OFFICIEEL GEOEELTE. N®. 584. Donderdag 11 Mei. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nhdkbland 45 Cts. Naar Amurtka en andore landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prys der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. LAMM ERENfflA RET. De BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten dat de eerat te houden lammerenmarkt dit jaar valt op Maandag, 15 Mei e. k. Texel, 9 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 10 Mei 1893. De markt van Maandag jl. kenmerkte zich nog geenszins door groote bedrijvigheid. Zoo nu en dan kwam eenig vee aangesukkeld om ten verkoop te worden aangeboden. De verkoop was echter al even sukkelachtig en 't een met het ander bewees alzoo slechts dit: „een lustelooze geest." Veel reden tot opgewektheid bestaat er dan ook voor den veehouder tegenwoordig niet de prijzen voor het vee zijn nog steeds niet hoog, terwijl het aanvankelijk mooie weder, zoowel voor vee- als bouwboer ook al niet zoo bij uitstek voordeelig schijnt geweest te zijn. Ter markt werden aangevoerd 9 Koeien, 37 Schapen, 8 Kalveren, 3 Biggen. Uit de rekening en verantwoording van den polder Waal en Burg, over 1892, deelen wij 't volgende mede Ontvangsten Uitgaven f 3128.057s - 3335.63 Nadeelig saldo f 207.577s Vermeld in vier hoofdstukkken, worden de ontvangsten als volgt omschreven I. Batig saldo vorige rekening f 972.83 II. Restant vroegere diensten - 479.75 III. Als inkomsten van bezittingen Huur van landerijen, dijken, wegen en vischwater - 1020.16 IV. Buitengewone ontvangsten: Verkochte grond boventalud slapersdflk f 119.08s Hooigewas Riethoorn en Rietbol 464.00 Grasgewaa BoomendtJk. 1.50 Takkenbossen 580 Hout58.38 Zand van de Ruigendflk 2 55 Oude steen4.00 655.317s 3128.057s De uitgaven worden aangeduid, als I. Jaarwedden, huisb. kosten en kosten van administratie f 697.62 D. Belastingen172.49 III. Aanleg en onderhoud van werken Dijken en Kaden f 4038 Tochten en Slooten69 66 wegen20,60 Sluizen, Duikers en Schoeiingen 1657.15 1787.79 IV. Rente en aflossing van schuld: Renten geldleening f 327,25 Aflossing 300,- w 627.25 v. Buitengewone uitgaven: Gratificatiën, enzf 50.48 8835.68 De schulden van den polder bedragen f 7400, rente 47» pCt. De bezittingen zijn: 51.93.14 Heet. land, binnen de gemeente. 20.26.60 Dijken en Kaden id. 6.93.20 Wegen id. 47.92.90 Water id. Een Huismanswoning „Polderzicht"benevens een loods als bergplaats. 9 A. 55 C' in erfpacht uitgegeven grond. Van den polder „Burger Nieuwland" luidt de rekening over 1892, als volgt: Ontvangsten f 62.027» Uitgaven27.877» Saldo De ontvangsten worden aangeduid I. Saldo vorige rekening H. Als inkomsten van bezittingen, huur van den weg en berm III. Als buitengewone ontvangsten, aandeel verkochte grond boven talud binnendijk De uitgaven zijn: I. Kosten van beheer en administr. II. Belastingen HL Onderhoud wegen, enz. f 34.15 f 14.377» 10.50 - 37.15 f 62.027» 14.497, - 1.38 12.00 f 27.877» zijn: De bezittingen van den polder 72 A. 80 Dijk als weg. 1.41.50 H.A. Water. —De poging tot oprichting van eene onderlinge Vereeniging tot uitkeering bij overlijden, alhier, waarvan we reeds melding maakten, schijnt aanvankelijk succes te hebben. Op eene Zondag jl. gehouden bijeenkomst van belangstellenden en belanghebbenden werd besloten tot oprichting van eene dergelijke Vereeniging, met ingang van 15 Mei 1893 de naam van de Vereeniging zal zijn „Vooruitgang is ons doel." Bij acclamatie werd op de gehouden bijeen komst het voorloopig bestuur tot definitief bestuur geproclameerd. Nagenoeg 150 personen hebben zich reeds aangemeld om als lid te worden