De markt te Parmerend is ook voor herkauwende dieren weder opengesteld. De militiewet is bij de Kamers ingekomen. Zij schrijft algemeenen dienstplicht voor met persoonlijke vervulling van den militieplicht. Vrijgesteld zijn de geestelijken, zendelingen, studenten in de godgeleerdheid, leerling-zende lingen en cathol. ordebroeders. Het contingent bedraagt 11500 man. Het blijvend gedeelte is hoogstens 7000 man door ruiling der nummers met extra toelage. Te Amsterdam, is op den Amstel een droevig ongeluk gebeurd. Een zeiljacht, waarin 12 personen, heeren en dames, werd door een stoomboot aangevaren en sloeg onmiddelijk om, zoodat de passagiers allen te water ge raakten. Ofschoon onmiddelijk pogingen tot redding werden aangewend, werden slechts 8 personen geredde overige personen vonden den dood bij dit ongeval. De emigratie naar Amerika zoo wordt uit Groningen aan de Arnli. Ct. geschreven is in het Oldambt nooit zoo groot geweest als thans. De druk der tijden is daarvan de naaste aanleiding. Want er is in deze streken over bevolking van arbeiders. Zullen b.v. de werk lieden te Finsterwolde allen werk hebben in genoemde gemeente, dan moet ieder landbouwer er 18 voor zijne rekening nemen. En nu hebben vele boeren hier zelf een zwaren strijd te strijden. De korenprijzen zijn laag, het land is duur gehuurd en vele prachtige plaatsen zijn bezwaard met groote hypotheken, 't Baart daarom geene verwondering, nu ook jonge landbouwers, die hier geen vooruitzicht hebben, naar andere oorden willen vertrekken, bij voor keur naar het verre westen. Met de exploitatie van de Wilhelminabron te Haarlem gaat het zeer goed. Die exploitatie, in November begonnen, breidt zich bij den dag uit. Waar in November 300 flesschen werden verkocht, is dit aantal thans reeds tot 3500 per maand gestegen. Het water wordt thans nog alleen in Neder land verkocht, doch ook met het buitenland zijn onderhandelingen aangeknoopt. Bij de behandeling der bedrijfs-belasting in Burgerplicht, te Amsterdam, gaf de heer Versluijs o. a. als zijn oordeel te kennen, „dat de geheele wet onder een breeden kring van personen meer populair zou worden, wan neer van de belasting der ambtenaren werd afgezien." Zeker zou de wet nog meer populair worden, indien van de belasting van alle Nederlanders kon worden afgezien. De luitenant-districts-commandant der Koninklijke marechaussee te Sas-van-Gent waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Josephus Van Miegbem, koopman wonende te Groenendijk, gemeente Hontenisse. Men zende hem geen gelden of goederen, zonder vooraf inlichtingen te hebben ingewon nen bij den brigade-commandant der mare chaussee te Hontenisse. Heden werd ons een exemplaar toege zonden van de zooeven verschenen „Thee Thomson Coupletten," voor piano gewijzigd, gearrangeerd op de muziek van Angelo A. Asher (Térèréboemdejé). De reeds populaire muziek, eene gratis uitgave van den Internatio nalen Muziekhandel, Spuistraat te Amsterdam, gevoegd bij de aardige coupletten, waarbij het eigenaardig geteekende titelblad behoort, zullen weldra door geheel Nederland den lof verkon digen van de Thee Thomson, merk Theevisite. Tegen de frankeerkosten kan een ieder de coupletten gratis bekomen. Uit het Noorden zijn onderscheidene jonge lingen naar Amerika vertrokken, die een dienst plichtig nummer hadden getrokken. Anderen, die meenden vrij te wezen, zullen nu voor hen moeten uittrekken. In de gemeente Beets kon daardoor niemand zich vrijloten. Het werkelijke aantal emigranten dat op 1 April van Amsterdam naar Canada zou vertrekken, bedraagt 68. Wegens de dringende aanvragen van werkloozen, zal in Mei een tweede expeditie vertrekken. Deze tweede expeditie zal eerst dan vertrekken, wanneer per telegraaf het bericht hier te lande bij het comité is aangekomen, dat de voortrekkers goed zijn aangekomen. Een gedeelte van den vloer der houten hulpschool aan het's-Gravenhekje te Amsterdam over het water der oude Schans gebouwd, is dezer dagen bezwekende vloerbalken waren vermolmd. Hoewel het ongeval gedurende de lessen