Buitenland. l Vrijdagochtend, woedde boven Groningen een kort, maar hevig onweder. De bliksem trof den toren der Jozefkerk en verbrijzelde een gedeelte van een muur. Daarna sloeg hij in de vleeschhouwerij van Van Gelder, waar een begin van brand ontstond, welke spoedig ge- bluscht werder vielen geen persoonlijke ongelukken voor. De sociaal-democraten zijn voornemens Poutsma, den Sneeker uitgever, thans te Utrecht gevangen, candidaat te stellenvoor de Tweede Kamer te Harlingen. Het „L. Dol." ontving het volgende land- bouwbericht uit Haarlemmermeer. 't Gaat ons eveneens als de kikkers. Nadat we eenige maanden rondom in slik en water zaten, maken de heldere voorjaarsstralen ons weer wakker. Maar onze omgeving is zoo weinig opgewekt, dat we spoedig weer ons lijdelijk bestaan in 't publieks lever, voortzetten. De landbouwers klagen nog meer dan voorheen algemeen gevoelt men dat eerst nu de crisis is aangebroken. Het zou alles veel anders zijn, wanneer de graimprijzen maar niet zoo laag waren. Met deze markt wordt graanbouw voor den boer onmogelijk. Nu zou men denken, dat de landbouwers algemeen naar beschermende rechten verlangden. Maar dit geschiedt lang niet algemeen, de meerderheid weet beter. De zware druk moet vallen op het grondbezit, maar het duurt altijd eenigen tijd, eer den pachter de moed geheel in de schoenen is gezonken men klampt zich vast aan stroohalmen en eerst moet de leege kast aantoonen, dat men niet vermag tegen den stroom op te roeien Dan moet het hooge woord tegen den landheer er uit, dat bij de tegenwoordige pachten geen bedrijf meer mogelijk is, dat men liever huis en hof gaat verlaten, dan zich finantiëel geheel te rumoeren. Maar tien tegen één, dat de landeigenaar wanneer hij doof is voor de rechtmatige klachten wanneer hij er minder gevaar in ziet zijn land aan roofbouw over te leveren nog weer een huurder vindt, die het waagt de zaak van zijn voorganger op gelijke finantëele voorwaarden voort te zetten. Op den duur kan deze toestand niet bestaan blyven, Amerika kan over eenige jaren geen tarwe meer leveren voor de tegenwoordige prijzen. Maar intusschen bestaat de sombere tijd. In Boets begint het water gelukkig iets te zakken. Echter tal van polders gelijken nog eene zee. Aan sommige gezinnen, in de laagst gelegen deelen wonende, is hulp verschaft. In de uitgestrekte bosschen en heide tusschen Bakkeveen en Duurswoude (Fr.), is door onbekende oorzaak brand ontstaan, die den geheelen dag woedde en tegen den avond eerst met man en macht gebluscht werd. Meer dan 20 H.A. brandden af en de schade is groot. Sedert Juni was voor het kantongerecht te Hoogeveen aanhangig eene procedure over de teruggave van den koopprijs van een paard, dat gestorven was aan een verborgen gebrek, hetwelk vóór den verkoop bestaan zou hebben en door den kooper niet kon worden opgemerkt. Deze zaak is thans bij eindvonnis beslist in 't voordeel van den eischer. De gedaagde, de verkooper van het paard, zal dus moeten teruggeven den koop prijs, f 170, en betalen de kosten, waarin hij is veroordeeld, ad f 346.74V», plus zijn advo caat en zeven door hem voorgebrachte ge tuigen. Het gezegde„die pleit om eene koe geeft er allicht een op toe", is in deze dus meer dan dubbel bewaarheid. Vrijdag zou een huisgezin te Buiksloot met de Purmerender boot vertrekken. De moeder met het jongste kind op den arm, een beetje laat zijnde voor de boot, die te half tien in de richting van de Beemster zou afvaren, stuurde haar dochtertje van twaalf jaar vooruit, om den kapitein van de boot te verzoeken, even te willen wachten. Het meisje spoedde zich vooruit en in baar ijver om het verzoek over te brengen, s'apte zij naast de loopplank en viel tusschen den steiger en de boot te water. Mol, de walknecht, bukte zich onmiddellijk voorover om het kind te grijpen, hetgeen hem ook gelukte, maar door den feilen westenwind werd de boot tegen den wal gedrukt, zoodat hij verplicht was hoofd en lichaam te bergen om niet bekneld te geraken. Hij moest het meisje loslaten met het ongelukkig gevolg dat het kind door den stoot van de boot tegen den wal verpletterd