N#. 568. Donderdag 16 Maart. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prys der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Texel. vaststelling der kieze r slijs te n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld en aangeplakt, terwijl die lijsten met de vastgestelde schattin gstaten, waarop alle aangiften model A voorkomen, en de verslagen der ambte naren betreffende de aangiften model B, gedurende veertien dagen, van den löen tot en met den 39en Maart aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bekend making, en alzoo voor den 30en Maart aanstaande, by verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend, door elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het de kiezerslyst voor Leden van den Gemeenteraad betreft, door elk ingezeten der Gemeente, hiertoe de vereischte bezittende, wanneer daarop: lo. zyn naam of die van een ander, in strijd met de Wet, niet of niet behoorlijk voorkomt 2o. de naam van iemand die, ketzy een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere Gemeente staat, is gebracht. Betreft het bezwaarschrift de schatting der jaarlijksche huurwaarde van gedeelten van woon huizen (ongestoffeerd), dan zorgt de Voorzitter van den Raad onverwijld voor herscliatting door drie beëedigde herschatters. De kosten der her schatting, die vier gulden en vyttig cents bedragen zijn voor rekening van dengene, die het bezwaar schrift tegen de schattiDg indientdeze is verplicht dit bedrag tegelijk met de indiening van het bezwaarschrift, bij het Gemeentebestuur te storten. Verzuimt hij deze storting, dan wordt op het bezwaarschrift betreffende de schatting geene beschikking genomen. De namen van hen, die bij de herziening van de lijsten zijn geschrapt, worden bekend gemaakt Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 14en Maart 1893. De Loco Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld. Strick van Likschoten, BEKENDMAKING van de Geschrapte namen van kiezers voor leden van de Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten_en_vandenGemeent6raad. P. Bakker Dz., J. Bruin Kz., KI. Burger, A. Bremer, C. Bremer Az., P. Dijt Sz., Jb. Dyksen, KI. Duinker. G. Dros Pz., G. Eelman, J. A. Frederiks, P. Heerding, P. J.H. Hermens, Jb. Hartog, C. Koning Jbz, IJ. Koppen, C. Krynen Tz., J. Leen, P. Maas Hz., C. Maas, W. Maas Cz., Nieuwenhuizen, J. W. Niessink, A. Nannings, tL £per Jz,> N< Yan der PI°eg, J. Roeper Dz., Jb. Roeper, W. Spierdijk, KI. Thomassen, KI. Timmer, Hi Visser Gz., P. Verberne Cz, P. Visaer, J. H. N. Walter, A. de Wyn, M. de Waard Jz. H. Zoetelief, D. Zym, Gh Zoetelief. u Texel, 14 Maart 1893, Burgemeester en Wethouders, De Loco Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld. Striok van Linschoten. TEXEL, 15 Maart 1893. Maandagavond te ongeveer tien uur, toen sommigen onzer ingezetenen reeds in zoete rust waren, anderen daartoe aanstalte maakten, klonk op eens de mare „brand," langs de straten, hetwelk kort daarop gevolgd werd door het geklep der brandklok en den aankleve van dien, ten einde de manschappen bij de brand spuit behoorende, ter hulpe op te roepen. De brand was ontstaan in de woning bewoond door P. Mz. Boon, nabij de Koog. Het in brand geraakte perceel, van niet grooten omvang, was spoedig tot den grond afgebrand, zoodat de inmiddels van hier uitgerukte brand weer al spoedig rechtsomkeert kon maken, zonder hulp te hebben verleend. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig. Gebouw en inboedel waren naar wij verne men tegen brandschade geassureerd. Als oorzaak van den brand wordt vermoec dat die door den schoorsteen is ontstaan. De markt van heden was nog van geene beteekenis; de aanvoer bepaalde zich tot slechts weinig rund- en wol vee. Ter voorziening in de nog steeds bestaande vacature van onderwijzer aan de o. 1. school te de Koog is door Burgemeester en Wethou ders, in overleg met den Arrondissements- Schoolopziener, de tijdelijke waarneming dier betrekking opgedragen aan den kweekeling T. Keyzer, met ingang van 15 Maart 1893. Voor den bouw van een kaasfabriek voor den heer J. Roeper te de Waal, was de uitslag der aanbesteding naar men meldt als volgt D. de Vries, Nieuwediep f 588.