OFFICIEEL GEDEELTE. Zondag 5 Maart. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post docr go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ada.*3 landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedore regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. GEMEENTE-WEGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL; Inziende dat de toestand der gemeente-wegeu, voornamelijk van den weg tusschen den Burg en den Zeedijk, te wenschen overlaat; Overwegende, dat door het maken van vele wagensporen langs voornoemde wegeD (tengevolge zoogenaamd „half slag" rijden) met voertuigen en vrachtwagens, z. i. de wegen losser en daardoor slechter worden gemaakt; dat, naar het hem wil voorkomen, het volgen van een en hetzelfde wagenspoor veel zal bijdragen tot eene verbetering van den bestaanden toestand dat in alle gevallen het onderhouden dier wegen hierdoor V6el wordt vereenvoudigd, daar het dicht maken van een spoor niet zooveel tijd vordert, dan dat van meerdere sporen en ook de wegen over hunne geheele breedte alsdan niet zooveel arbeid zullen eischen Noodigt de ingezetenen, in het bizonder de vrachtrijders, beleefdelijk doch dringend uit, om, zoo zy met hunne voertuigen of wagens over voornoemde wegen ryden, by wy'ze van proef, zooveel mogelijk een en hetzelfde spoor te volgen, ten einde te kunnen nagaan of bij eene opvolging van dit verzoek, zulks den wegen ook in eenig opzicht ten goede kan komen. Texel, 1 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. NIET SCHOOLGAANDE HINDEREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, maken bekend, dat de Staat vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorknmr>n op de lijsten der schoolgaande kinde ren of van hen, die huisonderwijs genieten, op de Secretarie ter lezing is gelegd. Zy herinneren hierbij, dat ouders of verzorgers van op dien Staat voorkomende kinderen g'cenc ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwege de gemeente verkrygen, tenzy zij aan- toonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien Staat zyn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Texel, 1 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Lïnschoten, Burgemeester. A. Langeveld, Loco Secretaris. TEXEL, 4 Maart 1893. De tegen Donderdagavond uitgeschreven Volksvoorlezing van wege het Nutsdepartement Texel, had dien avond plaats, nadat ze eerst 's middags te 5 uur was af- en te 7 uur weder was aangezegd. Die tijdelijke verwarring scheen echter niet van invloed te zijn geweest op de opkomst van het publiek, want zoowel dames als heeren waren goed vertegenwoordigt. Niet onmogelijk was de goede naam, welke de spreker voor dezen avond zich als zoodanig hier heett verworven, oorzaak van de ruime opkomst tot deze lezing. Nadat de vergadering door den Voorz. was geopend met een kort woord waarin hij mede deelde de oorzaak van de aanvankelijke ver- inSrring, gaf hij het woord aan den heer rmuhlen, die daarop het spreekgestoelte ;rad. Oc,,Waar het hart vol van is, loopt de mond -a over", zoo ving de spreker aan, waarna eene verhandeling of lezing hield over een I j grootste ondeugden, cle lasterwelke ook i em blijkbaar niet had verschoond, te oordeelen «aar de krachtige woorden en bezielende taal, vaarmede h\j deze ondeugd bestreed. Uitvoerig en duidelijk schetste de spreker de verschillende gedaanten waarin de laster zich vertoont, en wees hij op do verschrikke lijke geyolgen van die ondeugd, waaraan enkelen zich willens, velen zich onwillens schuldig makeu. Waarschuwde hij allen voor die ondeugd, hij voegde er tevens den wensch aan toe dat ieder dezelve zou bestrijden, door, waar zulks noodig is, voor den afwezige partij te trekken. Aan het einde van zijne lezing gaf de spr. een aanschouwelijk beeld van de gevolgen van de laster, in eene geestige teekening door den schrijver Alex Verhuell zoo duidelijk geken schetst. 't Was een oude waarheid welke we hoordeniets wat we allen weten of althans kunnen weten, doch helaas ook zoo dikwijls vergeten't was daarom góed dat we er weder aan werden herinnerd, en goed zou 't ook zijn dat we ons meermalen herinnerden het volgende vierregelig versje, hetwelk de spreker aanleiding had gegeven tot het schrijven van deze verhandeling en waarmede hij dezelve besloot „Zie toe, van ivien ge spreekt, en hoe, En waar, en in wat zin Is eens het woord de lippen uit, Het komt er niet meer in." Na de pauze gaf de heer de Braai als bijdrage ten beste een klein gedichtje, behelzende de reis van Pieter Spa naar Amsterdam, bij gelegenheid der krooning van Willem IIeen tocht, waarbij Pieter Spa al even ongelukkig was met een pet op het hoofd als bij de krooning van de Koningin van Engeland, toen hij een hoed op het hootd droegin beide gevallen zag hij niets van de plechtigheid. De heer Zurmuhlen las daarna nog het niet onbekende, doch immer schoone vers „de Kerkgang", van Tollens, voor. De Yoorz. releveerde in goedgekozen, soms geestige woorden, het gelezene, dankte de sprekers van den avond, en riep den heer Zurmuhlen een „tot weerziens" toe, met welke woorden de aanwezigen, blijkens het luide applaus, volkomen instemden. Onder de namen van personen, voor komende in de „St.