OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 581. Zondag 30 April. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Burq SO Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANOEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat bij hen verzoekschriften zyn ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein binnen deze gemeente, van Adriana Verberne (Wed. J. Smit Pz.J, Wijk B. 28, Gravenstraat Cornelia de Waard, Wijk S. 174, Dorpstraat. Texel, den 28 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 29 April 1898. Vereenigingen. Bij de hier reeds bestaande Vereenigingen is nog weder eene nieuwe Vereeniging in wording, nl. eene tot het doen van geldelijke uitkeering bij overlijden. De wenschelijkheid van eene dergelijke Vereeniging, reeds meermalen door velen betoogd, vindt aanmoediging in de goede resultaten door dergelijke Vereenigingen op andere dorpen van ons eiland verkregen. De gunstige bepaling welke bij velen dier Vereenigingen is aangenomen om de leden gedurende de wintermaanden vrij te stellen van het betalen van contributie, schijnt niet het minst aanleiding er toe te hebben gegeven om ook hier voor den werkmansstand (welke grootendeels het ledental van zulk eene Ver eniging uitmaakt) dergelijke gunstige conditiën te verkrijgen. Bij de bestaande begrafenisfondsen toch, leidt het verzuim van betaling der contributie gedurende eenige weken, allicht tot royement van het lidmaatschap, al heeft men daarvoor gedurende vele jaren zijne offers gebracht, en de omstandigheid dat vele werklieden alhier des winters vaak zonder eenige geldelijke inkomsten zijn, stelt hen dus meermalen aan dat gevaar bloot. Bovendien vordert, naar men meent, eene onderlinge Vereeniging op niet zoo groote schaal veel minder administratiekosten, het welk alzoo ook ten voordeele van de deel hebbers komt, terwijl ten slotte volgens veler meening, het getal sterfgevallen alhier waarvoor uitkeeringen wordt gevorderd, zoo gering is, dat b|j betaling van dezelfde contributie een beteekenend bedrag zou kunnen worden overgespaard. Het bedrag wat jaarlijks als contributie voor het lidmaatschap van begrafenis fondsen van hier naar elders wordt overge maakt moet niet gering zijn en wettigt het vermoeden dat een onderling fonds alhier zeer goed zal kunnen bestaan en voor de deelhebbers voordeeliger zou zijn. In eene verspreidde circulaire door een 8-tal onzer plaatsgenooten onderteekend, wordt tot deelneming aan eene dergelijke Vereeniging uitgenoodigd. In de gisterenavond gehouden huish. vergadering van ods Nutsdepartement werd rekening gedaan van het beheer over de Alg. bewaarschool, welke rekening een goed saldo aanwees. j Tot lid in de commissie voor de Alg. bewaarschool, werd bij acclamatie herkozen de heer C. J. Rab, aftredend lid, welke zich deze keuze liet welgevallen. Besloten werd om dit jaar geen afgevaar digde te zenden naar de alg. vergadering, den 23 Mei te Amsterdam te houden; de punten van beschrijving werden diensvolgens niet behandeld. Aan het einde der vergadering deed de Secre taris der afdeeling de mededeeling dat hij voornemens is om aan het einde van het genootschapsjaar voor zijne betrekking te bedanken. De vergadering was slecht bezocht. In de zitting der Tweede Kamer van 27 dezer hield de heer Pyttersen zijne inter pellatie, waarin hij aandrong op de clementie der Kroon voor de veroordeelde arbeiders in het Noorden. Spr. beoogde hoofdzakelijk bij de Regeering aan te dringen op ondersteuning der pogingen van de gemeente tot werkver schaffing. Hij achtte eene wyziging der onteigeningswet, desnoods bij partieele wet, noodig. De Minister van Binnenlandsche Zaken betuigde sympathie maar kon geen wet toezeggen in de bestaande politieke omstandigheden. Op de vragen van den heer Tijdens ver klaarde de minister gegevens te verzamelen omtrent de werkeloosheid; dat de Regeer in g gaarne plaatselijke besturen eventueel zal steunen en dat een pensioenwet voor oude werklieden binnenkort is te verwachten. Overigens