OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 558. Donderdag 9 Februari. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubs 30 Cts. Franco per post door go- heel Nedkbland 46 Cts. Naar Amerika en aidcra landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art 11 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 10 Februari a. s. des vóórmiddags 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 7 Februari 1893. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel B. W. tot wijziging der verordeningen heffing en invordering van leges. 3. Missive Ged. Staten betrekkelijk reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. 4. Vaststelling Kohier H. O. dienst 1893. KENNISGEVING- GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1892. De verzoekschriften om hermeting of herschat ting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaar schriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) behoorende luidens de artt. 16 co. 1, 19 no. 2, 23 derde lid en 44, b\j Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 8 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 8 Febr. 1893. Onderstaand bericht lezen wjj in deHaarl. Ct. van Dinsdag: „Met ingang van 10 Februari is voor zes maanden het vervoer van jonge kalveren naar Friesland uit de overige provinciën verboden." De aanleiding tot het nemen van dit besluit is zeker niet verre te zoeken, de nog steeds heerschende ziekte onder het rundvee, is onge twijfeld daarvan de oorzaakalles te vermijden wat de ziekte zou kunnen doen uitbreiden, ligt aan dit besluit ten grondslag. Ook ten onzent hoorden we ter looptf er reeds over spreken of het ook wenschelijk zoude zijn de invoer van rundvee op het eiland tijdelijk te verbieden. Of zulk een verbod voor hier noodzakelijk is, zouden wij niet durven beslissen; invoer van rundvee heeft in het voorjaar hier niet zoo sterk plaats; maar toch, de zaak is van genoegzaam aanbelang om eens ernstig te bespreken; ons eiland is nog steeds bevrijd van de ziekte welke de veestapel elders treft, terecht moeten dus voorzorgen worden genomen om dien gezondheidstoestand te bestendigen. Doch niet minder, dan 't gevaar dat de vee stapel zou dreigen door de invoer van wellicht reeds besmet vee, schuilt naar 't ons voorkomt hierin, dat straks de veestallen zullen worden bezocht door kooplieden van elders, welke hier zaken komen doen. Daarop ook meenen wij te mogen wijzen, opdat ook ten dezen opzichte door ieder die voorzorgsmaatregelen kunnen worden genomen, welke hem ge wenscht mochten voorkomen. Wij lezen elders: De bloembollenteelt, sinds een paar jaren met goeden uitslag nabij den Hoorn op Texel ondernomen, zal er op nog grooter schaal worden voortgezet Volgens deskundigen uit de omstreken vah Haarlem, moet de grond nabij het dorp voor deze cultuur uitstekend geschikt zijn. Waal, 6 Febr. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield heden zijn 5de en laatste bijeenkomst in dit seizoen. De opkomst der Leden met hunne dames was uitmuntend. Lezing en bijdragen werden afgewisseld door door een 6-tal drie- en vierstemmige liederen van de Zangvereeniging en door de keurige bijdrage van den Heer E. Vlessing, getiteld: „Jongens van Jan de Wit." Met een opgewekt bal werd de vroolijke avond besloten. Oudeschild, 7 Feb. Door een aantal visschers van hier is een request aan den gemeenteraad te Helder gezonden, met verzoek om den vischhandel niet aan banden te leggen en den vrijen verkoop te blijven toestaan. Volgens adressanten zouden de visschers in de eerste plaats het offer worden van knellende bepa lingen. Ook voor hen, die in den voorzomer langs de kust rogvisschon en hun vangst te Nieuwediep afslaan, is het van groot belang dat zij zeiven de vrije keus hebben om te laten verkoopen door wien zij verkiezen. Helder, 8 Feb. Een loodskotter, die hier van nacht is binnengeloopen, rapporteert dat binnen Falga bewesten Kijkduin een barkschip was gestrand. Bijzonderheden ontbraken nog. Eene sleepboot maakte stoom, om adsistentie te kunnen bieden. Een droevig ongeval viel in de vorige week te Enkhuizen voor. Een kind van zekeren S. slikte bij het drinken uit een kopje een knopje van een koffiepot door. De ontstelde vader trachtte ijlings bij de buren en bij den dokter hulp te vinden, maar vóór deze laatste zijn bijstand had kunnen verleenen, was de moeder reeds van den schrik achterover gestort en onmiddellijk een lijk. