Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Ds. Versteegh, pred. bij de Herv. Gem. te St. Pancras, heeft bedankt voor het op bera uitgebracht beroep naar Oosterend op Texel. Als een gevolg van de bepaling van den minister van landbouw in België, wordt dagelijks te Terneuzen, per provinciale stoom- booten van Vlissingen, een groot aantal hoorn vee aangevoerd,om, naeenige dagen quarantaine, in België te worden ingevoerd. Uit het „Ned. Landb. Wbl." Nog steeds is de veehandel geïsoleerd, alleen de aanvoer ter markt wordt grooter, doch de omzet is van dien aard, dat de veehandelaren slechte zaken maken en zij al blijde zijn, dat ze hun vee, al is het dan ook zonder eenige winst, maar kwijt zijn. In Leeuwarden bedroeg het aantal rundvee 930 stuks en te Zwolle waren ruim 600 aange voerd als men nu aanneemt, dat de prijs p. m. 50 60 gulden per stuk lager is dan ten vorigen jare, dan bedraagt dit voor deze beide markten een kapitaal van 75000 90.000 gulden, het welk natuurlijk ten nadeele van de veefokkers komt. Geheel anders is het met de varkensfokkerij wel iets ter overweging, die .zaak uit te breiden, daar dit tegenwoordig de beste zaak is, vooral voor den kleinen landbouwer, daar de granen goedkoop zijn. De hancM in schapen is en blijft steeds zeer flauw en we vreezen, wanneer de groene gras spruitjes komen, er nog velen zullen bezwijken, daar zij er in het veld alles behalve fleurig uitzien. Te Wehl bij Zevenaar bracht een man, die sinds enkele dagen eenigszins krankzinnig was, niet weinig schrik en ontsteltenis teweeg. Terwijl een trein op het punt stond naar Zevenaar te vertrekken, kwam hjj eensklaps op het station, sprong op de machine en klom op den schoorsteen. Met den besten wil kon men hem niet omlaag krijgen, totdat men eindelijk tot geweld moest overgaan. Toen klemde hij zich met alle kracht aan den koppel stang. Ook toen men hem daar niet geschikt kon afkrijgen, deed men dit met geweld, ver wijderde hem van 't station en sloot hem, ter voorkoming van gevaar, in 't arrestanten-» huis op. In den daarop volgenden nacht vernielde hij 'in het vertrek alles wat los en vast was, zoodat men dezen gevaarlijken patiënt naar Coudewater overbracht. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft een reglement ontworpen voor eene op te richten weerstands- kas. Het doel is, een fonds te vormen, uit welks middelen ontslagen onderwijzers of on derwijzeressen kunnen ondersteund worden, de kosten kunnen gedekt worden om in buiten gewone gevallen tot verhooging der onder wij zerstraktementen te geraken. De inkomsten bestaan uit een deel der baten van den Bond, af te zonderen voor de weer- standskas, schenkingen of erflatingen. De gelden worden gestort op de Rijkspost spaarbank en geboekt onder het hoofd„Bond van Nederlandsche onderwijzers, afdeeling Weerstandskas." De afdeelingen zijn uitgenoodigd, dit reglement vóór den lsten Juni te behandelen. Eene dieven-familie. Terwijl men te Hedel een populier velde, waarin verleden jaar eene eksterfamilie domicilie gekozen had, kwam een geldbeursje met eenig geld, dat de vrouw van den in de nabijheid wonen den landbouwer v. d. B. verleden jaar vermiste, weer voor den daghet had al dien tijd in het eksternest doorgebracht. In De Amsterdammer van 16 Maart brengt de heer de Goede, te Purmerend, ter sprake de propaganda, die de heer Zijp in Noord-Holland maakt, o. a. door het houden van lezingen, over het oprichten van een Staats-Hypotheekbank. Volgens den heer Zijp is dit een van de afdoende middelen om den landbouw uit zjjn diep verval te redden. De heer de Goede is het daarmede niet eens. Hem komt het, voor dit oogenblik, practischer voor de uitgebreide kiesrechtvoorstellen van den minister Tak zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. En laat hjj er op volgen wanneer dan straks door het uitgebreide kiezers corps een nieuwe volksvertegenwoordiging wordt gekozen, laten wijlandbouwers, ons dan vereenigen en bespreken wat in het belang van den landbouw behoort te geschieden. Naar mijne overtuiging zal het dan blijken, dat de wenschen en behoeften van land- en tuinbouw zoo vele en velerlei zijn, dat instelling van een afzonderlijk departement van Landbouw