Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Met groot genoegen werd het bericht ontvangen, zegt het Ned. Lb. Wbl. dat de Veemarkt te Amsterdam weer werd openge steld helaashet mocht niet bewaarheid worden, een nieuw geval van tong-blaar deed zich voor en daarmede werd de vergunning weer ingetrokken. Het is wel jammer, dat zich dit geval te of bij Amsterdam voordeed, want voor het buitenland is Amsterdam veeltijds Nederland ja, zelfs zijn er Duitsche veehandelaren, die speciaal Amsterdamsch ras te koop aanbieden en verhandelen, ofschoon het vee in Friesland of elders geboren en groot gebracht is. Dit geval zal dus niet bevorderlijk zjjn voor de openstelling der grenzen. Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat er gegrond vooruitzicht dat de Belgische grens nog in deze week voor den invoer van Neder- landsch vee zal worden opengesteld. De menschlievendheid is de wereld nog niet uit Een 20-tal kloeke jongelieden te Ammerzoden vereenigden zich dd. 's avonds om in den maneschijn het bouwland te bewerken voor een huisgezin, waar ziekelijke omstandigheden den man onbekwaam maakten om zijne dage- lijksche bezigheden te vervullen en voor vrouw en kinderen den kost te verdienen. Er zijn nu twee Bonden van Orde een te Utrecht en een te Winschoten, de laatste gesticht op iniatief van mr. Koning. De aan vankelijke bedoeling was, dat er slechts één bond zou zijn, maar gelijk uit een schrij ven van mr. Koning in het „Utr. Dagbl. blijkt de Utrechtsche heeren ter constitueerende vergadering wilden den Bond gevestigd zien te Utrecht, wat de Winschoters niet verkozen. Deze laatsten hadden op hun beurt weer be zwaar tegen de formuletrouw aan het Huis van Oranje, niet omdat die trouw hun vreemd is, maar wijl zij protesteeren wilden tegen aan matiging der voorstellers, die meenden de trouw aan Oraoje als monopolie te bezitten. Ook schijnt de Utrechtsche Bond niet, gelijk de Winschotensche, meer bepaald de be strijding der sociaal-democraten op het oog te hebben. Men schrijft: In Friesland neemt het gebrek aan onderwij zend personeel zeer toe. Bij herhaling worden er oproepingen gedaan op f 500 salaris, doch meestal zonder gevolg en de gemeentebesturen zijn al blij, als zich slechts één sollicitant aan biedt. Er zijn scholen waar 't onderwijs ten deele stilstaat en het hoofd genoodzaakt is, de klassen afzonderlijk te laten komen, zoodat de leerlingen slechts één lesuur per dag krijgen. Menig gemeentebestuur hoopt op het in deze maand te houden examen voor onderwijzer. Evenwel het aantal candidaten voor dat examen is zóó gering, dat ook ré, April vele vacatures onvervuld blijven. Het wordt dan ook hoog tijd, dat door verhooging der minima, de lust om tot onderwijzer te worden opgeleid, worde opgewekt. Thans is de betrekking van onderwijzer voor velen de bron van ontbering en fatsoenlijke armoede. H. Kok te Ide (gemeente Vries), wiens eenig trekdier vóór eenigen tijd stierf, wendde zich tot H. M. de Koningin-Regentes met het beleefde verzoek, hem f 50 te willen leenen, opdat hij weer een dier zou kunnen koopen en daarmede in de behoeften van zich en de zijnen voorzien. Hij beloofde het geleende in kleine gedeelten te zullen terugbetalen. De man werd niet weinig en zeer aangenaam verrast, toen hem dezer dagen namens H. M. de Koningin-Regentes de gevraagde som ter hand werd gesteld, met de mededeeling dat hij van de terugbetaling werd vrijgesteld. Op 1 April bevatte de „Nieuwe Bredasche Courant" het volgend bericht, dat geplaatst werd in haar „Tilburgsch Nieuwsblad" onder stads nieuws „Terwijl een landbouwer bezig was om in de Kasteelsche bosschen in de wijk Hasselt den grond om te spitten, stootte hij met zijne spade op eenen grafkelder, die bleek de familiekelder te zijn van de vroegere graven van Grobbendonck. Een paar doodkisten, wapenen, kleederen enz. waren er aanwezig.. Op last van den burgemeester is de kelder gesloten, totdat later omtrent den inhoud zal zijn beslist. Een grafzerk droeg voor