-Ct.", aan wien bij Kon. besluit vergunning is verleend tot het aannemen enz. van daarbij vermelde eereteekenen, komen van hier voor de heeren R. Witte te den Burg en C. Bakker, veehouder te Texel, aan wien vergunning is verleend tot het aannemen van de bronzen medaille Bene Merenti, hun door Z. H. den Paus geschonken. Op den door Burgemeester en Wethouders alhier opgemaakten staat betreffende de niet schoolgaande kinderen uit deze gemeente tusschen de 6 en 12 jaren, komen er 22 voor. Op het strand achter het dorp den Hoorn is gisteren morgen aangespoeld een Scheepsboot, gemerkt: LUCY MARCH CAR NAR VON. Waal, 2 Maart. De alhier bestaande Zang- vereening, onder leiding van den Heer de Jongh gaf heden avond in het lokaal „de Bellevue" eene uitvoering, die goed geslaagd mag heeten. Tot opvroolijking van den avond werd door de H.H. Selser, de Braai, C. Boon en de Jongh ten tooneele gebracht het blijspelDirk Nergens thuis of de gewaande Baron. Een zeer geanimeerd bal besloot natuurlijk deze gezellige bijeenkomst. Oosterend, 3 Maart. Mej. H. Koorn, Onder wijzeres aan de O. L. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Hensbroek. Den Hoorn, 3 Maart. Maandagavond hield de Yereeniging „Leering en Genoegen" hare laatste vergadering voor dezen winter. Ook thans bleek weder dat we hier niet hebben te klagen over gebrek aan medewer king. De heer Schaap trad dien avond als eerste spreker op en daarna de heer W. Boer Leffef vervolgens werd door de heeren M. de Graaf van den Burg en de heeren P. en B. Lap van hier een nummertje muziek op de viool ten beste gegeven, terwijl ten slotte nog een drietal heeren bijdragen ten beste gaven. De voorz. sloot daarna de vergadering met den wensch om den volgenden winter met nieuwen moed weder aantevangen. Het Dinsdagnacht op de Razende Bt)l gestrande schip, vermoedelijk tengevolge mistig weer, was de Engelsche driemast-schoener „Lucy March", geladen met lei, komende van Port Madoc en bestemd naar Hamburg. Aan de ter assistentie vertrokken sleepbooten gelukte het niet het schip vlot te brengen. Het ruwe weder maakte het voor de beman ning van het gestrande schip, dat alreeds lek stootte, gevaarlijk daarop te verblijven. Met behulp der reddingboot van den Helder werden alle opvarenden met veel moeite gered, aan boord van de sleepboot „Simson" opgenomen en ver volgens naar den Helder gebracht. De sleepboot „Hercules" die bij de stranding plaats voor twee ankers lag, geraakte door het breken der ankerketting op de Razende Bol aan den grond, doch kwam met hoog water weder vlot, zonder schade. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dd. 24 Febr. 11. zijn ter aanduiding van steenen, aan de W-zijde van den W-havendam aan de Houkes, Wieringen, de volgende drijfbakens gelegd a. Een zwart drijfbaken met afgeknotten kegel, 20 M. uit den wal, in 18 dM. water, in de peilingHavenlicht, N 79» O. op 100 M. b. Een zwart drijfbaken met afgeknotten kegel, 20 M. uit den wal, in 18 dM. water in de peilingHavenlicht, N 53» O. op 50 M. Een energiek landgenoot. In „The Literary World", een weekblad, dat te Boston verschynt, wordt een en ander verhaald omtrent de loopbaan van den heer E. W. Bok, een geboren Nederlander, die op 8 jarigen leeftyd naar Amerika vertrok en daar na het gewone schoolonderwys genoten te hebben, als knaap nauwelyks 13 jaar, by de telegrafie een baantje kreeg. Daarop werd hij stenograaf, doch verwisselde deze functie spoedig met een ondergeschikte be trekking bij de uitgevers Scribner Sons. Binnen enkele jaren bracht hij het er tot chef eener afdeeling. Als zoodanig richtte hy het tydschrift „The Book Buyer" op en toonde zich een redacteur, die het vak verstaat. Om zyn bekwaamheid werd hem weldra de leiding van het weekblad „The Ladies Home Journal" aangeboden. Drie jaren nadat hij deze had aanvaard, was het debiet der uitgaaf meer dan verdubbeld. Daar het hem gelukt was de medewerking van degelyke auteurs te erlangen steeg de oplaag van dit blad in korten tyd van 300,000 tot 700,000 exemplaren. Thans behoort dit „Journal" tot de meest gelezen periodieken in Amerika. De heer Bok, die nog slechts 28 jaren oud is, ontvangt als redacteur jaariyks het niet geringe honorarium van 9600 dollars. De Nederlandsche Regeering heeft zich tot de Duitsche gewend met de vraag, of de invoer van vee, afkomstig uit de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, waarin de veeziekte niet heerscht, toegestaan zal worden, indien er zorg gedragen wordt, dat deze provin ciën behoorlijk van het overig gedeelte des lands door een cordon zijn afgescheiden. COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1