Buitenland. ■5 Oostèrend, 1 Febr. De vereeniging „Nut en Genoegen" zag in hare tamelijk bezette vergadering, gisteren gehouden, haren voor zitter, den Heer Bouma als spreker optreden. Het onderwerp zijner toespraak was „Ver draagzaamheid" hetwelk aanleiding gaf tot het schetsen van verdraagzaamheid in huis en staat, terwijl de hedendaagsche troebelen meer malen konden dienen als voorbeelden voor het tegengestelde daarvan. De Penningmeester leverde de vaste bijdrage met „Wat eene roos alzoo vertellen kan" van Celestine (C. F. van Rees.) Bijdragen werden nog geleverd door de heeren J. Timmer, W. Koppen en J. C. Bakker. Sprekers en hoorders verwierven den dank des Voorzitters. Men schrijft aan de N. R. Ct." uit Maas tricht Het ziet er hier treurig uit. Niet minder dan 12 straten staan blank, en de bewoners, die naar de bovenverdiepingen zijn gevlucht, zijn in hunne huizen opgesloten. De Pieter straat, waar het water tot aan de vensters staat, gelijkt eene zee en het is daar door de sterke strooming onmogelijk met een pont of wagen de bewoners te bereiken. Geluk- kig is de Maas vallende, zoodat althans van die zijde voorshands geen gevaar is te duchten. Te Osch heeft zich een geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Door professor Spronck, te Utrecht, is na onderzoek der uitwerpselen het geval als Aziatische cholera aangeduid. Alle maatregelen zijn ge nomen, om de ziekte te keeren. De overledene was een fabrieksarbeider, nalatende eene onverzorgde weduwe en twee kinderen. In den Militairen Spectator wordt betoogd, dat bij de droogmaking der Zuiderzee Nederland een geheel ander vestingstelsel zal moeten aan nemen. Eene dusdanige en zoo reusachtige wijziging in de kaart van Nederland zal zegt de schrijver tengevolge hebben, dat men afstand zal moeten doen van het tot heden te huldigen principe: „een betrekkelijk groot deel des lands hardnekkig aan den vijand te be twisten." „Met de Zuiderzee dreigt een der hechste steunpilaren van ons huidig vesting stelsel weg te zinken." Een gekke geschiedenis. Te Groningen zal met 1 Maart een sociaal democratisch weekblad verschijnen onder den titel van Be Wachter. Nogal eenl Men meldt van Urk Vrijdag 20 Januari begaven zich 2 personen van Schokland over het ijs naar Urk. Op ongeveer een half uur afstands van laatstgenoemd eiland gekomen, konden zy echter niet meer verder, wegens een breede scheur in het ijs. Gelukkig werden zij opgemerkt door 2 Urker visschers, die zich onmiddelijk naar Urk spoedden en van een en ander tyding brachten. Dadelijk ging men met een üslooper er op uit. Inmiddels was het donker geworden en stak er eene Z6er hevige wind op, zoodat de personen die met den ijslooper meegegaan waren, het in nood verkeerende tweetal niet alleen niet konden vinden, maar op eigen lijfsbehoud bedacht moesten zfjn en genoodzaakt waren met allen spoed naar Urk terug te keeren. Bang was ondertusschen het lot van ons twee tal. Ziende, dat er geen hulp opdaagde en het t)s bovendien aan het drijven ging, stonden zij groote angsten uit. Om zich eenigszins tegen de koude te beschutten, zetten zfj een groot brok Ijs overeind en kropen daarachter. Een er van kon den lust om te slapen bfjna niet weerstaan. Gelukkig dat de ander hem wakker wist te houden. Na onderzoek den volgenden morgen bleek het hun, dat zij zich op een groote ijsschots bevonden. Na zoo tot Zondagmorgen te hebben rondgedreven, kwamen zij in de nabyheid van Elburg, waar zij den wal wisten te bereiken. De „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier" heeft besloten proeven te nemen ter voorkoming van het verwerpen der koeien. Met de leiding der proeven is belast de Rijksveearts Billroth, te Hoorn. Tindal antwoordde Domela Nieuwenhuis op eenige hatelijkheden aan Tindal's adres, dat hij geen eerlijk en kundig leider was maar bovenal, dat hem moed ontbrak. Da, zijn de mannen, die 't weten. Aan het departement van financiën is men reeds dadelijk aan het werk gegaan