Buitenland. De jaarlijkschQ tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, zal dit jaar in Amsterdam worden gehouden, op de terreinen achter het Rijksmuseum. Op het gewone verzoek om f 2000. subsidie uit de gemeentekas toe te kennen, adviseerden B. en W. Woensdag 1.1. aan den raad ongunstig, maar gaven in overweging bovengenoemde terreinen geheel of gedeelte lijk voor de tentoonstelling aan te wijzen. Eenige leden brachten in herinnering, dat van Amsterdam geen grooter offer werd gevraagd, dan van de kleinste gemeente, waar tentoon stelling werd gehouden, en ondersteunden het verzoek om subsidie. Nadat de Voorzitter mededeeling had gedaan, dat de toestand der financiën aanleiding gaf tot het geven van bovengenoemd praeadvies en verklaard had, dat de tentoonstelling toch door zou gaan, desnoods met particuliere bijdragen, werd het voorstel van B. en W. met 23 tegen 10 stemmen aangenomen, dus wél terrein, maar geen sub sidie van gemeentewege. De weervoorspellers mogen niet altijd volkomen gelijk krijgen en hunne voorzeggingen niet altijd precies uitkomen, zegt de Zutph. Ct. de adepten van dr. Falb hebben weder alle reden tevreden te zijn. De dag van Zondag zou de kritiekste zijn van geheel 1893 en inderdaad, na een droogte van vier weken zijn toen drie druppels regen waargenomen! Een onrustige buurt. De Oudezfjds Armsteeg, aan het einde van de Warmoesstraat te Amsterdam, is een beruchte buurt, waarvan de bewoners en be woonsters voor een groot deel leven van roof, beweert het „N. v. d. D." Wanneer er een buitenman met een gevulde buidel in verdwaald geraakt, wordt hij eenvoudig uitgeschud. Verhaal is er dan meestal niet op, want het is hier eene soort vrijgevochten terrein, waarop de politie feitelijk niets kan uitrichten. Zaterdag-nacht was er weer een dergelijk gevalletje, en toen zich nu twee agenten in burgerkleeding in de steeg begaven voor een onderzoek, werden zQ er met verwenschingen uitgedreven. Toen werd op de gebruikelijke wijze, door de bevolking zelve, de steeg in staat van beleg verklaard: niemand mocht er meer in of uit, en de straatreinigers, die daar juist bezig waren, gingen met eenige haast de War moesstraat in. Zjj waarschuwden de vflf agenten, die daar stonden te midden van eenige nieuwsgierigen. „Pas op, het begint, hoor I" Eu inde-daad, toen begon het! Uit de duisternis van het lange en smalle steegje kwamen groote straatkeien aangevlogen, niet alleen langs den grond, maar ook uit de hoogte, ten bewijze dat de bewoners het de moeite waard achtten de keien uit de straat te werken en die projectielen de trappen op te dragen. Zelfs waren er keien, die onder een hoek in de Warmoesstraat vlogen, omdat de werpers „met effect" wierpen, aan het einde der steeg eerst tegen een muur. Maar behalve steenen, kwamen er ook steenen kruiken, flesschen, blikken, enz. Gelukkig werd er niemand ernstig getroffen, al werden sommigen geraakt. Een tiental agenten (want er waren er bijgekomen) ging ten slotte de steeg in, toen het werpen werd gestaakt, uit gebrek aan materiaal. De meiden en vrouwen vlogen nu allen naar boven en begonnen daar in een afschuwelijk koor te razen en te tieren. De kerels, die beneden nog standhielden, namen, na eenige tikken met den wapenstok, eveneens de wijk. Twee hunner werden gegrepen en naar 't bureau gebracht. Voor dien dag was 't toen weer gedaan, maar telkens herhalen zich die rumoerige tooneelen in zulke steegjes, overblijfselen van den middeneeuw- schen stedenbouw. Zondag arriveerde en landde de stoomboot „Swanland" te Harlingen, om Maandag naar Huil te vertrekken, met 25 werklieden, ten einde in de haven van aankomst den noodigen arbeid te verrichten en de terugreis weder mede te maken. Zoo lang zullen deze werk lieden vice versa medereizen, als de werkstaking te Huil duurt. Behalve den kost aan boord zouden deze arbeiders, die onder geleide van een foreman werken, per week f 18 verdienen. Te Finsterwolde, waar het socialisme onder de boerenarbeiders vele