Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEimTENT" Uit Spanbroek meldt men Op de den 9en dezer gehouden aanbesteding van krooswerk voor het ambacht „De vier Noorderkoggen" is wederom duidelijk gebleken welk een treurigen tijd de boeren en derhalve ook de arbeiders beloven. Scharen van werk lieden waren opgekomen om hier wat te verdienen en 't gevolg hiervan was, dat „De vier Noor der koggen" voor het krooswerk f 200 minder behoeven te betalen dan 't vorige jaar. De werklieden namen, om toch maar iets te verdienen, 't werk zóó goedkoop aan, dat ze gemiddeld slechts f 0,50 per dag maken. Men schrijtt uit Tietjerk: Dicht bij Leeuwarden woont in een klein dorpje een boer, die zich dezer dagen den haat van velen op den hals heeft gehaald. Hij bezit namelijk in een zijner weilanden eene water kom (Fr. dobbe), waaruit ieder in den omtrek zich voorzag, daar zij smakelijk drinkwater bevatte, in dezen drogen zomer overal elders schaarsch te vinden. De eigenaar, die er zelf niet van profiteerde, ergerde zich echter boven mate over dit verbruik. Men stoorde zich daar echter weinig aan. De man in quaestie besloot evenwel dat het uit zou zijn en het is uit. De geheele „dobbe" is doortrokken met petro leum, door den eigenaar er in uitgestort, waar door het water ongenietbaar is geworden! Sequah's einde. Uit Zierikzee meldt men aan de „Tel." De heer Davenport, die eenige dagen aaneen ook hier als vertegenwoordiger van de „Sequah- maatschappij" optrad en de gewone nieuws gierigheid opwekte, heeft thans aan het publiek bekend gemaakt dat die Maatschappij hare betalingen heeft gestaakt. Voor eigen rekening zal hij thans zijn arbeid voortzetten, terwijl hij zijne vordering op de Maatschappij in handen heeft gesteld van een procureur alhier. Een agent van die Maatschappij uit Amsterdam is in aantocht om eveneens in rechten zich tegen den heer Davenport te verweren. Hoe gevaarlijk het is met een hond door eene weide met vee te gaan, is weder te Ootmarsum gebleken, waar er bijna drie vrou wen het slachtoffer van waren geworden. Deze passeerden een voetpad door de weide; de eene had een hondje bij zich, wat de woede der koeien dermate opwekte, dat zij geheel op hol raakten en als wilde dieren op den hond en de vrouwen losstormden. De eene vrouw ont vluchtte en kroop in een opening van eene heg de tweede kreeg hevige stooten, hare kleederen werden als aan flarden gescheurd, maar ook deze kwam overigens met den schrik vrij, behalve een paar pijnlijke plaatsen maar de derde, een oude weduwe, eigenares van het hondje, dat eerst heil bij haar zocht, werd voor den grond geworpen, getrapt en gestooten en werd als onkenbaar door inmiddels te hulp gesnelde maDnen opgenomen. De ongelukkige, bij wie reeds twee doctoren werden ontboden, verkeert in hoogst zorgelijken toestand. Te Drouwen is op iemand, die zijn bij hem inwonenden bejaarden vader mishandelde, het boycotten toegepast. Bedoelde persoon was slijter in bakkerswaren. Bij aanplakking werd bekend gemaakt, dat niemand meer van hem mocht koopen, zoolang hij zijnen ge- vluchten vader, wiens verblijfplaats bekend was, niet had teruggehaald. De geboycotte persoon heeft nu zijnen vader teruggehaald en aan dezen een betere behandeling beloofd. In de „Arnh. Ct." komt een artikel voor, waarin tot eenige matiging wordt aangespoord wat betreft de vervolging wegens majesteit schennis, opruiing en dergelijke, en de wensch uitgesproken dat in de Tweede Kamer dat punt eens ter sprake zal word6n gebracht. Het blad wenscht een votum der vertegenwoordiging tegen deze niet weinig kleingeestige, althans hatelijke en verbitteringwekkende vervolgingen. Uit een zedelyk oogpunt is het optreden van deze kinderen van het Zwolsch congres niet anders dan streng af te keuren, en de stokerijen en opruierij, welke zfj zich veroorloven ten aanzien van onkundige, lichtgeloovige lieden, kunnen zeker even gevaarlijk werken als wanneer men kinderen vuur en wapens tot speeltuig geeft. Maar de strafbaarheid van zulk een optreden, wanneer er geen gevolg aan gegeven wordt, geen verzet, geen rustverstoring er uit voortgekomen is, moet men, naar het blad doet opmerken, zoo hoog niet rekenen. Opruiing die afstuit op het gezond verstand van de menigte en dus niets uitwerkt, heeft hoegenaamd geen gevaar inmen geeft daaraan een ongewenschte beteekenis juist door het vervolgen. Inkwartiering De vorige week waren vele ingezetenen van Rietveld (bij Woerden) in groote verlegenheid. Een als militair gekleed persoon deed de ver schillende inwoners aanzegging, dat zij inkwar tiering zouden krijgendo een zou zes, de ander acht man ontvangen, want duizenden moesten onderkomen vinden. En of men al zeizooveel soldaten kan ik niet bergen en waarom doet de gemeentebode geen aanzegging dan was het antwoordEr was geen tijd om de gemeente besturen aan te schrijven, want de oorlog met Pruisen en Frankrijk is plotseling uitgebroken. Bij sommigen liet „de militair" zich voor een hapje afdingen. Was 't hem daarom te doen, of was er een van de vijf weg? In een dorpje te Biunswijk was onlangs brand uitgebroken in een woonhuis. Het dak brandde weg, maar dank aan de