zoover leesbaar het volgende opschrift ....V.. ITADA MI SE V AGE S NE DE N V ITE N (wapen) R. I. P. Bij nader onderzoek zegt het „Nbr. Dag blad" blijkt, dat het bericht niets meer of minder is dan eene Aprilgrap. Welke gravin van Grobbendonck ten minste zou zich het grafschrift hebben gekozen, dat deze imaginaire grafzerk draagt, want zet men de letters naast elkander, dan moet men vinden UIT ADAM IS EVA GESNEDEN UIT (E)EN RIP(B). Te Rotterdam zou een elf-jarige jongen zijn broertje van 4 jaren eens laten zien, hoe men zich ophangt. Aan een touw, boven in eene bedstede bevestigd, werd eene lus gemaakt, waarop hij, na in de bedstede geklommen te zijn, zijn hoofd daarin stak. Vermoedelijk doordien hij voorover viel, kneep de strik hem de keel dicht. Voordat hulp kon worden geboden, was de jongen gestorven. Ook een sollicitatiebrief. Van vriendelijke zijde, schrijft de „Ned. Katholiek," kregen we dezer dagen inzage van den volgenden sollicitatie brief, dien we letterlijk overnemen: „Mijnheer, „Bij dezen neem ik de pen Op om de Vrijheid te verleenen. Om de Advertentie gelezen te hebben en daar in gezien dat er een Agent in ge vraagt wordt Voor de waren van vleesch en worst, bij de Menschen aan te bieden, te verkoopen in en buiten de stad en Omstreken dezen persoon goed de weg wetende, goed Kunnende Lezen schrijven en Rekenen, de Ouderdom, der Jaren. Ik word met Maart Den 20 Maart 23 Jaar Ouwdt. Ambacht of werkzaam geweest in een Steen kolen magazijn Jong en Flink en sterk en ik zal Mijn Adres Opgeven aan Mijn heer en vraag s. v. p. Spoedig Antwoord Op deze vraag Of Adres van Mij Ik zal mijn adres Opgeven aan U niet Getrouwd leggende in een Kosthuis Mijn Vader is Gepen- cieerd Opperwachtmeester Geweest bij de Mar- cucees. Te Huil hielden verscheidene duizenden werkstakers der dokken eene meeting en besloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. De ürma Wilson, die aan het werfbureau van den onafhankelijken dokwerkersbond seinde, werd vinnig aangevallen hare stoomschepen te laden of te lossen wordt door de werkstakers belet, waardoor de postdienst met Scandinavië, welke de firma volgens contract moet waarnemen, groote vertraging ondergaat. Tot dusverre bleven de werkstakers de baas; de dure, van elders aan gevoerde vrijwilligers loopen voortdurend weg, daartoe door de werkstakers overgehaald, terwijl betrekkelijk weinig Hull'sche dokwerkers de reedersfirma's aldaar trouw gebleven zijn. De meeste firma's worden geboycott, gelijk de Wilson- reederij. Troepen uit York moesten de orde handhavendesondanks hadden er tumulten en vechtpartijen plaats. Het herhaaldelijk mislukken van den oogst in Rusland wijt prof. Kostisheff aan de gewoonte om tweemaal te ploegen voordat er gezaaid wordt waardoor de grond sterk uitdroogt. De Novoje Vremja merkt daarbij op, dat der regeering het mislukken van den oogst jaarlijks 300,000,000 roebels kost. Het land echter heeft er zeker niet minder dan 1,000,000,000 roebels schade bij, en dat alleen doordat de bevolking onbekend is met de eerste begrippen van den landbouw. Tegen het nadeel, dat opgeleverd wordt door de uitvinding van het rookeloos kruit, waar door de getalsterkte der troepen niet meer te verbergen is, heeft een Duitscher, Lendrow ge naamd, een middel uitgevonden om dichte duisternis teweeg te brengen. De stof, die door hem is uitgevonden en die hij „noxine" noemt, brengt bij verbranding een damp voort die zich buitengewoon sterk uitzet en waardoor de daar achter gestolde troepen onzichtbaar worden voor den vijand, terwijl zjj daarentegen uit de duister nis in het licht ziende, alles duidelijk kunnen waarnemen. Volgens de „Frankf. Zeit." heeft een Pruisisch officier de vinding van den heer Lendrow onderzocht en hecht er groote waarde aan. Een te Odessa verschijnend blad bevatte onlangs de volgende zonderlinge corresponden tie „De persoon, die gisteren de kas van ons blad heeft verbroken en zich heeft meester ge maakt van de aangeteekende brieven, bevattende 