jr ft '."587. Zondag 21 Mei. A'. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nhdbblajïd 45 Cts. Naar Akebika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBurg op Tbxel. TEXEL, 20 Mei 1893. Donderdagmorgen had de eerste groote ver zending van lammeren van hier naar Leiden plaats. In drie veebooten en drie tjalken werden 2800 lammeren verscheept, alsmede 14 stuks rundvee. Met verlangen zal zeker naar de uitslag van de verkoop dezer eerste zending worden uitgezien, omdat zulks van veel invloed zal zijn op de Dinsdag a. s. te houden lammerenmarkt, waar een groote aan voer kan worden verwacht. Het voorgenomen concert, alhier te geven door de kleine Kapel van het Muziekcorps der Kon. Ned. Marine, op den tweeden Pinksterdag, zal, tengevolge onvoldoende inteekening op de daarvoor gecirculeerd hebbende lijst, niet plaats hebbenvan dat kunstgenot blijven wij alzoo verstoken. De Matinée welke de Harmoniekapel alhier op Zondag 21 dezer zal geven, voor hare kunstlievende leden, zal aanvangen 's middags te half vijf uur. By het hootd onzer gemeente werd eene (publicatie ontvangen, woordeiyk van den volgen den inhoud: 340 GULDEN BELOONING. j Om Twee uur dertig des morgens van den 1 18sten April, 1893, De Stoom Vischen Vaartuig genaamd „Dogger Bank," van Hull, was overzeild en met de geheele Equipage gezonken, Terwijl Viachende tuschen de Borkum de Texel, door de Deutsche Schip „Thekla," van Hamburg naar Talcahuano bestemd. De Kapetein van de „Thekla" vermelde dat nog vier Stoom Vischen vaartuigen waren vischende dichtby de plaats van de ongeluk, en dat een van de zelfde stoomde naar de zinkende Schip toe, om hulp te verleenen, welke was de reden dat hy zelf geen boot uit gezonden heeft. De voorgemelde belooning zal gegeven worden aan de eerste perzoon wie getuig was aan de aanvaring en wie kan de booten op een voldoende wyze herkennen aan de DIRECTEURS van de HUMBER STEAM TRAWLERS' MUTUAL INSU RANCE AND PROTECTING COMPANY, LIMI TED, ST. ANDREW'S DOCK, HULL. Debeschryving van de Stoom Vischen Vaartuig „Dogger Bank" is als volgens:-Schip Zwart Geschildert, Met Gele Rand, en Wit Leter H 47, op de boog; Pyp Zwart Boven, en Wit Beneden, net Vierkant Vlag, Blauw, Wit en Blauw, van loven geschilderde, met Leters B and C ter Midden op de Wit Verf. Na de langdurige droogte welke zich in geheel ons land deed gevoelen, was het een weldaad voor vele streken die in het begin dezer Week door frissche regens werden verkwikt. Op de meeste plaatsen ging zulks echter gepaard met onweder, hetwelk zoo hier en daar nog al merkbare schade teweegbracht. Te Nunspeet hield het onweder twee uren an en daarbij ontlastte zich een zoo geweldige egen dat in vele koestallen het vee tot de )uik in het water stond. In Noordbrabant, als ook in Zuid-Holland en vele andere plaatsen, viel de regen bij itroomen neder, zware onweders en hevige wind waren daarbij niet zelden de voorboden. Hoe goed het zich hier reeds menigen dag ir voor liet aanzien, de gewensche regen laat 'venwel maar op zich wachten; de wind is de goede hoek beweert men menigmaal, lucht betrekt vaak zoo als of men heel •at kan verwachten en een oogenblik later 9 de hemel weder helder zonder dat een kopje water is gevallen. 