Buitenland. Marktberichten. - De N. R. Ct. ontvangt het volgende part. telegram uit Berlijn: Aan den Pruisischen minister van landbouw is eene door vele landbouwers onderteekende petitie gericht om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. Het verzoek is hierop gegrond, dat de veefokkers hier te lande nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Gevaar is met het open stellen der grenzen niet verbonden, daar de Noordelijke provinciën van* Nederland—Gro ningen, Friesland en Drente waaruit het fokvee voornamelijk getrokken wordt, reeds sedert het begin van dit jaar geheel vrij van veeziekte zijn, en de Nederlandsche regeering zeker ook wel bereid zal worden bevonden om deze drie provinciën door een militair cordon van de andere provinciën af te sluiten. In de kringen der belanghebbenden heeft men te meer hoop dat de minister aan den uitgedrukten wensch zal gevolg geven, omdat kort geleden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weide-vee is opengesteld geworden. In het land van de echte Betuwsche Meikersen verheugt men zich in zoo vol geladen boomgaarden met deze heerlijke vrucht, als ouden van dagen zich niet herinneren, ooit te hebben aanschouwd. Bij verkoop op het hout doen ze dan ook slechts Y* cent per Ys kilo, zoodat men dit jaar aan dit heerlijke ooft zich voor weinig geld te goed zal kunnen doen. In het Haagsche Dagblad komt het volgende voor tegen de afschaffing van het patent „Onder de kwalen der plattelandsbevolking bekleedt eene voorname plaats de overlast van bedelaars en landloopers. Die kwaal zal na de afschaffing der Patentwet sterk verergeren. Hij, die in het openbaar bedelt, is strafbaar met ten hoogste twaalf dagen hechtenis en kan bovendien, zoo hfi tot werken in staat is, ver oordeeld worden tot plaatsing in eene rijks-werk inrichting voor ten hoogste 3 jaren. Gelijke straffen wachten den landlooper, dat is dengene, die zonder middelen van bestaan rond zwerft. Bedelen en landloopen kunnen echter straffeloos worden gepleegd onder den dekmantel van koop handel. Maar onder de Patentwet moet iedere koopman een patent hebben, en dat zich aan te schaffen, kost eenig geld en eenige moeitedit tempert eenigermate den stroom der bedelaars en landloopers. Maar wanneer geen patent meer noodig is, kan een ieder vrij gaan bedelen en landloopen onder den schijn van handeldrijven, als hjj maar zorgt eenige koopwaar b. v. voor weinig centen lucifers, of papier, of pennen, enz. bjj zich te hebben, en deze te koop te bieden, zonder eene aalmoes te vragen, dat ook geheel onnoodig is, want de boer begrijpt hem toch en geeft iets, bevreesd voor de wraak van den schooier. Er is dus eene schromelijke vermeerdering te verwachten van hen, die, onder den dekmantel van koophandel, inderdaad op den boer loopen. Gelukkig Nederland, waar spoedig alle bedelaars zich in kooplieden zullen herscheppen en waar in een volgend verslag over het armwezen met gulden letters zal kunnen worden gedrukt: Bedelarij en landlooperjj hebben opgehouden te bestaan 1" De burgemeester van Breda heeft al de eigenaars en het verdere personeel van spellen en kramen op de kermis aldaar door stads- geneesheeren doen inenten. Een landbouwer te Riel, onder Geldrop, heeft het zich zóó sterk aangetrokken, dat hij ruim 600 gulden successierechten wegens eene ontvangen erfenis moest betalen, dat hij zich in eene vlaag van waanzin van het leven heeft beroofd. Muizengif. De proefneming van den heer D. Gastman te Beerta met het muizen gif van prof. Loeffler is uitstekend gelukt. Geen spoor van nieuwe gaten is er te vinden, terwijl in de oude geen versche stengels of andere plantendeelen te vinden zijn. De klaverplanten werden niet aangeknabbeld en in de oude gaten ontwikkelt zich reeds weer nieuwe plantengroei. In de aangrenzende landerijen is 't duidelijk zichtbaar, dat de muizen er nog lustig knabbelen. Versche muizengaten zijn er bij de