Buitenland. Dinsdag vertrok de luitenant-generaal graaf Dumonceau naar Rome, om den Paus de gelukwenschen van H. M. de Koningin-Regentes over te brengen bij gelegenheid van zijn 50-jarig Bisschopsfeest. In het koninklijk Instituut van Ingenieurs ontwikkelde de heer A. Huet zijn plan voor eene open doorgraving van Amsterdam naar zee. Het kanaal is door hem op 800 meter breedte geprojecteerd en zou van IJmuiden naar Buitenhuizen 25 millioen kosten. Het gedeelte van Buitenhuizen naar de Petro leumhaven zou eene verbreeding van het Noordzeekanaal zijn, en de nieuwe haven werken te Amsterdam zouden eene geheel afgesloten vrijhaven vormen, te exploiteeren met winst als commerciëele onderneming. Het kanaal moest vrij zijn van sluizen en bruggen, zoodat alle spoorwegen afgesneden en sommige omgelegd zullen moeten worden. Het plan past in de droogmaking van de Zuiderzee. Het ontwerp en de memorie zullen worden gedrukt en later in het Instituut worden behandeld De werking van de zoogenaamde „Boterwet' historisch geschetst: Tusschen een boer van buiten, of juister gezegd een boterhandelaar, want de man houdt er geen beest op na die wekelijks honderden kilo's „boter" in de residentie aflevert, had dezer dagen het volgende gesprek plaats, dat een niet onaardig beeld geeft van de werking der Boterwet, waarover in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zulke lange discussiën gehouden werden. Mevrouw: „Hé.! A" wij zullen den man maar A. noemen „heb ik tegenwoordig andere boter voor de keuken Vroeger stond er Marga rine op en tegenwoordig niet meer." De boer: „Weineen, mevrouw, het is dezelfde boter, en ze kost, zooals u weet, ook hetzelfde. Maar, ziet u, we zetten er maar geen Margarine by ons in de buurt meer op, want, och, er zyn dames, die voor de booien niet weten willen, dat ze Margarine voor de keuken geven, en daardoor heb ik in den beginne een paar klanten verloren, toen ik het stempel niet durfde weglaten uit vrees voor bekeuring. „Maar tegenwoordig wordt er niet meer naar omgekeken en als ze er al eens een te pakken nemen, dan geeft het toch niets, want het is zoo moeiiyk te bewijzen. Ziet u, ze laten dat door heeren onderzoeken en dat is ons voordeel als ze d'er nu nog eens een paar knappe boeren aanzetten, waren we misschien ver „Onlangs hebben ze d'er nog eens een te pakken gehad, die net zoo goed als ik Margarine verkoopt en die z'en boter werd heel goed bevonden, terwyi die uit dat groote huis, daar op den hoek van de Kapelsbrug hoe heet het ook weer finaal werd afgekeurd. „Misschien hebt u toen wel in de krant gelezen dat men niet zeker was of men zich niet vergist had en toen is die man uit dat huis (hy bedoelde de conféderatie) vrygesproken. Een Engelsche Paardenkooper heeft in Friesland gereisd om tuigpaarden aan te koopen. Hij bood f 400 f 500. De heer Van der Lee, uit Utrecht, verge zelde hem. Een zestal, 5 hengsten en 1 merrie, werden in den omtrek van Tietjerksteradee aangekocht. De kooper was uiterst kieskeurig, daar hij, alleen uit den omtrek vangenoende plaats, zijne keuze uit eene goede 30 stuks kon bepalen. In 't geheel werden 10 hengsten aange kocht. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zullen de voor den invoer van Neder- landsch vee in België opengestelde douane kantoren Selzaete, Staak, de Clingo, de Trompe Watervliet en Stroobrugge (zie „Stct" van 11 Januari 11.) te rekenen van 13 dezer slechts openstaan voor de dieren herkomstig uit het gedeelte der provincie Zeeland gelegen tusschen de Belgische grens en de Westerschelde (zoo genaamd Staats-Vlaanderen). De invoer zal uitsluitend bij dag mogen plaats hebben en na een onderzoek door een Belgischen veearts op kosten van de invoer ders in te stellen. De invoerders zullen tevens de herkomst der dieren ten genoegen van de douane-ambtenaren moeten bewijzen. Stct. Door den Heer van Meeteren Brouwer, te 's Gravenhage, lid van bestuur van de Geldersch— Overüsselsche Landbouwmy, is een adres gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin zeer uitvoerig wordt uiteengezet de nadeolen welke de landbouw ondervindt door het sluiten der grenzen van het Duitsche Rijk voor den invoer van levend vee uit Nederland met aandrang wordt de tusschenkomst van