Buitenland. Op het oogenblik, dat men in ons land moeite doet om den verboden vee-invoer naar Duitschland op te heffen, wordt over de grenzen dit verlangen sterk gedeeld. Door de langdurige sluiting der Duitsche grenzen is men in Pruisen zoo verlegen om vee, dat de markten dicht bij de grenzen gelegen bijna niet gehouden kunnen worden. Ongetwijfeld zal de Duitsche Regeering, wanneer haar bovenstaand verzoek bereikt, met dit ver schijnsel rekening houden. Yan vertrouwbare zijde vernemen wij, zegt de Zw. Ct., dat de bemoeiingen der Regeering om Duitschland weder voor den invoer van Nederlandsch vee geopend te krijgen, geheel mislukt zijn. Van een invoer uit de drie noor delijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Trouwens dit zou ook al te dwaas zijn geweest. Er zijn slechts drie provinciën besmet, benevens Genemuiden, en de invoer zou alleen voor Groningen, Drenthe en Friesland zijn opengesteld, met uitsluiting van het overige, niet besmette deel van ons land; dit was waarlijk ondenkbaar. Duitschland houdt zich verstoord, dat inder tijd Nederland den invoer van vee benevens van afval van vee (huiden, enz.) heeft verboden wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland, en dit moeten wij nu bezuren. De 20 jarige dochter van den arbeider T., te Balk, werd des nachts uit het bed ver mist. De doodelijk ontstelde ouders klopten de buren op en men ging zoeken in de nabij heid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Men ging nu in wijden kring zoeken en gelukkig vond men het meisje. Het zat op het kerkhof een half uur van Balk in diepen slaap. De slaapwandelaarster wist zich niets te herinneren. Het gewijzigd ontwerp der bedrijfsbelasting zal, volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct., deze week wel komen, want het is gereed en op de zwakke punten geheel omgewerkt. Naar ik vernam, zegt de correspondent, wil de Minister van Financiën de belasting niet, gelijk elders is gemeld, met 1 Aug. e. k., maar eerst met 1 Mei 1894 invoeren, blijkbaar met de loffe lijke bedoeling om dan gelijktijdig met zijn verdere voorstellen, ook tot wijziging van de personeele belasting, tegen dat tijdstip gereed te zijn en alzoo zijn geheele plan, voor zoover het nauw verband houdt, op eenmaal uit te voeren. Het is niet onwaarschijnlijk dat, zoo het gewijzigd voorstel in de volgende week de Kamer bereikt, de week van 13 tot 18 dezer aan het tweede onderzoek zal worden besteed. Inmiddels is er dan voor de laatste dagen vóór het Paaschrecès allicht een en ander van de pas onderzochte voor stellen voor afdoening gereed, waarmede de Kamer tot 24 Maart zich kan bezig houden, evenals met het voorstel-Donner, het eenige wat nog zal kunnen worden behandeld. Zoo zal dan blyken dat de kieswet niet vóór den zomer het onderwerp vannadere voorbereiding zal kunnen worden en bevestigt zich derhalve mijn steeds volgehouden voorspelling, dat de groote hervorming niet vóór begin 1894 in open bare behandeling zal komen. Het voorloopig verslag is van dien aard, dat een onveranderde handhaving van 't ontwerp-Tak wel ondenkbaar is; we hebben dus een tweede editie en een nieuw onderzoek in de afdeelingen te wachten, met verslagen en antwoorden. Dat alles kan onmogelijk in 1893 afloopen. Voorloopig zullen dus de nieuwe kiezers nog geen last hebben van de politieke agitatie. Met het oog op de werkloosheid, die dezen winter verscheiden groote steden, met name Amsterdam, heeft geteisterd, zal het centraal bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond de vakafdeelingen der verschillende Bondsafdeelin- gen uitnoodigen reeds dezen zomer maatregelen te nemen tot onderlinge aaneensluiting, opdat de volgende winter den werkenden stand bereid vinde om aan de maatschappelijke kwaal zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Ondanks de zeer ernstige waarschuwingen, zijn verleden week Zaterdag toch nog een 60- tal personen, onder leiding van de Utrechtsche Maatschappij, naar