N°. 570. Donderdag 23 A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL EEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar AMmmrA en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem heden zijn afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering zijn uitgereikt het 3e kwartaalsch kohier van het patentrecht en het kohier voor de belasting op het personeel, No. 5, beiden voor het dienst jaar 1892/93, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 20 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN TEXEL, 22 Maart 1893. Bij Kon. besluit van 18 Maart is benoemc tot ontvanger der registratie en domeinen te Texel, de Heer P. Roodzant, thans controleur van het buitengewoon zegel, te Amsterdam. Ter markt van Maandag was geen vee aangevoerd. Personeele belasting en Patentrecht. Wanneer de belastingschuldigen voor boven genoemde belastingen, zich de moeite willen getroosten om, behalve de voorzijde der biljetten waarop hunnen aanslag is vermeld, ook de achterzijde even te bezien, dan zullen zij kennis kunnen nemen van de bepaling dat einde Maart de belasting moet zijn aangezuiverd. Wij willen die bepaling even in herinnering brengen ter voorkoming van onnoodige kosten voor de betrokken personen. Niet dat wij redenen hebben om te denken dat de ambtenaar san wien de inning der belastingen is opge dragen, maar dadelijk met volle kracht er op zal aanstoomen om „ingevolge de wet tot vervolgingen over te gaan", - edoch het Rijk is niet zoo lankmoedig op het punt van crediet verieenen, als door sommigen wel eens wordt gevraagd (beter gezegd als zij zich wel eens toeëigenenJ Naar wij vernemen is het leveren en stellen van een ijzeren hek om de kerk aan den Hoorn, aangenomen door J. Kikkert te Helder, voor eene som van f 634. Verder was nog ingeschreven door de HH. C. de Lange, te Vlieland voor f 707,50J. J. Smit f 745,50; J. J. Kuijper f 975,50; v. d. Kloot Co. f 999,; de laatste drie te Texel woonachtig. De Waal, 19 Maart. Aan de winterverma kelijkheden alhier werd hedenavond een waar dig slot gemaakt door de openbare les, door het muziekgezelschap „Concordia" gegeven aan zijne Donateurs met hunne dames. Een 10-tal nummers werd zeer ten genoege ten gehoore gebracht en luide bijvalsbetuigingen bewezen, dat het streven der muziekvereeniging zeer op prijs wordt gesteld. Oosterend, 21 Maart. Jl. Zaterdag werd in de haven van Texel binnengebracht de alhier thuisbehoorende blazerschuit T. X. 161, (schipper K. Burger), gesleept door een drietal andere schuiten. Door een rukwind was de mast van dien schuit geknakt en over boord geslagen, en dreef het vaartuig hulpeloos rond. Gelukkig dat andere schuiten in de nabijheid waren tot het verieenen van adsistentie. Jl. Zondag zag men vele schuiten uitzeilen, zonder dat men hier wist, met welk doel. Later vernam men echter, dat in de Zuiderzee vele kisten met chinaas-appelen ronddreven, terwijl ook vele dier vruchten los in het water lagen. Ook langs den dijk achter Oost kwamen de heerlijkste „appeltjes van Oranje" aandrijven, waarop door de jongens met graagte gejut werd. Door enkelen werden de bovenkleederen uit getrokken tot berging van het begeerlijke ooft. Vanwaar deze vruchten afkomstig zijn, valt nog niet te bepalen; men vermoedt, dat er een schip in de Eierlandsche gronden is gebleven. De Cocksdorp, 21 Maart. „Als men in het veen is, ziet men op geen turfje". Zoo zou men thans van de sinaas-appelen kunnen zeggen. Tal van deze heerlijke vruchten zijn hier aangedreven en nog meer voorbijgedreven. Van den dijk van den Eendracht polder gezien, was het water er door gekleurd. Jammer maar, dat deze lekkere vrucht, die tot nog toe niets van het zeewater heeft geleden, in dit geval niet lang kan duren. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag jl. is door de commissie voor de verzoekschriften o. a. verslag uitgebracht over een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zaandam, gesteund door adressen van elf andere Kamers in den lande en van de burgerkiesvereeniging te Zaandam, waarin gevraagd wordt: „de afschaffing van deplak- zegels," waarmede bedoeld schijnt opheffing van het zegelrecht op quitantiën boven f 10, dat meestal door opplakking van een zegel wordt voldaan. De commissie heeft zich bepaald tot het voorstel, de adressen „ter griffie neder te leggen, ter inzage voor de leden." Daarmede is dit onderwerp voorloopig ter zijde gesteld, tenzij een of meer der leden een voorstel tot afschaffing van het quitantie zegel indienen. Blijkens eene circulaire, door de Nederl.