Buitenland. Op de Friesche voorjaarsmarkten overtreft hot aanbod van vee ver de vraag, zoodat de prijzen dalende zijn. Door 't aanhoudend drooge weder is er nog weinig gras, waardoor vele kleine boeren genoodzaakt zijn af te zetten. Het gemeentebestuur van Markeloo heeft den inwoners dier gemeente verboden zieb, zoo lang deze langdurige droogte nog aanhoudt, met brandende pijp of sigaar buitenshuis te bevinden. Met het oog op de vele branden, die in den laatsten tijd in die streek zijn voorgekomen, mag deze maatregel zeer raadzaam geacht worden. Aan bekwame mannen heeft onze volksver tegenwoordiging geen gebrek, maar het parle mentaire leven schijnt op de harten een nadeeligen invloed uit te oefenen. Daarvan getuigt hetgeen de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. in herinnering brengt. „Zooals men weet, zegt hij, is thans by de Tweede Kamer weder een ontwerp tot wijzigiDg van de pensioenwet aanhangig, die voornamelijk ten doel heelt om aan oude weduwen, die bij de nieuwe wet waren vergeten, alsnog een pensioen toe te kennen. Er is nu in de Kamer zeer op aangedrongen dat ontwerp toch schielijk in te dienen, daar vele van bedoelde weduwen reeds zeer oud zijn en er anders allicht niet meer van zouden kunnen profiteeren. Maar nu de Minister Pierson eindelijk aan dien wensch voldaan heeft, maakt de Kamer met de behandeling al zeer weinig spoed. Het is zeker al twee maanden geleden, dat het ontwerp in de afdeelingen is onderzocht, en nog is geen voorloopig verslag uitgebracht. Men wacht misschien tot die weduwen, uit den aard der zaak, hoogst bejaarde vrouwen, overleden zijn Het heeft er den schijn van. De langdurige droogte en vooral de groote warmte hebben ten gevolge dat de aardbeziën te Aalsmeer vroeger rijp zijn dan ooit te voren. Nog nooit is het voorgekomen dat men, zooals dit jaar, de eerste rijpe vruchten op 12 Mei plukte. Onder het opschrift „Humor" schrijft de heer D. H. Joosten het volgende aan het Hclbl. Gisteren (Zondag) giDg ik, omstreeks twaalf uur, naar het postkantoor mijn Engelsche post halen doch kreeg daar bericht dat de post vertraagd was en eerst te drie uur werd uitgegeven. „Dan zal ik maar te drie uur terugkomen." „Dat helpt u niet want tien minuten vóór drie uur sluit het postkantoor." „Dank u!" Ik was voornemens dit volkomen waar relaas in te zenden aan het humoristisch album maar ik acht de zaak ernstig genoeg voor het Alge meen Handelsblad. In een „brief uit de hofstad in de „Arnh. Ct." leest men Met eenigen ophef is in de couranten verkondigd dat graaf (Richard Leeuwenhart) van den Bosch, een joogere zoon van den voormaligen Gouverneur- Generaal, de residentie en het land verlaat, om te Brussel veiligheid te zoeken voor de met Mei ingevoerde Vermogensbelasting. Men zal nu voortaan in de vaderlandsche chronologische tafels, tegenover het „vele edelen verlaten het land" van 1566, op 1893 kunnen aanteekenen „een edele verlaat den Haag". Het motief van 1893 verschilt echter niet weinig van dat van drie eeuwen geleden, en het epitheton „edel" is in verband met het oogmerk, onwil om naar vermogen in de gemeenschappelyke lasten by te dragen, hier niet zeer juist geplaatst. En de Haagsche bevolking heeft toch waarlijk dezen vluchteling geen reden gegeven tot zulk een vertrek. Met dat al staat deze uitwijking geheel op zichzelve en logenstraft zij, èn door hare eenigheid èn door den persoon des vluchtelings de voorspelling, dat alle rijke lieden het land zouden verlaten. Tot nogtoe is de genoemde de eenige Hagenaar, van wiens vertrek ik