M. ingeroepen opdat bij de Hooge Regeering van het Duitsche Rijk directe stappen worden gedaan tot openstelling der Duitsche grenzen. In een ingezonden stuk in de „Ass. Ct." zegt de schrijver, tot nadere toelichting: Wanneer nu de grenzen van het Duitsche Rijk voor den invoer van levend vee heropend worden, dan is het leed geleden, begint de moed te ïerleven en herademt de landbouwer en de veekoopman. Door de sluiting der Duitsche grenzen is de schade, die veroorzaakt is, niet te berekenen. Nu reeds beloopt die in zes weken tyds een lalf millioen. Wie moet die schade dragen Wy allen, want alles zit immers als een schakel aan elkander? Wat zullen de gevolgen worden by eene bestendiging van dien toestand Achter uitgang van zaken WanbetalingGerechtelyke verkoopenArmoede Ontevredenheidenz. enz Ten vervolge op het bericht, voorko mende in de ,,Ned. Sts.-Ct." van 26 Jan. 11., brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bij hem ingekomen berichten, de Nederland- sche kolonisten, die verleden najaar, onder leiding van de Ned.-Amerik. Land- en Emi gratie-Maatschappij te Utrecht, naar Colorado zijn vertrokken, bij aankomst geen bezit heb ben kunnen nemen van de hun, tegen 26 dollars per acre, in uitzicht gestelde lande rijen dat zij echter door personen, met ge noemde maatschappij niet in betrekking staande, zooveel mogelijk zijn voortgeholpen en dat zij thans op eigen gelegenheid goed land in de nabijheid, tegen, 177a dollar per acre, zouden hebben aangekocht. (Sts.-Ct.) In Recht voor Allen van Dinsdag 14 en Woensdag 15 Februari wordt de uitslag mede gedeeld van het referendumdat gehouden is over de bekende congres-besluiten, te Zwolle genomen. Daaruit blijkt, dat de sociaal-demo cratische partij zich o. a. vereenigd heeft met de te Zwolle aangenomen beginselverklaring, waarin het revolutionaire karakter dier partij is uitgesproken en waarin erkend wordt, dat zij de omverwerping der bestaande maat schappelijke orde beoogt, met alle haar ten dienste staande wettige of onwettige, vrede lievende of gewelddadige middelen. Uit Drente schrijft men; In den varkenshandel was in de laatste dagen aan de huizen veel beweging, zoodat overal de voor uitvoer geschikte varkens tegen goede pryzen opgekocht worden. Hoewel dit opkoopen in de laatste jaren zeer toenam op de wyze, waarby de waarde per half kilo bepaald wordt, begint thans weer meer de vroeger gewone wijze door verkoop in eens bij overeenkomst, zonder gewichts bepaling, toe te nemen. Echter zyn de slacht- varkens thans zeer schaarsch meer voorhanden. De jonge biggen, die op de markten tot f 2 per week opbrengen, worden aan de huizen soms nog hooger verkocht, zoodat drie biggen van vyf weken oud in de gemeente Borger verkocht werden voor f 35. Drachtige varkens zijn er echter op vele plaatsen in ruimen voorraad aan wezig, zoodat er voor den aanfok in April en Mei veel te wachten is. Werd het voor ongeveer een jaar nog als eene zeldzaamheid beschouwd dat eene zeug met een goede toom biggen f 100 opbracht thans brengt een toom biggen zonder de zeug weer f 80 en soms meer op. Biyft de aftrek van varkens op geiyke wyze voortduren, dan zal dit jaar in dit opzicht voor den landbouwer goed kunnen worden. De vrouw van den schipper J. K., te Akkerwoude, had eene kleine wond aan den duim der rechterhand en meende die gekregen te hebben met het poetsen van eene kachel. De wond verergerde zoodanig dat zij genood zaakt was naar een professor te Groningen te reizen, waar haar de rechterarm werd afgezet, doch na korten tijd bezweek zij. Bloedvergif tiging moet de oorzaak geweest zijn. Door het openbaar ministerie bij de rechtbank te Leeuwarden is tegen K. Poutsma, uitgever te Sneek, wegens het viermaal plegen van het misdrijf van opruiing tot strafbare handelingen, twee jaren gevangenisstraf geöischt. Een briefkaart van Amsterdam verzonden aan een bewoner van den Overtoom „N.