vleet aanwezig en aan plantendeelen ontbreekt het daarin niet. Naar een lid der Tweede Kamer aan de Telegraaf verzekerde, zou de Kieswet in Juli worden behandeld. Wel zou er een voorstel worden gedaan om die behandeling tot October uit te stellen, maar er bestond niet de minste kans, dat deze motie zou worden aangenomen. De zegsman stelt vast, dat er nu reeds eene meerderheid van 20 stemmen voor de wet ishij die het voorstel zou (of zal) doen behoort tot de Roomsch-katholieke voorstanders van de wet en meende, dat door het uitstel de meerderheid der voorstemmers nog grooter zou worden. Toen te Amsterdam verleden week in de algemeene vergadering van het „Nut" de werkloosheid ter sprake kwam, zeide eender afgevaardigden in het vuur zijner rede„De werkloosheid is oorzaak, dat vele arbeiders zich werpen in de armen van de jeneverflesch!" Een ander begon zijn rede aldus„De werk loosheid heeft al heel wat handen aan het werk gebracht. Ten einde den verkoop van vlas op stam voor het buitenland tegen te gaan en de bewerking daarvan in het binnenland aan te moedigen en te steunen, heeft de „Maatschappij tot bevordering van vlasindustrie in Nederland" besloten en aan haar bestuur opgedragen, zich tot de provinciale regeering te wenden met het verzoek, om op de eene of andere wijze subsidie te verleenen aan hen, die hier te lande vlas bewerken, ten einde zoo doende den geheelen ondergang der vlasbouwerij te voor komen en de vele arbeiders, die daarin hun brood verdienen, voor den bedelstaf te behoeden Te Scheveningen is tusschen twee muren eene kat gevonden, die daar 81 dagen lang bekneld had gezeten en die, hoewel al dien tijd geen voedsel gebruikt hebbende, toch nog in leven was. Als eene bijzonderheid op het gebied van wielrijden diene, dat dezer dagen een ingezetene van Lit op eene safety naar Den Bosch is gereden ("afstand 4Va uur gaans), waarop tege lijkertijd zijn zoontje van twee jaren zich bevond, nl. vóór op de „rusten," met de handen aan het stuur. Onderweg moest de vader (veehouder) naar zijn vee gaan zien en daartoe de Maas, bij Alem, overzwemmendaar zoontje ook de koetjes moest zien, nam papa hem op den rug en zwom met den 2-jarigen jongenheer de Maas over. Van tijd tot tijd leest men nog wel eens wonderlijke advertentiën in de dagbladen. Zoo verschenen verleden week een paar amusante staaltjes op dat gebied. „Verloren eene broche (camée) voorstellende Venus en Adonis gaande van den Dam door de Kalverstraat en Reguliersbreestraat naar het Rembrandtplein" en „Gevraagd een min voor meisje tusschen de vijf en twintig en dertig jaar gehuwd en van den P. G." verbouw van groenvoedergewassen aanbevolen, welke snel groeien, als mangelwortels, knolrapen, knollen, wikken, serradella, witte mosterd, St Jansrogge en Hongaarsche gierst. De burgemeesters en de voorzitter der plaat selyke vereenigingen zijn aangeschreven om de andbouwers op de noodzakelijkheid van den verbouw van groenvoeder opmerkzaam te maken en zoo spoedig mogelijk bestellingen van zaaizaad aan het landbouwbestuur te doen. Grootheid en val. Döwe, de veelbesproken uitvinder van het pantseruniformlaken, die een oogenblik op het punt stond millionair te worden, is doodarm. Een zijner crediteuren heeft beslag gelegd op zijn voorraad goederen, zijn materieel en inboedel is alles te Mannheim publiek verkocht, In Birmah moet een goudveld zijn ontdekt dat, naar het heet, eene oppervlakte zou hebben van niet minder dan 900 v. Eng. mijlen. In Amerika hebben eenige geneesheeren eene beweging op touw gezet tegen het gebruik bij den kerkdienst, om een beker te laten rondgaan. Een geneeskundig geestelijke heeft door zijn kerkeraad een besluit doen aannemen, dat de kerk 400 kleine wijnglazen zal koopen, zoodat ieder der deelnemers aan het avondmaal een schoon glas zal kunnen gebruiken, terwijl tevens he brood op de schotels niet door den voorzanger zal zijn aangeraakt. Professor