N#. 595. Zondag 18 Juni. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg SO Cts. Franco per post door po- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en an lore landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advcrtentièn an 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAK VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden ten raadhuize der Gemeente op Maandag den 19 Juni aanstaande, des namiddags te 1 uren. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD op de volgende bepalingen dat de verlofganger by dat onderzoek moet ver- schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Com missaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1° die zonder geldige redenen niet bfl het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbfl verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hier voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zyn niet alleen gedurende den tjjd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die onge regeldheden plegen of zich aan wanbedrijven schuldig maken, bij liet gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Ciimii-ot-l Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofgangers worden uitdrukkelijk er aan herinnerd, dat het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan liet onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mocht ver hinderen, moet hiervan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Afgekondigd, en aangeplakt ter plaatse daarvoor bij Gemeentelijke Verordening aange wezen of gebruikelijk, den 8 Juni 1893. De Burgemeester, De Secretaris, Strick van Linschoten. J. A. Wesstra. Collecte voor den bewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe öe Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 16 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 17 Juni 1893. - Eene waarschmving waarvan de kosten 11 zijn, zal zeker niemand te bezwarend voorkomen. Wij doen zulk eene waarschuwing bij deze, wanneer wij herinneren dat van de verschuldigde Grondbelasting de helft in deze maand moet worden aangezuiverd; bij niet- voldoening daarvan loopt men gevaar in het begin der volgende maand „ingevolge de wet te worden vervolgd" en die vervolgingen gaan in den regel met kosten gepaard. De tijd voor het gewone jaarlijksche volks feest, de kermis, is weder nabij; reeds de volgende week is het, zooals de jeugd zulks gelieft te noemen, de bouwweek. Niettegenstaande de alom heerschende malaise blijven die feesten overal aan de orde en ook ons eiland wacht binnen korten tijd weder tal van personen en zaken, die voor zulk een feest de noodige bouwstoffen leveren, op gevaar af voor de ondernemers, dat zij zullen moeten ondervinden dat 't er ook hier „niet an zit." Aan de reeds vermelde gelegenheden tot avondontspanningen, als: tooneelvoorstellingen en paardenspel, kunnen wij nog toevoegen een Soirée Amusante op Donderdag 29 Juni in het lokaal „de Zwaan", waarvoor alreeds eene lijst circuleert. Naar ons blijkt zal die Soirée worden gegeven door de heeren Chrétiènni en Solser, de eerste hier wel bekend door zijn optreden in het vorig jaar, de tweede als Hollandsche komiekzanger bijzonder gunstig aangeschreven; ook Mej. Slauderoff, de bekende Holl. Soubrette zal aan die Soirée deelnemennaar ons werd verzekerd zal uitsluitend in de eigen taal worden gezongen; dit ter informatie aan hen die met zang in een vreemde taal niet gediend zijn. - Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag in de vorige week niet minder dan 3812 stuks vee aangevoerd. Deze belangrijke aanvoer is hoofdzakelijk een gevolg van gebrek aan voeder op de boerderijen, daar de voorraad hooi verbruikt is en op de weilanden, wegens de langdurige droogte, nog niet genoeg gras aanwezig is om het vee voldoende van voedsel te voorzien. - De Amsterdammer deelt een drietal ge vallen mede, aan de werkelijkheid ontleend, van personen, die door het nemen van lijfrente of hypotheek buiten het bereik der vermogensbe lasting vallen, ofschoon zij feitelijk vrij aanzien lijke fortuinen bezitten. Het is zeer slim berekend, zij het ook niet met het doel om te ontduikenmaar bij alle wetten zijn er mazen om doorheen te sluipen. Voor slechts weinigen intusschen zullen er zulke gunstige gelegenheden bestaan om den keizer te onthouden wat d9s keizers is, zoodat iemand niets betaald, terwijl hij een netto inkomen heeft van een f 11,000 per jaar. Eene fraaie wet! zegt de Amsterdammer. - Onder het opschrift „Een standbeeld voor Koning Willem