1 N°. 556. Donderdag 2 Februari. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. I Te Haarlemmermeer werd de niekte in 16 Dl ne.- ar iri 3n ie| z! Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Am^rtr-a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pr\js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. K1ESRECH T. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van TEXEL, noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om zoo zfl zijn aangeslagen in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar (d. i. over het dienstjaar 1891 -1892) in de Personeele Belasting tot een bedrag, bedoeld in art. 7, eerste zinsnede der Kieswet of in het laatst verloopen dienst jaar (d. i. over het dienstjaar 1892), in de Grond belasting in eene andere gemeente of in meer gemeen ten te zamen, tot een bedrag van minstens f 10.—, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende, aanslagbiljetten vóór den 15en Februari e. k. te doen blijken. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader die zijner minderjarige kinderen wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft, (Art. 7 der kieswet, gewijzigd bfl art. VII der additioneele artikelen der Grondwet). Tevens noodigt hfl de mannelijke inwoners dezer gemeente uit die meenen op de gronden, hierna onder A. en B. gemeld, aanspraak te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15en Februari e. k. aangifte te doen door invulling van daartoe ter Gemeente secretarie kosteloos verkrijgbare modellen. A. Die als mede-eigenaar in de grondbelasting is aangeslagen wegens onverdeelde onroerende goederen, wiens naam niet bjj den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. B. Die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voorde personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is, van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde f 48.—, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15en Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezon derd gedeelte van het woonhuis geschat, het in art. 1 onder A der kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt (art. 1 der kieswet, gewijzigd bjj art- VII der additioneele artikelen der Grondwet De Voorzitter van den Raad voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Texel, 19 Januari 1898. TEXEL, 1 Febr. 1893. Maandagavond werd van wege het Nuts- departement Texel, de tweede Volkslezing gehouden. De heer Schaap, van den Hoorn, trad dien avond als spreker op en hield het talrijk opge komen publiek bezig met een opstel van den Heer P. Louwerse, getiteld: Goecl gemeend". Na bij wijze van inleiding te hebben herinnerd aan de woelingen welke in vele plaatsen aan de orde zijn, en te hebben gewezen op de groote verantwoordelijkheid welke de zooge naamde volksleiders met hun draven op zich nemen, las hij het bovengenoemd opstel voor, waaruit wij konden leeren hoe somtijds door een enkel persoon de toestanden worden beheerscht, vaak tot anderer schadein het aangegeven geval tot vernietiging van het levensgeluk van een man die het zoo goed met het volk meende. Na de pauze gaf de heer de Braai „een praatje", van wijlen den heer Gorter, als bijdrage ten beste. De onaangename gevolgen voor enkelen, veroorzaakt door sommiger praatzucht, bleken uit dit „praatje"; 't bevestigde ons, in 't geen wij kunnen weten, dat een los daarheen geworpen woord, door nijd als anderzints gekleurd, even als een sneeuwbal verder gaande steeds grooter afmeting krijgt en veel jammer kan veroorzaken. In het thans behandeld geval „kregen ze elkander nog", dus kwam 't nog goed terecht, maar toch kon dit „praatje" leeren dat het goed is om voorzichtig te zijn in het spreken over personen en zaken. Met een gepast woord, zoomede een woord van dank aan de sprekers voor hun optreden, aan de hoorders voor hunne tegenwoordigheid, werd de bijeenkomst door den Voorz. gesloten. Naar wij vernemen worden door eenigen onzer ingezetenen stappen gedaan om te geraken tot de oprichting van een onderling uitkeering- fonds bij overlijden, alhier. 