Haspach heeft den toestanc beschreven der landarbeiders in Engeland. Hi; heeft aangetoond, hoe zij van den ouden tjjd a tot 1850, steeds meer en meer zijn afgedaald in het proletariaat, terwijl het grondbezit overging in enkele handen. Dezelfde toestand bestaat ook in Nederland maar terwijl er in ons land niets tegen word gedaan, heeft men in Engeland in 1892 eene nieuwe wet gemaakt, waardoor men wil trachten in de eerste plaats vrije eigendommen te scheppen Onder de vele transportmiddelen van onze dagen neemt het rijwiel eene hoogst belangrijke plaats in. Engeland levert per jaar 130 duizend rijwielen Alleen in het district Coventry zijn duizenden werklieden onafgebroken werkzaam met he vervaardigen van velocipèdes, of de onderdeelen daarvan, die naar het buitenland worden gezonden In Frankrijk zijn 300 duizend personen in he bezit van een rijwiel, ongerekend nog de ver huurders van die vervoermiddelen. Alleen te Parijs werden in 1992 60 duizend velocipèdes verkocht. Te Cette (dep. Hérault in Frankrijk) hebben zich Zaterdag, Zondag en Maandag 6 verdachte ziektegevallen voorgedaan met verschijnselen van cholera, maar volstrekt niet van epidemischen aard. Dinsdag, Woensdag en Donderdag zij geen gevallen meer voorgekomen. De havens der departementen Gard en Hérau zijn besmet verklaard met cholera. In een gemeente der Vogeezen moest eei nieuwe burgemeester gekozen worden en daai al de raadsheeren dat ambt begeerden, werd besloten den magistraat niet bij meerderheid van stemmen, maar bij meerderheid van gewicht te kiezen. Zekere M. B. won het me 35 kilo op zijn collega's en werd als maire gekozen Volgens de Sun van New-York heeft het gouvernement van China verklaard, dat, als de Chineezen uit de Vereenigde Staten wer den verdreven, alle betrekkingen met die Sta ten zouden worden afgebroken. Alle in China gevestigde Amerikanen zouden bevel ontvan- gen het rijk te verlaten, en alle handel tusschen de beide landen zou worden afgebroken. Overstroomingen in Amerika. De aan houdende stortbuien der laatste dagen hebben overstroomingen veroorzaakt in de staten Ten nessee, Missisippi, Arkansas en Louisiana. Het noordoostelijk gedeelte van Louisiana staat geheel onder watertienduizend personen zijn zonder dak en zonder levensmiddelen. Gouverneur Foster heeft tenten en mondvoorraad gezonden. Naar aanleiding van de langdurige droogte en de vrees, dat daardoor gebrek aan veevoeder zal komen, heeft de Luxemburgsche Staats minister de landbouw-commissie in eene buiten gewone zitting bijeengeroepen om middelen te beramen, teneinde de ramp, die daardoor zou kunnen ontstaan, zooveel mogelijk te voorkomen. In het algemeen heelt die commissie den Schagen, 1 Juni. Aangevoerd: 4 paarde f 50 a 150 6 Stieren f 25 a f 80 63 Geldf koeien f 70 a f 210 20 Kalf koeien f 70 160; 10 Vaarzen f 55 a f 145; - 20 Nuchtei Kalveren f 4 a 12; 407 Schapen f 8 a f 22 721 Lammeren f3 A f 10; 2 Bokken en Geite f 2 a f 8 gld.48 Varkens f 16 a f 19 Biggen f 9 a f 13Kippen 75 a 140 ct EeDden a ct. Boter per KG. f 0,95 a 1,1 Kaas per kilogram 25 a 35 ct. Kipeieren pi 100 300 a 350 ct. Eendeieren per 100 f 3,10 a f 3,2i Leiden, 2 Juni. Ter markt werden hedi aangevoerdOssen stuks f 120 a f 295 14 Stieren f 62 a f 215Veulens - stu af— 221 kalfkoeien f 112 a f 258 Melkkoeien f 112 a f 25894 Varekoeien f a 18672 Vette koeien f 120 a f 295 Vette kalveren f 37 a f 84, 148 Magere ka veren f3 af 10; 20 Graskalveren f 21 a f 580 Vette Schapen f 18 a f 26.-; 416 Schap (weide) f 15, a f 22,- - Paarden f a f 9814 Magere Lammeren f 2,75 a f 11 Vet jarige 212 Magere Varkens f 17 a f Vette Varkens a. 442 Biggen f 8 a f 16. Londen, 1 Juni. Ter veemarkt zjjn aangevoei 400 Runderen, 7000 Schapen en lammere 140 kalveren, 20 Varkens. Men noteert: Runder 0,47 Ys 0,70; Schapen en lammeren 0,55 a 0,1 kalveren 0,45 a 0,75; varkens i 0,411/4 a 0,71

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2