iLI KOOK- NIEÜW POTTEN Verirïlaar lij GEERT KIKKERT. Eelite Hallumer Gele Rookyleesch, J. C. OHM STEDE, Plaatsveiraprs en Nnrorwwisselaars H.H. VEEHOUDERS!! CACAO Verkrijgbaar bij D. DAALDER Mz. den Burg. Feuilleton. ggsldT Militie Verzekering Maatschappij 1.60 0.85 0.45 7 I» KaaspersenKaasvormen ALKMAAR. VO ORDEELIG in yt gebruik zijn de Ruitersplaats. C. R. KEIJSER. IS 'T FIJNSTE MERK NI ruw en geëmail leerd, met en zonder KRAAN. model breeden VUUR- ILiARD, beste con structie, zeer solide AARDAPPELEN. 40 ct. per 5 Ons. P. LIEUWEN. in verschillende grootten steeds voorhanden, bene vens verdere Werktuigen en Gereedschappen voor Boter en Kaasbereiding Doodig in Kaas- fabrieken en Boerderijen, van de beste kwaliteit, tegen lage prijzen steeds verkrijgbaar bij fabriek magazijn van Werktuigen en Gereed schappen voor Landbouw en Zuivelbereiding, EERSTE nOLLANDSCHE te AMSTERDAM. Ouders en Voogden van Militieplichtige lotelin- gen, kunnen zich voor de lichting 1894, op voor- deelige voorwaarden, tot vervanging, in deze Maatschappij verzekeren. Door genoemde Maatschappij worden ook aangenomen. Inlichtingen en prospectussen zijn te bekomen bij den Makelaar Sd. KEIJSER Pz., Agent voor Texel. LIJNZAADKOEKENper 100 Kilo f 10.65 SEZAREKOEKEN9.65 GRONDNOTENKOEKEN- 10.40 RAAPZAADKOEKEN9.00 Bovenstaande koekensoorten gebroken, gezeefd en zonder meel, 20 cent hooger. Alles onder controle, conditiën Rijks-proefstations. Levering a contant of onder bekende conditiën HAVEN-TEXEL. niet los (per ons) verkrijgbaar, maar uitsluitend in gesloten bussen. De verkoop neemt dagelijks toe, want de prijzen zijn slechts pr Vs kilo bus pr 1/4 kilo bus pr kilo bus. Daarvoor wordt het beste en oplosbaarste geleverd wat te maken is. Een hoogeren prijs voor CACAO betalen is dus onnoodig. 41. Hoofdstuk XVII. Het is in strijd met mijn begrip van eer de oorzaak te zijn, dat een reeds openbaar gemaakte verloving verbroken wordt. Weer wat nieuws 1 riep de geheimraad ver stoord. Waarom hebt gy mij dan naar den heer van Mallenkorf gezonden? Ik heb u niet gezonden, papa. Maar gij hebt gezwegen, toen ik u zei, dat ik de verbreking van het engagement bewerken zou. Ik herinner my niet daarvan een woord gehoord te hebben. Begrijp wie het wil, zei de geheimraad zeer onthutst. Gij drijft de onverschilligheid te ver. Ik heb thans als vader wel het recht te vorderen, dat gij uw woord houdt. Ik heb u uitdrukkelijk gezegd, dat ik de verbreking van het voor u zco onaangename engagement zou bewerken. Om uwent wil, om uwen wensch te vervullen, ben ik dadelijk na tafel naar den heer van Mallenkorf gereden, zelfs mijn middagslaapje heb ik voor u opgeofferd, en nu wilt ge mij in den steek laten, omdat je weer een dwaze gedachte door het hoofd jaagt. Dit verdraag ik niet. Inderdaad, mijnheer van Olna, voegde de oude heef Mallenkorf hier aan toe, uw vader heeft wel recht verstoord te zijn, wanneer uw woorden werkelijk gemeend zijn, maar dit kan ik niet gelooven. Ik acht het kieschheidsgevoel 't welk u belet de oorzaak van de verbreking eener verloving te zijn, maar ik ben overtuigd, dat gij deze voor u gerechtvaardigde bedenking zult laten varen, wanneer u kalm over de zaak nadenkt. De verloving met den heer van Dalen is voor mijne dochter slechts een zeer treurig middel geweest ten einde zich te onttrekken aan een schandaal, dat u, vergeef mij in deze mijne openhartigheid en wordt er niet boos om, in de wereld gebracht hebt. Een treurig middel, zei ik, daar mijn dochter weet, dat zij haar levensgeluk vernietigt, indien zij aan eenen door haar niet geliefden, onbeduidenden, geestelijk zeer ver beneden u s taanden man haar hand schenkt. Is het niet uw plicht, mijnheer van Olna, hetgeen door u bedorven is, nu de mogelijkheid daartoe bestaat, weder goed te maken. U kunt mijne dochter behoeden voor een ongelukkig leven en gij zoudt thans aarzelen dit te doen omdat verandering moet worden gebracht in een blooten vorm, ja een blooten vorm want niets anders is deze verloving die haar ontstaan slechts te danken heeft aan den dwang, die mijn wil op mijne dochter heeft uitge oefend. De heer van Mallenkorf sprak de waarheid. Bernard wist maar al te goed, dat Bertha hare tegenwoordige verloofde niet beminde en misschien was