verhuist van de Waal naar den Burg, De ironi van het boventalni der binnen dijk en wel van af ie doorrij tot aan ie bocht, in perceelen. De Kaasfabriek te den Burg Buitenland. Marktberichten. VEBBODEN Publieke Verkooping. Behangselpapier en Randen PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIEN. J. Sz. DEKKER. Nieuwe RottCourant Haarlemsche Courant Uilenspiegel voorkomende natuurverschijnselen hebben uitgedacht. Het is hartelijk te hopen dat wij niet dwaas genoeg zullen zjjn, elkaar geluk te wenschen by den verjaardag van dit steeds brekende, steeds vol modderspatten zittende, bij storm omslaande, b(j zonneschijn ver kleurende, telkens in het slijk vallende, nu en dan tusschen de straatkeien-steken-bl(jvende, in alle op zichten bespottelijke instrument, dat de altfld waakzame politie vergeve het ons ten hoogste geschikt is, medegenomen te worden. Aan de „Etoile Beige" wordt gemeld, dat Donderdag Nederlandache visschers zich in den vroegen ochtend schuldig gemaakt zouden hebben aan diefstal van het zaaisel van mosselen op de banken by Heyst en, bij het verschijnen van gendarmen, in zee gestoken zouden zijn. Terstond werd van Knocke de reddingboot, met twee gen darmen in zee gezondende visschersboot werd achterhaald en de bemanning in hechtenis genomen. Een sleepbootje van Ostende werd uitgezonden en sleepte de in beslag genomen visschersboot de haven binnen. Dit is in korte woorden de inhoud van een uitvoerig bericht uit Heyst aan de „Etoile," waarin de „dapperheid" der gendarmen geprezen en, wat zeker niet minder merkwaardig is, ook medegedeeld wordt dat die booze „Nederlanders" woonachtig zyn te Bouchout, een Belgisch plaatsje aan de Schelde. Een ondernemend inwoner van Toronto, Charles L. Taylor, heeft het plan gevormd de reis van Europa naar Amerika aanmerkelijk te bekorten, en wel door een rechtstreeksche stoom- vaartiyn van Liverpool naar Newfoundland een weg welke 1000 myien korter is dan die de schepen nu volgen. Zoo kan men in drie dagen de reis over den oceaan doenen door een nieuwe spoorwegverbinding van Newfoundland met den Boston en Mainespoorweg zouden reizigers vijf dagen na hun vertrek uit Liverpool te Chicago kunnen zijn. Het grootste blok steenkool, dat nog ooit uit gehouwen werd, ging te Liverpool scheep, be stemd voor de tentoonstelling te Chicago. Het is afkomstig uit de Abrammyn te Wigan en weegt ruim 12 ton. Negen maanden was men bezig om het uit te houwen. Tevens werden eenige groote blokken klipzout uit Cheshire verscheept. Zij zyn tot figuren gebeiteld, voorstellende eene koe met melkster, Lot's huisvrouw, en de vryheidsgoain. De Cholera Conferentie van Russische artsen, te Petersburg in December 11. gehouden en wier zittingen geheim waren, is volgens het „Tydschrift voor Geneeskunde" tot de volgende besluiten gekomen: Land- en zee-quarantaine behoeven slechts als observatieposten te gelden, waar men de zieken afzondert en de verdachte bagage ontsmet. Strengere toepassing daarvan geeft geen nut en verslindt sommen. De incubatietyd van cholera (d. i. de tyd, die verloopt tusschen de infectie en het optreden der eerste ziekteverschijn selen) is bovendien onbekend en men weet niet hoe lang de afzondering moet worden volgehouden. Onderzoek der reizigers aan de grenzen is nutteloos en lastig, evenals de desinfectie der bagage van gezonde personen. Desinfectie van besmette of verdachte goederen kan alleen gedoogd worden, en slechts in zeer bijzondere gevallen ook die van de reizigers zelve. Kermissen en markten, bedevaarten, volksophoopingen behoeven niet te worden verboden, mits slechts goede voorzorgen voor voeding, drinkwater en nacht verblijf worden getroffen. De uitvinding van het borstkuras door den heer Dowe te Mannheim, brengt de volgende anecdote van den hertog van Wellington in her innering. Op zekeren dag verzocht een vreemdeling den hertog om een onderhoud. Toen hy by den generaal werd toegelaten toonde hy dezen een door hem uitgevonden uniformjas, welke vol komen bescherming tegen de kogels verleende en die hy in het leger wilde invoeren. „Best", zeide Wellington, „trek de jas eens aan." De vreemdeling deed dit. De hertog schelde, een officier verscheen. „Zeg aan kapitein X. dat bij twee manschappen met geladen geweren hier zendt Op het hooren van dit onheilspellende bevel, nam de uitvinder yiings de vlucht, zoodat de zeker belangwekkende proefneming niet kon doorgaan. De Tempo, een blad van Rio-Janeiro heeft een leeiykheidswedstryd uitgeschreven onder de mannen der stad, minder dan 50 jaar oud. De overwinnaar zou een millioen reis, nagenoeg 2700 fr. ontvangen. Er waren 129 deelnemers. Zonderling genoeg, de ongetrouwden vormden verre de minderheid. De jury bestond uit drie redacteurs van het blad, waarvan een met veel kans naar den eersten