-A." ;Nieuwer-Amstel) heeft een reisje gemaakt naar Nieuw-York. De letters „N. A." hebben den postbeambte zeker in den waan gebracht, dat hier Noord-Amerika bedoeld werd. Na vier weken en één dag werd de briefkaart aan het juiste adres bezorgd. Men schryft uit Utrecht aan de N. R. Ct. In den laatsten tyd worden hier eens of meer malen per week openbare vergaderingen van sociaal democraten gehouden in het daarvoor bestemde lokaal in de Ridderschapstraat, die nog herhaaldeiyk worden afgewisseld door huishoudeiyke bijeenkomsten der jongelingsvereeniging, de tooneelclub, enz. In de openbare vergaderingen voeren veelal sprekers van buiten het woord, en gaat het wegens de weinige sympathie welke de sociaal-democratische party hier by het volk vindt niet altyd even vredelievend toe. Zondagavond was voor de openbare byeenkomst een spreekster aangekondigd, burgeres Keiler uit Amster dam, die hare hoorders zou voorlichten over het begrip: vryheid. Zy deed dit met het gewone geschetter over slavenketenen, die de arbeiders in ons land dragen, en was van oordeel dat vryheid ten onzent geene andere beteekenis had dan de vryheid voor den werkman om heen te gaan van zyn werkgever enhonger te gaan lyden. Onder de niet zeer talryk opgekomen toehoorders bevond zich ook de bekende vrouw Blommers met een talryken aanhang. Op een gegeven oogenblik werd de spreekster door een luid tumult belet hare rede voort te zetten, en toen deze eindeiyk, hoewel zeer bekort, konten einde gebracht worden, nam vrouw Blommers het woord om te betoogen, dat alleen hy die werkte recht op bestaan had en dat er hier voor hem die werken wilde nog wel brood te verdienen wasToen daarop de burgeres Keiler verklaarde dat haar man reeds sedert October zonder werk was en zy niet in staat was genoeg voor haar gezin te verdienen, repliceerde vrouw Blommers: „dan moest jy je schamen om hier voor gek te komen staan, maar liever thuis kousen stoppen voor je kindertjes of de broek ver stellen van je man." Deze woorden van vrouw Blommers werden met by val begroet, en of burgeres Keiler al verzekerde dat dit zaken van ondergeschikt belang waren, er was tegen vrouw Blommers geen praten. Zy was best in staat haar eigen kost te verdienen, en niets had haar meer verheugd dan het bezit van drie zoons, die zy allen als verdedigers van het vaderland had kunnen opleiden. Hare ver klaring ten slotte dat zy twee mannen gehad had, en als zy nu niet reeds 61 jaar was, zy nog wel een derden zou aandurven, werd met luid gejuich begroet. Daarna verliet zy onder het zingen van oranjeliederen met haren aanhang het gebouw en ofschoon later nog een paar malen voorzien van een oranjevaandel teruggekeerd, werd zy door de politie wyseiyk uit de Ridderschapstraat geweerd. Te Moorsele, in België, zijn 80 personen zwaar ziek geworden na het eten van het vleesch van twee zieke en heimelijk ten verkoop aange boden kalveren. Prof. Yan Ermengen, te Gent, heeft naar de oorzaak der ziekte een onderzoek ingesteld en daarby den bacillus gevonden, die de ptomaine heeft afgescheiden, welke de ziekte heeft teweeg gebracht. Yan de 80 personen zyn 4 overleden. Het vleesch was gekookt en gebraden, maar daardoor de smetstof niet vernietigd. Dieren, met dit vleesch gevoed, werden ziek of stierven. Prof. Van Ermengen zegt dat vaak gevallen van „cholera nostras" door gebruik van dergeiyt vleesch ontstaan. Te Kopenhagen heerscht weder influenza In de voorlaatste week werden er 308 personen door die ziekte aangetast en in de laatste weet klom dit getal tot 417. Van dezen stierven vjji Dinsdagochtend om acht uren is te Kidder minster, in Worcestershire, Engeland, een gast huis voor besmotteiyke ziekten afgebrand. De 28 aan roodvonk ïydende patiënten werden op één na gered, een klein meisje, wier verkoold lichaam naderhand werd gevonden. De brand ontstond door het vuurvatten van eene zoldering waar eene kachelpijp door gebracht was. De zondagsrust voor het goederenverkeer op de Pruisische sporen, schijnt niet van duur te zijn. Volgens een bericht in de dagbladen moet d6ze sedert den eersten Januari weder zijn opgeheven. De visschersbevolking van het noorden van Noorwegen is door een groote ramp getroffen. Op het einde der vorige maand woei gedurende ver scheidene dagen een geweldige storm over d< Lofoden. Daar het bekend was, dat een groote visschersYloot zich in de buurt van die eilanden be vond, verkeerde de bevolking der visschersdorpen in angst en vrees voor de slechte tyding,dieui zee zou komen. Die vrees is door de eersti

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2