zij werkelijk gedwongen geworden haar ja-woord te geven. Hjj wist ook, dat zij er gaarne hare verloving aan zou geven, wanneer zjj te weten kwam, wie inderdaad de heer van Olna was. Haar hart klopte voor den onbeteekenenden, laag geboren gouverneur Vogel schrik, dit had reeds menigen blik uit hare schoone donkere oogen gezegd, menigen blik die den gouverneur zijn nachtrust gekost had. Nog was Bertha voor hem niet verloren, door een enkel toestemmend woord kon hij zich van haar bezit verzekeren. Zij werd zijne vrouw, wanneer hjj „ja" zei, één ja, één eenvoudig ja. Een sterk verlangen dit te doen kwam bij hem op. „De herinnering aan u zal de gids in mijn toekomstig leven zijn," Die wo rden welke hij voor eenige minuten half luid had uitgesproken, klonken nog in zijn oor, hfl zag Lize voor zich, zjj zag hem aan met een treurigen blik. Ja zij treurde erover, dat hy nog kon aarzelen, waar het gebod van de plicht zoo duidelijk was, dat hij weer op 't punt stond den dwang van het oogenblik te volgen en niet in staat was zichzelf, zijn eigen vurige wenschen te beheersehen. „De herinnering aan u zal mjjn gids zijn." Een lachje vloog over Bernard's gelaat, hjj aarzelde niet meer. Ik betreur het ten zeerste, zei hy ernstig en beslist, wanneer ik de oorzaak ben dat mejuffrouw van Mallenkorf eene verbintenis sluit, tot welke zy door den wil haars vaders gedwongen is geworden, maar ik zal er my nooit toe laten overhalen in het recht van den heer van Dalen te treden.' Voor my is eene verloving geen blooten vorm, en, naar ik hoop, ook niet voor mejuffrouw van Mallenkorf. Was de jonge dame werkeiyk in staat een pas aangegaan engagement, hoewel men haar tot het sluiten daarvan genoodzaakt had, te verbreken, alleen om zich met een ander te verloven, dan zouden onze inzichten omtrent eer en recht te ver uit elkander loopen, dan dat het my mogeiyk zou zyn aan eene gelofte van trouw, tegenover my afgelegd, waarde te hechten. Het zou reeds eene beleediging voor mejuffrouw van Mallenkorf kunnen zya te vermoeden, dat zy hare verloving zou willen verbreken. Ik zou daartoe in geen geval aanleiding willen geven en verzoek u, mynheer van Mallenkorf dit als myn onherroepeiyk besluit te beschouwen. Dat mensch is niet te doorgronden, riep de geheimraad verstoord. Hy weet niet wat hy zegt. Bekommer u niet over hem, vriend van Mallenkorf, morgen zal hy wel weer anders denken. Eerst de verloving maar afgebroken, dan Gy dwaalt, vader, myn besluit is onherroepeiyk. Ik geef u en den heer van Mallenkorf er myn eerewoord op, dat al wordt ook de verloving van mejuffrouw van Mallenkorf verbroken, ik nooit myne toestemming tot eene verbintenis met haar zal geven. De heer van Mallenkorf wierp een woedenden blik op Bernard. Na deze bondige verklaring, zei hy opstaande, heb ik geen lust over dit onderwerp nog een woord te verliezen en betreur het slechts, dat ik my heb laten verleiden aan uwe uitnoodiging gevolg te geven, mynheer de geheimraad. Op zeer koele, deftige wyze nam hy afscheid van Bernard. De geheimraad volgde hem, zonder zyn zoon, over wiens houding hy ten diepste veront waardigd was, een enkel woord tot afscheid waardig te keuren. Toen Bernard weder alleen was, haalde hy diep en vry adem. Hy gevoelde zich inneriyk zeer bevredigd. Voor de eerste maal in zyn leven was het hem gelukt zyne eigen lusten en driften onder geschikt te maken aan de plicht, zichzelf te bedwingen en hy gevoelde dat in dit oogenblik een nieuw leven voor hem aanving. XVIII. Het heerenhuis van Linau, zoo was de vroegere Poolsche naam van het riddergoed Linov^o verbas terd, maakte in geenen deele een byzonderen indruk; menig Saksisch boerenhuis ziet er beter uit, dan het slechts ééne verdieping hoog zynde woonhuis van het groote riddergoed, dat Hugo van Dalen van zyn vader geërfd had en waarin hy met zyne schoone jonge vrouw leefde sedert hy zelf beheerder van dat goed geworden was. Voor den dood zyns vaders had hy een in de nabyheid gelegen huis van nog minder gehalte moeten betrekken, daar zyn vader van oordeel was, dat een jong echtpaar zich ook in de kleinste ruimte gelukkig moest gevoelen. Wordt vervolgd). Snelpersdruk - LANGEVfiLDADSROOU-Ttxel BLOÖKE R¥

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 4