prys had kunnen dingen, maar hy wilde de anderen niet in den weg staan. Ten slotte bleef de overwinning aan eenen Matheo Gallo do Soccorro, 42 jaar oud, weduwnaar en landbouwer, wonende nabij Rio. Hy was, zegt de Tempo, zeer gevleid door zyne bekroning. De Tempo stelt zich nu voor, ook eenen leeiyks- heids prijskamp voor vrouwen in te richten. Een grappig voorval is te Liegnitz in het ziekenhuis gebeurd. Een keukenmeid had een ziekte aan den vinger en was daarom gedwongen opname in het ziekenhuis te verzoeken. Hier werd de toestand eer erger dan beter en eindelijk zoo, dat de dokter tot afzetting van het lichaams deel moest overgaan. Bijgestaan door een tweeden dokter, werd de amputatie gedaan en het meisje met chloroform weggemaakt. De dosis was misschien een beetje te sterk geweest, want zij ontwaakte niet dadelijk uit haar slaap. Verscheidene middelen werden beproefd, maar zonder gevolg. De dokters begonnen al angstig te worden, toen een van hen aan het oor van het meisje riep: „Marie, daar is je vryer!'' En ziedaar, het hielp. De koningin der potten en pannan sloeg hare oogen op en keek haar omgeving verwonderd aan. Alkmaar, 31 Maart. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 1172 Hectoliters, als 85 Tarwe 17 Rogge oQo Gerst u id. chev. 566 Haver 230 Paardenboonen Bruine boonen 3 Kanariezaad. Rood Mosterdzaad geel 51 Erwten grauwe Groene Erwten Vale Witte boonen Amsterdam, 4 April. Aangevoerd 273 Run deren, le kwal 68 ets, 2de kwal 62 ets. 3e kwal. 57 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f a Vette kalveren f 150 nucht. kalv. 5 8 3 Schapen f Lammeren -• af--; 272 vette Varkens 44 a 50 ets per KG Purmerend 4 Maart. Aangevoerd 55 vette kalveren 70 a 95 ct. per kg.; 504 nucht. kalv. f 4 a 12 105 vette Varkens 45 a 54 ct. per kg. 102 magere Varkens f 14 a 28; 227 Biggen f 7 a f 11; 1490 Schapen en Lammeren 207 Runde ren en 1 Stier. Kip-Eieren f 2,50 a f3.25 p. 100. Vette koeien, handel flauw f 0,55 af 0,65 per k. g. Melkkoeien, handel traag f 110 a f215 per stuk. Gelde koeien, handel stug, f80 a f160 per stuk. Vette kalveren, prysh. handel traag. Nuchtere kalveren, lager in prys, handel stug. Magere varkens en biggen, lager in prys, handel stug. Vette varkens, pryshoudend, handel traag. Slachtschapen pryshoud. handel vlug f 14 a f 24 Overhouders pryshoudend handel matig f 12 f 19* Zondag 9 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazube. (Avondmaal). Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. (Avondmaal.) Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperus. f 6,20 h f 6,75 5.40 5,80 4,85 5,50 3.40 4, 4,75 5,50 - 3, 7, n 13, „12, 18, „14, 18. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden le helft der maand Maart 1893. Amerika. J. Longfield Tremont. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Maart Ingelegd f 3491.67 Terugbetaald f 3248.57. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1106. Sijbrand Kuiper en Antje Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 22 28 dezer. ONDERTROUWD Schaatsenberg. GETROUWDGerardus Augustinus Janssen en Neeltje Zegel. GEBORENPoulus, zoon van Jan Kikkert en Anna van Gurp. Jan Jacob, zoon van Jacob Vonk en Neeltje Witvliet. OVERLEDENPieter Nannings, 70 jaren, weduwnaar van Klaasje Zeevat. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefden moeder, CORNELISJE BAKKER, Wed. Ar ie Schoute Duinker, in den ouderdom van 71 jaar eo 10 maanden. Uit aller naam, J. DUINKER en Familie. Bu rg op Texel, 4 April '98. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Texel bekend, dat hij is Weverstraat; zich beleefd aanbevelende als Mr. Kleermaker. C. ROOK. N.B. Tevens worden ook bestellingen aange nomen door W. DUINKER aan de Waal en J. VOS, Oosterend, alwaar ze geregeld eiken Zater dagavond door mij zullen worden opgenomen. EIEREN te zoeken op de landeryen bij den ondergeteekende in administratie en eigendom toebehoorende. C. KEIJSER Pz. op de landeryen van de Wed. P. Jz. WITTE. Het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeen schappelijke polders zal op ZATERDAG 29 APRIL 1893, 's morgens 10 ure bij het WEEZENSPIJK publiek verkoopen: De GROOTSTE voorraad en de GOEDKOOPSTE prijzen van vindt men in de Boek- en Papierhandel van VOORTSWitte en blauwe kastpapieren, pluk-, bord-, knip-, schryf- en postpapieren, Enve loppen, enz. Behanglinnen in 'U. Winkeliers genieten rabat. welke in den loop dezer maand in werking komt, vraagt KOEMELK en een bepaalde hoeveelheid SCHAPENMELK te koop. Aanbieding bij W. WIJ1S, te den Burg. wy hebben leesuren open op Leesgeld f 1.50 per 3 maanden. Leesgeld 75 ets. per 3 maanden. Leesgeld 25 ets. per S maanden. n 0 0 1 0 0 I 0 0 0 0 0 0 0 0 ff 0 I 0 ff 0 1 0 0 II I 0 0 II II II J*

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 3