't Is wellicht nog niet aan onze beurt, wij wllen alzoo weldoen met geduldig te wachten. Oudesohild, 19 Mei. Met de rogvisscherij de kust gaat het ook al niet naar wensch. w. De vangst toch blijft beneden het middelmatige en kan door de tamelijk hooge prijzen niet vergoed worden. Er wordt meestal van 50 tot 60 ct. bedongen voor de rog. Ook maakt het vele kroos in zee, dat de mazen der netjes dikwijls geheel vult en dus 't visschen niet geregeld kan geschieden, dat men dagen lang bezig moet zijn met het pluizen en herstellen der netten. Men schryft uit Andijk (N--Holl.)Ongeveer 50 vletten van ons dorpje gaan dageiyks uit ter ansjovisvangst op de Zuiderzee, zoodat de be drijvigheid alhier, en de werkzaamheden in de zouterij, dagelyks toenemen. Voor de zoogenaamde „netjes-visschers" is de vangst niet onbeteekenend. Het is merkwaardig dat in de laatste 4 a 5 jaren de visschery op ansjovis in de Zuiderzee zoo geheel veranderd is. De ansjovis wordt nu byna uitsluitend gevangen met staande of dry vende kleine netjes, terwyi vroeger alleen de wonderkuil gebezigd werd. Sinds een paar jaar vangen de Volendammers (die uitsluitend den wonderkuil gebruiken) geen ansjovis meer en hun vaartuigen zyn te groot om de netjes te bezigen. De Volendammers zouden dan ook gaarne zien dat het gebruik van de „netjes" voor de ansjovisvisschery verboden werd- Hoewel zy vroeger beweerden dat de visschers vrij moesten zyn in hun bedrijf, zouden zij er nu niets tegen hebben als eene wet het staand en drijvend netjeswant, voor ansjovis, verbood. Een bulletin van de VI. Ct. meldt: Volgens ontvangen telegrafisch bericht is in het begin der volgende week de eerste nieuwe Hollandsche Haring te wachten en wel 37 tonnen, gevangen door de schepen Bertha" en „de Noordzee", van de Neder- landsche Maatschappij „De Noordzee" te Vlaar- dingen, directeuren de Heeren P. en H. Kikkert. Betrekkelijk den noodlottigen dood van een huisvader te Echten (Friesland) wordt 't volgende medegedeeldDe .veehouder U. J. Koopmans zat onder de koe in 't land te melken, maar besloot wegens den toenemenden donder en bliksem in huis te gaan. Hij begaf zich nu in de kamer, waar alle huisgenooten aanwezig waren, zijne vrouw, zes kinderen en eene naaister. Hij plaatste zich in een hoek bij de tafel, terwijl zijn vrouw naast hem zat en zijn zevenjarig zoontje voor hem stond, met de rechterhand op zijns vaders knie leunende. Onverwachts ziet men een bliksemstraal in 't vertrek, die zich aan 't hoofd van U. J. K. mededeelde, waarop de vrouw riep„Och, UlbeUlbe 1" De man was oogenblikkelijk een lijk. De overige huisgenooten bleven onge deerd. Een der glasruiten is gebroken, terwijl vijf steentjes van den muur zijn gerukt. Twee indisereete vragen, welke de fiscus den belastingplichtigen stellen kan, worden door den heer Haffmans in het Venloosch Weekblad behandeld. Deze vragen zynlo. Wat bezit gy 2o. Wat verdient gy Vroeger vond men zulke vragen zeer impertinent, vandaar dat onze fiscus zich tot nu toe zorgvuldig onthouden heeft, om daarmede aan boord te komen. Tegenwoordig vindt men het zoo erg niet meer, dat de fiscus zyn neus in iemands zaken steekt, en nu de vermogensbelasting met groote meerderheid is aangenomen, krygt de fiscus verlof aan elk de vraag te stellen: Wat bezit gy? „Met beantwoording dezer vraag zal zich weldra ieder bezig moeten houden, zegt de heer Haffmans, behalve de gelukkigen, die geen vermogen bezitten of een vermogen van minder dan f 13,000. Vele ongelukkigen zullen reeds met op- en aftellen bezig geweest zyn, want het formulier van aangifte inde vermogensbelasting heeft in de Staatscourant van den 18den April 1.1. gestaan. Met de invulling van het aangiftblljet, dat men van den inspecteur der registratie ontvangt, wordt voor het eerst in ons land het antwoord gegeven op de vraag wat ieder bezit. Menigeen heeft zichzelven daar nooit rekenschap van gegeven. Nu heet het in eensopbiechten 1 En dat is niet alleen onaangenaam, maar lastig ook voor menschen, die nooit in hun leven hun