft, het is hier verschrikkelijk koud, zood men zich nauwelijks voldoende daartegen ks beschutten door allerlei buitengewone kleederen,: zware handschoenen, lederen jassen, enz. Toen ik onlangs met den houtwagen naar Alamoi reed, had ik twee paar warme broeken over elkai aan, twee paar schoenen, een pet met kleppen ovf mjjn ooren, dikke handschoenen aan en een ditoji, over mijn beenen enz., en toch werd ik maar niy warm. Van zulk een een koude heeft men in Hollai geen begrip. Ge moet weten, dat we 7000 voet bo?y de oppervlakte van de zee zjjn. In het boekje staat, dat een wel zeer ondiep maar wfj hebben wellen in de buurt van 1100 vo diepte. Zooals ik van anderen vernam, die briev' van huis kregen, stond in de Hollandsche courant: dat de boeren by aankomst geschikte woningen haddi. gekregen. Maar dat is alles leugen. Wy zyn in emigrantenhuis gekomtn, waar kleine hokjes kamertjes getimmerd zyn, als logies voor de gro huisgezinnen, een huis met groote naden en splet zoodat de wind en de sneeuw er vry kunnen do dringen. Zy, die geen gezin hebben, slapen op zolder, ondfc houten dakpannen, op den grond. Wat het eH aangaat: vleesch, alles behalve Amerikaansch vlees zien we in een kleine hoeveelheid, en dan zeer ta eens per dag. 's Morgens krygen wy een soort v aangebrande gort (eigeniyk grove rogge), met et - paar sneden brood. Om 12 uur zal het middaget- komen, doch gewoonlijk wordt het eerst te drie 4 uur opgedischt en is dan natuuriyk koud. D; krygen we te 6 a 7 uur een paar boterhammen t kunnen ter kooi gaan. Men mag hier niet buiten werken dan van 9 t 4 uur, mits men dan nog warm gekleed is. enkele uitzonderingen na zyn alle kinderen zie Er zyn nu reeds drie kinderen en een oude vrow gestorven. De bureaucratie in ons land moet al ze hoog gestegen zijn als het volgende, dat in stad in Thuringen plaats vond, zyn weerga vin® al gebeurde het in ons land niet zelden, dat et gemeentebegrooting door Gedeputeerden terugg zonden wordt over een abuis van 1 cent. Een burgemeester in Thuringen was door dB gemeenteraad de verhooging van salaris, waaro- hy verzocht, geweigerd. Hierover verstoord,!-« sluit de magistraat een flinken brief dadeiyk na den Minister te zenden. Het papier daarvcl benoodigd neemt de man van een party v<^ gemeentedienst bestemd. Daar de brief zjjn p( sooniyk belang aangaat en hy van de ondankba-y gemeente niets geschonken wil hebben, zoo zen-f hy een ondergeschikte met 2 pfennig naar dr-* gemeente-ontvanger, met verzoek deze som s vergoeding voor het vel papier aan te nemen daarvan kwitantie te geven. De kassier zett een boodschap naar den burgemeester terug d hy de 2 pfennig nog niet kan in ontvangst neme daar hy eerst moet nagaan hoeveel het papi gekost heeft, en de burgemeester een bewijs vi) ontvangst dezer som wil geven. Hieraan worr voldaan, en de ontvanger stelt een kwitantie t voor welke beide een kwarto-vel noodig zyn. Ma de ontvanger is nog ongerust, of hy volgens z; instructie niet eerst de goedkeuring moet vrag, van den gemeenteraad, welke ook dit papier b f heeren moet. De boodschap is thans aan d gemeente-opzichter mede gedeeld. Hetspytoi dat wy onzen lezers het resultaat dezer quaes' nog niet kunnen mededeelen. (Arnh. Cf.). Een schadeloosstelling wegens beloftebrsi naar Engelsch voorbeeld, is voor het eerst België van rechtswege toegekend. Een jo: Nederlander te Brussel is door het hof van api veroordeeld tot het betalen van 13.900 fraai

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2