N#. 569. Zondag 19 Maart. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en anders landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. TEXEL, 18 Maart 1893. Aan de biljartwedstrijd, Woensdagavond in het café „Parkzicht" gehouden, werd door 12 personen deelgenomen. De prijs was een wekkerklokje, de premie een kistje sigaren, welke gewonnen werden door de heeren I. Monté en M. Plaatsman. De lijst van personen gerechtigd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, en van leden voorden Gemeenteraad alhier, wijst aan een getal van 582 namen. Wij herinneren er aan dat thans wederom iederen Maandag gelegenheid zal bestaan tot het markten van vee. Naar wij vernemen zal de Harmoniekapel aan den Burg, op Maandag, den 2den Paasch- dag, wederom een Concert geven in het lokaal de Vergulde Kikkert. Oosteeend, 17 Maart. De brand, Woensdag jl. in het perceel bewoond door C. M. Timmer en G. P. Plaatsman, te Oost, uitgebroken, kon gelukkig in den aanvang gestuit worden. Reeds voordat de brandspuit van Oosterend gearriveerd was, had men het blusschingswerk in zooverre volbracht, dat het overbodig geacht werd de spuit in werking te brengen. Het huis heett niet geleden, zoodat men „de spullen", die reeds bij een ander onder dak of op het land in veiligheid gebracht waren, weder op de oude plaatsen kon opstellen. Het hooi in dit perceel aanwezig, toebe- hoorende aan den heer F. Keijser, moest gedeel telijk buiten geworpen worden. De N. R. Ct. meldt dat reeds jl. Zondag in een weiland onder Vleuten, nabij Utrecht, door een buitenman een kievietsnest met drie eieren zou zijn gevonden. Het boertje had een goed daggeld, voegt de berichtgever hier aan toe, daar hij het gevondene te Utrecht dadelijk verkocht voor één gulden per stuk. In de veenderij Beets (Fr.) zijn de polder dijken voor het hooge water bezweken en de polders ondergeloopen. Het water loopt zelfs over den straatweg heen; in de veenderij staan de wegen onder en staat het water in de woningen, zoodat menschen en vee vluchten. Vele arbeiders hebben zich tot den burgemeester gewend met het verzoek hun hulp te ver schaffen van gemeentewege. Gelukkig is de wind, welke het water opstuwde, iets gaan liggen. Te Kampen en in de omliggende gemeen ten gaat een adres aan de Tweede Kamer ter teekening rond, met verzoek eene verbodsbe paling in het leven te roepen op het vangen, vervoeren en verkoopen van te jonge visch. Men meent dat het hoogst gewenscht zou zijn te verhinderen, dat duizenden en duizenden kilo's visch worden verhandeld van zoo luttele grootte, dat ze voor gebruik geheel ongeschikt is. Tevens vreest men voor geheele ontvolking van het vischwater, daar met ieder jaar de vangst vermindert. Beperking van den vischtijd helpt evenmin als eene bepaling omtrent de grootte der mazen. Alleen een absoluut verbod van het vangen enz. kan, meent men, in deze helpen. De leden van de afdeeling Nieuwolda van den sociaal-democratischen bond hebben zoo wordt aan de „N. R. Ct." medegedeeld besloten in geval van brand eenvoudig toe te zien en niet meer de behulpzame hand te bieden. Wat aanleiding gaf tot het nemen van dit besluit, wordt niet gemeld. Ook dr. Vitus Bruinsma heeft een „Open Brief" tot de Koningin gericht en H. M.'s aan dacht gevestigd op den z. i. onhoudbaren soci alen toestand in 't algemeen en van de provincie Friesland in 't bijzonder. Aan die ellende werd H. M. o. a. herinnerd bij haar jongste bezoek aan die provincie, waar arbeiders, om werk en brood vragend, de bewijzen van hun ar moe digen toestand voor de oogen van H. M. deden aanschouwen. Het doet adressant leed te constateeren, dat 'tot nog toe niet is gebleken, dat men sinds dien in de hofstad aan den nood van „arm Friesland" bijzondere aandacht heeft ge schonken. Tevens dringt hij aan op een zachtere beoor deeling van de uitingen van ontevredenheid, die door de bestaande maatschappelijke toestanden in het Noorden des lands zijn uitgelokt en door de justitie volgens hem met overmatige ge strengheid zijn gestraft. De vorige week is de fabriek van de firma H. en R. Scholten, te Almeloo, een dag stil gezet, wegens gebrek aan grondstof (garen). Zoolang de werkstaking in de Engelsche spinnerijen voortduurt, zal dit elke week moeten geschieden. Ook op de