N°. 576. Donderdag 13 April. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL OEBEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABQNNEmTEN en adver™TIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGffiVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. VERORDENINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen is afgekondigd en aangeplakt de verordeningen tot heffing en invordering van leges ter Secretarie en van een recht voor huwelijksvoltrekking op acderen tyd of andere wijze, dan waarop zij kosteloos plaats heeft, - zoomede dat afschriften dier verordeningen, ter Secretarie, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 10 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 12 April 1893. Naar wij vernemen is tengevolge daarvoor gedane bemoeiingen, aan T. Keijzer Pz., de eenig overblijvende leerling der alhier opgeheven Normaalschool, eene rijksbeurs van f 250 toegezegd voor de Rijksnormaallessen te Haarlem. - Het heerlijke weder in de tweede helft van de maand Maart en de reeds verstreken dagen van April, doet eene zeldzame eenstem migheid van meening kennen bij ieder die zich over het weer uitlaat. Dat is trouwens niet te verwonderen, want de Lente doet zich dit jaar al zoo gunstig kennen als maar zelden het geval is. Bevor derlijk aan de groei van blad en plant is het weder in groote mate, dat zien we aan hoornen en velden. Ook voor de bouwerij is het weder bij uitstek gunstigde jonge groente komt flink uit de grond, ja zelfs moeten op een bouw nabij de Boogaard, bij J. Kok in gebruik, reeds muisjes-aardappelen in blad staan, naar men ons mededeelde. Oudeschild, 11 April. Zaterdag 1.1. werd de laatste uitvoering in dit wintergetij gegeven, door het mannenkoor „Amicitia." Het twaalftal zaugnummers van het program ma, werd onder leiding van den Heer O. Hazinga, zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. In de pauze droegen eenige leden gedichtjes voor, deels van ernstigen, deels van luimigen aard, waardoor 'tgenoegen niet weinig verhoogd werd. Toen te ongeveer half .waalf het programma was afgewerkt, sloot de resident-, de Heer H. Hin, met een hartelijk woord deze laatste bijeenkomst. Eenige hoorderessen en leden toefden daarna oog gezellig een paar uurtjes en huppelden iog eens vroolijk rond, bij de opwekkende ;onen door den Heer de Graaf aan zijn instru ment ontlokt. - Door eenige schuiten, die nabij Vlieland Singen visschen, zijn in het Stortemelk een menigte nieuwe battings gevonden en hier Aangebracht. Het hout is aan de einden ge- uerkt E-fE. Naar beweerd wordt is het af komstig van een overstoomd schip of stoomboot. 3ij den havenmeester-strandvonder, zijn 334 stuks aangebracht. Een hartstochtelijk wielrijder. Een jongmensch reed op de Nieuwehaven te Rot terdam met zijn rijwiel tegen een ijzeren ring aan den kant der kade, met het gevolg, dat hij met rijwiel en al midden in de haven plofte. Hij zwom onmiddellijk naar een meerpaal en wist zich daaraan vast te klem- j men, totdat matrozen van de aldaar liggende kanonneerboot „Dufa" hem uit zijn neteligen j toestand bevrijdden en daarna het rijwiel ophaalden. Een uur later zag men dezen j sportlieftmkk01" m0t drooge kleeding weder met zijn rijwiel de Nieuwehaven passeeren Men meldt uit Drente In de varkensfokkerij heerscht dit jaar in sommige dorpen zooveel tegenspoed als in vele jaren niet het geval was. Veel meer dan het ~U gedeelte der jonge biggen sterven spoedig na de geboorte. Te Borger zijn bij een land bouwer van vier motten slechts 12 biggen in leven, waarvan 6 moederloos zijn. Twee motten verloren bij het werpen he leven. Meestal worden daar kleine toornen geboren, en het mag als eene zeldzaamheid worden beschouwd, thans nog eene zeug met acht of tien biggen te zien. Ook te Bruinen bestaat er zooveel „verslag", dat bij eene landbouwer van drie zeugen slechts een paar biggen opgroeien. Welke de oorzaken van deze mislukking zijn, is niet met eenige waarschijnlijkheid bekend. Opmerkelijk is, dat het meestal varkens van inlandsch ras zijn, die in de laatste jaren de gekruiste rassen weer meer verdrongen hebben. In de vorige week werd in den Haag een paar in ondertrouw genomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud is. Door omstreeks 500 veehouders