N°. 574. Donderdag 6 April. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cte. Naar Amerika on aiders landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prys der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Wij berichten, dat binnen eenige dagen met het incasseeren van abonnements- en advertentiegelden. zoomede dat voor geleverde drukwerken, enz., zal worden aangevangen. Beleefd verzoeken wy gereede voldoening van de ons komende bedragen; - over het bedrag van door ons verzonden rekeningen, zullen wy (bij niet voldoening daarvan binnen dien t(jd) een maand na datum disponeeren. Lange veld de Rooij. S C H I ETOEFEMN GEN. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat van 1 April tot 1 December a. 3. oefeningen zullen worden gehouden met torpedo's in het Malzwin, zeegat van Texel. Het terrein wordt aangeduid: 1. de Z.punt door eene zwarte stompe ton in de peiling: Mastbok in koepels fort Earssens en Zdijkste stel mijlpalen inéén. Ligging52° 58' 44" N.b. en 0» 13' 19" W.l. van Amsterdam. 2. de O.punt door eene zwarte stompe ton in de peilingMastbok in koepels fort Earssens en toren den Eoorn, even vrij beN. van de binnenste der Z.ljjke mijlpalen. Ligging52° 58' 55" N.b. en 0° 2' 46" W.l. van Amsterdam. 3. de N.punt door de roode stompe ton van de de Bollen (oude betonning). 4. de W.punt door het torpedo transportvaartuig „Mercuur." Genoemd torpedo-transportvaartuig zal, gedu rende de oefeningen, eene roode vlag aan den mast voeren; het terrein is alsdan onveilig voor de scheepvaart. Het vaarwater bez. de lijn: Mastbok in koepels van fort Earssens, blijft geheel vrjj. Texel, den 4 April 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 5 April 1893. Het Concert, door de Harmoniekapel van den Burg, Maandagavond in de „Vergulde Kikkert" gegeven, slaagde weder naar wensch en gaf blijken van de vorderingen welke de leden maken onder de leiding van hunnen leermeester den heer Gijswijt, van Helder. Het programma, waarop weder vele nieuwe nummers voorkwamen, werd ten einde toe met ambitie afgewerkt, waarvoor een welver diend applaus de kapel ten deel viel. 'tValt niet te ontkennen dat meer eenheid, meer samensmelting van het geheel valt waar te nemen, ook bij de meer grootere en moeielijke nummers. Hebben we dus allen lof over 't geen de kapel ons liet hoorende leden leiden daaruit echter geenszins af dat ze reeds de volkomen heid hebben bereikt, aanmerkingen zijn nog zeer goed te maken; doch de tevredenheid welke het publiek betoonde over het concert van den avond, zjj hun eene aansporing om met te meer kracht te streven „naar hooger." Dat de Pres. van de Vereeniging aan den heer Gijswijt een woord van dank bracht, voor diens ijver en belanglooze toewijding, was een woord van pas, dat ten volle instemming verdiende. Het ,,niet rooken" in de zaal, gedurende het concert, aan welke bepaling de heeren zich stipt hielden, maakte het vertoeven aldaar aangenamer dan gewoonlijk en verdient na volging. Zoowel voor het concert, als voor het na afloop daarvan gehouden bal, dat zeer netjes en ordelijk van stapel liep, was het getal bezoekers op dezen avond, (meestal jongelieden) zeer voldoendevoor de kas van de Vereeniging had eenige ruimere opkomst echter zeker wel wenschelijker geweest. De laatste der Volkslezingen voor dezen winter, werd gisterenavond vanwege het Nutsdepartement Texel gehouden. Als spreker trad op de heer van Cleef, uit Leiden, eeu zeer begaafd spreker, die door zijne uitmuntende voordracht het opgekomen publiek van den beginne tot het einde wist te boeien. Een titel droeg zijne voordracht niet, doch wij zouden het kunnen noemen „eene recensie over de hedendaagsche schrijvers en dichters." De spr. laakte de geest welke in veel van het tegenwoordig geschrevene doorstraalt, een geest die eer bevorderlijk is tot het ontstaan van ziekelijke gedachten dan dat zij opwekt tot fermiteit. Meer in het bijzonder behandelde spr. eene novelle van den heer Louis Couperus, opgenomen in het Gidsnummer, getiteldliet Noodlot. Na kortelijk de inhoud van die novelle te hebben herinnerd, ontleedde de spr. het ge schrevene en