N#. 580. Donderdag 27 April. A". 1893. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amebtka en ai:o:o landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 26 April 1898. Op de Maandag gehouden markt waren aangevoerd 11 Koeien, 8 nucht. Kalv., 1 Paard, 85 Schapen, 2 Lammeren, 4 Varkens en 34 Biggen. De markt was vrijwel eene getrouwe afspiegeling van den tegenwoordigen toestand van den veehandel hier te landestug. Naar wolvee was niet ot weinig vraagde prijs voor overhouders variëerde van f 6 tot f 12voor een partijtje zeer goede dieren moet echter, naar men ons mededeelde, een hooger bod zijn gedaan. In rundvee ging weinig om, voor slachtvee werd van f 170 tot f 200 besteed. Beter in prijs waren biggen, welke tot f 14 werden verkochtde prijs voor schrammen was naar evenredigheid. Er werd in 't algemeen weinig verhandeld. Bij het gisteren te Amsterdam gehouden examen tot het bekomen van acte voor onder wijzeres, slaagden van hier Mej». A. P. Boon en A. Rab. De heer K. v. 't Veer, hoofd der school te Midden-Eierland, komt voor op de voor dracht voor hoofd der school te Oude Niedorp. Beoosten den Burg werden heden morgen reeds een paar melkkoeien in de weide gebrachtgeen gebrek aan hooi was in dit geval de oorzaak want de dieren vonden in de weide voldoend voedsel. Wanneer de prijzen, welke voor wolvee werden besteed op eene openbare verkooping, welke Zaterdag jl. nabij Oosterend werd gehouden, als basis moeten dienen voor de aanstaande afzet van het wolvee, dan ziet het er voor de veefokkers allertreurigst uit. Voor de som van f 10 toch kon men eigenaar worden van een schaap met een lam, en dat niet in een enkel geval, doch algemeen scheen zulks de prijs; een slecht vooruitzicht. 1 Voor lammeren moet in voorkoop 5 gulden zijn besteed. Oudeschild, 25 April. Zeer tot schade van de eigenaars der kleine schuiten, hebben zich heden de garnalenkokers verplicht gezien hunne kokerijen voor dit seisoen te sluiten. Het warme weer laat de verzending naar het buitenland bijna niet meer toe. Naar gissing werden in den du geëindigden vischtijd wel 6000 manden garnalen gevangen, waarvoor gemiddeld f 3 werd uitbetaald per mand. Welk werk men nu met de kleine schuitjes moet aanpakken weten de eigenaars zelf niet. Oosterend, 25 April. De behoefte aan drink- en waschwater laat zich hier reeds eenigen t|jd gevoelen. Velen ziet men daarvoor water halen uit slooten en kolken, omdat de drinkbakken den bodem laten zien en publieke welputten of pompen ontbreken. Zeker zou het wenschelijk zijn, wanneer daarin door bevoegden werd voorzien, vooral met het oog op den aomer, wanneer misschien het gebruik van slecht drinkwater besmettelijke ziekten ter bevordering zal zijn. Door verschillende Enkhuizer visschers is ansjovis aangebracht. Per schuit van 800 tot 8000 stuks. Over 't geheel waren ze mooi van stuk. Een zonderlinge zeebewoner! Door een ankerzetter is in zee voor Scheveningen een visch gevangen, van een daar onbekende soort. Het dier is ongeveer 2 meter lang en heeft een kop als een koe, met zeer grooten bek. De visch is in het midden rond, terwijl de staart uit vijf armen bestaat. Men schrijft aan het „Hbl." uitIJmuiden van 21 April: Zooeven kwam hier binnen de vischsloep „Pernis No. 7" schipper H. Van Vliet, welke het volgende rapporteert: Zondagnamiddag 16 April te 4.30 op 55° 30' N.B., bij onstuimig weer en hooge zee, zagen wij een scheepsboot drijven, welke, naderbij komend, bleek te zijn eene boot van voren en achter scherp, vol water, waarin 4 of 5 lijken lagen vastgebonden, met zwemgordels om. De boot was gemerkt „S. S. Noranside." Het slechte weer liet niet toe eigen boot uit te zetten om nader onderzoek in te stellen wij kwamen er dus zoo dicht mogelijk bij met ons schip, zoodat de naam op de sloep gelezen kon worden en de lijken gezien. Dat de biggen tegenwoordig duur zijn, is bekend, maar dat dezen f 1 per half kilogram kosten, is zeker nog weinig voorgekomen. De landbouwer C. v. H., onder Apeldoorn, heeft dezer dagen 2 vierweeks-biggen verkocht voor f 15, en toen men ze woog, bleek dat hun gewicht te zamen juist 15 halve kilo grammen bedroeg. Uit Rozendaal (N.