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft bepaald, dat er bij elk huis een regenbak moet zijn, inhoudende minstens 27» kub. meter. Er zullen nu, volgens raming ongeveer 500 regenbakken gemaakt moeten worden, die te zamen f 40.000 zullen moeten kosten. In het Westland ondervindt de voor handel in vroegere vruchten en voorjaarsproducten de gevolgen der vrees voor de cholera. Zoo ;.s bijvoorbeeld de verkoop in komkommers met de buitenlandsche handelaars nog geheel stil, omdat de koopers geen contracten durven sluiten. De vooruitzichten dezer teelt, welke vooral te Loosduinen op zeer groote schaal wordt uitgeoefend, zijn hoogst ongunstig. Eene geduldsoefening. 't Ia 5.25, te Amsterdam staat een menigte passa giers voor 't loket van de Hollandsche Spoor om met den trein van 5 50 naar Haarlem, den Haag, of Rotterdam te kunnen vertrekken. Het aantal reizi gers groeit even snel aan als hun ongeduld, want een dikke, oude juffrouw, met een groote tasch aan den arm, die voor 't loket staat, schijnt niet de minste haast te hebben en neemt volstrekt geen notitie van de ongeduldige uitroepen en 't onwillekeurige opdrin gen der overigen. Hoe laat gaat er een trein naar Haarlem, m'neer, vraagt ze met een hooge neuzige stem. Zoo dadelijk 5 50 klinkt 't van binnen terug. En gaat er gouw weer een, na dien, want 't is nou al bij half zes, weet u? Niet voor 6 40. O gommes neenl dat is me te laat manl Maar weet u 't wel zeker? In me spoorwegboek staat toch dat Moet u 'n kaartje of niet? Er staan'nmenigte passagiers op u te wachten. Nou! dat 's wel mogelijk, maak maar zoo'n kou we bereddering niet! u staat hier toch voor 't publiek nietwaar, en ik behandel u beleefd, dus mag ik billijkerwijs van u ook hetzelfde dito weerom verwachten. Natuurlijk, maar wil u 'n kaartje of niet en welke klasse, le of 2e? O zooals uwe 't maar begrijpt, ziet uik ben wel een burger mensch, maar ik hoef niet onder te doen voor anderen, neen gelukkig! Welke klasse dan? Geef me maar tweede. Retour? Wat kost een retour? Negentig cents. En wat kost een enkele reis? Zestig cents. Tweemaal 60 is vierentwintig stuivers. Hum dan komt *t toch beter als ik een retour neem. Mevrouw! juffrouw! maak toch asjeblieft voort! kijk eens even om, wij moeten allemaal nog mee en 't is 3 minuten voor half zes, zegt knorrig een heer die achter haar staat. Nijdig kijkt de juffrouw om en antwoordt: 't Zal nog wel later worden? Ieder z'n beurt. Die 't eerst komt, die 't eerst maalt; ikbesteehier net zoo goed mijn geld als u. (Zij haal haar beursje voor den dag.) Wacht, 'k zal 't u passen, hier: twee kwartjes, drie dubbeltj es, twee halve stuivers - och gunst, nou kom ik net vijf centen te kort. 't Was anders zoo mooi gepast net vijf centen te min. Hier, asjeblieft, hier zijn ze, roepen twee, drie stemmen tegelijk. Hier, pak aan, maar maak voort, 't is nog maar twee minuten Wel ja. Ik ben daar om jelui vijf oenten ver legen, 'n mooi ding. Neen, ik ben wel 'n burger- mensch maar ik hoef gelukkig niemand naar de oogen te zien. Maar 'k wou 't m'neer makkelijk maken; 'k heb geld zatter hoor! Hier, asjeblieft; een bankje van vtjf-en-twintig maar geef me niet allemaal specie terug. Hebt u 't niet kleiner Juffrouw, maak nu toch voort asjeblieft, 't is om dol te worden, roepen eenige stemmen. Kalm blijft de juffrouw in hare beurs grabbelen; dan roept ze opeenskijk dat 's casuweel, daar vind ik 'n lossen gulden in m'n zak: als u nou een dubbeltje heeft dan bennen we in eens van mekaar af. Hier wel I wel I zoo had ik hem nog in mijn hand en.,., de juffrouw pakt achtereenvolgens uit haar zak de volgende voorwerpen: een pepermunt doosje, een flacon, een paar handschoenen, een naalden koker, een zakje met gedroogde pruimen en een zakdoek, eindelijk vindt z|j den gulden en legt dien voor den beambte neder, terwijl ze even omziende, naar de alles behalve aangenaam kijkende menschen achter haar, zegt: Zie zoo! nou die volgt; ieder z'n beurt, ds'a niet te veel, TEXELSCHE COTJRAÏÏT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1