Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. hervormde gemeente. De commissie tot exploitatie van het j proefveld in de le afdeeling der Friesche Maat- j schappij van Landbouw heeft over de in 1892 genomen proeven met aardappelen rapport uitgebracht. Zij heeft proeven genomen met 8 soorten, t. w.: Hallumer gele, Simson, Athene, Champion, Blauwe Riesen, Reichskanzler, An dersen en Juweel. Bij de Juweel vertoonden zich het eerst ziekteverschijnselen, terwijl men Hallumer gele, Simson en Andersen wel ziekte- vrij zou kunnen noemen. Zij beveelt verdere proefnemingen met Andersen, Athene, Simson en Hallumer gele, welke beide laatste soorten h. i. veilig voor dezelfde soort kunnen worden aangenomen, aan. Men schrijft uit Nieuwolda, 29 Jan.: De reactie op de tooneelen van een week of zeven geleden doet zich reeds zeer merkbaar gevoelen: de boerderijen brengen bij verkoop op verre na niet meer zooveel op, als vóór de rumoerige dagen en eenige gegoede ingeze tenen maken aanstalten om een rustiger verblijf te zoeken, of zelfs om met het Oldambt ook ons werelddeel te verlaten en een nieuw vader land te zoeken aan den anderen kant van den Oceaan, waar dergelijke emigranten zeker met open armen worden ontvangen. De mijn, door de socialisten aangelegd, kan dus wel eens verkeerd voor hen springen en hun het land van belofte eerder verderaf dan naderbij brengen, en zoo iets zullen zij wel volstrekt niet hebben verwacht. De markters te Amsterdam, die voor eenige maanden naar het Waterlooplein verbannen waren, hebben weder van de Nieuwmarkt bezit genomen. Nu waren ze weder op „hun Nieuwmarkt en hadden zf! vroeger de toekomst donker inge zien, thans was alle leed vergeten en op ieders gezicht stonden tevredenheid en opgeruimdheid te lezen. Met nog meer ijver dan vroeger stond de koopman zijne waren aan te prijzen terwijl de koopvrouw zich genoegelijk in de handen wreef. Er was een vroolykheid, eene drukte, een gewoel en getier, zooals alleen de bezoekers aan de Nieuwmarkt zich kunnen voorstellen. Van vele kramen wapperde vroohjk de vlag, daarbij kwam nog een vriendelijk zonnetje, zoodat alles er toe bijdroeg om de feestelijke stemming te verhoogen. Dat de vele winkeliers, tappers en slijters, die daar wonen, met de terugkomst der markters in hun schik waren, zal niet gezegd behoeven te worden. Hier zag men een winkeljuffrouw in de deurpost staan, die met een der buren over de heugelijke gebeurtenis stond te praten daar waren in de winkel alle handen aan den arbeid om de vele klanten te helpen, terwijl alle tapperijen met een druk bezoek vereerd werden. Voor een linnenwinkel kon men zelfs een reuzenbord aanschouwen, waarop vermeld stond „wegens terugkomst der markt ontvangt ieder kooper eene verrassing!" Zoo is de Nieuwmarkt tot aller tevredenheid in eere hersteld. In Den Haag zijn valsche rijksdaalders in omloop gebracht. Ze zijn, meldt een deskundige, die er een ter keuring kreeg, vrij goed gegoten naar een echte, - van zilver vervaardigd maar van minder gehalte, en VU gram lichter dan de ochto* Men kan de valsche stukken met eenige op lettendheid echter zeer goed van de echte onder scheiden door het gietputje. „H. Ct." Er heeft zich hier te lande eene Vereeniging voor bedelaars en landloopers gevormd, die zich ten doen stelt, hun na Christelijke verpleging in een toevluchtsoord, door hen weder aan werken te gewennen, de gelegenheid te geven in de maatschappij terug te keeren. Het be stuur dezer Vereeniging vraagt hulp in den vorm van een gift van minstens f 1000 voor het stichtingtonds, waardoor