met het in gereedheid brengen van het antwoord op het Kamerverslag over de beroeps- en bedrijfsbelasting. De werkzaamheden geven grond te ver moeden, dat het oorspronkelijke voorstel zal worden omgewerk tot een geheel nieuw ontwerp. Bij een reparatie van de brievenbus op het Wagenplein in den Haag werd de ontdekking gedaan, dat door een gebrek aan den vloer van de bus, sinds jaar en dag vele brieven en drukwerken naar beneden waren gegleden en daar rustig sluimerden, tot ze nu aan het licht kwamen. Wij kunnen thans met zekerheid mede- deelen zegt het D. v. N., dat tegen Luitjes van Sappemeer door de justitie een vervolging wordt ingesteld wegens de door hem in de vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond, Zondag den 15 Januari jl. aldaar in „Constantia" gehouden, gebezigde uitdrukkingen, betreffende den afge vaardigde Tijdens en de door hem aan het slot gedane mededeeling, dat hij, Luitjes, al noemde de commissaris der koningin hem een „geweten- looze opruier" zou blijven opruien, „totdat een opstand daarvan het gevolg zal zijn." Ook de voorzitter der vergadering zal zich moeten verantwoorden wegens de door hem omtrent den minister Wan Tienhoven gebezigde uitdrukking, dat „wie eenmaal een moordenaar is, een moordenaar blijft." Met belangstelling vernam het „Utr. Dagbl." dezer dagen, dat eenige teringlijders, die hopeloos schenen, door een geneesheer te Utrecht met „guajacol" zijn behandeld en thans herstellende, althans veel verbeterd zijn. Het voorstel van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, voor komende onder de punten van beschryving voor de algemeene vergadering op 24 Februari 1893 te 's-Gravenhage, heeft het volgende ten doel. lo. Het beginsel van meer dan eene algemeene vergadering als regel te stellen, waarop belang rijke vraagpunten van den dag kunnen besproken worden. 2o. Toch zal telkens jare eene tentoonstelling kunnen worden gehouden met een subsidie uit de algemeene kas waarby dan de werkzaamheid der afdeeling meer tot haar recht komt terwyi ook kleinere plaatsen dan met minder bezwaar de algemeene vergadering kunnen ontvangen. 3o. Bij deugdeiyk financieel beleid kan (onge acht het subsidie voor de afdeelingstentoonstelling) jaarlijks een zekere som bij het reservefonds worden gevoegd, zoodat dan (om de 5 jaar) de algemeene tentoonstelling niet al te zeer zal be hoeven af te wijken van de traditie. 4o. De regeling is zoo voorgesteld, dat de bedoelde tentoonstelling jaarlyks, en ook de alge meene tentoonstelling 5 jaarlyks geregeld in de beide provinciën afwisselen. Uit Amsterdam deelt men aan de „N. R. Ct." mede: Dat er met venten op de straat of met markten nog wel wat te verdienen is, bleek dezer dagen aan een notaris, die op eene vierde verdieping op de Jodenbreostraat voor de familie van een overleden koopman in sinaasappelen, hazel- en andere noten, vijgen en der gelijken, den inventaris moest opmaken. De familie heeft namelijk eene erfenis van nagenoeg twee ton gouds te verdoelen. Dinsdag 1.1. is op het strand te Koude- kerke aangespoeld eene nog in volmaakten toestand verkeerende kangoeroe. Het dier was zorgvuldig verpakt in een zak, gevuld met stroo, en waarschijnlijk bestemd voor de een of andere zoölogische inrichting. Tot groot vermaak, vooral van de Koude- kerksche jeugd, werd het voor bijna allen vreemde dier te kijk aangeboden. „M. Ct." Er heeft zich hier te lande een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Joh. van 'tLin- denhout te Neerbosch, L. R. J. A. Roosmale Nepveu te Doorn, H. Pierson te Zetten, H. A; J. Leembruggen te Zwolle, jhr. dr. L.de Geert, Yelp, J. H. F. Gangel Czn. te Harderwyk, dl? zich ten doel stelt, de toenemende werklooshei door emigratie te voorkomen. De keus daartoe is gevallen op de noord-westelylf» districten van Canada, welker regeering aan iedï volwassen persoon boven de 18 jaar eene huil? plaats van 160 acres (65 bunders), tegen betaiin van de onkosten der inschrijving a 10 