Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De Duitsche Regeering heeft den invoer van varkens uit Nederland naar Aken, weder toegestaan. De invoer mag alleen geschieden Maandag en Dinsdag van elke week, langs het station Templerbend en na keuring door een Duitsche veearts. Te Amsterdam werd in het begin dezer week een perceel verkocht aan den Nieuwendijk aldaar, dat ter nauwernood 6 Meter gevelbreedte had, voor een bedrag van (koopsom en opcenten) circa f 90,000. Bij de verkoop werd het af gemijnd op f 22,000. Eene rilling liep door de zaal, zegt het „Nbl. van Ned.", zoo iets was nog nooit voorgekomen. In de Bommelerwaard weten de boeren niet hoe ze van de aardappelen moeten af komen. Nog honderden mudden zoogenaamde blauwen zijn aanwezig. Vraag is er bijna niet. De prijs van een gulden per mud, waarvoor de boer gaarne zijne aardappelen franco aan boord levert, wenscht de opkooper niet te besteden. Op het eiland Tholen is nog zoo'n over vloed van aardappelen, dat ze voor f 0.90 per HL. volop te koop zijn. Zaterdag jl. werden te Middelburg aardap pelen verkocht voor 5 en 6 cent per vijf kop (5 liter). Dienstboden zijn niet altijd even sterk in het onthouden van boodschappen, die, vooral als er vreemde woorden in voorkomen, maar al te dikwijls verkeerd of in verminkten staat over komen. Een curieus en authenthiek staaltje van zulk een verkeerd overgebrachte boodschap is het volgende By mevrouw A. te L. werd op een avond in de verleden week gescheld en kwam een oogen- blik later de dienstmeid, die open gemaakt had, binnen met de woorden: Komplement van mynheer Y (naam van den muziekmeester) en of mynheer de parapluie en het karpet mocht hebben, want mijnheer wenschte de rekening nog eens over te maken. Verbazing van mevrouw A. 1 Verbazing van haar dochters Niemand begreep iets van die boodschap, waarin een parapluie en een karpet op zoo zonderlinge wijze waren vereenigd, om een muziekmeester tot het overmaken van een rekening te dienen. De vrouwelijke Mercurius werd teruggezonden met het schriftelijk antwoord van eene der meis jes: Mijnheer, wat bedoelt u Uw gedienstige brengt ons een boodschap, die meer duister is, dan ooit de orakelspreuken van Delphi kunnen geweest zijn. Hierop volgde de boodschap opnieuw, maar ditmaal ook geschreven Gaarne wenschte ik de partituur nog eens te hebben, ten einde het kwartet van het requiem te kunnen overmaken. Dat een varken toch maar niette vertrouwen is, ondervond deze week de landbouwer J. O. te Uffelte, die op een morgen tot de ontdekking kwam, dat een zijner knorrepotten bezig was den uier van het schaap te verscheuren, waar van het door een hek gescheiden werd. Het bloeddorstig zwijn had het arme beest reeds zoodanig toegetakeld, dat het onmiddellijk ge slacht moest worden. In een der bladen vonden we de volgende advertentie, die van groote belangsteling in het lot van een medereiziger getuigt„De heer, die Donderdag 16 dezer met den locaal- trein van 11.50 uit Deventer naar Zutfen reisde en die zijn meisje verloren had, wordt beleefd vei zocht, aan een belangstellend mede reiziger mede te deelen of bij hetzelve te Zutfen heeft teruggevonden." De Spaansche schatgraver heeft dezer dagen weer pogingen gedaan om onnoozele zieltjes op te lichten. De heer Eusebio Palacios wegens zijn staat kundige denkbeelden opgesloten in de militaire gevangenis te Madrid, vertelt, dat hij in de omstreken van Den Bosch heeft begraven de som van 826,000 frs. in goud en bankbiljetten, gesloten in een geheel ijzeren kistje. De heer Palacios is bescheiden en vraagt slechts toezending van reiskosten voor zijn 10-jarige dochter en een oudere dame, die haar hierheen zal vergezellen. Zijn dochter zal dan alle aanwijzingen geven omtrent de plaats, waar de schat ligt, en de persoon aan wien de brief gericht is, krijgt dan voor zijn medewerking