fabriek van de firma Ten Cate wordt met beperkte tijd gewerkt, ter wij men eveneens aldaar binnen kort genoodzaakt zal zijn, eenige dagen in de week of geheel stil te zitten. In de Zaterdag te Winschoten te houden verga dering zal de volgende leiddraad voor werkzaamheden van den bond der orde door Hervorming ter goed keuring worden aangeboden At Door de afdeelingen, in verband met plaatselijke toestanden en behoeften. Elke afdeeling zal trachten te verkregen eene commissie tot aankoop van bouwgrond om deze (in perceelen) af te staan aan de arbeiders voor den kostenden prijs; hulpkassen (voorschotbanken) tot het verstrekken van voorschotten aan solide personen; eene commissie tot het bouwen van geschikte arbeiders woningen Voorts dringe elke afdeeling aan op 1. Een vasten loonstandaard, rustende op het beginsel dat het loon in overeenstemming z(j met de behoeften van hem, die het werk ver richt. 2. Men steune alle eigen, vooral kleine industrie, door b. v. de werken in de verschillende plaatsen zooveel mogelijk door ingezetenen te doen ver richten. 3. Men dringe krachtig aanop vermeerdering van het aantal vaste arbeiders voorts op zoodanige verdeeling van werkzaamheden, dat elke boer voor ztyne arbeiders gedurende 5 of 6 weken werk hebbe op den dorschvloer. 4. Op zoodanige regeling in het werken met dorschmachine en stroopers, dat den arbeider langer werk verzekerd zij, 5. Op zoodanige behandeling van de dienstbaren, dat er zorg en belangstelling in hun tegenwoordig en toekomstig lot uit spreekt. 6. Bevordere getrouw schoolbezoek. 7. Ga krachtig tegon het misbruik van sterken drank. Allen niet noodzakelijken arbeid op Zondag. Bestrjjde onware voorstellingen door anderen van bestaande zaken of toestanden gegeven. 8. Bevordere ambachtonderwfls, herhalingsonder- wijs en nuttige handwerken. B. Door den Bond in het algemeen door middel van het hoofdbestuur. Te gelegener tijd en plaats worde aangedron gen op 1. kanalisatie van Westerwold 2. inpoldering van slijkgronden, 3. den afstand in erfpacht van daarvoor vatbare gronden, 4. kamers van arbeid en kamers van land bouw, 5. verkrijging van een Ned. pensioenfonds voor werklieden en hunne weduwen, 6. afschaffing van vrouwen- en kinderarbeid, 7. herziening van de personeele belasting. Een veelbelovend jongmensch, woon achtig in de Reguliersdwarsstraat, te Amsterdam, heeft, toen zijn ouders naar de kerk waren, de linnenkast opengebroken en het daarin aanwezige geld, bedragende de som van f 200, alsmede eenige gouden voorwerpen, ontvreemd. De reden, waarom de Belgische minister van landbouw voornemens is de grenzen voor den invoer van Hollands vee in België weer open te stellen, is, naar men meldt, hierin gelegen, dat de vroegere verbodsbepaling te niet werd gedaan, daar de beesten uit Zeeuwsch Vlaanderen mochten ingevoerd worden en vele veehouders eerst hunne beesten naar die streken vervoerden, ze daar verkochten en ze dan toch in België konden ingevoerd worden; om dit nu tegen te gaan, heeft de minister eerst eenige dagen quarantaine bevolen. Een huisgezin uit het Friesche dorp Achlum, dat voor drie jaar naar de Vereenigde Staten in Amerika vertrok, komt in Mei a. s. terug. Volgens hun schrijven hebben ze daar beste zaken gemaakt. Zaterdag werd te 's-Gravenhage de gecom bineerde vergadering gehouden van de plaat selijke comité's ter bevordering van de aan sluiting van Nederland bij de Midden-Euro- peesche tijdregeling. Besloten werd zich bij rekest tot den minister van waterstaat te wenden en daarbij te doen uitkomen, dat noch bij de besturen der vier grootste gemeenten in Nederland, noch bij die van talrijke groote en kleine, bezwaar bestaat tegen de invoering van den Midden-Europee- schen tijd, zooals die wel bestaan heeft tegen invoering van den Greenwich-tijd. Maandag ontstond brand in de Loenensche Mark onder Apeldoorn, waardoor een stuk akkermaalshout en heide, groot ongeveer 40 hectare, werd vernield. Door het krachtdadig optreden van de inge zetenen wist men den brand op eenigen afstand van dennenbosschen te stuiten. De oorzaak moet zijn toe te schrijven aan het wegwerpen van een nog brandenden lucifer door een man, die zjjne pijp had aangestoken. 4 TEXELSGES COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1