- Amerikaansche Stoomvaart-Maatscb. aan hare agenten verzonden, zijn de beperkingen ten aanzien van het derde klassevervoer inge trokken en kunnen derde klasse-passagiers weder onbeperkt worden aangenomen. Het TJtr. Dagblad betoogt, dat er iets moet worden gedaan tegen de ziekte der werkeloosheid, en vooral voor den bruikbaren goedgezinden werk man, „wiens weerzin wordt opgewekt, wanneer rij gedoemd is, om ten geschenke te ontvangen, wat hfi gewoon is te verdienen." Alleen met philantropie is, volgens het U. D., iet problema niet op te lossenmet moet de zekerheid hebben, dat niet aan parasieten worde verspild, wat toekomt aan hen, die onderstand zich waardig zullen betoonen. Daarom is het noodig dat en dit geldt vooral voor den welgezinden werkman niet blindelings worde vertrouwd op anderer zorg, waar h(j zelf niet dacht aan dagen van tegenspoedhij moet daarentegen zich verzekeren en hiervoor wel dege lijk zijne premie betalen. Het U. D. betoogt verder, dat de werkgevers de verzekeringskas behooren te steunen, terwijl het eveneens op den weg van gemeente- en andere besturen ligt om, als de kern eenmaal aanwezig is en de verzekeringskas werkelijk zich in genoeg zame deelneming blijkt te verheugen, het parti culier initiatief te steunen. „De werkman zelve legge in betere dagen den grondslagde meergegoeden zullen dan volgaarne aanvullen, wat hij te kort schiet. Alleen op dergelijke wijze kan een verzekeringskas tegen werkeloosheid tot stand komen, die waar borgen geeft dat de werkman niet aalmoezen, maar een onderstand ontvange, waarop hij een zeker recht verworven heeft. Alsdan hebben zjj, die het goede beoogen, zekerheid dat hunne giften niet een premie op luiheid worde! Men zal in staat zijn, tevens de goed- van de kwaadgezinden te onderscheidenwaarop het tegenwoordig meer en meer aankomt." Door den heer Y. O. Faber, kassier en fabrikant te Harlingen, is een maatregel inge voerd, die meer algemeene navolging verdient. Hij heeft namelijk aan de tien getrouwde werklieden, aan zijne steenfabriek „De Boter ton" verbonden, elk eene uitgestrektheid gronds ter bebouwing afgestaan, voldoende voor de eigen behoefte aan aardappelën en groenten. De bedoeling is, wanneer de proef voldoet, den maatregel uit te breiden. Het spreekt, dat het gebruik van den grond alleen toegestaan wordt, zoolang de werklieden in dienst van den patroon biijven. Men schrijft uit UtrechtDat er onder de landbouwende bevolking uit den omtrek, die des Zaterdags onze stad bezoekt velen zijn, die behalve hunne producten ook nog een kwaad geweten mede ter markt brengen, bleek eergisterochtend op de Botermarkt maar al te duidelijk. Toen onze beide bekende rechercheurs daar onverwacht binnentraden, ontstond er plotse ling eene ware opschudding onder den hoop vrouwen, voornamelijk aan die zijde, waar „natuurboter" te koop is gesteld. Haast alle koopvrouwen stonden op en ver borgen, onder luid gelach van het publiek, sommige voor haar staande manden en vaten onder hare rokken en keken daarna weer n het rond: „alsof zij van den prins geen kwaad wisten." (JY. R. O.) Op de uitnoodiging der afd. Amsterdam van den Sociaal-Democratische Bond kwamen Vrijdagavond in eene der bovenzalen van „Constantia" te Amsterdam de afgevaardigden fijeen van zeven en twintig vakvereenigingen daar ter stede, om met elkander te overleggen welke maatregelen moeten worden genomen ter viering van het arbeidersfeest van 1 Mei a. s. De voorzitter stelde op den voorgrond, dat de afd. Amsterdam niet de leiding van de beweging op zich zal nemen, daar deze moet uitgaan van de werklieden zeiven, vangeene partij in 't bijzonder. Nog werd besloten, dat het voorloopig comité zooveel mogelijk propaganda zoude maken om nog andere vereenigingen voor de betooging te winnen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1