aanhangers vindt, ondervinden de landbouwers tegen woordig veel last van jongens, die het koolzaad, dat welig op de akkers opschiet, afsnijden. Tot nog toe is het niet gelukt, eenen dier bedrijvers op heeterdaad te betrappen. Van Leeuwarden vertrekt in deze water- looze dagen eiken morgen een trein van de Staatsspoorweg-Maatschappij met water van de Leeuwarder-waterleiding naar Harlingen, ten einde het aan die lijn wonende spoorweg personeel van drinkwater te voorzien. In het Westelijk Binnenhof van het rijksmuseum te Amsterdam, (afd. pleister afgietsels), is eene der zware ruiten van de glazen overkapping naar omlaag gevallen. De ruit kwam met zulk eene kracht neer, dat de houten vloer over een groot gedeelte is beschadigd. Eenige bezoekers, die in de nabijheid waren, kwamen met den schrik vrij. Men schrijft uit Menaldumadeel Kolossale partijen aardappelen zijn in den laatsten tijd opgeruimd en verzonden naar de fabrieken, eerst naar Dronrijp, thans naar Groningen. Wie 60 ets. per hectoliter maakt, mag nog te vreden zijn, al mocht hij dezelfde aardappelen in September en October uit speculatiezucht ook weigeren tegen f 1,20 b f 1,40. Voor landbouwers die 4 a 6000 hecto liters op deze wijze voor betere prijzen hebben bewaard, bedraagt de schade nog al iets. Als men bedenkt, dat alleen het rooien der aardappels weinig minder dan 40 cents per hectoliter kost, zal men inzien welke kwade rekening velen maken. Maandagochtend omstreeks 7 uur ont stond er brand in het heideveld ten noorden van Elspeet, die hoewel men pogingen tot blusschen aanwendde al heel spoedig een zoo grooten omvang nam, dat hij aldaar niet meer kon worden bedwongen en oversloeg naar het prachtige Leuvenumsche bosch en daar zoo vreeselijk woede, dat, naar men berekent, wel ongeveer 1000 H.A. in asch zijn gelegd, vertegenwoordigende eene waarde van ongeveer f 100,000. Er worden pogingen aangewend om in den loop van dezen zomer eene groote ver gadering te Groningen te beleggen van onder wijzers uit de provincie, ten doel hebbende om met het oog op de a. s. wetswijziging, noodig voor de invoering van leerplicht, bij den Minister aan te dringen op eene betere salariëering van de onderwijzers (hoofden en niet-hoofden). (P. G. C.) Door een ingezetene van Zwolle werd voor een paar dagen geleden eene briefkaart ontvangen, die voor bijna 12 jaar werd afge zonden. Zij werd 10 Augustus 1881 van Amsterdam verzonden en arriveerde blijkens den poststempel dienzelfden dag nog te Almeloo. Vandaar werd zij 22 April 1893 verzonden naar Zwolle en van daar gestuurd naar Vriezen- veen, de vroegere woonplaats van den geadres seerde. Van laatstgenoemde plaats werd de briefkaart weder naar Zwolle opgezonden, waar zij nu eindelijk aan haar adres is bezorgd. (Z. C.) In het donkerste Amsterdam. Een vreem deling, een Belg, die te dezer stede vertoeft, begaf zich Dinsdagnacht in de O. Z. Armsteeg. Een politieagent, die op den hoek van die steeg op post staat, om de bezoekers te waarschuwen, dat het daar bij nacht niet vertrouwd is gaf ook dezen vreemdeling den goeden raad om maar liever terug te keeren. De man stoorde zich echter niet aan deze waarschuwing maar ging het steegje binnen en liet zich een huis binnen lokken. Een kwartier later kwam de man zich reeds beklagen, dat hij in die steeg binnenshuis totaal was uitgeschud. Nauwelijks was de deur achter hem dicht aldus luidde zijn verhaal of hij werd beetge nomen en beroofd van alles wat hij bij zich had. Vooreerst van een portemonnaie met vijftig gulden, een aandeel in een Russische Spoorweg maatschappij groot 1250 roebel, benevens een deposito-bewijs op zijn naam, van deNederlandsche bank, groot 14000 gulden. Ook zijn gouden remontoir-horloge raakte hij kwijt. De bestolene heeft onmiddelijk aangifte gedaan bij de politie, maar tot nog toe zi)n de brutale roovers niet ontdekt. De heer Sprenger van Eyk neemt in zijn weekblad Nederland het „formulier van aangifte voor de vermogensbelasting" eens onderhanden En hij