Buitenland. Marktberichten. Het emigratie-comité in Nederland ontving behalve een gift van de Koningin-Regentes, een som van f 18,000 op zijne circulaires. Honderd personen, meest werkloozen, zullen op 1 April zich vereenigen in het koffiehuis De Hoop, De Ruyterkade te Amsterdam, (waar de leden van het comité zullen aanwezig zijn om hen te ontvangen en uitgeleide te doen naar de Hull-boot), om voor geheele of gedeeltelijke rekening van het comité naar Canada te ver huizen. Zij verbinden zich schriftelijk binnen drie jaren het geld terug te geven waarvoor door het comité weder nieuwe emigranten worden geholpen. De heer Roosmale Nepveu, in Canada woonachtig, maar thans hier te lande vertoevende, heeft bereidwillig op zich genomen op zijn terugreis de emigranten te begeleiden. Waarschijnlijk zullen nog dit jaar weder een 100-tal vertrekken. De pogingen, om Friezen te plaatsen bij de zeevis'scberij te Maassluis en Ylaardingen, blijken toch minder glad van stapel te loopen, dan men op grond van bekomen inlichtingen zich mocht voorstellen. Dit althaus moet de ondervinding zijn van den burgemeester der gemeente het Bildt die persoonlijk de belan gen zijner gemeentenaren bij de reeders is wezen behartigen. Evenwel is hij er toch in geslaagd voor 15 vrijgezellen plaatsing te be komen, terwijl de kans niet is buitengesloten, dat nog eenigen zullen kunnen volgen De interpellatie van den heer A. van Dedem Dinsdagnamiddag in de Tweede Kamer over de resul taten van de bemoeiingen der Regeering ter ver krijging van vrfien invoer van ons vee in Duitschland heeft weinig bemoedigends opgeleverd. De minister Van Tienhoven kon alleen mededeelen, dat zf|ne pogingen, in het belang van onze veehouders aange wend, tot dusver niet waren geslaagd, en, wat erger is, dat de kans van slagen voor de naaste toekomst nog tamelijk gering was. Dit is zeker voor onze landbouwers de bestendiging van groote verliezen. Door de heeren Lieftinck, Schepel en Smeenge werd er, evenals door den interpellant, op gewezen, hoezeer de waarde van het vee door het sluiten der grenzen zoowel aan de Duitsche als aan de Belgische zfjde op bedenkelijke wtize is gedaald. Dit bezwaar klemt op ditoogenblik des te meer, omdat de hooioogst van 1892 zoo on gunstig is geweest. De boeren hebben geen hooi en ander voeder genoeg voor den winter verkregen, terwijl juist, wegens de lage prijzen in den vorigen herfst, veel vee is opgestald. Zoolang nu het vee nog niet naar de weide kan worden gezonden, wordt de toestand in sommige streken haast onhoudbaar, en het is duidelijk hoe ook hier weder de kleine man het kind van de rekening is en somtijds ge dwongen wordt zijne bezitting in vee, wegens gebrek aan voeder, d tout prix te verkoopen. Wat dat zegt, beseft een ieder, die weet hoeveel ijver, spaarzaamheid en ontbering er in den tegenwoordigen tijd voor den kleinen landbouwer noodig zijn om een weinig kapitaal in zijn bescheiden veestapel op te leggen. Door den heer Lieftinck en enkele andere sprekers werd den minister het middel aan de hand gedaan, om er bi) de Duitsche regeering op aan te dringen desnoods het verkeer alleen via Nieuwe Schans open te stellen, waardoor uitsluitend de invoer uit onze drie noordelijke provinciën, waar op dit oogenblik geen mond- en klauwzeer is, zou worden toegestaan. Men zou zich dan voor eene goede afsluiting moeten verbinden, terwijl de Duitsche regeering eene strenge controle op de gezondheid van het ingevoerde vee zou kunnen invoeren. Dit voorstel is door anderen bestreden, terwijl de minister er zich niet sterk over heeft uitgelaten. Wel heeft Zijne Exc. verklaard, dat de maatregel der Duitsche regeering niet door protectionistische neigingen werd ingegeven, (zooals de heer Van Dedem, die het protectionisme als het van Duitschland uitgaat onrechtvaardig acht, vreesde) doch door zuiver sani taire oogmerken. Het eenige lichtpunt in de discussie was, dat, hoewel de minister geene bepaalde ver klaringen op dit stuk heeft afgelegd, zfjne mede deelingen toch eenigszins den indruk gaven, dat de kansen van vrjjen invoer in België iets gunstiger staan dan in Duitschland, Naar het zich laat aanzien zegt het 17. D. zullen wij ditmaal een vroeg voorjaar hebben. De komst van ooievaar en kieviet en de liefelijke zang van den nachtegaal