Colorado vertrokken. „Zou het voor den goeden naam dier Maatschappij niet wenschelljk zijn vraagt de Boodschapper zich te onthouden van landgenooten onder leiding naar Amerika te doen vertrokken, zoolang hare directie in gebreke blijft, de ernstige aanklachten van de Hollandsche kolonisten afdoend te weerleggen? Wij doen deze ernstig gemeende vraag op grond van ons verstrekte mededeelingen, die een zeer verdacht licht werpen op die Maat schappij en op enkele personen, die tot haar in nauwe betrekking staan. Te Andijk staan nog boonen te veld van het vorige jaar; om het natte weder heeft men ze niet kunnen binnenhalende qualiteit is slecht en een groot deel onbruikbaar. Er is overvloed van aardappelende blauwe worden verkocht voor 10 12 stuivers per halve HL. De Hallumer gele worden voor varkensvoer gebruikt. In Bovenkarspel zijn de eerste aardappelen reeds gepoot. (P. N.) Ter aanvulling van het kort bericht in een vorig nummer, dat de Belgische Minister De Bruijn voornemens is de Belgische grenzen weer voor den invoer van Nederlandsch vee open te stellen, deelt men nog mede dat de heer Yan Uffelen, rijksveearts in Belgischen dienst, deze week een bezoek aan Ter-Neuzen gebracht heeft om te zien of aldaar gelegenheid voor stalling was. De maatschappij Mechelen Ter-Neuzen heeft eenige loodsen hiervoor be schikbaar gesteld, welke loodson door genoemden veearts zeer doelmatig genoemd worden. Binnen enkele dagen kan er alzoo een verandering ten goede voor de Nederlandsche veehouders komen. Met het oog op den frauduleuzen invoer van Hollandsch vee was de Minister eerst voornemens alles te sluiten. Naar men verneemt, bestaat bij de Stoomvaart-maatschappij Zeeland het plan, om in den loop van dezen zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organi- seeren naar het Engelsche Kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit aan te kondigen dagen speciale, zeer goedkoope biljet ten beschikbaar gesteld worden om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen, voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. In Twente ondervindt men in zeer sterke mate de gevolgen der werkstaking in het Engelsche katoendistrict. Zeer vele fabrieken, welke met Engelsch garen werken, kunnen geen voorraad genoeg krijgen, zoodat de arbei ders niet geregeld kunnen werken. Te Enschede, te Oldenzaal en te Almeloo wordt reeds geklaagd over geringe verdiensten, en men hoopt algemeen, dat aan dezen toe stand spoedig een einde zal komen. Zooveel mogelijk worden de garens voor den inslag nu uit Duitschland ontboden. In het humoristisch en satiriek weekblad De Clown, onder redactie van „de vier gebroeders Zemganno" (hoofdagenten de hh. Abrahamson van Straaten, te Amsterdam), komt een stoutig heid voor op een onderwerp, dat zich, blykens vele vroegere proeven, byzondor schynt te leenen tot persiflage. Het is een briefje aan Dr. Kolle- wyn over de Ver 1 voudigde Spelling. Ge8te Dr. 1 D (uitspréke als in d kinderjóre) klauwn be3gt zich 0 (w zulle r wel an gewenne d nulalsm'ef t beschauwe) dat U métóde als 1 grót suk6 kan ge8 worde. De 2strijt op talgebit is el&ndig. D klauwn 4t u als 1 grót mens. G zyt 1 imens knap literator. G rijnigt onze tAl als Hölewé 't bloet. Ons lant is t klijn vór U. Op U grafstén züle w by tele „Hir ligt Kölèwyn „D tal déd hem pyn „Hij mókte hór rijn „In d Olimpüs zal hij nu wel zyn „Omijn De klauwn 8 zig verpligt zijn lézèrs t verzoeke évenls bewyzen van athézi intz&nd. Door den heer H., te Hilversum, is eene merkwaardige vondst gedaan. Bij het door hakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Vinkeveen, kwam een geldstuk voor den dag. Het geldstuk, ruim zoo groot als ons goudtientje, doch niet zoo dik, bevindt zich in uitstekende toestand. De kleur is licht geel. -Op de eene zijde is een geharnaste ridder afgebeeld, houdende een zwaard in de rechter- en een bundel pijlen in de linkerhand. Het omschrift luidtConcordia. Res. Par. Cres. Hol. 1759. De andere zijde