OFFICIEEL 6EDEELTE. N°. 573. Zondag 2 April. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andera landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parksiraaty Burg o^ Texel. KOHIER HONDENBELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat het Kohier van hondenbelasting voor het dienstjaar 1893, gedurende 14 dagen van den I tot en met den 14 April 1893, ter Gemeentesecretarie vooreen ieder ter lezing ligt. Texel, 31 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. KADASTER. P De BURGEMEESTER van Texel: doet te weten, dat volgens ontvangen mededeeling, door v den landmeter van het kadaster in de loopende maand zal worden aangevangen met de opneming der kadastrale veranderingen in deze Gemeente. e Texel, den 1 April 1893. n De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 1 April 1893. Wij herinneren het reizend publiek eraan, dat met April, alzoo van af heden, door de stoomboot „Ada" ook des Zondags weder de dienst wordt vervuld als op andere dagen, n.l. drie reizen van Texel naar Helder, en omge keerd. Met den aanvang van April hebben de Rijksnormaallessen alhier opgehouden te be staan naar wij vernemen zullen de onderwijzers evenwel met het oog op de te houden examens, de lossen nog blijven aanhouden voor de leer lingen welke eerdaags aan de examens moeten deelnemen. Oosterend, 1 April. Op den 14den dezer maand zullen van hier naar Amerika ver trekken S. Keijzer, echtgenoote en kind. 't Is reeds voor den tweeden keer dat dit gezin zal beproeven in het verre westen fortuin te maken. De kievitseieren zfjn begonnen zich te vertoonen, en daarmede komen vanzelf verhalen over hooge prezen voor de eerstelingen dezer onvergelijkelijke eieren. Het hoogste bedrag dat ooit genoemd werd is f 4,50 per stuk voor een partijtje, dat eenige dagen geleden te Berlijn in veiling kwam. Natuurlijk moeten bijzondere omstandigheden saamgewerkt hebben om een of meer liefhebbers tot zulk een buitengewone verspilling te bewe gen, maar ook onder normale omstandigheden kan de prijs in den allereersten tijd iemand wel eens tegenvallen. Eenige jaren geleden ondervond een aanzienlijk vreemdeling dat in eene der sociëteiten te Amsterdam. Toen hij er in het middaguur kwam en er een van de aan wezigen bezig zag met het verorberen van een kievitseitje, bekroop hem de lust naar een der gelijke versnapering met het gevolg dat hij zich de weelde van zes kievitseieren veroorloofde. De kellner legde hem met een onverstoorbaar effen gezicht eene nota van f 15 voor. Sedert dien tijd is de vreemdeling over kievits eieren niet best te spreken. De heer Treub, de radicale candidaatte Harlingen, heeft te Bolsward een rede gehouden, waarin hij o. a. verklaarde, dat de huurboer beschermd moest worden tegenover den land heer. De wet moest tusschen beide komen om den huurder te geven recht op vergoeding voor verbeteringen en recht op het verkrijgen van den eigendom der landerijen door ont eigening. Ook aan gemeenten moest de moge lijkheid geopend worden om het land te ont eigenen, om het aan de arbeiders te verhuren, gelijk het reeds in Engeland geschied. Den 26ste Maart was het op den dag af twintig jaren geleden, dat de vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië aan den Sultan van Atjeh den oorlog verklaarde. Die oorlog heeft ons tot hiertoe ruim 250 millioen gekost en tallooze militairen den dood doen vinden. Toch zijn wij thans misschien nog even ver van het einde als van het begin verwijderd. Of de voortdurende wijziging van inzichten en afwisseling van maatregelen, hiervan de oorzaak zijn valt moeilijk te zeggen: de mogelijk heid bestaat, dat ook bij eenheid en consequentie van beleid Atjeh nog niet zou zijn overwonnen, maar een feit is het, dat wat de een opbouwde, de ander afbrak en de Gouverneurs-Generaal en de Regeeringen den oorlog met Atjeh aan hunne opvolgers overlieten, alsof die tot den normalen toestand behoorde. Duizenden en duizenden vellen druks zijn er over volgeschreventallooze meenigen zijn er over geuit en raadgevingen zijn er bij me nigte, maar wij herhalen het het einde van den oorlog is nog niet te voorzien. Moet dit zoo blijven? vraagt de Arnli. Gt. Amsterdam zal met 4 April een groote instelling rijker zijn. Dan zal het asyl voor onbehuisden geopend worden, dat aan den Binnen Amstel met groote witte letters ieders aandacht trekt. Voorheen was het gebouw een diamantslijperij. Nijvere en vernuftige lieden veranderden er een ruwen onaanzienlijken steen tot een glinsterend kleinood. Thans is het doel niet anders. Men zal van de ruwste en onbeschaafdste menschen brave en eerlijke burgers trachten te maken, door ze arbeid te geven, door de ruwe inborste wakker te schud den in het ruwe omhulsel, en door ze te ont trekken aan een omgeving die bedorven is. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, meldt, dat het comité voor het stichtingsfonds van eene inrichting voor bedelaars en landloopers twee aanzienlijke giften, een van f 500 uit Wor- kum en een van f 1000 uit Velp, heeft ont vangen. Kleinere giften van f 100, f 50 en minder bedrag zijn ook reeds ingekomen, terwijl velen als lid van deze jeugdige Ver- eeniging zijn toegetreden. Een verschikkelijk schouwspel vertoonde zich Zaterdagavond, kwartier over zevenen, aan de oogen der bewoners en voorbijgangers in de Van Speijkstraat te Rotterdam. Een 29 jarige vrouw, genaamd Petronella Hubertina Beekman, echtgenoote van den politieagent E. H. Daenen, stond in brand en liep als een waanzinnige heen en weder. In den beginne durfde men haar niet te gena ken, totdat op den hoek der Van Speijkstraat de ongelukkige, boven wier hoofd de vlam een meter hoog uitsloeg, door twee pijpleiders van spuit 29, A. Goedkoop en C. Visser, op den grond werd geworpen, terwijl zij hunne jassen over haar uitspreiden. Hierdoor werden eindelijk de vlammen gedoofd. In hare woning gebracht, bleek dat hare boven- en onderkleederen geheel verkoold waren, en dat haar geheele lichaam met zware brandwonden bedekt was. De oorzaak van het ongeval bleek te zijn, dat bij het aan steken van het petroleumkooktoestel dit in brand geraakte, waarop zij het door een achterdeur op een plaatsje wierp. Maar zij kreeg hierbij de brandende petroleum over het lijf, en snelde de straat op. De ongelukkige met den meesten spoed naar het Ziekenhuis overgebracht, is denzelfden nacht overleden. Geen concurrentie. Op een postkantoor in een flinke stad van Gelderland (dus niet Kampen!) komt iemand in de kantooruren om een bepaald bedrag aan postzegelsin plaats van het gevraagde te ontvangen, krijgt hij tot antwoord„de directeur is zich aan het scheren, kom dus later terug". ArnliCt.) Fragment uit een brief van een Indisch officier. En wij hebben gebrek aan Holland- „sche soldaten. Waarom komen de werk zoekenden en hongerlijdenden niet naar hier „Zij hebben het uitstekend, en, wanneer ze „willen oppassen, in 12 jaar een pensioen van „f 6 tot f 8 in de week; benevens een spaar- „duit van f 300, door 't Gouvernement voor „hen bewaard, dat wel tot het dubbele kan „komen. „Eén dronkaard, die hier zonder pensioen „wordt weggejaagd, doet aan de werving meer „kwaad, dan tien oppassende kerels, naar „'t vaderland teruggekeerd, kunnen goedmaken. „En zoo zal het wel blijven. Aan een gedeel telijke oplossing der zoo dringende maatschap- „pelïjke vraagstukken schijnt het dienstnemen „voor Indië niet te mogen medewerken Als een curieuse bijdrage tot personen- tarief der S.S. deelt de „N. Tilb. Ct" het vol gende mede Een retourbiljet le klasse van Tilburg naar Londen kost f40.70, terwijl men voor het groote traject 's-Hertogenbosch Tilburg Londen retour le klasse slechts f 29.50 betaalt. Tilburgsche handelaren en industrieelen, die Engeland bezoekeD, getroosten zich dan ook in den laatsten tijd de kleine moeite om eerst naar den Bosch te sporen en daar den sneltrein te nemen naar Londen. Op die wijze besparen zij (na aftrek van hun kaartje Tilburg—'s-Bosch) telken reizef 10,80. Dat een gescheiden man zich opnieuw in den echt begeeft, is niets bijzonders, maar dat hij juist op denzelfden dag en terzelfder plaatse hertrouwd als zijn gescheiden echtgenoote dat mag toch wel een hoogst zeldzaam geval genoemd worden. Dit feit had te Amersfoort plaats; beide paren bevonden zich gelijktijdig met hunne wederzijdsche nabestaanden in de trouwkamer van het raadhuis. TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1