werd. Zoo spoedig mogelijk werd het opgenomen en naar het in de onmiddelijke nabijheid gelegen huis van den geneesheer gebracht. Helaas, deze kon slechts den dood constateeren, die weinige oogenblikken na het ongeluk moet zijn ingetreden. Een adres van Chineezen is onlangs bij de Tweede Kamer ingediend. Het is onderteekend door Oei Tik en 27 andere handelaren te Samarang, die verklaren „tot hun verontrusting" te hebben kennis genomen van het verzoekschrift,door eenige kooplieden in Nederland tot de Kamer gericht, om den Chineezen de verplichting op te leggen tot het houden van hun handelsboeken in de Nederlandsche dan wel in de Maleische taal met Latijnsch letterschrift. Zij betoogen dat dit on uitvoerbaar zal zijn. Eenige bezwaren zullen zeker aan de uitvoering van dat verlangen der Hollandsche kooplieden zijn verbonden. Maar nog veel bezwaarlijker is het, dat telkenmale Europeesche kooplieden schade lijden door faillissementen van Chineezen, wier boekhouding dan niet te ontcijferen is en op een bespotting neerkomt van de wettelijke voor schriften omtrent het houden van koopmans boeken. Te Rozendaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks voor de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dezer arme dieren worden met sleep netten gevangen en onmiddelijk de achterste pooten afgeknipt. De pootjes worden aan een draad geregen en voorts, tusschen ijs verpakt, voor de comsumptie naar Frankrijk verzonden. De verminkte beestjes, die natuurlijk een smar- telijken dood ondergaan, werpen zij in de sloot terug. In België is deze kikvorschenmoord verboden. "Voor één kikvorschenpasteitje heeft men twaalf pooten noodig. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft alle afdee- lingsbesturen uitgenoodigd vóór 1 Juni a. s. in de vergaderingen in behandeling te brengen het vraagstuk „De onderwijzer en de maat schappij". Het hoofdbestuur meent, dat vooral op de volgende vragen gelet zal moeten worden lo. Mag de onderw. zich buiten de school op staatkundig en maatschappij gebied bewegen (Men lette hierbij vooral op, in hoeverre in 't bijzonder voor den openbaren onderwijzer art. 33 der wet op 't L. O. als een contract be schouwd moet worden, dat hem in de vrijheid van zijn handelingen buiten de school zekere perken stelt.) 2o. Zoo ja, kan hem het lid-zijn van een politieke partij verboden worden? 3o. Heeft de onderwijzer in zijn optreden nog met andere eischen. rekening te houden dan andere staatsburgers? Als een staaltje van de moeieiykheden voormede zij, die hunne zorgen aan de opvoeding van de jeugd wijden dikwfjls hubben te kampen, geeft de „D. Ct." de volgende schets Onder de kleine bezoekers der bewaarschool eener naburige gemeente bevond zich sinds lang een driejarig ventje, dat bij alle anderen afstak door de verregaande slordigheid van zijn uiterlijk vooral aan aangezicht en haardos was het hem aan te zien, dat de allereerste toiletartikelen voor hem onbekende grootheden waren. Een verzoek aan de ouders om hierin verandering te brengen hielp niet, evenmin het herhaalde verwyderen van het kind met de boodschap, dat moeder hem wat moest opknappensteeds kwam hij met even morsig aangezicht en hoofdhaar weder de school binnen. Toen dit ook dezer dagen weder het geval was nam de bestuurster der school een eigenaardig middel te baat. De jongen werd eens goed onderhanden genomen. Er werd hem ééne hand, ééne zyde van zijn aangezicht schoon gewasschen en aan ééne zijde van het hoofd het haar netjes opgemaakt. Zoo mocht hij zich nu eens aan zijn moeder vertoonen wellicht zou deze nu wel de metamorphose willen voltooien. Of het middel de gewenschte uitwerking had O, neen. Onder een vloed van woorden kwam de vrouw verhaal halen over de beleediging haar aangedaan, en in stede van een enkele belofte om voortaan haar plicht beter te be trachten, gaf zij de verzekering dat zij zich eens niet zou laten dwingen. De Maartsche buien, welke hier nu door wind en wat sneeuw merkbaar zyn, hebben zich in het buitenland krachtiger doen kennen. )ru Sedert twee uren in den namiddag was het telegraphisch verkeer Vrijdag in Duitschland