-Br.) schrijft men: „Zoodra de openstelling van de Belgische grenzen tot invoer van vee langs Esschen bekend werd gemaakt, werden de kooplieden langs de grens als 't ware bestormd door Vlaamsche kooplieden. Sommigen ontvingen zelfs vijftien verschillende kooplieden op den zelfden voormiddag. Zooals te voorzien was, kon daardoor een algemeene en voor de fokkers zeer gewenschte opruiming onder het vee ge- - houden worden. Staatspensioenfondsen. De heer B. L. Tydens, lid der Tweede Kamer is voornemens bij gelegenheid van zijn interpellatie aan te dringen op Staatspensioenfondsen voor arbei ders. (Tel.) In de vorige week had in het hotel Wely te Leeuwarden eene door het Tweede Kamerlid, den heer Tydens en den heer S. Oppen- heimer, van Winschoten, belegde vergadering plaats van belanghebbenden en belangstellenden in de wederopenstelling van Duitschland voor den invoer van vee althans uit de drie noorde lijke provinciën. Na eenige besprekingen werd I besloten, een comité van drie leden, de genoemde twee heeren en de heer A. H. C. Koning, notaris te Finsterwolde, die de vergadering had geleid, te machtigen, de noodige stappen te doen, om tot een voor onzen veehandel en onze landbouwers gewenscht resultaat te geraken. In de Deli Courant komt het rapport voor van den heer Snouck Hurgronje, dat onder geheimhouding aan de Nederlandsche Regeering is gezonden. „De heer Hurgronje stelt zich geen partij ten opzichte van de wijze, waarop men Atjeh wil onderwerpen. Hij meent, dat de vrede alleen zal verkregen kunnen worden door een krachtig optreden, van welk bestuur ook, mits het wete wat het wil, hoe het wil en waarom het wil. Men heeft het meermalen gezegd dat er onder een deel van het Amsterdamsche publiek een bedenkelijke geest van verzet tegen de politie heerscht. Tallooze malen worden de beambten bemoeielijkt bjj het doen van aanhoudingen en de overbrenging van overtreders naar een bureel der politie. Maar dat zelfs een hond zich zou onderstaan dergelijke onhebbelijke handeling te plegen, was tot dusverre onbekend. Maar toch is het gebeurd. In den laten avond van 17 Febr. jl. had eene vrouw, vergezeld van eene andere vrouw, eene ruit van eene tapperij inde Raamskooi te Amsterdam stuk geslagen. Een politie-agent schoot toe en wilde de daderes naar een bureel brengen Maar oogenblikkelijk ver scheen tevens een groote hond, die tegen de vrouw opsprong, langs en om haar heen, zoodat de agent de vrouw onmogelijk mede voeren kon. Beter iets dan niets, dacht de agent, en vandaar dat hij de andere vrouw medenam. Nu, dat was niet slecht gezien. Op de aangehouden vrouw bevond men twee billartballen, twee pantoffels en een stuk worst. De andere vrouw tegen welker arrestatie de hond zich verzet had, werd spoedig opgespoord en ook bij haar werd een stuk worst gevonden. Vandaar dat de hond tegen de vrouw aangesprongen en den diender had belemmerd. Of het O. M. den hond wegens verzet tegen ambtenaren zal vervolgen, is nog niet bekend. Bij een huwelijk, dat in de vorige week te 's-Hage werd voltrokken tusschen een bruidegom van 73 jaren en een bruidje van 17 jaren, bleef een Haagsch relletje niet achter wege. Een groote menigte wenschte van dit niet alledaagsch schouwspel ooggetuige te zijn en legde haar meening vrij luidruchtig aan den dag. De vele op- en aanmerkingen, uien en kwinkslagen, welke ten beste werden gegeven, hadden tot voorspel en apothéose hoera's uit volle borst bij het uit- en instijgen door het paar van de trouwkoetsen. Het dragen van gekleurde kousen kan niet genoeg ontraden worden, vooral aan vrouwen. De minste huidaandoening, wellicht nauwelijks zichtbaar met het bloote oog, kan in zulk geval in een gevaarlijke bloedvergiftiging ontaarden. Gewoonlijk denkt de patiente zelf er niet aan, dat die kousen de oorzaak har er ziekte kunnen zijn en eerst als de dokter het mededeelt komt men tot de ontdekking. Het zijn vooral de roode kousen, welke uit Engeland worden ingevoerd, waartegen in de genees kundige bladen met aandrang gewaarschuwd wordt. (A. Ct.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1