en vee handelaars in de provinciën Friesland en Groningen is aan den minister van Buiten- landsche Zaken een adres gezonden, waarbij zij verzoeken, dat de minister het daarheen trachte te leiden, dat althans uit de drie noor delijke provinciën weder vee naar Duitschland moge worden ingevoerd. Beide provinciën zijn na December 1892 geheel vrjy van mond- en klauwzeer gebleven. Indien het verbod nog langer van kracht blijft, zal, zoo^ eindigt het adres, een der voornaamste takken in de tegenwoordig toch reeds zoo weinig welvarende provinciën Friesland en Groningen met algeheelen ondergang worden bedreigd. Men schrijft uit Nieuw-Amsterdam aan het „Handelsblad." Het turfgraven is hier weder begonnen en daarmede komt leven en opgewektheid in deze streken. De opgewektheid zal echter wel uitsluitend bij de arbeiders gevonden worden, omdat zij nu een flink dagloon verdienen. Voor de verveners ziet het er echter treurig uit. Niet alleen zijn de turfprijzen enorm gedaald, maar de afzet is zoo gering, dat menigeen den Zaterdag, wanneer het loon aan den arbeider betaald moet worden, met angst tegemoet ziet, omdat hy niet zooveel geïnd heeft, als hij voor zijne uitgaven noodig heeft. Er wordt dan ook veel minder gewerkt dan andere jaren. Vreemde turfgravers en baggelaars, die anders om dezen tyd bij honderden hier werk vinden, ziet men bijna niet en zelfs ingezetenen kunnen niet allen aan het werk gezet worden. Men vraagt zich af wat de oorzaak van die malaise binnen een paar jaar tijd kan zijn; want een jaar geleden waren de turfprijzen goed en de afzet zoo druk, dat alles intijds werd opgeruimd. Eene voorname oorzaak moet het mindere debiet van steenen zyn. De steenfabrikanten klagen dat de afzet van steen veel geringer is dan vroeger en de prijzen van dit artikel zeer gedaald zijn. Niet alleen wordt daarom de fabricatie verminderd en is er dus minder brand stof noodig, maar de lage prijzen doen den fabrikant er naar uitzien om zijn product goed- kooper te vervaardigen. Daarom gebruikt hij veel steenkolen, omdat het gebruik van die brandstof een aanmerkelijke besparing geeft. Of zij nu voordeeliger werkt moet de tijd leeren, want het is de vraag of de kwaliteit der steenen niet nog meer daalt dan de gevonden besparing. De haardbrand, waaronder in de eerste plaats de spon- of baggerturf moet worden gerekend, ondervindt ook groote concurrentie van de steen kolen en cokes, maar niet minder van petroleum en briquetten. Vandaar dat uit de Friesche veenderijen stemmen opgaan om die brandstoffen van buitenlandschen oorsprong te belasten. Bij de sluitingsles van den wintercursus voor volwassenen in den Haag was daar ook eene vrouw van zestig jaar, die in den afge- loopen winter zich voor het eerst op lezen, schrijven en rekenen toelegde. Zy kon nu al tamelijk wel lezen en optellen en begon te schrijven. Bij de uitloving van een premie van f 2500 voor het ontdekken van den moordenaar van den wachtmeester der marechaussées te Os, teekent de „Zw. Ct." aan: 't Is waarlijk te hopen, dat de justitie dit maal gelukkiger is dan in de laatste tijden. Nog altijd tasten wij in 't donker rond wat betreft den moord op de boerenvrouw te Oude- schoot, op de twee oude vrouwen te Haarlem, op de dienstmeid van den heer Viotta te Amsterdam, op de huismoeder te Gouda, op den ontvanger der belastingen in den Briel, waarbij thans komt de moord op den wacht meester te Os. - Naar aanleiding van het dooden van kik- vorschen onder Rozendaal maakt een Ylaamsch weekblad de opmerking dat kikvorschen en jadden zeer nuttig zijn voor land- en tuinbouw, omdat zij tallooze wormpjes, slakken en insecten verslinden, waarvan de landbouwers en hove niers veel nadeel hebben. Wel verre van hun bescherming te verleenen, wordt die genoten door hunne doodvijanden.de ooievaars. Deze hebben den naam geluk aan te brengen en doen niets dan kwaad. Een ooievaar te schieten wordt een gruwelijk misdrijf geacht en de man moet nog komen, die bewijst dat zij iets anders doen dan kwaad. Maar het volksgeloof aan de ooievaars is te diep geworteld om te hunne aanzien eene ver andering van inzicht te verwachten. Geen wet tot bescherming van nuttige dieren zal ooit de ooievaar prijs geven. .1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1