consciëntie d. w. z. hunne balans opgemaakt hebben. De tyd van twintig dagen, die ter invulling en inlevering van het aangiftblljet wordt gegund, is dan ook niet te lang." Het antwoord op de vraagWat verdient gy is nog pyniyker. Komt gy er voor uit, dat gy veel verdient, dan komen van alle kanten concurrenten opdagen; erkent gy daarentegen dat gy slechts weinig verdiend, dan is uw crediet naar de maan en ziet men u met medelyden aan. „Aan het uitkomen van hetgeen iemand bezit zyn minder bezwaren verbonden. Alleen dit, dat gy veel belasting betaalt als uw vermogen groot bfijkt; maar dit is niet meer dan biliyk. ,,'t Is dan ook vry onbegrypeiyk, dat velen ryken er zoo geweldig op tegen hebben dat hunne aanslagen in de vermogensbelasting door de lysten der hoogst aangeslagenen zullen openbaar gemaakt worden. Schamen zy zich zoo ryk te wezen Daar is middel op. Of vreezen zy dat de sociaal-democraten te eeniger tyd alles, waarvoor zy vermogensbelasting betalen, van hen vorderen zullen Maar als de hemel invalt, zyn alle vogels dood. „Beter ware het te begrypen wanneer er bezwaar gemaakt werd tegen de openbaarmaking van den aanslag in de bedryfsbelasting. „Maar die komt eerst met 1 Mei 1894 en wie dan leeft, die dan zorgt." Naar De Amsterdammer meedeelt, willen enkele Israëlieten te Amsterdam pogingen in 't werk stellen, gelden te verkrijgen voor de oprichting eener middelbare school op Joodsche grondslag. Een tijd lang geleden verschenen in het Centraal Isr. Weekblad eenige artikelen, waarin het nut van zoodanige instelling werd uiteengezet, en dezer dagen heeft ook een der Amsterdamsche rabbijnen het plan ter sprake gebracht. Oorzaak van genoemd pogen is het feit, dat de jongelui die middelbaar onderwijs op de openbare scholen genieten, zich op lateren leeftijd minder getrouwe aanhangers van de Joodsche godsdienstige gebruiken toonen. Steenkolenmynen in Nederland! Aan den heer H. L. C. H. Sarolea, te Heerlen is onder de benaming „Oranje-Nassau," concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van 3379 hectaren in de gemeenten Heerlen, Voerendaal,Hoensbroek, Schaerberg, Nieuwenhagen, Bocholz en Simpel- veld, alle in Limburg. Het oude slot „Tjessens" te Holwerd, dat honderde jaren werd bewoond door de aan zienlijke Friesche familie van Harinxma thoe Slooten, zal nu afgebroken worden, zoodat een der laatste oud-adellijke buitenplaatsen in die provincie spoedig tot het verledene zal be- hooren. In de provincie Groningen zal men een proef nemen om door de zoogenaamde muizen- cholera dat ongedierte te verdrijven. De eerste bezending gif is te Breda ontvangen. Het zal aangewend worden door den heer D. Gasman. Er zouden heel wat katjes opgeruimd worden, indien het bleek, dat het gif voor huismuizen hielp. Een banketbakker in Den Haag kreeg dezer dagen personen in zynen winkel, die voor eenen ryksdaalder h contant iets kochten en daarna twee taarten bestelde mooie natuuriyk. De winkelier kreeg, om naam en woonplaats, welke opgegeven werden, achterdocht, informeerde by de politie en vernam daar, dat het inderdaad niet te vertrouwen was. Hy zond evenwel toch zyne knecht naar het aangeduide adres met groote doozen bezwaard metsteenen. De knecht schelde en terstond werd de bestelling in ontvangst genomen. Toen hy echter om betaling vroeg, werd hem vry onvriendelijk de deur gewezen. Dat de „flesschentrekkers" op hunnen neus ge keken hebben laat zich begrypen. Doch zij hielden zich goed, want toen den volgenden dag de knecht de leege doozen terug vroeg, kreeg hy ze alsof er niets gebeurd was. astggS 2 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1