kondigen reeds de lente aan. Vooral het zingen der nachtegalen moet als bijzonder vroeg beschouwd worden. Gewoonlijk toch laat dit diertje zich eerst in de tweede helft van Maait hooren. Dit jaar echter kon men reeds Maandag zich verlustigen in de glasheldere tonen van den bekenden boschzanger. Door wie deze lente- teekenen ook met vreugde worden begroet, zeker niet het minst door onze veehouders. Niettegenstaande het hooi zooveel mogelijk gespaard werd door het bijvoeren van aard appelen en meel beginnen de bergen bij ver schillende boeren leeg te raken. En tegen het bijkoopen van hooi wordt met het oog op de buitengewoon hooge prijzen, natuurlijk opgezien. - In het „Maandblad tegen de Vervalschingen" vestigt dr. Van Hamel Roos de aandacht op een schandelijk brutale wijze, waarop in Ame rika onze „nationale" likeuren en spiritualiën worden nagemaakt en met valsche etiquette in den handel gebracht. Het Maandblad geeft de afbeeldingen van een kruik en een flesch, de eerste met curagio, afkomstig volgens het etiquet van de firma Maine frères te Amster dam, de andere met jenever van „J. A. Vendt Zoon te Schiedam." Geen dier firma's bestaat. De fabriek, waaruit die valsche waar afkomstig is, bevindt zich in Jersey-City. Weinige menschen maken er een gewoonte van den „Staatsalmanak" te bestudeeren en toch staan daar leerrijke dingen in. Zoo blijkt o. a., dat sedert het negenmaandsch bestaan der Oranje-Nassau-orde onze Regeering reeds 200 verdienstelijke menschen heeft ontdekt, waardig om met dat nieuwe lintje gelukkig te worden gemaakt. Maar daarbij is zeer opmerkelijk, dat de 8 grootkruizen, al de groot-officierskruizen en 19 van de 25 commanderies uitsluitend in Pruisen zijn terecht gekomen. Zeer opvallend! Zou de ware verdienste dan alleen in Pruisen te vinden zijn? Of heeft dit soms een andere beteekenis, die vrijgevigheid aan den vreem deling? Jammer alweer voor de duizendjes, die uit Nederlandsche zakken op die wijze de grenzen overgaan. (De Controleur.) Dezer dagen vervoegde zich bij de com missie ter ondersteuning van huizittende armen te Wildervank een meisje en verzocht voor anderen bedeeling. Toen men haar onder vroeg in welke betrekking zij tot de menschen stond voor wie zij onderstand kwam vragen, zei ze heel naief„Ik dijn bie heur en ze hebben mie hier hen stuurd, om wat te hoalen." Velerlei lieden vragen bedeeling, maar be- hoeftigen, die er nog een dienstbode op na- iouden, zijn zeker een zeldzaamheid. De landbouwer A. F. uit Koningsbosch, gem. Echt, die op Nederlandsch grondgebied eene kudde schapen weidde, werd door een Pruisisch controleur en een ambtenaar der belastingen, beiden te paard, naar zijn naam gevraagd. F. gaf te kennen op Nederlandsch grondgebied te zijndaarop trachtten zij hem met de schapen op Pruisisch grondgebied te drijven, hetgeen hen, door het verzet van den landbouwer, geholpen door zijn hond, niet gelukte. Door A. F. is tegen beide beambten eene klacht bij de justitie ingediend. 't Kan verkeeren. Wij hebben een tijd gekend, kort geleden ook, dat men sprak van schreeuwen den overvloed van onderwijzers; voor de rijks beurzen aan de Kweekscholen boaen zich honderd en meer dan honderd sollicitanten aan. Daarop volgde een verslapping in de drift tot opleiding voor het onderwijzersambt en bij de oproeping van sollicitanten naar de 20 vacante beurzen aan de gunstigst bekend staande Kweekscholen boden zich soms een dertigtal sollicitanten aan, zelfs deed zich wel eens het geval voor dat het aantal aangeboden beurzen dat der sollicitanten overtrof. Vóór de volledige toepassing van de wet op 't Lager onderwijs, de wet van 1878, konden al de gediplomeerde onderwijzers geen plaats krijgen, velen lieten het ambt in den steek en kozen een andere carrière en daarbij gevoegd de mindere aanvoer vanwege geriDger trek tot het ambt, alsmede de betere uitvoering der wet van 1878, kwam er al spoedig schaarschheid in hulpkrachten b(j het Lager Onderwijs. Dit gaf aanleiding dat de aandacht weer meer op het ambt van onder wijzer werd gevestigd door ouders, die zich de vraag honderdmaal stellen „Wat zullen wij met onze jongens doen En thans Wij vernemen dat het aantal sollicitanten naar de Rijksbeurzen hier en daar al weder de honderd nadert en zelfs overtreft. Voor Deventer o. a. hebben