OFFICIEEL GEDEELTE. N\ 560. Donderdag 16 Februari. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 80 Cts. Franco per post door ge- heel Nedebland 45 Cts. Naar Aügebika en aiders landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. öroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burq op Texel. KENNISGE VIN G. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1892. De verzoekschriften om hermeting of herschat ting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaar schriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) behoorende luidens de artt. 16 co. 1, 19 no. 2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 8 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 15 Febr. 1893 Op de derde der winter markten, Maandag jl., viel even als op de twee vorigen, geen aanvoer van vee waartenemende marktattributen i waren present, dit was 't al. Ook dezen I winter leerde de ondervinding weder dat aan i de z. g. wintermarkten geene behoefte bestaat. Niettegenstaande ieder klaagt en de boerenstand niet het minst onder den druk j der tijden schijnt te lijden, hebben de ver huurders van landerijen geen reden om te i klagen, reeds op de eerstgehoudene verhuring in dit jaar waren de huurprijzen merkelijk hooger dan die van den geëindigden huurtijd en die toestand blijft zich voortdurend besten digen. Ook bij voorkomende landverkoopingen u geven de besteede prijzen reden tottevredenheid. Die gang van zaken is velen zeker een vreemd verschijnsel. e Oudesohild, 14 Febr. Met de garnalenvis- eschers zou 't er in dezen winter al bijzonder slecht uitzien, zoo niet enkelen nu en dan neen buitenkansje hadden. Dit was ook weer d gisteren het geval. In de garnalennetten werd utoen veel haring gevangen, meerendeels klein f soort. Toch werden er te Nieuwediep goede 4prijzen voor betaald. Sommige visschers besom- cden voor de haring zelfs ruim f 60. 't Is Enu maar alleen jammer dat dergelijke buiten- lfkansjes niet wat meer voorkomen. Behoefte ;eer aan is er wel. II Oosterend, 15 Febr. Ook door den heer ,J. Salm, zal alhier eene kaasfabriek worden gesticht, zoodat dit dorp zich weldra in twee dergelijke inrichtingen zal kunnen verheugen. Moge deze industrie den boeren ten goede komen I De damwedstijd, S Febr. in het „Wapen van Texel" gehouden werd eerst gisteren ten einde gebracht. De prijzenle. een sigarenstel, 2e. een kleiner dito, 39. een schrijfmap en 4e een portefeuille, werden achtereenvolgens behaald door de heeren J. J. Bakker, C. W. Koning, J. Daalder en C. Duinker. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Maart en April, op nader te bepalen tijd, te Arnhem een vergelijkend examen zal gehouden worden voor 50 plaatsen als kommies 4de kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 's jaars. De voorwaarden van aanmelding zijn bekend gemaakt in de Staats-Ct. Bij de indeeling der miMens van de lichting van dit jaar voor het korps torpedisten zullen bij voorkeur worden bestemd varens gezellen, schippers en visschers, in de eerste plaats die uit den Helder, Hellevoetsluis en Willemsoord. De Vrijdag ochtend te Vlissingen binnen komende mailboot Prins Hendrikheeft dien nacht te ongeveer 2 uren dwars van Calais overstoomd de Fransche vischsloep Jeanne Marie 1402, van Boulogne. De sloep is onmid- delijk gezonken. Vier man zijn verdronken, zes gered door de mailboot en te Vlissingen aangebracht. Het was helder licht. De kapitein en de tweede officier bevonden zich op de brug en de gewone uitkijk vooruit. De aanvaring had plaats tengevolge van verkeerde lichten van de vischsloep. Een 17-jarig meisje te Arnhem, dat sedert 30 Januari in slapenden toestand ver keerde, is weder ontwaakt. Zij is zeer zwak, doch de geneesheer heeft hoop gegeven op volkomen herstel. Men schrijft uit Hilversum aan „De Tijd" Over de mededeeling, dat te Hilversum binnen kort niet minder dan 27 villa's zullen worden bijgebouwd, zou men zich hier stellig verheugen, als men zich niet overtuigd hield dat de be richtgever zeker tot dit totaal zal gekomen zijn door naar 't getal der in '93 bij te bouwen villa's „een slag te slaan" en de nog in '92 onder kap gebrachte ook mee te tellen. Maar gissen doet missen, en er zijn er dan ook, die meenen, dat de stroom van timmerlieden, metselaars, enz., die in de hoop er volop werk te vinden met hunne gezinnen naar hier zullen komen, licht grooter worden zal dan die der Amsterdamsche familiën, die zich hier metter woon zullen