gehoord hebhet doet mij genoegen dat „public spirit" een nationaal plichtgevoel ook by de vermogende ingezetenen van Nederland den regel biyken te vormen. Schier door ons geheele land beloven de vruchtboomen dit jaar rijk te zullen dragen, en in bijzondere mate is dit met de pereboomen het geval. De vruchten zijn zoo talrijk, dat zelfs ouderen van dagen zich niet herinneren ooit zoo iets te hebben beleefd. En dit zegt wat. Tijdens den bloeitijd geleken de groote appel-, pere- en kerseboomen wel reusachtige bloeiende azalea'ser op ziende, zag men als het ware een bouquet van bloemen. Toen was het echter nog twijfelachtig of de op sommige plaatsen vrij sterke nachtvorsten aan de vrucht zetting geen kwaad zouden doen, maar dit is overal nogal losgeloopen. Semperv Te Wapserveen zijn Dinsdagmorgen, door het spelen van kinderen met lucifers, debos- schen aan het oosteinde van die streek in brand geraakt. De brand nam een zoo dreigend aanzien aan, dat de menschen in de nabijheid hunne woningen moesten ontruimen.' Met vereenigde krachten slaagde men er eindelijk in den brand meester te worden, maar niet voordat f 2000 aan waarde was verloren gegaan. Een eigenaar heeft f 1000 schade geleden. Ook het Nijensleekerveld staat al sinds den Goeden Vrijdag in brand. Bij de ongekende droogte is óen vonk voldoende een belangrijke schade aan te richten. De Burgemeester van Vledder heeft dan ook het rooken in bosschen, venen en op heidevelden bij publicatie verboden. Wegens de droogte zijn te Rozendaal honderden arbeiders zonder werk. In gewone jaren verdienen deze lieden ruimschoots den kost in de polders, doch thans staat alle veld arbeid stil. Het gemeentebestuur heeft, ten einde in den nood te voorzien, de werkloozen tegen 80 ets. per dag in dienst genomen. Kleermaken met stoom De heer Lüken heeft te Zwolle een eerste Nederlandsche Stoomkleedermakerij gevestigd. De naai-, pers- en vormmachines worden er door stoom in beweging gebracht. Een lichte druk met den voet is voldoende, om een 40- tal machines in en uit het werk te stellen. De eene machine boort knoopsgaten, de an dere zet gaatjes-knoopen aan jas of broek, de derde bevestigd er de laken knoopen aan, een vierde maakt op onovertrefbare wijze den moeielijken kleermakerssteek, terwijl met één beweging der snijmachine 50 en meer kleedingstukken te gelijk worden gesneden. Door een drietal Hagenaars wordt er bij advertentie in het Haagsche „Dagblad" de aandacht op gevestigd, dat het weldra drie jaren zal geleden zyn sedert aan het Neder landsche volk de laatste mannelijke telg uit het Huis van Oranje is ontvallen, en dat er nog geen stem uit het volk is opgegaan om hem een blijvend aandenken den Koning waardig, te vereeren. Zij noodigen een ieder uit, tot bijwoning eener bijeenkomst op Vrijdag a. s. in het café „Zum Englischen Hof" te 's Gravenhage, ten einde te spreken op welke wijze hun gedachte zal kunnen worden verwezenlijkt. Uit Amsterdam wordt gemeld Door een drietal Amsterdamsche ingezetenen, wier namen wij geen vryheid hebben reeds thans te noemen, is een kolonisatieplan op het getouw gezet, waaraan binnen korten tijd een begin van uitvoering zal worden gegeven. Een hunner vertrekt tegen het einde der maand Juni a. s. naar het Westen der Vereenigde Staten, om daar, waarschijnlijk in den staat Washington, geschikte boschgrond voor de kolo nisten aan te koopen. De hier bedoelde streek, tusschen de zee en de Cascades Mountains gelegen, is bekend om haar gunstig klimaatmen kent daar slechts weinig verschil tusschen zomer- en