werd de toestand in Friesland, in eiken zin besproken. De invloed der wederopefistelling van den invoer van vee naar België is in Friesland zeer merkbaar. In de laatste acht dagen werden ongeveer 700 runderen van Leeuwarden per spoor naar België vervoerd. Met 1 Mei wordt de accijns op de zachte groene zeep afgeschaft. Dit mag waarlijk voor alle gezinnen een belangrijk feit genoemd worden, want door de afschaffing wordt de prijs dier zeep met 10 cents per kilogram verminderd. De haven te Vlieland wordt door voort durende aanslibbing bijna onbruikbaar. Dewijl zij van jaar tot jaar meer bezocht wordt door allerlei visschers, die haar als vluchthaven bezigen, is het van algemeen belang haar weer in goeden staat te brengen. Dit zal kunnen geschieden door uitbaggering. Door belang hebbende visschers zal dan ook in dien geest bij de Regeering een adres worden ingezonden. Na tal van commissievergaderingen is besloten, de Hollandsche haringvisscherij dit jaar niet op gebruikelijke wijze door de haring jagerij te doen plaats hebben. De pogingen in het werk gesteld om weder een jagerij- gemeenschap tot stand te doen komen, leden schipbreuk op de verklaring van de „Maat schappij voor Zeevisscherij" te Maassluis, dat zij in geen geval zich wilde aansluiten en aangezien de haringjagerij alleen doeltreffend werken kan, wanneer de deelneming algeheel is, besloten ook de overige voorname reederijen j zich daarvan te onthouden. Met de haring- jagerij vervalt eene instelling, die gedurende honderd jaren met tamelijk bevredigende resultaten van kracht is geweest. In den nacht van Zondag op Maandag brandde de woning van den schilder Nef kens, te Heusden, totaal af. Eene zuster der vrouw, een meisje van 28 jaren, mej. Marie De Hart, die twee dagen bij de familie kwam doorbrengen, sliep op eene bovenkamer. Men riep haar toe om spoedig te vluchten, doch de rook belette zulks waarschijnlijk. Enkele menschen zagen nog even hare gedaante voor het raam en bemerkten hare vertwijfeling, doch waarschijnlijk heeft zij den uitgang niet kunnen bereiken en moest zij dus haar einde door verstikking vinden. De schrik en ontsteltenis van een ieder, en van de familie in het bijzonder, zijn groot. Toen men de vlammen na een paar uren meester was, vond men slechts haar verkoold lichaam. Den 25sten April overleed te Schagen, (zoo leest men in verschillende bladen) Dr. E. Hoekstra, bij zijne vele patiënten in Nederland en zelfs in het buitenland bekend als de won derdokter van Schagen. Hij was zoo schrijft men een zeer excentriek man; boven zijn kamerdeur stond: „Ik haat den duivel en de duivel haat mij." Klopte men bij hem aan om steun voor een in zijne oogen goede zaak men ging niet met leege handen heen, vele vereenigingen en instellingen kunnen daarvan getuigen. Dr. Hoekstra bereikte den leeftijd van 81 jaren; hij werd den 6 April 1812 aan den Burg op Texel geboren en maakte in 1830 als tijdelijk aangesteld militair-dokter den oor log met Belgie mede. Sedert 1847 was de overledene te Schagen als geneesheer gevestigd. Wegens de langdurige droogte heerscht te Haarlemmermeer en te Sloten groot gebrek aan drinkwater; in eerstgenoemde gemeente wordt het water uit de Ringvaart en de kanalen gebruikt, in een deel der Ringvaart is het echter brak en dus ondrinkbaar; aldaar haalt men nu het water uit slooten en poeltjes onder Aalsmeer. Te Sloten wordt het water uit Amsterdam aangevoerd en met 10 a 15 cents per vat (30 Liters) betaald. De duin waterkraan te Halfweg levert uren in den omtrek duinwater. Ook in vele andere plaatsen hier te lande is reeds gebrek aan drinkwater ontstaan. Het wordt er duur verkocht. De regenbakken geraken of zijn al ledig, zoodat een ruim gebruik van putwater wordt gemaakt. Hier en daar gebruikt men zelfs reeds slootwater. Met de velden is het eveneens treurig gesteld; de gewassen verdrogen en verdorren. In sommige venen in Drente hebben de arbeiders het werk gestaakt wegens gebrek aan water. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1