plaats had, liep 't zonder ongelukken af; want het wegzakken der planken ging gelukkig zoo geleidelijk zijn gang, dat men de kinderen aan alle gevaar kon onttrekken. De bevolking der invaliede school is thans gede tacheerd op twee andere scholen. Groote drukte heerachte Maandag den avond van Palmpaarden markt in „Buitenkist" te Utrecht. Er zou geworsteld worden tusschen een beroeps worstelaar, Remus geheeten, en den geniesoldaat Cuyper, die onlangs een andere professional overwonnen had. Het publiek, dat in vrij groote getale opgekomen was, maakte zoo'n rumoer dat de voorafgaande nommers van een specialiteiten gezelschap niet te hooren waren. Na de pauze, toen de worsteling aan de beurt was, bleek de beroepsworstelaar 't veiliger geacht te hebben niet te verschijnen. Een ander mineur was wel zoo goed aan den algemeenen aandrang toe te geven om 't tegen Cuyper op te nemen, maar bleek verreweg de mindere te zijn en werd glansrijk overwonnen. Het grootste tumult begon toen echter want de overwinnaar wensch te wel den uit geloofde prijs van f 200 te ontvangen en het publiek gaf hem luidruchtig gelijk. De directeur van het gezelschap, van all6 kanten in het nauw gebracht, gaf hem zijn geheele recette van den avond ongeveer f 70 en was genoodzaakt zich uit de voeten te maken toen het publiek steeds uitge- latener werd, begon te hossen, met stoelen en tafels te gooien enz. Ook iemand uit het publiek, di6 beweerde dat de arme directeur geen schuld had aan het geval, had benauwde oogenblikken, waarna de storm ten slotte bedaarde, doch met de soirée was 't gedaan. Lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De burgemeester van Leeuwarden heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebracht, dat het herhaaldelijk voorkomt dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld, naar Duitschland ten behoeve van industriële ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden dat die werklieden, alvorens op die berichten af te gaan, öf zelf öf door tusschenkomst van den burgemeester zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar de ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten en het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Als een zeldzaamheid meldt men uit Barendrecht, dat daar partijen puike jammen verkocht zijn tegen f 0,80 de H.L. Meer dan f 1,00 wordt niet besteed. Men weet met de aardappelen geen raad, nog duizenden mudden liggen er ingekuild, en er komt in het geheel geen vraag. Dit is een jaar, dat menigeen heugen zal de aardappelen geven bij een buitengewoon beschot een nadeelig saldo, de tarwe brengt weinig op en het vee bezit, doordat de grenzen onzer naburen gesloten zijn, weinig waarde. In sommige streken der provincie Groningen heerscht een ziekte onder de kippen, waarbij de kop zeer dik en heet wordt. Er komen vliezen over de oogen, waardoor ze zoo goed als blind worden en dus geen voedsel meer tot zich kunnen nemen. Gedurig snakken ze naar lucht en laten een zacht rochelend geluid hooren. Vele dieren sterven. In het Dagblad komt een brief voor van jhr. W. van Citters, die thans te Wijnberg nabij de Kaapstad gevestigd is. Daarin schetst hij de voordeelen aan Nederlandsche kolonisten in Kaapstad verbonden, welke grooter zijn dan in Canada. Wie werken wil en kan, is zeker er zijn dagelijksch brood te vinden en zelfs tot welvaart te geraken. Niet slechts voor landbouwers en tuinlieden, maar ook voor bekwame smeden, metselaars, sigarenmakers enz. is er overvloedig werk. Eén voorwaarde echter is aan de emigratie daarheen verbonden, dat men er gezonde en bruikbare menschen heenzendt, geen menschen die geen vak verstaan of dat, hetwelk zij beoefenen, niet meester zijn. Brekebeenen komen er niet terecht. Onder den titel„De Atjeh-blokkade mis lukt", heeft onlangs de gepension. zee officier, E. Kempe, die commandant van een der blok kadeschepen is geweest,een vlugschrift uitgegeven, waarin hy op scherpe wijze het beleid in Atjeh veroordeelt. De schrijver schetst uitvoerig hoe het by de blokkade is toegegaan en