wintertem- peratuur, terwijl in de laatste jaren de gemiddelde sneeuwval niet meer dan 1 decimeter is geweest. De bedoeling is dus niet, gecultiveerden grond, maar boschland te koopen, en wel alleen indien men tegel ij kertyd contracten kan sluiten met afnemers van het hout. In de maand Februari 1894 zullen dan 180 personen, liefst uit gezinnen bestaande, in de gelegenheid worden gesteld daarheen te ver trekken, en wel onder de volgende voorwaarden Ieder hoofd van een gezin wordt in het bezit gesteld van 40 acres boschgrond voor den prys van f 1500, welke som echter eerst in vier jaren tyds door hem betaald behoeft te worden verder verzekeren de ondernemers hem een half jaar levensonderhoud en verschaffen hem vry'en overtocht, gereedschap, eene koe en een varken. Men berekent, dat de 40 acres in vier jaren tyds door den arbeid van twee menschen in gecultiveerd land kunnen worden omgezet; gedurende dien tijd kan de kolonist in de opbrengst van het gekapte en gezaagde hout reeds zyn onderhoud vinden, terwyi op de bedoelde wijze de geheele 40 acres geleidelijk acre voor acre voor bebouwing geschikt worden gemaakt en dus de eerste acres allicht reeds vrucht dragen, terwyi de laatste acres nog in den oorspronkelyken staat verkeeren. Bovendien biyven naast elke 40 in bezit gegeven acres 40 acres vrij liggen, zoodat deze door den eigenaar der eerste 40 nu of later kunnen worden bygekocht. In deze wijze van handelen is dit voordeel gelegen, dat het welslagen der onderneming niet voor verreweg het grootste deel afhangt van het al of niet gelukken van den eersten oogst, wat by het koopen van gecultiveerden grond wel het geval is. Wy kunnen hierbij nog voegen, dat hoewel d6ze plannen tot heden nog niet openbaar werden gemaakt, de aanvraag om voor deze emigratie in aanmerking te komen, de verwachting der drie ondernemers reeds verre overtreft. N. R. Ct. Zeker groot fabrikant in de Rynstreek hield er van in eene gewone arbeiderskleeding overal in zijne werkplaatsen te loopen, teneinde persoonlijk toezicht te kunnen houden. Op een keer had de stoker geklaagd, dat de kolen niet wilden branden. Dadeiyk schreef men er den leverancier over. Deze begaf zich naar de fabriek, drukte den opzichter een goudstuk in do hand en voegde er by De kolen zullen nu wel beter branden, hoop ik. Den anderen dag ontving onze leverancier echter een briefje, waarbij hem werd aangekondigd dat hij voortaan niets meer aan de fabriek, waar hij den vorigen dag geweest was, leveren zou. Aan het slot las men: Tevens zenden we hierbij het bedrag terug door u gisteren onzen chef ter hand gesteld. De kolen hebben niet beter willen branden. De Parijsche politie heeft Dinsdag vyf anarchisten in hechtenis genomen wegens het vervaardigen en in voorraad hebben van helsche machines. De voornaamste is een zekere Virchon,! teekenaar van patronenhij heeft reeds vijf veroordeelingen achter den rug. In de schuur, waar zijne werkplaats was, vond men, diep in den grond begraven, eene mand met drie ontplofbare bommen, verschillende chemische zelfstandigheden en eene geheele verzameling inbrekerswerktuigen. De helsche machines bestonden uit dichtgesol- deerde groentenblikjes, met ijzerdraad omwoeld en gevuld met ontplofbare stoffen en schroot. Zij waren blijkbaar bestemd om met de hand geworpen te worden, want de inrichting was van dien aard, dat zy door een schok moesten ontploffen. De Londensche Times zegt, dat de aanhou dende droogte van de jongste elf weken den volslagen ondergang van vele Engelsche land bouwers ten gevolge hebben