36 roebels, 40 kopeken, het bedrag voor vier abonnementen, wordt verzocht deze brieven (zonder het geld) terug te zenden aan den ad ministrateur, opdat deze de courant aan de abonnés kan toezenden. Twee dagen later ontving de administrateur het volgende schrijven Waarde heer! Hierbfj zeud ik u, overeenkomstig uwwensch de vier door mij gestolen brieven (zonder het geld) terug. Wees zoo goed mjj nu ook een kleinen weder dienst te bewijzen. Gij weet, dat ik na de verbreking der kas, genoodzaakt was mjj, tengevolge van uw onver wachte komst, door het venster te verwijderen. In mijn haast heb ik op uw bureau laten liggen een breekijzer, een paar tangen en een instru mententasch. Deze voorwerpen heb ik noodig voor mijn broodwinning. Wees zoo goed ze te pakken in een nummer van uw geëerd blad en het pakje dan morgen nacht te leggen buiten de stad op tien paa afstand rechts van den hoofdingang van den dierentuin. Hoogachtend enz. De verlangde voorwerpen, berustten bjj de politie, die weigerde ze af te staan, zoodat aan het verlangen van den jovialen inbreker niet kon worden voldaan. Volgens de „Figaro" zou prof. Koch een nieuw middel tegen de tuberculose ontdekt hebben, waarmede laatstelijk proeven zijn genomen in het hospitaal voor teringlijders, dat de Duitsche keizer te Berlijn heeft gesticht. Het nieuwe middel, dat eene verwonderlijke geneeskracht moet bezitten, is een groenachtige vloeistof, welke by 40° C. vervluchtigthet wordt niet als onderhuidsche inspuiting, maai als inhalatie aangewend. |G n Vergadering Dinsdag 11 April 's morg. lOVs uur. n h Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester Tegenwoordig 7 leden, de heeren Bakker, Koorn Brouwer, Zjjm, Boon, Roeper en Dros. Afwezig de heeren Coninck Westenberg, F, Keflser, Koning en C. Kejjser Pz.; de drie eersten met kennisgeving. Na opening van de vergadering worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. voorlezing van ingekomen missives van Ged. Staten, waarin wordt bericht d« ontvangst van de door den Raad genomen besluiten betreffende de wijziging van eenige artikelen in het Regl. van Orde voor de zittingen van den Gemeente' raad en in de Instructie voor den Gemeente-Secretaris Die mededeeling van ontvangst houdt volgens den Voorzitter in dat bedoeld reglement en bedoelde instructie door Ged. Staten zfin goedgekeurd. Het regl. zal worden gedrukt en aan de raadsleden worden uitgereikt Nog is ingekomen eene missive van de Comm. d. Kon., als Voorz, van het Coll. van Ged., betreffende de heffing en invordering van leges en kosten bj huwelijksvoltrekkingen, waarvan Maandag 10 dezei van de puie van het raadhuis voorlezing is gedaan. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen Gelezen wordt een adres van J. C. v, d. Poll gemeente-veldwachter aan den Burg, waarin dooi adress. met cijfers wordt aangetoond dat de toelage van f 50 's jaars, voor uniformkleeding voor zijr persoon, niet voldoende is om daarin naarbehoorer te voorzien, weshalve adress. de Raad verzoekt dte- toelage op f 70 's jaars te brengen. Dit adres wordt op voorstel van den Voorz. aange houden tot de volgende vergadering Wordt gelezen een adres van 46 visschers, schippen en ingezetenen van Oudeschild. Door adressantei wordt daarin te kennen gegeven de groote behoeftf welke de bewoners van O. S. hebben aanhetwatei uit de Weezenputten nabij Brakenstein, doch teveni gewezen op de groote moeiefijkheid om dat watei te bekomen, doordien de ondiepte van de Schildsloo vaak een belemmering is voor de waterbooten on het water van daar te vervoerenadressanten richter tot den Raad het verzoek om in die belemmering ti voorzien. De Voorz. zegt dat het verzoek niet onbillijk i want dat bedoeld vaarwater zeer ondiep is, waaraar* slechts kan worden tegemoetkomen door veel wate door het sluisje intelaten, hetwelk echter tengejL. volge heeft dat de toestand achter het Oudeschilf^ r< w tc oi A ki di bt d< ki 01 Z( Oi

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2