OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 559. Zondag 12 Februari. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nhdebland 45 Cts. Naar AwntRnr^ en a"üo;-i landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennis geving JACHT en VISSCHERIJ. De Commissaris der Koningin in Noord Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 25 Januari 1893 no. 31 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden; lo. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 28sten Februari e. k. met zonsondergang. 2o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den lsten April e. k. met zonsondergang; 3o. dat het welspel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k. 4o. dat de visschervj, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel,— zal worden gesloten van 16 Maart tot 1 Juni e. k.; 5o. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den hengel in de hand is ver boden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden ge plaatst en voorts in iedere gemeente van Noord- holland worden aangeplakt. Haarlem, 31 Januari 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 10 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. 4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXELGelet op hunne bekendmaking van 14 Januari jl., waarbij tot nadere aankondiging, het by art. 18 der verordening van politie voor deze gemeente bepaalde maximum, waarmede met vrachtwagens over de wegen der gemeente mag worden gereden, tot op de helft werd verminderd; Overwegende, dat met het oog op den aan houdenden dooi, het althans voorloopig niet meer noodzakelijk mag worden genoemd, boven genoemd voorschrift langer te doen voortduren Brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Maandag 13 Februari a> s. bedoelde verbods bepaling wederom wordt ingetrokken. Texel, 10 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 11 Febr. 1893. Dat, niettegenstaande dezen winter reeds eenige damwedstrijden op ons eiland werden gehouden, de lust daarvoor nog geenszins was bekoeld, bleek uit de deelneming aan den wedstrijd, welke Donderdagavond alhier in het hotel „den Burg" werd gehouden. Tot deelneming hadden zich aangemeld 16 personen, waaronder een van Schagen, de - overigen van hier. U De deelnemers hadden geene gemakkelijke taak, want er werd gespeeld met een ijver en ambitie, die bewondering afdwong. Menige goedgedachte zet deed de kans van winnen meermalen van de eene naar de andere zijde overslaan. De uitslag was als volgt le prijsRooktafeltje, de Hr. J. B. Bakker. 2e Courantendrager W. C. Koning. 3e Inkstel Joh.D.Keijser. 4e Aschbakje C. Zijdewind. De 3 eerste personen zijn allen hier woon achtig, de 4e te Schagen. Niettegenstaande de strijd geruimen tijd in beslag nam en de klok reeds een vergevorderd uur aanwees eer de beslissing was gevallen, hadden van de vele belangstellenden welke een kijkje waren komen nemen, verscheidenen de uitslag afgewacht. Wij herinneren er aan dat Maandag a.s. de laatste van de drie wintermarkten zal worden gehouden. Helder, 10 Feb. Sinds gisteren heeft men niets meer van de lading salpeter, uit het gestrande Engelsche barkschip „Condor"kunnen bergen. Ongeveer 600 baaltjes zijn aan wal. Met den storm van hedennamiddag schijnt het schip nog hooger tegen 't strand te zijn opgewerkt, doch is vermoedelijk nog dicht. Het afbrengen zal daardoor zeer bemoeielijkt worden, maar wordt toch mogelijk geacht zoolang het schip niet lek wordt. Naar een gerucht wil, zou voor den storm nog niet de geheele visschersvloot binnen zijn geweest. Er is echter veel kans op, dat de nog ont brekende schuiten, te IJmuiden zijn binnen- geloopen. Te Haarlem had Dinsdag op de algemeene begraafplaats de begrafenis plaats van Kloos en Oosterhout, slachtoffers van het ongeluk te Yelzen. Op de kisten lagen vier kransen. Behalve door famlieleden werd de stoet gevolgd door autoriteiten van de Holl. Spoor en door de zangvereeniging „Proza en Poëzie", welke laatste bij het graf een indrukwekkend lied zong. Ds. Poolman sprak eenige woorden van troost. De talrijke aanwezigen waren zeer aangedaan. Het dreggen naar het ljjk van den 3en verongelukte bij het spoorwegongeval te Yelsen heeft men gestaakt. Alle aangewende pogingen om het te vinden zijn vruchteloos gebleven. Zaterdag bood de gemeente Stolwijk een aardigen aanblik. Tal van rijtuigen vulden de dorpsstraat en eene vergadering van 200 perso nen werd gehouden. Het gold eene millioenen-erfenis van Broek- in-Water land en al de vreemde lui waren, naar zij meenden, gerechtigden naar een deel van de millioenen. (2de editie Neeltje Pater?) Er is eene commissie benoemd, die trachten zal ieder daarvan een deel te bezorgen. Te Avenhorn (N.-H.) heeft het Kamerlid J. Zijp Kz. een rede gehouden over de alge meene malaise in de stad zoowel als op het land. Na verschillende stelsels te hebben geschetst, kwam deze spreker tot het besluit dat er alleen verbetering te verwachten was van de oprich ting van Rijkshypotheekbanken, waar de boer tegen 3 pCt. gelden kan krijgen. Dit denk beeld, door spreker reeds in de Kamer gebracht, hoopte hij binnenkort door de Regeering te zien toegepast. Vanwege de Koningin zyn aan de alg. synodale commissie der Nederl. Herv. kerk twee giften gezonden, de eene van f 2000, ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen, de andere van f 750, ten behoeve van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, aan welke eigen middelen ontbreken. De Koningin-Regentes heeft f 800 ge- ft schonken aan den Christelijken Volksbond te 's-Gravenhage. Het Haagsche gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij A. W. Ockeloen tot tien jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens doodslag, gepleegd op den politie-agent Van den Berg. De veroordeelde hoorde uiterst kalm de uitspraak aan. Naar aanleiding van den nood onder de Friesche arbeiders werd er reeds meermalen op gewezen, dat jaarlijks door reeders te Vlaardingen en Maassluis tal van Duitschers voor de haring- visscherij aangemonsterd werden, terwfjl dit werk ook wel door Friesche arbeiders zou kunnen ver richt worden. De Kamer van Arbeid te Franeker heeft in dezen advies ingewonnen bij den heer Schippers, reeder te Vlaardingen die mededeelde dat het engagement duurt van Juni tot half November, het loon bestaat uit 3 pCt. van de besomming, met eene garantie van f 8 's weeks buiten den kost, pl. m. f 15 reis kosten. Ofschoon de heer Schippers niet kon roede len, of de reeders genegen zouden zijn in plaats van de 500 a 600 Duitschers, Friesche arbei ders te nemen, oordeelde hy, dat men het in elk geval eens zou kunnen beproeven. De Kamer van Arbeid heeft zich bereid verklaard, voor hen die dit verlangen, een engagement voor de haring- visschery te sluiten. (E. N.bl Uit Drenthe meldt men, dat daar de landbouwtoestanden schijnen te veranderen. Terwijl vroeger vele groote plaatsen allengs onder den hamer gebracht werden, daalde het land aanmerkelijk zoowel in koop-als in huur prijzen. In den goedkoopen tijd kwam het land meer en meer aan de zoogenaamde keuters of kleine landgebruikers, die bij een of ander beroep met goed gevolg eenigen landbouw beoefenen. Die klasse heeft nu blijkbaar meer behoefte aan land, en van daar de hoogere prijzen. Er schijnt een verbetering in ons landbouw- stelsel tot stand te komen, hierin bestaande, dat men met veel minder land eene boerderij drijven wil dan vroeger het geval was. Groote stukken lands, die weinig opbrachten en bij verkoop aanzienlijke waarde bleken te bezitten, worden meer verkocht of verdeeld. Ieder voor zich zelf wil meer voordeelen uit den landbouw halen, en vandaar de hoogere prijzen van het land. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1