vertoont een vierkant, waar binnenMo, Ord, Provin, Foeder, Belgad, Seg. Imp. UD.) In Zweden en Noorwegen hebben verleden week hevige sneeuwstormen gewoed. In Stok- holm waren vele straten voor het verkeer niet te gebruiken. Bij Kathrineholm was een sneltrein ingesneeuwd. Ook te Christiania is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer op de straten met groote moeielijkheden gepaard gaat. In de nabijheid der kusten kwamen in de laatste weken gedurig sneeuwstormen voor. In Oost-Londen zyn Donderdag in de vorige week de groote houtmagazijnen der firma Darell, gelegen op den oever van het Regent-kanaal bij Mile end-Road, vernield. De brand, welke woedde over eene uitgestrektheid van 100 yards, duurde den geheelen dag door en was Vrijdag-ochtend nog niet gebluscht. Tot aflossing van de vermoeide brandweer mannen, die den geheelen dag in de weer waren, werden manschappen uit alle deelen der stad naar de plaats van den brand gezonden. Behalve ontzaggelijken voorraad hout, zyn ver scheidene zaagmolens, werkplaatsen en woningen vernield, zoodat de schade zeker zeer groot zal zyn. De brandweer werkte met 28 stoomspuiten, 3 drijvende spuiten en een aantal kleinere blusch- middelen. Te Brussel zijn van Zaterdag-nacht tot Zondag-ochtend drie ernstige branden gebluscht: Eerst werd de stoom-zagery der firma Van Humble in de „Rue des fabriques" vernield, waardoor eene schade werd veroorzaakt van 180,000 fr.daarna ontstond in dezelfde buurt brand in eene looiery in de „Rue Notre Dame du Sommeil", waardoor tevens groote schade werd aangericht in het aangrenzende depót van den bierbrouwer Grauwels, en in den ochtend verbrandde een meubelmakers-atelier in de voor stad Molenbeek. De familie Van Humble kon slechts met moeite gered worden. Vrydag-avond was de gemeente St.-Jans- Molenbeek ook reeds in opschudding gebracht door een allerhevigsten brand, welke ontstaan was op Quenastkaai, in een groot magazijn van hooi en stroo, nabjj de nieuwe bakkerij. Het gebouw was 12 meter hoog en 9 breed. Eene onmetelijke kolom vuur en rook, welke duizenden vonken uitbraakte, steeg in de hoogte en bedreigde het geheele blok, waarvan het brandend gebouw het middelpunt uitmaakte. Groot was dus het gevaar en hard en doel matig moest er gewerkt worden, om het vuur binnen zijne grenzen te beperken. Ook daagde van alle kanten spoedig hulp op. De reeds sterke politiemacht en gendarmerie waren verplicht nog 120 manschappen van het karabiniers- regiment ter plaatse te roepen. Geheel het gebouw werd met zijn inhoud vernield. Onder dezen zyn 30,000 kilo's hooi; 20,000 kilo's stroo50,000 kilo's graan en zaad, meel en andere koopwaren, alsook 43,000 leege zakken. Tevens is er voor 3000 fr. waarden en eene hoeveelheid juweelen, kleeren, meubelen, enz., verloren gegaan. Twee paarden zyn in het vuur omgekomen. De schade, omtrent 150,000 fr., is door verzekering gedekt. Een Hongaarsch uitvinder beweert eene uitvinding gedaan te hebben, die een geheele omkeering by de weverijen veroorzaken zou. Hy beweert in staat te wezen uit houtpap of cellulose garen te spinnen. Van deze garens zouden alle mogeiyke weefsels gemaakt kunnen worden, die, wat sterkte en vastheid van kleur betreft, met het beste katoen zouden kunnen wedijveren. De methode kan niet alleen op cellulose toe gepast worden, maar ook op andere stoffen, die vezels bezitten, bijv. op lompen. De vezels kunnen geverfd worden vóór zy tot garens worden ge sponnen. In het dorp Orlau van Oostenryksch-Silezië, waar steenkolenmynen zijn, kan men eiken dag een straat in vlammen zien. Langs den straatweg stygt gas op, dat de mynwerkers eiken ochtend aansteken, omdat zy gelooven er dan minder last in de mynen van te hebben, 's Avonds worden de vlammen voor de veiligheid met natte doeken gedoofd. De vlammen stygen soms tot 7 meter hoogte. Op den avond van den 4n Maart, verkeerde het zeebadplaatsje Sandgate, nabij Folkestone, in

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2