OFFICIEEL GEDEELTE. N#. 586. Donderdag 18 Mei. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad vers cliënt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bdrq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar AwTiRnrA en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. PASPOORTEN; De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de milicien-verlofgangers der Land macht, lichting 1886 en der Zeemacht 1888, dat zij hunne paspoorten ter Secretarie dezer Gemeente van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, persoonlek kunnen komen afhalen. Texel, 16 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN at re d >61 ia( ie le TEXEL, 17 Mei 1893. De aanvoer van lammeren, op de eerste der vier groote lammerenmarkten alhier, was dit jaar, in tegenstelling van de laatste jaren, zeer gering; maar toch nog beter dan aan vankelijk werd verwacht. 't Scheen dat de handel eerst niet best wilde vlottenverkoopers en koopers zagen elkander aanvankelijk aan alsof ze beiden bevreesd waren beet te zullen worden genomen; 't was blijkbaar dat men van beide zijden niet regt wist hoe men wilde. 't Ging daardoor in den beginne niet zeer vlot, doch toen eenmaal het ijs was gebroken je kwam er eenige meerdere gang in het werk. De prijzen vielen niet tegen, ze verschilden slechts weinig bij die van den eersten marktdag n het vorige jaar en aangezien de verwachting /hans niet hoog was gespannen, waren vele verkoopers over den uitslag wel tevreden. Gemiddeld werd van f 5 tot f6,50 besteed; ia! ie hoogste besteede prijs was f 7,25, de a! aagste naar wij meenen f 4 of f 4,50. Er waren aangevoerd 1169 lammeren, welke vermoedelijk allen verkocht zijn. ar Nog werden aangevoerd 18 Schapen, 17 ■<x| boeien, 5 nucht. Kalveren, 2 Varkens en 8 Biggen. De prijs van Koeien was laag, die van ill Varkens en Biggen daarentegen hoog. Vanwege de Afd. Texel der H. M. v. L. verd Maandag jl. de uitgeschreven Stieren- jajeuring gehouden. Aangegeven waren vijf 2-jarige stieren en :es 1-jarige stieren. Voor 2-jarige stieren werd de 1ste prijs oegekend aan den stier van den heer C. A. Selman, Dijkmanshuizen; de 2de prijs aan die ran den heer C. Keijser Pz., terwijl aan den stier ran den heer Aris Eelman eene eervolle ver- ^Jnelding werd toegekend. Voor 1-jarige, verwierf de stier van den jeer S. Lap, Eierlandsche Huis, den eersten irijsdie van den heer P. Brans te Oost, den f we eden prijs. J - Door een aantal visschers en andere belang- ZU lebbenden, in zake de verbetering van de haven Vlieland, is het volgende request verzonden an Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel n Nijverheid Geven met gepasten eerbied te kennen, de Z ndergeteekenden, waarvan het meerendeel vis es re scherlui te Vlieland en Texel, en verder eenige belanghebbenden bjj dit verzoekdat doordien de haven te Vlieland een tijhaven is, het duidelijk is, dat de schuiten met visch in de beun, de visch niet in leven kunnen houden, in welk bezwaar vroeger voor de visscherlui veeltijds was te voorzien, door in diep water te liggen bjj den steiger der gemeente alhier, welke echter thans voor de poststoomboot dient; dat zulks dus in de eerste plaats moeielyken schadelijk is voor de visscherlui te Vlieland, maar ook tot groot ongerief is voor de visscherlui van elders, die by ruw weder deze haven alsvlucht- haven kiezen en dan veelal veel visch in de beun reeds hebben; dat adressanten daarom met het dringend ver zoek zich tot Uwe Excellentie richten, dat de haven ten spoedigste zoo diep worde gemaakt, dat de visscherlui bij laag water in vlot water blijven. Kan niet dadelyk tot eene volledige verdieping worden besloten, dan zoude in de eerste behoefte reeds kunnen worden voorzien, door den mond en een gedeelte der havenkom dieper te maken dat eene diepere haven natuurlijk verder voor de visscherlui van veel gewicht is, ten einde ieder uur te kunnen in- en uitvaren, daar het herhaaldelijk gebeurt dat bij het stiller worden van het weder, men eenige uren in de haven moet blijven of soms den geheelen dag niet meer in zee kan komen dat vooral daarom ook thans door de visscherlui van elders van deze haven gebruik wordt gemaakt, doordien men van uit Vlieland steeds spoediger in zee is vooral ook in het voor- en najaar met de meest heerschende Westenwinden; dat in vroeger