— J. Jz. Bruin - 579.45 D. Kramer, Schagen - 575.— Gerrit Hz. Geus - 377.— Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Met zekerheid wordt ons bericht dat de op de Kreupel nabij de Ven gezonkene tjalk, waarvan we in ons nummer van Donderdag 9 dezer melding maakte, thans geheel uit elkander is geslagen. Op tien voet diepte N. ten O. van af de zwarte ton zit nog een onzichtbaar wrak hetwelk door een wrakton wordt aangeduid. De Cocksdorp, 14 Maart. Het muziekge zelschap „Concordia" te De Waal gaf Zondag jl. eene uitvoering in het logement van den heer J. de Graaf. Het programma, hetwelk uit een elftal nummers bestond, werd zeer ten genoegen van een tamelijk opgekomen publiek uitgevoerd. Enkele nummers, waaronder „Souvenier aan Maassluis" en „Potpourri", trokken zeer de aandacht. Na afloop volgde een genoeglijk bal. Oudesohild, 14 Maart. Door enkele Texelsche visschers is weer een begin gemaakt met het korren van vijfhoeken of zeesterren. Naar men weet zijn deze kleine zeebewoners vooral schadelijk voor de voortteling der mos selen. Als meststof op de akkers waar bloemkool wordt verbouwd, zijn zij echter zeer welkom. Voor dat doel worden de vijfhoeken dan ook thans weer gekord. De grootste verzendingen van deze meststof hebben plaats naar Rijnsburg. Helder, 15 Maart. Op het gerucht, dat een schip in de razende bol is gestrand, vertrok heden in den vroegen morgen de stoomboot „Hercules", met twee vletten ter adsistentie. Het Regeerings-Antwoord omtrent de Bedryfs- belasting is verschenen met het gewijzigd ontwerp. De naam is „belasting op bedryfs- en andere inkomsten" geworden. Getroffen wordt de zuivere winst, die verdiend is boven rente. Invoering van de heffing met 1 Mei. Rijksopcenten voor éen jaar tot een maximum van 25 is behouden als belasting op de hoofdsom niet 4.6 millioen overschrijdt. By gewijzigde tarieven wordt voor hen, die niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, de aftrek verhoogd tot f 600 en aftrek van f 200 toe gelaten voor hen die wel in de vermogensbelasting zijn aangeslagen. Het belastbaar minimum op f 650 gebracht, zoodat inkomens van f 12 per week vrij zyn. Ontheffing kan toegelaten worden als de inkom sten ophouden. Staatsrechteiyke lichamen zijn uit de bedryfs- belasting vervallen. Voor Naamlooze Vennootschappen wordt het volle dividend tot maatstaf genomen met 2pCt. als maximum belasting op de hoofdsom, geiyk van de winsten op coöperatieve vereenigingen, De belasting op het debiet door buitenlandsche maatschappyen is ad 10 percent gehandhaafd, en voor zoover van tusschenpersonen gebruik wordt gemaakt. Coöperatieve boter- en andere fabrieken zyn belastbaar, maar de vrijstelling van den landbouw is uitgebreid tot boom- en bloembollenkweekers. Met het oog op het ongezonde en de weinige voedingswaarde van het vleesch van nuchtere kalveren, is door het gezondheids- departement te Londen bepaald, dat vleesch van kalveren, jonger dan drie weken of van minder gewicht dan 48 pond (Engelsch), indien het te Londen ten verkoop wordt aangeboden, in beslag zal worden genomen. Uit Rotterdam wordt gemeld: Er is hier veel vreemd scheepvolk, vooral Duitschers, om op de van hier vertrekkende schepen en stoombooten plaatsing te zoeken. )eze vreemdelingen stellen zich tevreden met age gagesniet alleen dus dat zij onze Neder- andsche zeelieden onderkruipen, maar zij be derven voor hen ook de markt. Dit wekt bij Janmaat groote ontevredenheid, enherhaalde- "ijk zijn in de laatste dagen vechtpartijen daarvan de gevolgen geweest. Verscheidene keeren is het geweest dat de politie moest tusschenbeide komen, om ernstige dingen te voorkomen, als Janmaat zijn mis noegen aan de vreemde zeelieden, die aange monsterd worden, wilde koelen of hun zelfs wilde beletten aan boord te gaan, en ook de havenmeester heeft daarvan veel last, omdat onze matrozen schijnen te denken, dat deze egen de mededinging, welke hun wordt aan gedaan, iets doen kan. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1