vestigen. In sommige gedeelten van Noord-Brabant zijn nog eigenaardige oude gebruiken in zwang. Niet het minst is dit in de z. g. Meierij het geval, waar men er zoo'n soort lynchwet op nahoudt en gevoelige lessen weet uit te deelen. Als een man zjjne vrouw al te veel en al te lang mishandelt, tot ergernis der omwonenden, dan steken vaak de buurvrouwen op een goeden dag de hoofden bijeen en besluiten den echtgenoot maar eens voor den ploeg te spannen en hem dezen zoolang te laten voortrekken, totdat hfj beterschap belooft. Zooiets geschiedde deze week te Stratum, waar eenige vrouwen zulk een ontaarde echtgenoot de handen bonden en hem voor den ploeg spanden. Nu moest hfj, terwijl eenige vrouwen voor hem uit, en andere, met stokken dreigend, naast hem liepen en een overgroote, nieuwsgierige menigte juichend en joelend volgde, den zwaren ploeg voorttrekken. Toen de vrouwen na eenigen tijd in een herberg even van hare vermoeienis gingen uitrusten, werd de man zoolang aan een boom vastgebonden en natuurlijk door velen bespot. Nadat de vrouwen wat bekomen waren, begon de strafoefening opnieuw, doch vrij spoedig liet men den afgematten man nu vrij. Of deze geduchte les zal gebaat hebben, moet de toekomst leeren. (Ass. Ct.) Bij publieke verhuring van hooi- en weiland zoo schrijft men uit Blokzijl komen ten laste van den huurder voor het eerste huurjaar 10 pCt. en voor de volgende jaren 5 pCt. kosten van den huurprijs, terwijl ten laste van den verhuurder komen 1 pCt. trekgeld voor den eersten mijner. De verhu ringen geschieden meestal bij inzate en vervol gens bij afslag of opbod. Op eene alhier gehoudene vergadering van landhuurders werd besloten, tot het volgende te geraken: alle verhurings- kosten ten laste van den verhuurder, afschaffing van het trekgeld en verhuring alleen bij opbod. De „Arnh. Ct." prijst het hoog, dat in de Win- schoter vergadering met openhartigheid en naar waarheid eene wonde is blootgelegd, waaraan onze tijd lijdt, die de krachten en grondslagen onzer samenleving ondermijnt en haar organisme bedreigt. Zoekt men een naam voor den bond of de vereeniging, die uit de Winschoter vergadering zal voortvloeien, men kan geen meer passender verzinnen dan dien van „bond van maatschappelijke verplichtingen," Daarop komt het inderdaad neder. Met rechten wordt genoeg geschermd, en daarin zal wel niemand zorgen dat hij tekort komt; men behoort echter allereerst van plichten te spreken, dan zullen de rechten wel van zelf volgen. De uitheemsche uitdrukking „soli dariteit" en „altruïsme" zullen wel nimmer tot de gangbare volkstaal gaan behooren, en toch behooren die groote deugden te worden bevorderd en gepredikt, niet door woorden alleen, maar vooral door daad, door voorbeeld. Dat die noodzakelijkheid, al zoo vaak door mora listen betoogd, in de practtjk begint door te dringen en erkend te worden, daarvan geeft de Winschoter vergadering het bewijs, die door een groot getal personen van alle politieke en godsdienstige meening en overtuiging werd bijgewoond. De „Arnh. Ct." hoopt, dat de erkenning mag voortvloeien uit een dieper, edeler gevoel dan die van vrees voor de ongeregeldheden, door de sociaal democraten aange stookt, al is het verklaarbaar dat de jongste gebeurte nissen in het Noorden de gemoederen hebben wakker gemaakt en in ruime vormen gewezen op de nadeelige gevolgen die door onverschilligheid, door zelfzucht, door verzuim van maatschappelijke plichteD, niet alleen over de verwaarloosden, maar ook over de verwaarloozers zijn gebracht. Is deze hoop gegrond, en het nieuw uitgangspunt een uitvloeisel van het bekend „herzie u zelf," uit moreele behoefte voorge komen, dan wenscht de „A. Ct." den oprichter der nieuwe vereeniging toe, dat de beweging, waaraan iij den eersten stoot gegeven heeft vanuit het Noorden moge uitgaan over het gansche land. Zijn initiatief is zijn naam ten volle waardig; het is een koninklijke daad, waarvoor menige vernuftige uit vinding van onzen inventieven tijd moet achterstaan. De heer Koning heeft het nationaal, het menschelijk geweten wakker geschud, van welks werkzaamheid en normale werking alleen betere verhoudingen, meer vrede, eendracht, rust en orde onder de menschen te verwachten zijn, dan van de fraaie droombeelden of de afzichtelijke buitensporigheden, waarmede onpractische of kwaadwillige volksleiders hunne beklagenswaardige volgelingen het hoofd w&rm maken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1