N°. 582. Donderdag 4 Mei. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amktuka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. Inschrijving voor de Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel noodigen by deze uit lo. alle manneiyke ingezetenen, geboren in het jaar 1868 2o. alle mannelyke ingezetenen, geboren in de jaren 1859 tot en met 1867, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zyn komen wonen 3o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschryving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte akte, zoo zy elders geboren zijn,zich ter inschrijving voor de Schutterij aan te melden ter Gemeente- Secretarie, tusschen den 15den en den 31sten Mei e. k. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 8 van het Koninkiyk besluit van den 21 Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterij wet, betrekkeiyk de inschryving voor de Schuttery, luidende: Art. 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zfl vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht z|jn, zich by het bestuur der Gemeente, in welke zfj wonen, voor de schuttery te doen inschry ven. Art. 7. Zy, dia in meer dan eene Gemeente hun gewoon verbiyf houden, of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de inschryving verplicht zyn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schuttery aanwezig is. Byaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutteryen bestaan, zullen zy zich doen inschry ven in de Gemeente, alwaar vit voor de personeele belasting zyn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zy ambts halve verplicht zyn hun verbiyf te houden. Art 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewys geven, zullen door het plaatseiyk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zyn juisten ouderdom nader te doen biyken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni to hebben doen inschryven, zullen door het plaatseiyk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwyi zy daarenboven, zonder loting by de schuttery zullen worden ingeiyfd, indien het zal blyken, dat er, tydens de verzuimde inschryving, geen redenen tot uitsluiting of vrystelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J- A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 8 Mei 1898. Aan de ter visie !iggende~rekening en ver antwoording, van het waterschap de 80 Gem. polders, over 1892, ontleenen3 wij de volgende cijfers De ontvangsten hebben bedragen'f 36095.46s uitgaven 25130.76» Batig saldo f 10964.70 De ontvangsten zijn omschreven onder zes hoofdstukken, als I. Batig saldo vorige rekening f 10056.05 H. Restanten vroegere diensten - 1998.38 III. Omslagen- 18730.44» IV. Inkomsten van bezittingen - 8144.00 V. Andere gewone inkomsten - 9.00 VI. Buitengewone ontvangsten 2157.59 f 36095.46® Hoofdst. I en II eischen geen nadere omschrijving. Hoofdst. III vermeldt de omslag over 4718.49.85 Heet. ad f 4.00 en 659 62 26 Heet. ad f 2.30, enz. Hoofdst. IVRente van f 20.000 deelname in de Maatsch. v. Gem.-crediet te Amsterdam: f 1160, benevens huur van dijken en wegen, idem van de steenglooiing, alsmede van de jacht en visscherij en grasgewas. Hoofdst. VErfpachten. Hoofdst. VIOpbrengst van verkochte roerende en onroerende goederen, aflossingen, renten en restitutie domeinen. De uitgaven zijn vermeld in vijf hoofd stukken, als I. Jaarw. en kosten van beheer f 2791.967» H. Grondbelasting- 554.92 III. Aanlegen onderh. van werken - 6348.88 IV. Rente en aflossing van schuld - 15425.00 V. Buitengewone uitgaven 10. f 25130.767» Hoofdst. I omschryft jaarwedden bestuur en beambten, huish. kosten en voor administratie. Hoofdst. II eischt geen verdere omschrijving. Hoofdst. III vermeldt uitgaven voor Dy ken en kadenf 3175.95 Wegenf 2089.28 Sluizen, duikers, bruggen en schoeiingen 1083.65 Hoofdst. IVAan de maatsch. v. Gem.