jaren bij den aanleg de haven eene diepte had van 40 d. m. bjj hoog water, zoodat adressanten vertrouwen dat het mogelijk is eene diepere haven te verkrijgen al is het ook niet tot die groote diepte om bovengenoemde redenen verzoeken adres santen beleefd, dat door Uwe Excellentie spoedig maatregelen zullen worden genomen in het belang der visschuiten en der schipperij en andere belangen, tot voorziening in deze dringende behoefte dat adressanten ten slotte nog mededeelen dat zeker de visscherlui van andere plaatsen als Helder-WieriDgen enz., zich zeer zeker met dit verzoek gaarne vereenigen en des gevraagd zich ook wel in dezen geest zullen verklaren, 't Welk doende, enz. (volgen 57 handteekeningen). Op Texel zal vermoedelijk nog dit jaar een nieuwe eendenkooi worden aangelegd en wel in den Prins-Hendrikpolder. Mocht de onderneming slagen, hetwelk grootendeels afhangt van het doorkomen der te planten boomen, dan zal in dien polder de boschcultuur op grootere schaal worden voortgezet, zoo meldt men van hier aan andere bladen. Helder, 16 Mei. Heden is hier het Duitsche oorlogsstoomschip „Leipzig" ter reede gekomen, 't Schip heeft eene reis gemaakt naar Japan, kwam laatstelijk van Madera en zal reeds morgen de reis naar 't vaderland voortzetten. Door eenige handelaars alhier werden nog flinke bestellingen van levensmiddelen uitge voerd naar 't vreemde schip. Bij enkele veehouders in bet eiland Tholen, o. a. te Oud-Vosmeer, deed zich het verschijnsel voor dat koeien, die overigens gezond waren, de kracht misten om zich staande te houden en als echte dronkaards op hunne pooten stonden te waggelen. De veearts, wiens hulp werd ingeroepen, meende dit verschijnsel te moeten toeschrijven aan het gebruik van aardappels, die door vele landbouwers als voedsel aan het rundvee worden gegeven. De Haagsche correspondent van de „Zut- fensche Courant", sprekende over de moeilijk heden, welke velen zullen hebben met de invulling van het aangifte-formulier voor de vermogensbelasting, zegt o. a. „Voor de commissionnairs in effecten legt de nieuwe belasting geene windeieren. Een van hen verzekerde mij, dat niet minder dan 400 klanten zich tot hem hadden gewend, om eene specifieke berekening te maken van de waarde hunner fondsen. Dat voor zulk werk behoorlijk provisie in rekening wordt gebracht, spreekt vanzelf." In eene tapperij in de buurt van de Oranjestraat te Amsterdam kocht een werkman een borrel. Terwijl hij voor de toonbank stond, kwam zijn echtvriendin met een pantoffel in de hand naar binnen vliegen. Zij ranselde er lustig op los, zoodat het bloed hem spoedig langs het hoofd liep- De vertooning werd op straat, te midden van een grooten oploop, voortgezet. Ten langen leste begonnen een paar omstanders er zich mede te bemoeienzij ontzetten den mishandelde en brachtten hem naar een apotheker in de buurt, die de wonden verbond. De lieftallige schoone was middelerwijl ver dwenen. Amst Van uit Halfweg is een gezin naar Chicago vertrokken, dat in den tijd van bijna 5 jaar tweemaal de reis naar Argentinië en eenmaal naar Brazilië maakte en steeds na korten tijd zich weder te Halfweg of Haarlemmermeer vestigde. In de Streek tusschen Hoorn en Enkhuizen doen zich eenige gevallen voor van hevigen buikloop. Zeer waarschijnlijk een gevolg van het gebruik van schadelijk drinkwater. Wegens het aangroeien van de benden flesschentrekkers, en derhalve van de oplichte rijen en bedriegerijen door hen gepleegd, is door de Vereeniging van Handel en Nijverheid te 's-Hage aan den Minister van Justitie een adres gericht, waarin den Minister verzocht wordt, ook met voldoening aan den wensch van verschillende zijden in de Tweede Kamer geuit geworden, de mazen der Strafwet nauwer toe te halen voor geheele categorieën van bedriegers, oplichters en zwendelaars, welke thans straffeloos blijven, tot bederf der maatschappij. Dit jaar staat de winterrogge te Loos- drecht en allerwege in den omtrek reeds nu geheel in de aren. Intusschen is dit niet als een gunstig teeken te beschouwen. De vroege ontwikkeling is een gevolg van de langdurige droogte, en algemeen gelooft men, dat het verre van krachtig te veld staand gewas, zoowel wat korrel als stroo aangaat, slechts een half beschot zal opleveren. TEXELSCHE COURANT. 61 lei® J

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1