OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 577. Zondag 16 April. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubg op Tbxbl. KOSTELOOZE HUWELIJKSVOLTREKKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van !T e x e 1Gelet op art. 4 der wet van 23 April 1879 (Staatsblad No. 72)Brengen ter openbare kennis, dat door de Ambtenaren van den Burger lijken Stand dier Gemeente is bepaald, dat er iederen Vrijdag des voormiddags te lll/3 uur ge legenheid zal bestaan tot kostetooze huwelijks voltrekking. Texel, den 13 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stbick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 15 April 1893. Donderdagmiddag werd van hier brand ontdekt in de richting van de Koog. De brand was ontstaan in eene woning bewoond door J. B., welk perceel geheel af- brande en waaruit niets anders dan eenig beddengoed, 2 koebeestjes en 3 geiten konden worden gered. De oorzaak van den brand schijnt onbekend. Men zegt dat van het verbrande niets verzekerd was. Naar wij vernemen is door den daarbij betrokken Minister goedgunstig beschikt op een adres van ons gemeentebestuur, om op den Zeedijk te Oudeschild, tusschen kilomet'er- paal 148 en 149, van rijkswege een leuning te doen plaatsen. In ons vorig nummer verzuimden wij optenemen dat bij Kon. besluit vergunning is verleend aan W. Maas, arbeider te Oudeschild, tot het aannemen van de bronzen medaille „Bene Merenti" hem door Z. H. den Paus geschonken. Dinsdag 18 April a. s. zal onze plaats genoot S. Smit den dag herdenken dat hij gedurende 40 jaren de betrekking van nacht wacht alhier heeft vervuld. Oudeschild, 14 April. Tot hoofd der Prinses Wilhelmina bewaarschool is benoemd, Mejuff. C. W. Candel te Dordrecht. Van de vier s, sollicitanten was alleen deze dame gediplomeerd als bewaarschoolhouderes. De opening der school zal plaats hebben op 1 Mei a. s. Oosterend, 14 April. De alhier tehuis- behoorende blazerschuit T.X. 17, schipper Plaatsman, met rog beladen, is jl. Dinsdag dwars voor de haven van Harlingen gezonken, tengevolge van stooten op den stroomleidenden dam. De opvarenden konden zich met eigen boot reddenterwijl eenigen tijd later de sleepboot „Waterweg" de schuit heeft binnen gesleept. De Volendammer visschers hebben eene goede week achter den rug. Jongstleden Zaterdag kwamen 65 visschersvaartuigen de Volendammer haven binnen met eene totale vangst van ongeveer 100000 pond schol. In „Recht voor Allen" verscheen Zaterdag de Carmagnole, met de muziek er bjj, zooals de Nederlandsche sociaal-democraten die be hoor en te zingen. De volgende regels geven een denkbeeld van de wijze waarop men ook met de Car magnole het volk beschaven en opvoeden wil: „Houweelen in 't kachot, Vuur in paleis en slot. Het parlement geleegd, De rechters weggeveegd, Op Beurs en Bank de handen Door het kanon, door het kanon Op Beurs en Bank de handen Door het dond'ren van 't kanon. Dit gerijmel in het blad van een man op gevorderden leeftijd, die het voorrecht had, zegt de Arnh. Ort., eene beschaafde opvoeding te genieten en wiens naam met zooveel eer gedragen werd en wordt door zijn vader en zijne broeders, maakt hierom een pijnlijken indruk. Bij de landverhuizers der laatste dagen uit het Noorden des lands had zich ook een Duitscher gevoegd, die naar wij vernemen, door de Nederlandsche politie gearresteerd werd, als de moordenaar van zijne vrouw en vijf kinderen. Als emigrant trachtte hij zich aan de justitie te onttrekken. Hij moet reeds aan Duitschland uitgeleverd zijn. {Tel). Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een 17-jarige klerk, C. S., die er zijn werk van maakte sigarenhandelaars en koffiehuishouders op listige wijze op te lichten. Kocht hij sigaren of bier, dan betaalde hij steeds met een gulden, en was er dan bij het geld dat hij terugkreeg een kwartje, dan wist hij dit zeer behendig te verwisselen voor een vertinden cent, dien hij aan den winkelier ver toonde met de vraag of deze nog meer van dat geld had. Steeds kreeg hij dan een ander kwartje er voor in de plaats, tot eindelijk zijne oplichterij werd ontdekt. Hij was wel zoo verstandig, om eenen neringdoende slechts één keer beet te nemen. Een zeldzame vondst werd door de werklieden van gebr. Sluis te Enkhuizen gedaan. Op een stuk land toebehoorende aan de firma, werd onder een schelf erwtenrijst een nest gevonden, waarin gezellig bijeenzaten een oude en een jonge otter, een bunzing en een haas. Het wonderlijke huishouden werd buit gemaakt, behalve de haas, die bij het vernemen van onraad het hazenpad koos. In de Kerktoren te Stad Vollenhoven bevinden zich een groot aantal kerkduiven. Onlangs bleek, dat de balken van het kerk portaal begonnen door te zakken ten gevolge van de groote massa duivenmest die zich daarop bevond. Men heeft de vorige week die duivenmest verwijderd en er kwam niet minder dan 80 HL. te voorschijn, die voor een gulden per HL. verkocht werd. In de Staatscourant wordt het bericht bevestigd, omtrent den uitvoer van vee naar België. Blijkens een aan het Departament van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegraphisch bericht van onzen gezant te Brussel zouden den 14e, behalve de Zeeuwsche kantoreD, op de daarvoor aangewezen dagen worden opengesteld Santvliet, Esschen Wuestwezel, Achel, Hamont, Maeseyck, Lanaeken en Visé. Het schijnt, dat het jaar 1893 een fruitjaar zal worden bij uitnemendheid. Ten minste in Maas en Waal zullen by na alle soorten vruchtboomen rijke bloesems dragen. De abrikozen, wier bloesemknoppen reeds voor het grootste gedeelte geopend zijn, schijnen met een wit laken overdekt. 't Is te hopen, dat dit voorjaar de strenge nachtvorsten geen groote schade aan het vroege fruit toebrengen Tegen den anarchist Methöfer is een vervolging ingesteld wegens opruiing in eene redevoering den 13den Februari te Haarlem gehouden. De geïncrimineerde woorden zijn „Wij anarchisten verkiezen den weg des gewelds, wij willen vernietiging van den Staat en opheffing van den particulieren eigendom. „Daden ook zijn noodig, zij schudden wakker en maken den bodem ontvankelijk voor het zaad der intellectueele propaganda. Waar steeds wordt gepraat en niets wordt gedaan, treedt noodwendig verflauwing, verslapping in. „Wij staan aan den vooravond eener revolutie. De werkloozen vormen het element, dat den aanval beginnen moet. Dezen moeten niet langer bedelen om werk. Zij hebben de eigendomsverhoudingen te verbreken endaar- voor collectief, planmatig en georganiseerd op te treden, evenals de Spaansche anarchisten, die met 600 man een geheele stad trachtten in handen te krijgen." „De Vereeniging tegen de Kwakzalverij" heeft een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en dien van justitie, waarin zij verzoekt, dat zoowel door strenge toepassing der bestaande, als door het invoeren van nieuwe wetten, de kwakzalverij op ge neeskundig gebied zal worden bestreden, be perkt of zoo mogelijk uitgeroeid. In 1893 kunnen van de militie te land, tegen den daartoe door den Minister van Oorlog te bepalen tyd, worden opgeroepen, om ten hoogste gedurende 35 dagen in den wapenhandel te worden geoefend: a. van de lichting van 1890 de militieplich- tigen, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën hospitaalsoldaten, het 1. en het 3. regiment veldartillerie, met uitzondering van de treincompagnieën dier regimenten, het 2. regiment veldartillerie, met uitzondering van hen, die van het wapen der cavalerie bfi de trein compagnieën van dat regiment zijn overgeplaatst, het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het corps torpedisten en het corps genietroepen, met uitzondering van de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den öersten volzin van artikel 6 van het koninklijk besluit dd. 29 Februari 1884 no. 13; b. van de lichting van 1891 de militieplich tigen behoorende tot het 1. en het 2. regiment huzaren de regimenten vesting-artillerie, het corps pantserfort-artillerie en het corps genietroepen» TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1