het derde gedeelte er van. Dezer dagen werd gemeld dat in eene gecombineerde vergadering te 's Gravenhage van comités ter bevordering eener Midden-Euro- peesche tydrekening het besluit is genomen om zich tot den minister van waterstaat te wenden met de mededeeling, dat de besturen der vier voornaamste gemeenten en van vele grootere en kleinere plaatsen van ons land geene bezwaren hebben tegen de invoering van dien tyd. Naar aanleiding van dat bericht doet het „Cen trum" zeer ter snede opmerken, dat de hoeren er nog iets by hadden kunnen voegen, en wel dat de besturen en ook de ingezetenen dezer voornaamste gemeenten, mitsgaders de be sturen en de ingezetenen der overige minder voorname gemeenten, niet de minste bezwaren hebben tegen eene regeling der tydsaanwyzing, zooals die nu is. Er zyn in het afgeloopen iaar misschien enkele Nederlanders, die zich met de spooruren vergist hebben, maar de Neder- landsche handel en het verkeer hebben niet het minste geleden van de dubbele klokwyzers. Ook hebben we wel gelezen van spoorwegongelukken, maar dat deze veroorzaakt zijn door de dubbele uurwyzers, is nergens gebleken. Van alle sombere voorspellingen der geleerde tijdmannen is niets uitgekomen, weshalve de „gecombineerde vergadering van comités" het best zal doen de zaak maar met een gezellig dinertje op een door haar zoo geliefd Midden-Euro- peesch uur te besluiten. Men schrijft uit Berlyn aan 't Hbl. Het schijnt inderdaad waar te zyn, wat men voor een uitstrooisel der aanhangers van het legerontwerp hield, dat nl. een kleermaker te Mannheim, de heer Dowe, een pantser van lichte en lenige stof heeft uitgedacht, die geen kogels doorlaat. Allereerst sloegen de Duitsche militairen er geen geloof aan er wordt zooveel uitgevonden 1 maar men verzekerd nu, dat de proeven, die men met deze stof heeft genomen, zeer goed geslaagd zyn. Te Berlijn is het Dowe pantser beproefd, met gunstigen uitslag. De kogels bleven platgedrukt in de stof steken. In Mannheim heeft men daarna weer proeven met dat pantser gedaan. Een houten soldaten figuur werd met het Dowe-pantser bekleed en op 400 meter afstand drong geen der kogels door de stof heen. Om nu te kunnen constateeren in hoever de nieuwe stof het menscheiyk leven zou kunnen beschermen, werd onder het pantser, dat trouwens zeer elastisch is, een week en ge voelig materiaal aangebracht. Nu bevond men, dat by een schot op 400 meter afstand deze onderstof, door kogelslag, op de plaats waar de kogel was ingedrongen, ongeveer twee millimeter was ingedeukt. Het is dus aan te nemen dat een soldaat wèl den slag voelt en op de plaats waar hij getroffen is, misschien een blauwe plek ont vangt, maar meer niet. In de Bellevillestraat te Parys zakte Dinsdagochtend een jongmensch, het gelaat blauw en pynlijk vertrokken, inéén. Verschillende per sonen schoten toe, men bracht hem bij en hy verklaarde winkelbediende bufien betrekking te zijn en in 48 uren niet gegeten te hebben. Eene sieriyk gekleede dame, voorbij komende, wilde hem iets ter hand stellen, maar de hongerlijder sprong op, ontrukte haar de beurs en was in een oogwenk uit de voeten. Een cycloon, heviger dan in jaren is voorge komen, heeft in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika gewoed. Voornameiyk werd het dal der Mississippi geteisterd. De steden Tunica, Cleveland en Kelly zijn grootendeels verwoest. In Tunica had eene vreeselijke ramp plaats. Een schoolgebouw storte in. Dit zou voor de 150 kinderen, die er onder wijs ontvingen, nog niet zoo verschrikkeiyk zy'n geweest, indien zij zei ven niet daarby men vreest allen het leven hadden ingeschoten. De storm smeet met pannen en schoorsteenen en strooide telephoon- en telegraafdraden op den weg. In de afgeloopen week werden door ver schillende gerechtshoven in Frankrijk vyf personen ter dood veroordeeld wegens