men wordt be schouwd als te zijn mede-oprichter der Ver eeniging. Voor dat fonds is minstens f 70,000 noodig. Ook kan men lid worden tegen jaarlijksche contributie van f 8. Kleine gaven voor het stichtingfonds, zullen ook met dankbaarheid worden aanvaard. Poutsma, van Sneek, die verleden week is gevangengenomen, wordt beschuldigd van het volgende feit: dat hij op 13 Januari 1893 te Sneek, in eene vergadering van werkloozen en arbeiders, in het koffihuis van Damfma, ten aanhoore van de aanwezigen, en dezen op die wijze opruiende tot een strafbaar feit, heeft gezegd: „Nu, Maandag allen naar de vergadering van den Gemeenteraad, kom om halftwee bij mij aan huis, dan trekken wij gezamenlijk er heen, en mochten ze je dan werk willen ver schaffen, doch bestaande in dat menschenont- eerende steenkloppen tegen veertig cents per dag, neem dan de keien en sla de heeren er mee de hersens in, doe dat", tegen welk feit, bij artikel 141, jo. 141, Wetboek van Strafrecht, eene gevangenisstraf van meer dan vier jaren is bedreigd. Bovendien wordt hij nog vervolgd wegens vijf feiten van strafbare opruiing, gepleegd te Bolsward, Dokkum, Franeker, Sneek en Leeuwarden. - De Friesche bond van timmerknechts en metselaars heeft besloten na 1 April de volgende regeling te vragen. Des zomers per week 60 werkuren met een loon van f 10, des winters 45 werkuren met f 750 loon. - Het gemeentebestuur van Tilburg heeft vergunning geweigerd aan twee Duitschers tot oprichting van een fabriekje van reuk werken, en te recht. Geheel Tilburg stond op 't punt te vergaan onder den muskus-reuk. Als een der „geur makers" slechts een oogenblik in de vestibule van het postkantoor of in een herberg was geweest, kon men er de lucht in geen dagen uit drijven, 't Ging zoo ver, dat bezoekers van de wachtkamer van het station die verlieten, zoo de Duitscher binnenkwam. Zelfs de tim merman, die aan het houten gebouwtje gewerkt had, liet overal in de straat een muskus-geur na zich Een in het nauw gebrachte haas vluchtte in de openbare school te Renswoude. Het hoofd der school verwijderde de jongens en sloot het beest in een ledig lokaal, totdat de lessen geëindigd waren. De man durfde zich wegens de wettelijke bedreigingen tegen „stroopen" het lekkere boutje niet toeëigenen en verloste het dier tegen den avond uit zijn gevangenschap. Onlangs hield in zekere gemeente iemand een lezing. Alle toehoorders waren in bewondering, behalve een oud man die dicht bij den spreker zat en luide critiek uitoefende, zoo luid, dat de spreker het goed hooren kon. Na een langen volzin merkte de oude heer aan zijn omgeving op: „Dat heeft-i geborgd by Potgieter!" Eenige minuten later sprak dezelfde heer tot zijn omgeving: „O, maar dat is heelemaal van Van Lennep Niet lang daarna hoorde men hem roepen „Kijk, kijk, als twee droppels water een betoog van Vosmaer!" De spreker beet zich op de lippen, doch ging met de lezing voort. Tien minuten later klonk het„Dat 's sterk, dat 's gestolen van Schaepman 1" Toen verloor de spreker zyn geduld. Hij boog zich over z^n spreeklessenaartje been en schreeuwde den ouden man in 't gezicht: „Meneer, als je je mond niet houdt, laat ikje de deur uitgooien „Nou, dat is van hem zelf!" riep de ander uit, onder het algemeen gelach der aanwezigen. - Een handelaar te Amsterdam had in zijn winkel twee steenuilen, die, zooals men weet, zich hoofdzakelijk voeden met kleine vogeltjes, dood of levend. De beesten waren geruimen tijd door den koopman daarmee dan ook gevoed, maar dit voedsel was bij het opraken van de vogeltjes vervangen