-crediet f 12425 rente voor een schuld van f 355.000, en aflossing f 8000. De bezittingen van het Waterschap zijn 20 aandeelen in het maatsch. kapitaal der maatsch. voor gemeente-crediet, te zamen f 20.000. Nog te ontvangen kooppenningen van ver kochte gronden en hooigewas f 26817 en 2.53.30 Heet. land. 108.20.74 Dijken en Kaden. 9.53.11 Wegen. 44.91.40 Water. 254.93.60 Slik- en Zandwegen. 179.13.20 nieuwe gronden in den polder het Noorden met de daarop staande twee arbeiderswoningen. De schulden wijzen aan eene som van f 352.000, rente 37» pCt. Op de markt van Maandag was weinig vee en mitsdien de handel van geen beteekenis. Slechts eenige biggen en nucht. Kalveren waren aangevoerd. Als schadelijk voor het gebruik, werd in het begin dezer week het vleesch van eene geslachte vette koe afgekeurd en onbruikbaar gemaakt. De koe, waaraan uitwendig niets verdachts was te bespeuren, was door den veehouder M. D. aan den slachter Kalf ver kocht. Dezeontdekte bij het slachten van het dier echter eenige verdachte verschijnselen, waarop hot advies van een deskundige werd ingewonnen. Het bleek toen dat het beest aan parelziekte was lijdende, waarop het vleesch onbruikbaar werd verklaard en ver nietigd. Aan de activiteit van den slachter is het alzoo te danken, dat mogelijke treurige gevolgen zijn voorkomen. Veroorzaakte dit geval den slachter veel moeite, voor den verkooper is het eene belang rijke schade, daar hij geene vergoeding voor zijn dier kan bekomen. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen alhier binnenkort een Concert en Bal te organiseeren, en wel door de kleine Kapel van het Strijk-Orchest der Koninkl. Marine, onder directie van den Heer M. P. Gijswijt, met medewerking van de Heeren F. Werner, Violoncel en W. B. Helmann, Piston, als Solisten. Dat die avond een avond van kunst genot zal zyn, behoeft geen betoog. Wenschelijk is het daarom, dat op de lijsten welke voor dit Concert zullen circuleeren vol doende geteekend wordt, daar bij niet genoeg zame deelname ons dien avond van kunstgenot zou ontzegd zijn. De entrée is bepaald op f 1.25, Heer en Dame. Het bal-orchest zal zijn samengesteld uit de strijkmuziek van bovengenoemde Kapel. Oudeschild, 2 Mei. Van hier is een viertal blazerschuiten naar de Zuiderzee vertrokken, om er met staande netjes de ansjovisvangst te gaan beproeven. Ook zijn er twee tjalk schepen bezig, die met den kuil visschen. Indien de uitkomsten der Noordzeevisscherij blijven als in de vorige week, zal de vloot die van hier vertrekt ter ansjovisvangst, niet zoo groot worden als anders het geval is. Oosterend, 3 Mei. Gisteren vertrokken van hier eenige schuiten naar de Zuiderzee tot het uitoefenen van de ansjovisvisscherij. Zoodra er gunstige berichtèn komen, vertrekt het grootste gedeelte der visschersvloot, wat eene ongewone stilte alhier tengevolge heeft. De kerkeraad der Herv. Gem. alhier stelt ernstige pogingen in het werk, om den heer C. Plaatsman, predikant te Wateringen, te bewegen tot aanneming van het op hem uit gebrachte beroep. Tot dat einde heeft men bereids een beroep gedaan op de offervaardig heid der leden, om het traktement te kunnen verhoogen, terwijl plannen beraamd worden tot verbetering of vernieuwing van de pastorie. Daar met Mei de zeep- en zoutaccijns gedeeltelijk werd opgeheven sloegen de gros siers niet voor Mei weder voorraad in, waardoor op enkele plaatsen gebrek aan zeep en zout ontstond. Dat gebrek deed zich met betrekking tot de jenever niet gevoelen. Want, nu de accijns daarvan met 1 Mei werd verhoogd, hebben herbergiers, slijters enz. honderden bij honder den kannen daarvan ingeslagen. Te Nuis (Groningen) werd dezer dagen een boerderij verkocht voor f 8600. Vijftien jaren geleden had de eigenaar die gekocht voor f 24.000. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1