't Is te verwachten dat zulk eeneVereeni- ging hier nuttig zal kunnen werken, en daarom sporen wij aan tot flinke samenwerking wanneer tot bereiking van dit doel die samenwerking wordt ingeroepen. Gedurende de maand Januari, werden alhier voor de Nationale Militie voor de lichting 1894 ingeschreven, 78 jongelingen. Van deze 78 jongelingen, hebben er 18 verklaard vrij stelling van den dienst te kunnen erlangen op grond van broederdienst en gaven er 13 op, te zijn eenige wettige zoon. In de afgeloopen week werd op 't strand achter de -Koog een zalm gevonden, wegende 33 halve kilo'sde visch werd aan den Helder verkocht voor f 18. Naar men beweert moet achter den Hoorn eveneens een zalm gevonden zijn en is deze te gelijkertijd ook aan den Helder te gelde gemaakt. Waal, 30 Jan. Aan den op 25 en 27 Jan. jl. gehouden damwedstrijd werd door 16 personen deelgenomen. De prijs werd behaald door den Heer Jn. Bakker, terwijl de le, 2e en 3e premie ten deel vielen respectievelijk aan de H. H. Jb. Bakker, Jn. Leijen en Jn. Dalmeijer. Oudeschild, 31 Jan. Blijkens een hier ontvangen schrijven van den Heer Directeur der diergaarde te Amsterdam, behoorde de hier aangebrachte visch tot de inktvisschen. Het dier is gevangen op Texelstroom in het gar- nalennet van schipper J. Vlas. Behalve de verdwaalde inktvisch zijn nog een paar andere waterbewoners aan de kust gevonden. Een paar zware zalmen werden dood aan het strand buitgemaakt. Blijkbaar hadden de vogelen zich aan de oogen vergast. Een der zalmen woog meer dan 30 pond. De beide visschen werden te Nieuwediep voor ongeveer f 35 verkocht. Te Haarlemmerliede c. a. is de veeziekte (mond- en klauwzeer) geweken; in het geheel werden 6 stallen aangetast. stallen geconstateerd, waarvan er 4 nog be smet zijn. In geene der beide gemeente zijn runderen aan de ziekte gestorven. Men schrijft uit den Haag aan de Zutph. Ct „Op 't oogenblik is het nog stil in de politiek, maar er komt toch reeds beweging. De Eerste Kamer is en niet malsch uit haar slof geschoten. Als men bladzijde 2 en 3 van haar verslag over de algemeene Regeeringspolitiek leest, dan zou men in den waan komen, dat de Tweede Kamer de kiesrechtvoorstellen reeds heeft aangenomen en de Eerste Kamer reeds voor de vraag is gesteld, of ook z|j bereid is tot het totstand komen dier wetsontwerpen mee te werken. Een geheele paragraaf wordt nl. gewijd aan be schouwingen „over den inhoud der ingediende ontwerpen betreffende het kiesrecht." Terwyi in de Tweede Kamer het schriftelijk overleg met de Regeering nog nauwelijks is aangevangen, wordt in de Eerste Kamer de ingediende her ziening reeds aan een strenge kritiek onder worpen. Volgens de meening van „sommige", „verscheidene" en „vele" leden van dit hooge staatslichaam is er in de voorstellen der Regee ring bijna niets goeds te vinden. Het kenmerk van geschiktheid deugt niethet kenmerk van welstand is ongrondwettig; de geheele voor dracht rust „op geen goede logica"; het stelsel der Regeering is onaannemelijk. Nu, daar kan de Minister Tak het voorloopig mee doen; „Het volk zoo oordeelden deze leden uit de Eerste Kamer heeft behoefte aan zorg voor zijne stoffelijke belangen, niet aan uitoefening van kiesrecht." Eenige jongens vermaakten zich Zondag namiddag aan den Vliet met vliegeren, zoo ver haalt het „Leidsche Dagblad." Een vlieger ging „bui" en kwam op het ys in de gracht terecht. Nu zouden de jongens eens probeeren den vlieger weer in handen te krijgen maar wie beschryft hunne verwondering, toen zy, aan den waterkant komende, op het broze ys niets minder dan een ryksdaalder zagen liggenFluks besloot men natuuriyk, door zich over den walkant te buigen, het zilveren geldstuk machtig te worden. Men rekte zich uit, totdat men het ys bereikte en de rijksdaalder er af gleed en in de diepte verdween. Het is toch jammer, zoo zeiden de jongens tot elkander, dit geldstuk in de gracht te laten liggen! Met allerlei voorwerpen ging men aan het visschen totdat men het achterwiel eindeiyk op den wal haalde; onder groot gejuich werd het geldstuk gewisseld en onder het viertal verdeeld. Het gebeurt niet iederen dag dat men zoo'n buitenkansje op een schotsje ziet liggen In den ouderdom van bijna 73 jaren overleed te Rijp een zonderling. Het planken huisje, waarin nu zijn stoffelijk omhulsel zal worden gelegd, is door hemzelven gemaakt, reeds geruimen tijd geleden, en ging met hem mede, als hij van kosthuis veranderde. Tot kort vóór zyn dood tobde hij er over, dat zijne laatste woonplaats nog niet geheel naar zijn zin was en gaf hij den wensch te kennen er nog gaarne aan te willen werken. De kwelders om den Dollard zijn onder water geloopen, tengevolge waarvan zeer vele schapen zijn verdronken. Onder de gemeente Finsterwold liggen een honderdtal doode dieren aan den dyk, terwyi velen zijn weggedreven. Qa Z( 'VE lf| '0; TEXELSCHE COURANT. i,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1