zich precies 100 liefhebbers aangegeven, die nu al weer zullen ondervinden dat „veel varkens de spoeling dun maken." Zoo is ook in dit opzicht eb en vloed waarneembaar. Aan het Departement van Binnenland- sche Zaken is een nieuw ontwerp op den leerplicht in gereedheid gebracht. Te Karlsbad heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een huis, dat in aanbouw was in de Sprudelstrasse, storte in, zoodat alle werklieden onder de puinhoopen werden bedolven. Tot dusver zijn reeds de lijken van zeven werklieden opge dolven. Nadere berichten zijn thans ontvangen over den verwoestenden brand te Boston. Vier uren duurde het voor het vuur gebluscht was. Vele zeer fraaie huizen werden in de asch gelegd en men schat dat voor ongeveer 4,500,000 dollars schade werd aangericht. De gewone nooduitgangen waren door het vuur afgeslotende bewoners der huizen vluchtten op de daken of sprongen uit de ramen, waarbij twee personen omkwamen,die uit de 6e en 3e verdieping op straat sprongen. Een brandweerman ontsnapte aan een groot gevaar. Op de 8e verdieping van een der bran dende huizen gekomen, ziet hjj geen middel tot ontkoming meer. Hij slaagt er echter in een geïsoleerde kabel te grijpen en klimt daarlangs naar het overstaande gebouw. Midden boven de straat gaat hij op de kabel zitten om te rusten. Zijne kameraden bemerken, dat de standaard, waaraan de kabel bevestigd is, zal verbranden, zij maken den kabel los en laten die met den brandwacht er op voorzichtig tot op de straat zakken, waar hun vriend behouden aankomt. Te Keulen stierf dezer dagen een alleen wonende vrouw, die voor zeer arm gehouden werd. De kosten der begrafenis werden zelfs door het Armbestuur betaald. Toen men na de begrafenis haar boeltje wilde opruimen, vond men in eene kast verstopt een bundel effecten, welke eene aanzienlyke waarde vertegenwoordigden. De erfgenamen der vrouw, die eerst niets van zich lieten hooren, komen thans in grooten getale opdagen. De handelaar in wilde dieren Pahl heeft onlangs uit Kaapstad zijne 23ste bezending in Zuid Afrika gevangen dieren naar Engeland ver scheept. De verzameling bestond uit35 zebra's, 4 blauwe wilde beesten, 3 bokken, 3 kooien met bavianen, 4 kooien kraanvogels met kammen, 2 ijzer varkens, een cheetah, een wilde kat, 2 jakhalzen, een kooi met secretarisvogels, een kast met valken en 2 kisten met slangen. Een der groote bladen van Nieuw-York de Recorder, is op zoek naar den kleinsten vrou wenvoet. Alle dames zfin uitgenoodigd om in de bureaux van het blad te komen om een satijnen pantoffeltje van zeven drie kwart duim lengte te passen, dat op de tentoonstelling van Chicago zal komen, met de naam van haar, die het past. Alle Amerikaansche Asschepoestertjes zijn uit alle oorden der Vereenigde Staten toegesneld, en hebben, trots het koude jaargetijde, haar fijnste zijden kousjes aangetrokkenmaar tot op 21 Febr. heeft nog geen harer den prijs kunnen behalen. Zeven Engelsche duimen geven ongeveer 19 cen timeters. Zeker hopen deze moderne Asschepoestertjes een prins te vinden, die haar om haar klein voetje zal trouwen. Vreeselijke regens hebben in de Transvaal enorme schade aangericht. Het verkeer was bijna overal gestremd; geheele streken zijn overstroomd. Vooral van Krokodilrivier zijn de berichten treurig. De rivier steeg 15 voeten boven de leuningen der bruggen sommige bruggen spoelden geheel weg, de grootste boomen langs de rivier werden ontworteld en meegevoerd. Veertig boeren- en andere huizen langs de rivier (en deze stonden meest op 500 of 1000 yard afstand) verdwenen als sneeuw voor de zonzoo ook een groot hotel. Vele wagens rolden met kracht de rivier in en tal van kaffers kwamen om. Ook elders werden groote verwoestingen aan gericht. Leiden, 17 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 112 af 205 6 Stieren f 65 a f 125 Veulens stuks a f 180 kalfkoeien f 106 a f 236 Melkkoeien f 106 a f 23674 Varekoeien f 82 a 185; 122 Vette koeien f 112 a f250 9 Vette kalveren f 46 a f 85, 190 Magere kal veren f3, a f 9Qrasxaiveren f af 112 Vette Schapen f 15 a f 26.-; 346 Schapen (weide) f 11, a f 18, 2 Paarden f 20 a f 27 Magere Lammeren f a f Vette jarige 195 Magere Varkens f 17 a f 40 Vette Varkens a. 193 Biggen f8.- a f 16.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2