zal. Het dorp Zeil, in het groothertogdom Hessen, is grootendeels in de asch gelegd tengevolge van een vuurtje, dat spelende kinderen van dorre,, takken stookten. De felle wind bracht vonken van dat vuurtje op het dak eener nabijgelegen woning en binnen korten tyd stonden 130 gebouwen op 45 boerenerven in volle vlam. Het grootste deel van het verbrande was verzekerd, maar de 600 van dak en have beroofde personen verkeeren I toch in droevigen toestand. Te Nantes duwde eene sinaasappelenvrouw Maandag 11. haar wagentje door de straten, toen plotseling een zwerm van duizenden byen er op nederstreek. Hare ontsteltenis veranderde alras i in biy'dschap, toen een voorbyganger aanbood voor i 50 frs. den zwerm van haar te koopen. In het gouvernement Cherson (Zuid-Rusland) heeft een zóó hevige sneeuwstorm gewoed, dat men op twee passen afstands niets onderscheiden kon. Menschen en dieren, die op de velden over-f nachtten, werden hier en daar heengeslingerd en onder de sneeuw bedolven, zoodat zeer velen omkwamen. Een Londensche Beursfirma, Neruda Co., had Vrijdag jl. aan Berlijnsche bankfirma's per circulaire medegedeeld, dat zij voor de Berlijnsche beurs een vertegenwoordiger had aangesteld. Daags daarop het verdient als curiosum vermelding - richtte de firma als eerste telegram tot haar vertegenwoordiger de mededeeling „Wij hebben onze betaling gestaakt." Men wenscht te Antwerpen voor de in 1894 te houden wereldtentoonstelling een „clou," zooals Parijs in 1889 in zyn Eiffeltoren had, en men zal dien hebben in een hangbrug van buitengewone schoonheid over de Schelde, voor de stad. Die brug zou hangen aan twee bevallige doch kloeke yzeren torens, elk ongeveer 60 meters hoog, waarvan de eene zal worden geplaatst voor de St. Jansvliet en de andere op het Vlaamsche hoofd. Zij zou 42 meters boven de kade en 46 meters boven de waterlijn van hoogtij verheven zy'n, zonder een enkelen pyier in het water. De grootste schepen zullen er onder door kunnen varen. Twee afloopende hellingen van ijzer zullen er toegang toe geven. De ontwerpers verzekeren dat de brug tydig gereed kan zyn. Een nieuwigheid voor paarden. De groote hitte, welke den vorigen zomer in het Zuiden van Frankrijk heerschte, bracht een vindingrijken geest op de gedachte om zyn paarden een stroohoed op te zetten en dit middel bleek zoo practisch te zyn, dat het weldra vry algemeen werd toegepast. De hoed bedekt oogen en voorhoofd van het paard, terwijl voor de ooren twee openingen zyn gelatenaan de binnenzyde van den hoed is een spons aangebracht, die zoo nu en dan met azyn wordt bevochtigd, om den kop van het dier te verfrisschen. Een Duitsch vakblad deelt een schryven mede van iemand, die elk jaar te kampen hai met kruisbeslarven in zijn kruisbesstruiken „Elke poging zegt hy om de wespen dooi algemeen aangewende middelen tegen te houden was tevergeefs, en nimmer heb ik een midde kunnen vinden, dat eenigszins aan het doe beantwoordde. „Toevallig las ik een courant, dat van eenen eigenaar van kruisbesaanplantingen in Zuid Amerika de geheele pluk door wespen verwoest was en alleen de struiken, die tusschen zwaTte aalbesstruiken stonden, bewaard was gebleven „Daarom plantte ik dadeiyk zware aalbessen tusschen myne kruisbessen en ben nu gedurende twee jaar totaal van dit insect bevryd gebleven. „Ik denk dat de reuk van de zwarte aalbessen die vooral sterk is by de ontwikkeling, de blad' wespen terughoudt. Door alle overige aangewende middelen lieten zy zich niet terughouden. 1

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2