III" schryft A. C. het volgende aan de Zwolsclie Courant. Laat ons toch pogen verstandig te zijn. Koning Willem III was een welmeenend en rondborstig man, die recht heeft op een waardeerend oordeel, omdat hy, opgegroeid in de traditiën van vóór 1848, zich als regeerend vorst eeriyk heeft geschikt in de omstandigheden, door dat merkwaardig jaar in 't leven geroepen. Als een zyner beste eigen schappen mag ook van hem getuigd worden, dat hy wars was van alle vleiery. Het zou vleierij, en zijn nagedachtenis onwaardig wezen, als men werkeiyk wist door te dryven, dat hem een standbeeld werd opgericht. Naar de mate zyner gaven heeft hy niet zonder ver dienste de hooge plaats, hem door zijn geboorte aangewezen, bekleed. Maar hij behoort niet tot onze groote mannen en de redenaar, die by de onthulling zijner beeltenis het woord voeren moest, zou met die taak verlegen zijn, als hij, zooals betamen zou, zich van vleiery wilde onthouden. Zyn standbeelden inderdaad wenschelyk, welnu, dan is op velerlei gebied Oud-Nederland ryk genoeg aan groote Historische figuren, om een passende keus te doen. Wil men de zonen van het Oranjehuis eeren, ook dan is de keuze niet moeielijk. De zonen van den grooten Zwijger zouden inderdaad wel waardig zyn in brons te worden vereeuwigd maar bovenal zou de Koning-Stadhouder, aan' wien met Nederland een groot deel van Europa dure verplichtingen heeft, verdienen dat hem een werkelijk grootsch gedenkteeken werd gesticht. Moge dit woord by de verstandige vrienden van ons stamhuis weerklank vinden en ook door andere bladen worden verspreid. Dit kalmeerend woordje, meent het Vaderland, komt hier goed te pas, nu men van zekere zijde met veel rumoer eene bewegiDg tracht in het leven te roepen voor het denkbeeld en zwakke gemoederen bewerkt door de kinderachtige voor stelling, dat al of niet-instemming daarmede een toetssteen is voor ware Oranje-lievendheid. Bij een bewoner van den Korten Nieuwen- dijk te Amsterdam heeft Vrijdag in de vorige week een dief van de gelegenheid, dat de voordeur openstond gebruik gemaakt om de trap op te sluipen, op de tweede verdieping een slaapkamer binnen te dringeD, waar een der bewoners lag te slapen, en van een stoel voor bet bed een broek te grijpen; uit een der zakken nam hij de portemonnaie met eenig zilvergeld, waaronder ook een Mexikaansche dollar met het jaartal 1890, en wierp in zijn vlucht het kleedingstuk op het portaal. Dit gebeurde des middags omstreeks twee uur, terwyl men bezig was met het schoonmaken van de belendende kamer; op zijn weg naar boven moest de dief de eerste verdieping pas- seeren, die door een gezin van vijf personen bewoond wordt, zoodat hij groot gevaar liep door een der huisgenooten gezien te worden. Men verbaast zich dan ook over de ongehoorde brutaliteit, waarvan deze diefstal getuigt. Te Abbekerk was in de vorige winter vanwege het Witte Kruis" een ijskelder ingericht. Toen men nu dezer dagen eens onderzocht naar het daarin geborgen ijs, bleek het, dat het zoo volkomen en geheel was weggesmolten, dat er zelfs geen natte plek meer van overgebleven was. Te Utrecht heelt onlangs een proeftocht plaats gehad met een trek- of pakschuit, die in beweging werd gebracht door een petroleum- motor. De tocht van Vreeswijk naar de Jeremia- brug te Utrecht, een afstand van circa 2 uur gaans, werd afgelegd in éen uur en 5 minuten, zeker een voldoende snelheid voor een pakschuit. Het petroleum verbruik was acht liter in een vaartijd van ruim twee uur. De proefneming slaagde dus uitmuntend. Zij heeft bewezen, dat de mogelijkheid, om schuiten van elk model in beweging en met voldoende snelheid te doen varen door middel van een petroleum-motor, een voldongen feit is. Dit kan zeker eene omkeering teweeg brengen op het g9bied der kleine scheepvaart en voor de schipperij groote gevolgen ten goede hebben. Matige prijs van aanschaffing, besparing van arbeid, vergrooting van snelheid, minimum- kosten, ziedaar alle voordeelen, ook bereik baar voor den kleinen schipper. Een eenvoudig middel om op eene vreemde plaats met behulp van een horloge de juiste plaats der windstreken te vinden, als namelijk de zon schijnt, is het volgendeHoudt het horloge zóó, dat de uurwijzer naar de zon gericht is dan wijst het punt midden tusschen dien wijzer en het cijfer XH juist het zuiden aan. Om 4 uur bijv. zal het cijfer H naar het zuiden gericht zijn, om 8 uur 's morgens het cijfer X, om 8 uur 's avonds evenwel het cijfer IV, enz. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1