ingeschreven. Moge deze Vereeniging voldoende levens vatbaarheid blijken te bezitten en voldoen aan de wenschen en verwachtingen der oprichtersdoor te zijn een goedkoop en solied fonds. De Cocksdorp, 8 Mei. Hedenmiddag te 2 uren werd het stoffelijk overschot van Jan Stark Wz., in leven bootsman op de reddings booten der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij, gestationeerd te Eierland en te De Koog, grafwaarts gedragen. Deze moedige zeeman, die altijd met beleid en overleg zijn rank reddingsvaartuig door de branding wist te brengen, mocht slechts den leeftijd van 56 jaar bereiken. In het tijdperk van 22 jaren, dat hij als bootsman fungeerde, heeft hij menigmaal, geholpen door zijne kloeke manschappen, blijken van moed en onver schrokkenheid gegeven. £Een der meest gevaarvolle tochten was die naar een barkschip, geladen met ijs. Tot driemaal toe sloeg de reddingsboot vol water, doch de kloeke man gaf den moed niet op en stormen en golven trotseerend, wist hij bij eene vierde poging het wrak te bereiken en de schepelingen behouden aan land te brengen. Ook met zijn schuitje, waarmede hij zijn dagelijksch brood verdiende, heeft hij reddings werk verricht. Het gebeurde, dat hier bij hevig storm weder een wrak voorbij dreef. Duidelijk kon men van de wal bespeuren, dat er zich menschen op bevonden, die naar hulp uitzagen. Stark neemt dadelijk het koene besluit, de menschen- levens, die daar in gevaar verkeeren, te redden. Geholpen door eenige wakkere mannen van hier, mocht hij de voldoening smaken de in groot gevaar verkeerende schepelingen aan den dood te ontrukken. Behalve deze tochten heeft hij er nog vele andere met gunstig gevolg volbracht, doch deze hier alle aan te stippen achten wij onnoodig, te meer daar ons hiervan de bijzon derheden ontbreken. Dat men zijn daden op prijs wist te stellen, bewijst een getuigschrift, hetwelk hij van de N.- en Z.-Holl. R.-Ms. ontving. De laatste jaren was hij in het genot van een jaargeld, dat de R.-Maatsch. hem had toegedacht. Oosterend, 9 Mei. In de jaarvergadering van „de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij," op jl. Maandag in het American-Hotel te Amsterdam gehouden, werd 0. m. door den Voorzitter, T. A. O. de Ridder, in zijn openingsrede aan de aanwezigen gewezen op het feit, dat de pogingen tot het verkrijgen van eene haven nabij Oosterend op Texel in die mate vorderen, dat men hoopt de plannen verwezenlijkt te zullen zien. In deze zelfde vergadering werd het wen- schelijke van de betonning van „Kaap- en Molengat" besproken en het Hoofdbestuur gemachtigd zich met desbetreffend verzoek tot de Regeering te wenden. De heer C. Plaatsman, predikant te Wateringen, heeft, voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Herv.-Gemeente alhier, bedankt, De landbouwer M. Wijdenes Kz. te Opper does, heeft den 8 Mei ji. de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond den Com missaris der Koningin in Noordholland aange boden. Door den slager Coevert te Twisk zijn in de afgeloopen weken 1700 geslachte kalveren naar Londen verzonden. Een vrij uitgebreid plan tot emigratie is in Friesland op touw gezet. Een vijftigtal boeren hebben zich vereenigd en uit hun midden eene commissie benoemd, die een grondig onderzoek zal instellen naar den toestand en de vooruitzichten van het boeren bedrijf in Noord-Amerika. Leidt dit tot gunstige resultaten, en slaagt de commissie er in eene genoegzame uitgestrektheid grond aan te koopen, dan zijn genoemde boeren van plan de oceaan over te steken, met een voldoend aantal Frissche arbeiders, TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1