zoo ;w gestoord, dat de telegrammen eene vertraging f van ongeveer vier uren ondergingen. ie Ook de telephoondienst Parijs—Brussel is even- eens gestoord. Hevig onweer heeft in Nieuw-York, Nieuw- 3r Jersey en in Nieuw-Engeland gewoed. De tele- graphische gemeenschap was op verschillende jjU plaatsen verbroken, in vele steden zijn huizen door den bliksem getroffen en verwoest, waarbij ga enkele personen licht gekwetst werden. Eene pc stoomboot is door den bliksem getroffen. De &c ruiten werden verbrijzeld en eene electrische 0p geleiding op het achterdek werd vernield. Tc Uit een dezer dagen in Engeland verschenen ui officiéél verslag omtrent landbouw en veeteelt to blijkt o. a., dat de invoer van kaas uit alle re kaasstreken is toegenomen, behalve uit Nederland, ge Nog altijd, duurt de werkstaking in de katoenindustrie te Manchester en omstreken voort, de Men hoopte dezer dagen tot een schikking te iu komen op den grondslag eener loonsvermindering van 37* pCt. maar het is weer mislukt. De nood dc onder de duizenden wevers neemt inmiddels di steeds toe; nijpende armoede heerscht hier en h< daar en men meldt o. a. dat in éen gezin, dat w 18 weken zonder verdiensten is, de dochter krank- la zinnig geworden is en de vader een poging gedaan st heeft om zich te verdrinken. z< Naar men uit Rome aan de Parijsche „Siècle" g meldt, willen de anarchisten aldaar een aanslag b tegen keizer Wilhelm beproeven, wanneer hij die v stad bezoekt. Er zijn reeds verscheidene Duitsche y anarchisten te Rome. Ingevolge stappen van den p Duitschen ambassadeur zal (altijd volgens de g „Siècle") de chef der Berlijnsche politie derwaarts <j komen om het politietoezicht te leiden. e Een gewichtig rapport over de maatregelen tegen de toenemende dronkenschap in Engeland is uitgebracht door de commissie, door den vorigen minister van binnenlandsche zaken benoemd. ;j O. a. wordt daarbij voorgesteld alle onverbeterlijke dronkaards, na herhaalde veroordeeling wegens dronkenschap, voor ten hoogste 2 jaren in een huis van correctie te plaatsen. Te Kopenhagen heerscht vlektyphus. Vele lijders zijn in de ziekenhuizen opgenomen. Ook 50 personen, die met de zieken in aanraking waren, zijn in het hospitaal gebracht. Eene driftige tante heeft te Berlijn in de Markgrafenstrasse haar 16-jarig nichtje na eene korte woordenwisseling door het venster op straat geworpen. Het arme meisje werd zoo zwaar gewond, dat zfj waarschijnlijk niet her- I stellen zal. Tante is terstond in hechtenis ge nomen. Een vreeselijk geval heeft in het krankzin- S nigengesticht te Presburg plaats gehad. Een oppasser moest de verpleegde een lauw bad geven, maar was zoo dronken, dat hij niet wist welke kraan hij opende. Hij gaf den ongelukkige een kokend bad en toen de man er schreeuwend wilde uitspringen, hield hij hem met g6weld tegen. Eerst later bemerkte hij dat het bad gloeiend heet was en haalde toen den verpleegde er uit doch een paar uren later bezweek deze. Hfj was letterlijk gekookt. De oppasser wordt vervolgd. In Frankfort a/M, ontbreekt in vele straten het nummer 13 of wel wordt dit by het over- nummeren weggelaten. Het gemeentebestuur heeft daardoor gevolg gegeven aan den wensch van vele eigenaars van huizen, die meenen, dat het huis, dit z. g. ongeluksnummer dragend, I minder waard zal zijn. Te Parijs zou dit ook het geval zijn. Voorzeker een zonderling staaltje van bijgeloof in dezen verlichten tijd en dan nog wel bij een gemeenteraad van een groote stad(l Te Londen is in het krankzinnigengesticht van Bedlam een oude aanbidder van koningin Victoria gestorven. Twee en vyftig jaren heeft deze man achter slot en grendel gezeten, omdat hy als jongmensch het paard van de koningin, die een wandelrit maakte in Hydepark, by den teugel greep en der berijdster een formele huwe lijksverklaring deed. Men veroordeelde den man, die destijds een onschadelijk monomaan was, niet wegens majesteitsschennis, maar verklaarde hem voor ongeneeslyk krankzinnig. De ongelukkige man schijnt tot zyn dood aan zyn eerste liefde getrouw te zyn gebleven.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2