dollars afstaat, mits hij aan voorwaarden voldoet, waar va*ej de strekking is, der regeering een waarborg tn<^ geven, dat de alzoo toegestane huisplaats oc/tl^ werkelijk door den „setier" bewoond wordt, j1* Het comité hoopt een maatschappy tot stat4* te brengen, die eene leening uitschryft, met hf*es doel, zóó duizenden gezinnen, die hier geen wer8^ en dus geen brood kunnen'vinden, opeenehuiA3 plaats te vestigen. Maar het oogenblik is daartir? niet gunstig, zegt het comité, en toch de nool" nypt. tol Om het groote doel voor te bereiden, wensch het comité een 40- of 50-tal jonge mannen, me0 2 of 3 gezinnen naar Canada te zenden, die daq^, als pioniers, als wegbereiders voor hunne lo:rei genooten, die het comité hoopt te laten volger™ zullen optreden. Reeds in April 1893 hoopt h«)el die uitzending te doen geschieden. iet Voor hunne ontvangst en plaatsing te Canadfa, zal de vertegenwoordiger aldaaide heer Insingei)ra lid der Staten van de Noordwesteiyke districten zorg dragen. Tegen een goed loon is daar werjej voor hen te vinden. Het loon in de zomermaandei één dollar daags, boven kost en inwoning, is voo; een veldarbeider veel. Van dit loon kan eejw kloeke jonge man na eenigen tyd de kosten vaiDf overtocht terugbetalen. Ditzelfde geld kan di# later weer dienen om anderen te helpen em>01 greeren. .0( Eene belangrijke som is noodig om dit plaJ61 uit te voeren, en het comité zoekt dus steun b?0 hen, die, meer of minder ryk bedeeld met aardsch 1 goederen, veel of weinig kunnen afstaan. Vóó'a] de eerste dagen van April moet het comité een161 keuze gedaan hebben uit de vele honderden, diJD zich tot het comité wenden met het verzoek hei te helpen, teneinde in een ander werelddeel werle en dus brood te vinden. ja Penningmeester is de heer jhr. dr. L. de Geejw te Velp, die gaarne iedere gift voor dit doel, groo-ei of klein, in ontvangst neemt. Drie landgenootexw zegden ieder reeds eene gift van f 1000 toe. Va tla lo De cholera neemt in Duitschland toe. Oolfflt in een dorpje by Leipzig zijne eenige gevalleijei voorgekomen. y€ In het krankzinnigengesticht by Halle kwamefo 13 nieuwe gevallen voor. ui In Oostenrijk is quarantaine uitgeschreven voor reizigers uit Halle en Hamburg. rf Nog altyd zoekt men naar een plan, on111 Engeland en Frankryk door middel vaneenovei het Kanaal te bouwen brug te verbinden. Dezei*3 dagen dook te Londen weder een nieuw plan opia Het vereischte kapitaal bedraagt 34 40 millioei Pond Sterling. Indien de aandeelhouders zicl?e dus met een winst van 2'/j pet. tevreden zouder16 willen stellen, zou men dagelijks 2700 pond moete#e ontvangen. Een andere vraag is, of het tegen*8 woordig levend menschengeslacht de brug ooi!*? gereed zou zien en kunnen gebruiken. In ieder geval zullen de kapitalisten, met d£€ gekheden van het Panama-kanaal voor oogen3! zich voorzeker wel eenige malen bedenken, all2 vorens hun geld in deze nieuwe onderneming t( steken. Hetzelfde wat onlangs uit Hongarye werd" medegedeeld, wordt nu ook uit Galicië en du. Bukowina gemeld het verschijnen van geheeler! benden wolven in bewoonde streken, omdat zij11 door de felle koude uit hunne schuilhoeken in dej, bosschen verdreven worden. Een veehandelaar op den weg van Kulikow naai Leopol en een kuipersknecht op den weg vaucli Kaczika zijn door wolven verscheurd. a In Duitschland zyn de landbouwers tegen-g woordig volstrekt niet tevreden met den gang., der zaken of, zooals men 't noemt, de nieuwe koers. Vooral naar aanleiding van een artikel van den heer Ruprecht te Ransern in de Landwf Thierzucht is een storm losgebroken en gaan erL vele stemmen op om eene partij te vormen, dief. minder op de leuze liberaal, conservatief ofc ultramontaan let, maar de belangen van den landbouw behartigt en in die richting meer. invloed uitoefent op de parlementen en de wet geving. Vooral is men verontwaardigd over de inwer king van de regeering op het landbouwbedrijf

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2