toonde aan hoe de geest van die novelle (door het volstrekt gemis van geest kracht waarvan de helden in dat verhaal ge tuigenis geven) eer is te wraken dan te prijzen. Karakters toch als van Franck van Wester- hofen en diens vriend Bertie zoowel als die van andere personen, in de novelle voorko mende, geven zoo weinig degelijks en flinks te aanschouwen, dat de spr. terecht dezulken veroordeelde. Het „dat is het noodlot", wat in de geheele novelle doorstraalt, is zeker niet geschikt om een flinke, krachtige, werkzame geest aan te kweeken; het lijdelijk berusten in het „zoo als het is geschied moest het ge schieden." wekt meer afkeer dan voldaanheid. Met recht mocht de spr. de geest welke in dit verhaal doorstraalt laken en zeker is de leer welke hy daar tegenover stelde„men kan, wat men wil, als men maar wil," meer geschikt om een flinke geest te doen geboren worden dan de novelle ons geschetstgoed 'geplaatst was hier de herinnering aan het gedicht van de Génestet Werken en denken en leeren is leven Wie hier niet werkt, is zijn plekjen op aard', Wie daar niet denkt, is het leven niet waard, En om te loeren is 't leven gegeven Leeren en leeren is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijzaard verzaak'. Na de pauze droeg de spr. nog voor het gedicht Rerodiasvan Spoor en een gedicht van de Buil. De Voorz. betuigde den spreker den dank der aanwezigen, waarna, met deze vergadering, de winterbijeenkomsten werden gesloten. De Holl IJzeren Spoorwegmaatschappij I heeft aanbesteed het uitvoeren van onderhouds werken op de spoorwegen Uitgeest-Amsterdam, Zaandam Enkhuizen, Hoorn Medemblik en Leeuwarden—Stavoren, in vier perceelen, geraamd op f 37250. Van 17 inschrijvers was de laagste de heer W. Lammers te Texel voor f 34276. De heer J. Delver, paardenhandelaar te Alkmaar, ook hier wel bekend, die op de markt te Meppel. een slag van een paard kreeg, is aan de gevolgen overleden. Helder, 4 April. Heden werd hier voor de eerste maal in dit jaar geep aangebracht, die langs de kust was gevangen. 't Is ODgeveer een paar weken vroeger dan gewoonlijk plaats heeft. Van Texel wordt reeds heel wat rog aangebracht, die daar langs de ondiepten gevangen wordt in staande netjes. Ook deze visch trekt al vroegtijdig de zee gaten in. Het volgende doet de rondte in de bladen Op ongeveer 2 uren afstand van de eilanden Vlieland en Terschelling, in de richting van de Friesche kust, ligt een klein onbewoond eiland, 't Griend genaamd, welk eiland ruim een uur gaans in omtrek is. Ofschoon het middelste gedeelte van het land tamelijk hoog boven den waterspiegel ligt, wordt Griend bij buitengewoon hooge getijden toch meermalen overstroomd, wat echter in de zomer maanden zeer zelden gebeurt. Op het eiland zijn een paar hooge kapen of baken gebouwd, ten dienste der zeelieden. Voor eenige jaren werd Griend 's zomers vaak beweid door talrijke kudden schapen, die in het voorjaar daarheen werden gevoerd per schuit en in den herfst werden weggehaald. Gedurende den graastijd was een soort hut opgeslagen, waarin een paar herders hun verblijf konden houden Slechts eenmaal moet het gebeurd zjjn, dat een paar schapen geroofd z^jn door voorby varende schepen. Het eiland, dat voor groote vaartuigen moeieiyk te bereiken is wegens de ondiepte rondom de kust, wordt gewoonlijk alleen met roeivaartuigen bezocht, welke bezoeken echter niet veelvuldig plaats hebben. Alleen wiervisschers en paling- visschers komen er dan aan land, terwyl ook wel eens zoogenaamde jutters het eilandje aandoen, om te onderzoeken of er ook iets uit zee is aangespoeld. Meestal worden de voorwerpen, die uit zee aankomen, voor buit verklaard en wordt de vinder zonder gewetensbezwaar eigenaar. In Juni is het eiland het dorado van honderden zeevogels, die er hunne nesten maken en hunne eieren uitbroeden. Het gebeurd echter vaak, dat de rust der vogels gestoord wordt doordien voorbijvarende schippers even met hun boot landen, om zich van een aantal eieren meester te maken. De plantengroei van het eilandje bestaat in eenige grassoorten, benevens zeekraal. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1