Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. _-_-r Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden rangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bum op Tkxel. Wij berichten, dat binnen eenige dagen met het incasseeren van abonnements- en advertentiegeldcn, zoomede dat voor geleverde drukwerken, enz., zal worden aangevangen. Beleefd verzoeken wij gereede voldoening van de ons komende bedragen; over het bedrag van door ons verzonden rekeningen, zullen wij (bij niet voldoening daarvan binnen dien tyd) een maand na datum disponeeren. Langeveld DE Roou. S C HI ETOEFEM\GEN. Do BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat van 1 April tot 1 December a. s. oefeningen zullen worden gehouden met torpedo's in het Malswin, zeegat van Texel. Het terrein wordt aangeduid: 1. de Z.punt door eene zwarte stompe ton in de peiling: Mastbok in koepels fort Earssens en Z.-lijkste stel mijlpalen inéén. Ligging52° 58' 44" N.b. en 0» 13' 19" W.l. van Amsterdam. 2. de O.punt door eene zwarte stompe ton in de peilingMastbok in koepels fort Harssens en toren den Hoorn, even vry beN. van de binnenste der Z.lijke mijlpalen. Ligging52° 58' 55" N.b. en 0° 2' 46" W.l. van Amsterdam. 3. de N.punt door de roode stompe ton van de de Bollen (oude betonning). 4. de W.punt door het torpedo transportvaartuig „Mercuur." Genoemd torpedo-transportvaartuig zal, gedu rende de oefeningen, eene roode vlag aan den mast roerenhet terrein is alsdan onveilig voor de scheepvaart. Het vaarwater bez. de lijn Mastbok in koepels van fort Harssens, blijft geheel vrij. Texel, den 4 April 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. raadsvergadering" De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 11 April a. s. des vóórmiddags 10V2 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 8 April 1893. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Verzoek van den ambtenaar ter Secretarie A. Lan geveld om eene gratificatie. 3. Missives Besturen instellingen van weldadigheid, betreffende verleenden onderstand aan personen, voorkomende op kiezerslijst. TEXEL, 8 April 1893. De Vereeniging „de IJsclub" alhier, hield Woensdagavond jl. in het hotel „den Burg" hare gewone jaarlijksche vergadering. De werkzaamheden voor deze vergadering waren nog al belangrijk, hetgeen men evenwel uit de opkomst der leden niet zou afleiden, want van de 106 leden welke de vereeniging telt, waren mooi een vijfde deel ter vergade ring opgekomen. Na opening der vergadering met een gepast woord door den Voorzitter, die ons spoedig zal gaan verlaten, (de heer van Everdingen), deed de Penningmeester rekening van de toestand der financiën.' lo. van de ijsclub, 2o. van de afdeeling werkverschaffing. De eerste rekening, (ijsclub), toonde nog steeds een tekort aan, evenwel van kleiner afmeting dan het vorige jaar. Als ontvangsten werd vermeld de contributie der leden als uitgaven verschillende posten, alshuur voor het terrein der ijsbaan, werkzaamheden daarop verricht, gereedschappen daarvoor benoodigd, het aan- koopen van prijzen voor de gehouden hardrijde rijen op schaatsen en met priksleden, mits gaders de overname van de tont der vroegere z wemclub. De rekeniDg der werkverschaffing wees gunstiger uitslag aan, deze sloot met een voordeelig saldo; de gunstig geslaagde inkoop van hout was hiervan niet de minst goede oorzaak, terwijl verder het meer doelmatig bewerken van het hout, later op de verkoop prijs van gunstigen invloed was geweest. Niettegenstaande al het voor de werkverschaf fing verzamelde geld, ja zelfs nog iets meer, aan arbeidsloon, enz. was uitgegeven, mocht de afdeeling werkverschaffing, zooals wij boven zeiden, met een voordeelig saldo sluiten, het welk haar voor een volgend jaar ten goede kan komen. Nadat de rekening was nagezien en goed gekeurd kwam in behandeling een huish. regl. voor de Vereeniging, dat zonder aanmer kingen werd aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van leden voor het bestuur, in de plaats van 4 aftredende en niet herkiesbare, n. 1. de heeren A. P. Koorn, A. C. Keijser, C. M. Koorn en J. P. Noordijk en voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer van Everdingen. Voor de periodiek aftredenden werden gekozen de heeren Stam, Dikkers, P. C. Koorn en Arn. Langeveld; in de vacature de heer P. J. Boon. Ten slotte werd door den Secretaris een zeer uitvoerig en zaakrijk verslag uitgebracht van de handelingen en lotgevallen der Vereeniging gedurende het vereenigingsjaar 1892/93; met de meeste nauwkeurigheid was iu dit verslag weergegeven alles wat belangrijk genoeg kon worden geacht om te worden vermeld. De Voorzitter bracht aan het einde der ver gadering het bestuur een woord van dank voor zijno bemoeiingen en werkzaamheden in den afgeloopen