door vleesch. Toen nu op een morgen de eigenaar naar de steenuilen kwam zien, ontdekte hij, dat het vleesch niet was aangeroerd, maar dat de eene steenuil den andere had opgegetenvan dit beest was niets meer over dan wat veeren. {Echo.) Oosterend, 4 Feb. Aan den damwedstrijd, gisteren ten huize van C. Duinker gehouden, namen 16 personen deel. Men heeft den strijd nog niet geheel beslistaangebleven zijn de heeren J. J. Bakker, C. W. Koning, C. Duinker en J. Daalder, waarvan de eerste twee nog moeten kampen om de hoogste en de laatste twee om de laagste prijzen. De Amerikaansche bark „Vigilant", die, onlangs van Japan komend, Pitcairn aandeed, bracht merkwaardig nieuws van het afgelegen eilandje. De 130 menschen, die er thans leven, beginnen te vreezen dat het aan het uitdrogen is. Al sedert ruim twee jaren is er geen regen gevallen en de bevolking moet geheel van fruit leven. In sommige plaatsen is de grond zoo heet, dat honden en katten, de eenige dieren op het eiland, hun voeten branden. In de werkplaats van een der grootste spoor- wegmaatschappyen in Engeland maakte men, tot groote verbazing van allen die 't hoorden, eenige jaren geleden een locomotief in vyf en twintig uren kant en klaar. Dit wekte den nayver der Amerikanen op, die daarop hetzelfde werk in 17 uur verrichtten. Thans is dit ontzettend vlugge werken nog met glans overtroffen. De chef van de grootste werk plaats der Great Eastern Railway, te Strafford, in Engeland, bepaalde eene tydruimte van tien uur. waarin een locomotief met tender, van stukje tot beetje vervaardigd en in elkander gezet moest zyn. Vooraf hield hij tot de 187 werklieden, die hy voor dezen arbeid had uitgezocht, eene opwek kende redevoering. Acht minuten over negenen des morgens begon men te smeden en te kloppen. 85 Man arbeidden aan de locomotief en 52 aan den tender. Dertien minuten vóór twaalven waren de verschillende stukken voor de locomotief kant en klaar en onmid- debjkr begon men aan het ineenzetten. Na een arbeid van 4 uur 37 minuten werd de ketel reeds geplaatst en 9 uur 47 minuten na t begin van den arbeid deed de locomotief het eerste zegevierend gefluit hooren. Zy was nameiyk ook reeds ge stookt. Een paar minuten vóór het verstryken van het tiende uur stond de locomotief reeds voor een goederentrein, om dien naar een nabijgelegen station te brengen. De verf want de met bliksemsnelheid ontstane locomotief was reeds geschilderd ook - had onderweg tyd om te drogen. De Russische prins Victor Nakachidré is door de rechtbank te Nizza tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Eenige jaren geleden bracht de prins twee jaren in de gevangenis te Angers door, omdat men helsche machines in zyn bezit had gevonden. Nadat hy die straf had ondergaan, werd hij uit Frankryk verbannen. Onlangs kwam hy echter weder heimeiyk in 't land terug en zijn veroordeeling te Nizza is hiervan het gevolg Bij het afdrukken van de Courant nog niet ontvangen, aangezien de „Ada" wegens ijsgang de dienst heden niet kon vervullen en de post alzoo per ijsschuit moest worden overgebracht, Zondag 5 Februari. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. tien uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. halt twee Ds. Kuperus. Woensdag 8 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Januari Ingelegd f 2252,12 Terugbetaald f 1513,37. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1086. Gedurende 1892 werd ingelegd f28566,61, terugbetaald f25104,52. Er werden 180 nieuwe boekjes uitgegeven.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2