zegt er niet veel goeds van. Dit stuk, dat zoo hopeloos lang op zich liet wachten, ziet er volgens den heer Sprenger van Eyk uit, alsof het in een ommezientje in elkaar gegoocheld is. Ook beweert de heer Sprenger van Eyk, dat het boekje van 5 cent, dezer dagen door het departement van financiën uitgegeven als hand leiding voor hen, die in de vermogensbelasting vallen, „den boeren, burgers en buitenlui" nog al duur zal komenwant, zegt hij „Er zijn belastingschuldigen, die, dit boekje vei trouwende, niet de wet zelve raadplegende, meenende dat het den inhoud der wet getrouw weergeeft, er deerlijk in zullen loopen en veel te veel zullen betalen. „Vijf centen is niet veel maar toch nog te veel voor iets, dat u op den verkeerden weg helpt en oorzaak is, dat gij te veel belasting betaalt. Een ieder zij gewaarschuwd!" Een werkman te Wieringerwaard, vader van een groot gezin, kreeg een splinter in de hand, die daardoor min of meer opzwol. Om dit te verhelpen, gebruikte hij een wel eens meer in zwang zijnd middel, room mei blauwsel, met het gevolg, dat hij binnen eer zeer korten tijd aan bloedvergiftiging overleed Naar de „N. R. C." verneemt, bestaa bij onze Regeering het voornemen, deoprich ting eener Rijkspostspaarbank in Oost-Indië ff bevorderen. Reeds is omtrent deze aangele genheid door onderscheidene Indische hoofd ambtenaren rapport uitgebracht en wen daarna de zaak, om advies, in handen gesteld van den heer Ar mand Sassen, directeur de: Rijkspostspaarbank in het moederland. Ook de de Indische regeering schijnt volkomen doordrongen te zijn van het groote nut, da eene doelmatig ingerichte postspaarbank vooi de bevolking van gindsche gewesten (uie het minst voor de inlandsche) kan opleveren en, ofschoon beseffende, dat hier tal van nie geringe administratieve en finantiëele moei lijkheden zullen te overwinnen zijn, tenvolli bereid te wezen, het tot stand komen de ginds door velen levendig gewenschte rijksin stelling krachtig te steunen. Onder de dertien sluikers, die voor d rechtbank te Winschoten hebben terechtgestaan was er eene vrouw van Bellingwolde, tegei wie 87 keeren proces-verbaal is opgemaak wegens frauduleuzeninvoervanaccijns-goedere uit Pruisen. Zij is voornemens de honderd vol te maken ten einde een jubileum te kunnen vieren! Als een curiositeit verdient wel vermeli te worden, dat, tengevolge van de laatst wijzigingen in de tenue van de officieren de landmacht, een luitenant-generaal op bournoi en uniformjas saam niet minder dan 3 sterren draagt Hiervan alleen 22 op de bournouD eerlijkheid gebiedt echter te erkennen dat e van dit twee-en-twintigtal nooit meer dan 1 tegelijk zichtbaar zijn. Trouwens toch al we Wat iedere huismoeder moet weten. Oe ruwe handen glad te maken gebruike me citroenaap. Met warme melk en water kan men zonde zeep olievlekken uit linnen verwijderen Een gloeiende pook, boven meubels gehoudei doet de witte vlekken verdwijnen. Strooi saffraan tuaschen gedroogde vruchte en de wormen blijven weg. Een handvol hooi met water in een emme neemt den reuk van de verf weg. Inktvlekken op zijden, wollen en katoene goederen gaan met terpentijn weg. Leg nooit komkommers of augurkjes, in pot waarin reuzel is geweest. Een mengsel van bijenwas en zout maakt oud strijkijzers glad als glas. Visscheu laten de schubben gemakkelijk lo als ze een oogenblik in heet water worden gt houden. Taai vleesch wordt even malsch als ande vleesch, wanneer men een weinig azijn in water doet. Om eiwit sneller te kloppen, voege men ee beetje zout er bij als op de punt van een mi kan liggen. Te Huil blijft de toestand der werkstakii nog dreigend, zóó zelfs, dat op verzoek van de burgemeester in allerijl nog 60 dragonders, ee detachement der Schotsche garde en 150 polit agenten uit York, Leeds en Huddersfield na Huil zjjn gezonden. De brand van het hout der Ueeren Wade bes 24 uren geduurd, en toen was nog niet al h gevaar geweken. De werklieden bleven weiger

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2