winter, en nam daarna afscheid van de Vereenigingde heer Stam sprak alsnog den Voorz. toe om hem den dank der verga dering te betuigen voor 't geen door hem in het belang der Vereeniging was gedaan, gedu rende het jaar dat hij als Voorz. was werkzaam geweest. De vergadering was hiermede afgeloopen en ook wij zouden ons verslag hiermede kunnen eindigen; doch er is iets waarop wij meenen nog kortelijk de aandacht te moeten vestigen. Uit bovenstaand verslag hebben onze lezers kunnen ontdekken dat in de gehouden verga dering twee rekeningen werden gedaan, waaruit men alzoo kan afleiden dat èn de financiën der IJsclub, èn die van werkverschaffing, afzon derlijk worden geadministreerd. Dit is dan ook werkelijk het geval; uit de ter tafel gebrachte rekeningen bleek ons dat IJsclub en Werkverschaffing, ofschoon door een zelfde bestuur beheerd, streng van elkander gescheiden worden gehouden. Wij constateeren dat met genoegen, temeer om daardoor te kunnen protesteeren tegen de laster waarvoor ook de Vereeniging IJsclub tijdens haar bestaan niet vrij is gebleven. Te verwonderen is dat niet, er zijn en er zullen wel altijd zijn van die soort men- schen, die zich niet ontzien om anderen of anderer werken een klad aan te wrijven, het zg dat ze dit doen in hun onschuld (lees moedwil) of willens en wetens. Daartegen veel te zeggen of te schrijven meenen wij niet noodig, want niet de woorden maar de werken getuigen. De Vereeniging IJsclub heeft in haar afdeeling „werkverschaffing" getuigd wat zij bedoeld, en dat getuigenis plaatst haar boven alle verdachtmaking. Oudeschild, 7 April. Niet ver van het fort Oude Schans, geraakte gisteren een vracht wagen van den steilen dijk af en in zee. De twee personen, die er op zaten, waren zoo gelukkig er nog juist bijtijds af te springen. Het paard was nog al bezeerd en de wagen had veel geleden. Ook een paar groote water laarzen, welke op den wagen hadden gelegen, waren zeer gehavend geworden. 't Schrikken van het paard moet de oorzaak van het onheil zijn geweest. Oosterend, 7 April. Aan de kipeieren, welke gelegd zijn op „Witten Donderdag" (den dag voor Goeden Vrijdag) wordt alhier bijzon dere geneeskracht toegekend. Menschen, die met eene breuk behept zijn, zouden door het gebruik dier eieren spoedig genezen zijn. Of de eieren, op andere dagen gelegd, die eigenschap niet of in mindere mate bezitten, is stellig niet onderzocht. Bovenbedoelde eieren kunnen ook, naar men beweert, langen tijd, zonder te bederven, bewaard blijven. Zal men nu nog langer kunnen beweren, dat kippen instinct hebben? Immers neen 1 Hoe zouden zij, zonder ver stand, weten, wanneer het Witte Donderdag is? De minister van binnenl. zaken heeft verboden het houden van rundvee-markten te Aalsmeer, Diemen, Haarlem, Haarlemmermeer Hilversum, Medemblik, Naarden, Nieuwer. Amstel, Sloten (N.-H.), Uithoorn en Weesp. Een groot aantal landverhuizers uit Friesland en Groningen Ver over de honderd mannen, vrouwen en kinderen werden Zaterdag 11. ingescheept op de „Seahorse", die hen zal overbrengen naar Hull, van waar zij verder zullen worden getransporteerd naar hun nieuw vaderland, Canada. Te Zaandam is de predikant Bax opgetreden met eene rede over socialisme en zedelijkheid. Hij verwachtte van de socialistische maatschappij meer rechtvaardigheid dan van de tegenwoordige en liet toen volgen: „Van zulk een socialistische maatschappij kan men nu alvast ook al blijven er ten opzichte van haar geheele inrichting nog veel open vragen— verzekeren, dat zij beter dan de kapitalistische beantwoorden zal aan de eischen der zedelijkheid." De Arnh. Gt. merkt hierop aan Nu willen wij zeer gaarne met den heer Bax gelooven, dat dit zoo wezen zal, maar om eenig houwvast voor dit geloof te hebben, zouden wij toch gaarne eerst de beantwoording kennen van die vele „open vragen", waarvan de redenaar gewaagt. Zoo lang niemand der socialisten nog een aannemelijk schema heeft geleverd van de inrichting dier maatschappij, welke zy verwachten, maar toch alvast beginnen willen met de tegen woordige omver te werpen, zien wij niet in, dat de heer Bax alvast verzekeren kan dat zij beter zal beantwoorden aan de eischen der zedelijkheid. Dat ook zonder een gewelddadige omverwerping de toestanden der maatschappij op de bestaande grondslagen verbeteren zullen, gelooven wy echter op grond der geschiedenis. Vergelijk de maat schappij verhoudingen van heden met die uit de vroeger eeuwen en men zal moeten erkennen, dat de „rechtvaardigheid" die wij met den heer Bax verlangen, voortdurend toeneemt. Eén ding is nog niet bereikt, dat «Me menschen welvaart genieten maar die toestand gelooven wij wel niet door staatsinstellingen te verkrijgen. a? 783 TESELSCHE COHRAM1.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1