noodzakelijk isniet omdat alléén instelling van dat afzonderlijk departement alle kwaad weg zal nemen, maar omdat het middel gevonden zal zijn om de belangen van den land en tuinbouw beter dan tot dusverre behartigt te zien. De redactie van de Amsterdammer stipt hierbij aan, dat de oprichting van eene staats-hypotheek- bank ook door haar meermalen is verdedigd, en zij verwondert zich er over, dat, terwijl er in de Kamer zooveel personen zitten, die door platte landsdistricten zijn afgevaardigd, er zoo weinigen zijn, die aan een dergelijk groot landbouw belang hebben gedacht. Wij gelooven wel, dat er over gedacht is, o. a ook door de Landbouwcommissie, maar 't is de vraag of een dergelijk voorstel op het oogenblik kans van slagen zou hebben. Het radicale blad wil natuurlijk ook kiesrechlherziening op den voorgrond gesteld zien. (N. L. W.) Te Tilburg woont een boerenknecht wiens maag voor uitzetting nog al vatbaar schijnt. Zondag giDg hij tegen den boer, bij wien hij thuis is, een weddenschap aan, om binnen 20 minuten tijds 40 hard gekookte kipeieren, benevens acht sneden uit het midden van een roggemik op te eten. Mocht het echter blijken, dat hij na vermeld tijdsverloop do geheele massa niet verorberd had, zoo moest hij zijn baas voor ieder ei zes centen betalen; maar ja wel! Nauwelijks waren 17 minuten en 23 seconden verstreken, of onze knecht had alles „in zijn kraag zitten," weshalve hij het gansche „rommelzoodje" gratis voor het oppeu zelen had. Een lief vrouwtje. Toen de turfgraver H. N. te Weerdingerveen j. 1. Maandag na verrichte dagtaak van 't veen naar huis ging, werd hem onderweg medegedeeld, dat zijne vrouw met een gedeelte der gemeen schappelijke goederen en een bedrag aan geld van pl. m. f 2.50, dat in de kast aanwezig was, de echtelijke woning verlaten, en bij een anderen arbeider haren intrek genomen had. N. daarmede natuurlijk niet tevreden, wist zich van een en ander weer in 't bezit te doen stellen, maar, toen de vrouw dit ver nam, snelde zij haren man vooruit en sloeg tehuis lamp, klok, kast, spiegel enz. aan stukken, waarop zij het hazenpad koos. De drie schipbreukelingen van het Noordsche schip „Thecla," die wegens den moord op een hunner metgezellen (een Hollandsch matroos) gepleegd, ten einde aldus hun leven te redden, terecht stonden, zijn door het gerecht te Christi- ania vrijgesproken. Eerstdaags wordt eene nieuwe poging aangewend om de lijken der bij de mijnramp te Anderlues ruim een jaar geleden omgekomenen boven te brengen. A116 mog lijke voorzorgen worden daarbij voor de mijn werkers, die daartoe zullen nederdalen, genomen. Vooraf zullen ze nauwkeurig worden onderzocht of zij ook het geringste wondje of schrampje aan gezicht en handen hebbenzij zullen baggerlaarzen aankrijgen, ondoordringbare handschoenen, maskers van ijzer draad om hen tegen vliegen te beschermenvan ontsmettingsmiddelen zal een overvloedig gebruik worden gemaakt. Langer dan vier uur mag niemand beneden blijvenzij mogen in de mijn niet het geringste gebruiken boven gekomen, worden zij ontsmet, gewasschen en gebaad, hunne kleederen in kokend zeepsop gestoken enz. Treurige berichten komen uit Algerië, waar vier jaren achtereen de oogst zeer slecht geweest of door sprinkhanen vernield is, en waar nu hongersnood heerscht. Vooral in de groote vlakte van Cheliff is de toestand ellendig. „Stel u voor," zoo schrijft een berichtgever van le Figaro, „30,000 menschen, bijna stervend van honger, tot geraamten uitgeteerd, die, als uit het graf verrezen dooden, zich spoeden naar de groote steden van Europa, maar voor een groot deel onderweg door den dood overvallen worden. Denk u, by de poorten van een stad, groote schuren, waarin, als dieren opeengepakt, magere havelooze wezens zijn, met kwalijk riekende lompen bedekt, menschen met blikken van wilde beesten moeders, die geen voedsel meer hebben voor hare zuigelingen; kinderen, die zand eten of op hout zuigenmenschen, die gretig een dooden hond of kat verslinden en gij hebt eenig denkbeeld van de ellende, die in geheel Algerië alle harten roert." Men vreest dat weldra besmettelijke ziekten, typhus of cholera, die ellende nog zullen vergroo- ten. Er zijn comité's van onderstand