betoogt, dat inderdaad, zooals de oud commandant der zeemacht in Indië de heer Ten Bosch heeft gezegd, de blokkade drie jaren lang gewerkt heeft „als de bewaking van een huis aan de voordeur, terwijl men de achterdeur openlaat." Hij beweert, dat er vol komen gemis aan beleid is geweest by het koloniaal bestuur en daardoor onzen naam als tweede mogendheid zeer is geschaad. In een verdichte redevoering van een Kamerlid die telkens door den voorzitter tot de orde moet worden geroepen om zyne krasse uitdruk kingen zet hij het verkeerde van halve maat regelen uiteen. Hg hoopt, dat de scheepvaartregeling dien indruk zal wegnemen, dat door hare liefst vreed zame werking eindeiyk de kans op pacificatie van Atjeh groot moge worden en van haar de victorie beginne. Met 1 April is in Duitschland de eenheids- tijd (Middel Europeesche tijd) ingevoerd, zoodat het in Duitschland 40 minuten later is dan in ons land. Men weet, dat de sterkte van machines wordt gerekend bij „paardekrachten"een motor van 5 paardekrachten, enz. Maar wat men waarschijnlijk niet weet, is, hoeveel ar beidsvermogen zulk een paardekracht vertegen woordigt, en hoe men er toe gekomen is om met dien maatstaf te meten. Een paardekracht dan is de kracht, die noodig is om in één seconde een gewicht van 75 kilo één meter hoog op te heffen. De naam is echter niet vrij van overdrijving. Uit vele proeven is nl. gebleken, dat inderdaad een gewoon paard slechts ongeveer V» van die kracht kan uitoefenen, nl. slechts 28 kilo in een seconde één meter hoog kan optrekken. De oorsprong der fout is, dat James Watt die de eerste stoommachine bouwde, voor 't bepalen van zijne paardekrachteenheid een buitengewoon sterk brouwerspaard bezigde en dit hevig aanzette, waardoor hij 't aandreef tot een krachtsontwikkeling van 737» kilo, waarna bij toen voor de eenvoudigheid er 75 kilo van maakte. (H. C Het volgende jaar zal het honderd jaar geleden z(jn, dat de eerste paraplulën in gebruik kwamen. Aanvankelijk liep men de menschen na, die ze droegen en lachte hen uit. Langzamerhand gewende men er zich aan en, zoover bekend is, zijn er nooit gemoedsbezwaren tegen dit voorbehoedmiddel gerezen. Wanneer de eerste parapluie b(j vergissing werd medegenomen is niet bekend. Maar deze gewoonte is zoo zeer in de volkszeden ingeslopen, dat het niet te verwonderen zou z|jn, zoo dit lot ook ten deel viel aan de laatste der parapluiën wanneer deze voor eene nieuwe uitvinding der nijverheid in onbruik waren geraakt. Naar aanleiding hiervan schrijft het Handelsblad het volgende .- Wij stemmen niet in met de plannen tot feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan der parapluie. Er mogen nooit gemoedsbezwaren gerezen zfjn tegen eene voor-de-mal-houdery in het publiek, o. L waren de lieden, die den eersten parapluiedrager uitlachten, de verstandigste menschen, die ooit natgeregend zijn. Het vereischt wel alleszins men-went-aan-alles (met verlof van den heer Kollewijn) en alle zucht tot sleur,, waartoe de wereld in staat is, om zich te verge noegen met een toestel, dat van onderen bederft wat het van boven poogt te verhelpen. Houdt ge het voor de borst, dan regent het op uw rug, poogt ge uw rug te beschermen, dan straalt en stroomt het weldra langs uw beenen. Bij het loopen waait de wind u nat staat ge met eenige vrienden te praten, dan druipt van hunne parapluiepunten het water u in de zakken. Honderdmaal loopt ge gevaar een punt van een der trottoirwandelaars in het oog te krijgen of aangeloopen te worden door Amsterdammers, die nog altyd maar niet kunnen leeren uitwijken en met een parapluie in dat opzicht eerst recht hulpeloos zijn. Aan een bewoner van een andere planeet zou een glimlach te vergeven zijn, indien hy die toonde by het zien van een straat vol lieden, die voor voor behoedmiddel aanzien, wat ten hoogste een voor-de- hoedmiddel is en die, nadat de wereld 6654 jaren en 6 maanden (volgens sommigen nog langer) bestaan heeft, nog geen betere bewapening tegen een der meest

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2