moord. Twee der veroordeelden zijn vrouwen, die hare mannen door vergift om het leven brachten. Een verdwenen berg. De New-York Herald zegt, dat de berg Cruizlowan, by de stad Possuyan in Columbia, na een verontrustend onderaardsch gerommel plotseling gespleten en ingestort is. Groote stukken rots werden opgeslingerd en een paar rivieren werden door de geweldige aardver- plaatsing in hun loop gestuit. Overstroomingen ontstonden ten gevolge waarvan 12 menschen en eenige honderden stuks vee omgekomen zyn. Uit Chatenois by Belfort wordt gemeld, dat voor eenige dagen een fraaie huiskat van den kalkbrander Rousselet in den kelder van 't huis gegaan was en niet weder voor den dag kwam. De knecht daalde in den kelder af om haar te zoeken, maar ook de knecht bleef weg. Hierop ging Rousselet zelf kyken, maar ook hy kwam niet weer te voorschyn Twee werklieden en een dienstmeisje volgden, ook zy zijn niet terug gekeerd. Het is gebleken, dat uit den circa 20 meters verwyderden kalkoven groote hoeveel heden koolzuurgas zich een weg naar d6n kelder gebaand hadden en dat alle vijf gestikt zyn. Bij de pogingen tot redding hebben nog een drietal buren mede in groot gevaar verkeerd. De kat is ook dood. Tot nog toe gold in het volkenrecht de regel, door alle beschaafde natiën en met name door Groot Britannië aangenomen dat de jurisdictie van een land zich uitstrekte tot een afstand van drie mijlen van de kust. Hierin zal verandering komen, want in het geschil tusschen Rusland en Engeland over de al of niet wettigheid van de aanhouding van schepen van Britsche robbenvangers, eischt Rusland thans, op raad van eene commissie van deskundigen uit het Russische Ministerie van Buitenlandsche Zaken, een territoriale grens van niet minder dan 30 myien afstand van de kust der eilanden in de Behringzee en van 10 mijlen van Kamschatka. De Russen hebben nl. ontdekt, dat de wyfjes der robben tot 10 mijlen afstand van de kust het voedsel voor hare jonge gaan zoeken. Wanneer de Russen hunnen eisch bewilligd zien en hun voorbeeld door andere natiën gevolgd wordt, dan verdwijnt weder een der weinige punten in het volkenrecht, waarop, naar men meende eenstemmigheid bestond# Te Berlyn worden tegenwoordig proeven genomen met eene nieuwe brandvrye stof, het houtgraniet. Dit houtgraniet, ook xylolith genoemd wordt in Duitschland veelvuldig toegepast voor vloeren, maar vooral voor trappen. Het bestaat uit een onder zeer hoogen druk tot stand gebrachte chemische verbinding van mineralen met zaagsel tot een zeer harde en vaste, haast onversiytbare massa. Het word vervaardigd in platen, groot 1 M., van 6 tot 30 mM. dikte, laat zichsnyden, zagen, boren, draaien enz.; op houten vloeren kunnen zulke of kleinere platen gemakkeiyk ge schroefd of gespijkerd worden. Steenhout neemt haast geen vocht op, het is bestand tegen de buitenlucht en onveranderiyk van volume. Het kwam, by de proef, om zoo te zeggen, als nieuw uit de vuurzee. Zondag 2 April. Eerste Pacts ch dag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. tien uur Ds. Leffef. (Bevestiging en voorbereiding). Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 1V* uur Ds. Kuperus. maandag 3 April. Tweede Paaschdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaiok. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffèf. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Schagen, 30 Maart. Aangevoerd4 paarden f 80 a 95 Stieren f 120 af 36 Gelde- koeien f 80 a f 220 21 Kalf koeien f120 a 185Vaarzen f a Graskalf f af; 220 Nuchtere Kalveren f 5 a 15 Schapen f a f 2 Bokk. en Geit f 2 a f gld.10 Varkens f 10 a f 15 Biggen f7 a f 10 Kippen a ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,90 a 1,10 Kaas per kilogram a ct. Kipeieren per 100 275 a 825 ct.: Eendeieren per 100 f 8,25 a f 8,50.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2