gevormd een onder bescherming van mevr. Cambon echtgenoot van den gouverneur-generaal en van alle kanten beijvert men zich, giften in te zamelen voor de noodlijdenden. Een convooi van 374 tot ballingschap in Siberië veroordeelden, waaronder een aantal vrou wen, die met hare kinderen vrijwillig hare echtgenooten in de ballingschap volgden, is in de omstreken van Tomsk door een geweldigen sneeuwstorm overvallen. Slecht 91 der ballingen brachten er het leven af. Een brielbesteller in de omstreken van San-Francisco vond op zekere morgen in zijn tuin een meteoorsteen, gedurende den nacht uit de lucht gevallen. De geheele buurt kwam bijeen om den steen te zien, maar zie, daar verscheen eensklaps een commies der belastingen, en de ongelukkige briefbesteller werd in de gevangenis gezet, onder beschuldiging ijzer te hebben inge voerd op het grondgebied der Vereenigde Staten, zonder de rechten van 40 pet. ad valorem te hebben voldaan, door de Mac Kinley-wet vast gesteld. Mejuffrouw Ida Hewilt, de eenige machiniste der wereld op een locomotief, zal den eersten trein over het tentoonstellingsterrein in Chicago laten loopen. .Zij heeft zich voor deze gelegenheid een Spaansch costuum uit de 15de eeuw laten maken, dat haar zeer goed moet staan. Nog vóór zfj in de lange kleeren was, wist zjj met een locomotief om te gaan als een oude machinist Tegenwoordig rijdt zij opdeCaïro-Little-Kanowka lfln, die de Baltimore-Ohio lijn met de West- Yirginische lijnen verbindt. Haar vader is de grootste aandeelhouder in de maatschappij, waar- voor zij rydt. Vergadering Dinsdag 28 Maart 's morg. lluur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Westenberg, Koorn, Koning, Bakker, Brouwer, Zjjm, Boon,Dros, C. Kejjser Pz. en F. Kejjser. Afwezig de heer Roeper, met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door den Voorz. mededeeling gedaan dat, naar aanleiding van het in de vorige vergadering bij den Raad ingekomen adres van eenige ingezetenen, betreffenden den Waalderweg, door B. en W. een schrijven is gericht aan het polderbestuur, waarop door genoemd bestuur een schrijven is teruggezonden behelzende dat, wanneer de gelegenheid gunstig is tot het doen van werkzaamheden, in de toestand verbetering zal worden gebracht. Volgens de Voorz. is thans daaraan tegemoet gekomen. Ingekomen is een schrijven van Ged. St. behelzende goedkeuring Koh. H. O. Door den Voorz. wordt mededeeling gedaan dat in de nog steeds bestaande vacature van een onder wijzer aan de Koog is voorzien door tijdelijke aan stelling van den kweekeling T. Keijzer. Procesverbaal opname boeken en kas van den gemeente ontvanger/ kassa was f 1732,576, achter stallig was f 850. Ingekomen is een beschikking namens de Koningin, dat aan de gemeente Texel voor dit jaar eene buiten gewone subsidie van f 7000, voor het onderwijs wordt toegekend. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Gelezen wordt een adres van Am. Langeveld, beambte ter Secretarie, verzoekende, voor de vele werkzaamheden door hem verricht tijdens de vacature van de betrekking van Secretaris alhier, eene gratifi catie. De Voorz. geeft op dit adres eenige toelichtingen en adviseert tot gunstige beschikking. Het bleek echter al spoedig dat niet alle leden geneigd waren tot dadelijke behandeling van dit adres, zooals aanvankelijk werd bedoeld, want op eenige bedenkingen van den heer F. Keijser, dat dit verzoek hem wel wat onverwacht kwam en een daarop gevolgd voorstel van denzelfden heer om de behandeling van het adres te verdagen, werd met 6 tegen 4 stemmen in dien geest besloten; tegen stemden de heeren Brouwer, C. Keijser Pz., Koorn en Ztjm. Vervolgens deelt de Voorz. nog mede een inge komen schrijven van Ged. Staten, betreffende het Regl. van Orde voor de verg. van den Raad, en betreffende de Instr. Gem.-Secretaris. Aangezien de gedane bemerkingen voor het publiek van niet zoo groot belang zijn, kunnen wij volstaan met de mededeeling dat de Raad besloot overeen komstig de bemerkingen, een en ander te wijzigen. Gelezen wordt een adres van Mej. H. Koorn, onderwijzeres te Oosterend, verzoekende ontslag uit hare betrekking, met ingang van 11 April.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2