brandweer bleef de rest bespaard. Daarna echter zaten de brandweermannen onder een glaasje bijeen en kwamen toen op het denkbeeld dat het eigenlijk beter was geweest indien het huis geheel was afgebrandde werklieden moesten er ook een voordeeltje bij hebben. Zoo deden zij ook, staken het huis weer in brand, dat nu geheel afbrandde. De rechtbank heeft 2 dezer rechtvaardigheids- betrachters tot 7 maanden en 3 anderen tot 5 maanden hechtenis veroordeeld. In een Friesch dorp begaf het hoofd der school zich dezer dagen tot een zijner dorps- genooten om te vernemen, waarom deze zijne kinderen van school hield. En hij kreeg ten antwoord: „Omdat gij mij niet op de bruiloft hebt genoodigd toen uwe dochter trouwde." Met deze boodschap kon meester heengaan. Aan de „Hoornsche Cronyk" is het volgende ontleend In 't jaar 1540 was't zoo heete droge zomer als men niet veel gezien heeft, dies do rivieren en slooten weinig water hadden en do beesten veel leden bij gebrek aan drinken als aan voeder, dat door de droogte niet veel wies. De levensmiddelen stegen zeer in prijs, duizenden muizen vraten het land kaal, zoodat de nood steeg. In 1556 vielen zeer weinig regens, zoo in Holland, West-Friesland, Gelderland, ja overal zoodat dit geheele jaar door de ellende zeer groot was. In 1601 was de zomer uitermate droog en het gras was zoo weinig, dat de beesten op vele plaatsen van den honger vergingen en er weinig boter en kaas gemaakt werd. In 1612 bleef de droogte tot 26 Juni aan houden, daar op dien dag een vreeselijke storm vele ongelukken veroorzaakte. Ook in 1624 was de zomer droogin 't najaar stierven tengevolge daarvan vele men- schen door onderscheidene soorten van ziekten. Voor zoover de resultaten der verkiezingen in Duitschland tot nu toe bekend zjjn, hebben de sociaal democraten overal terrein gewonnen. Wegens het buitengewoon groot aantal her stemmingen kan men omtrent het eindresultaat nog niets zeggen, maar het bewyst in allen gevalle dat de oppositie tegen de legerwet toeneemt. In de vergaderingen der sociaal democraten heerschte uitbundige vreugde over de aanwinst der partij. Aan de „Indépendance" wordt uit Antwerpen getelegrapheerd, dat daar een vreesefijke ont ploffing een groot deel der stad in opschudding heeft gebracht. Boosdoeners hadden op het venster van het huis van den procureur generaal een helsche machine nedergelegd. De ontploffing had gelukkig slechts materieele schade ten gevolge en bepaalde zich tot het vernielen der glasruiten. De procureur-generaal was afwezig. Men schrijft den aanslag toe aan socialisten zes socialisten verschenen voor het gerechtshof onder de aanklacht tot revolutie te hebben aangespoord. Hoe gevaarlyk het is van de telefoon gebruik te maken gedurende een onweder, bewjjst een ongeluk dat zich op een exercitieterrein bij Hagenau (Lotharingen) dezer dagen voordeed. Een soldaat die aan de telefoon stond is doodelyk getroffen en een ander ernstig gewond. De „Morning Post" meldt, dat een der leden van het Hoogerhuis in Engeland een voorstel zal indienen, om granen aan te koopen, voldoende om zes maanden in de behoefte te voorzien en zulks met het oog op den mogelijken oorlog. Te Brussel heeft zich een maatschappij ge vormd ter exploitatie van een luchtkasteel in den waren zin van het woord, dat de Clou zal zijn van de in 1894 te Antwerpen te hou den tentoonstelling. Dit kasteel zal opgeheven worden door zes luchtballons onder één grooten zijden mantel tot op hoogstens 500 M. Voorde ballons, en den mantel zijn niet minder dan 82,000 M. zijde noodig. De luchtballons hou den 62,000 M3 gas en hebben een gezamelyke stijgkracht van 60,000 KG. Het gewicht der ballons en van het kasteel bedraagt te zamen 24,000 KG. Ter bevestiging zfin 15,000 M. stalen kabels noodig. Het kasteel zal 30 M. lang bij 5 M. breed zijn en plaats bieden voor 150 personen. Het zal ingewijd worden met een groot feestmaal, 500 M. boven de aarde. De onderwijzer van een dorp in de nabijheid van Koningsbergen, in Pruisen, was onlangs in de gelegenheid een gevecht waar te nemen tusschen een varken en een haan. Een kip was zoo vast tusschen het latwerk van een hek vastgeraakt, dat zij niet kon loskomen. Haastig snelde hierop een varken toe, om den weerloozen vogel te verslinden. Op het angstig gekakel der kip viel de haan zóó woedend op het varken aan, dat het zijn buit haastig moest laten varen. Maar daarmede was de zaak niet afgedaan. De krachtige haan vervolgde het varken wel een kwartier lang en takelde het met vleugels en snavel zoo erbarmelijk toe, dat het roofzieke dier druipend van bloed in zijn hok moest worden gebracht. Een merkwaardige ontdekking is bij Llan gollen in Wales gedaan. In de bedding van de Dee zijn, nu de rivier zeer laag is, overblijfselen gevonden van een oude stad, die voor drie eeuwen door een geweldigen watervloed werd verwoest. Er zijn reeds zware eiken balken en verschillende belangrijke overblijfselen gevonden. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat de circus Narris, die thans te Alleghany-City staat, eenige dagen geleden, gedurende de voorstelling in brand is geraakt, tengevolge der ontploffing eener gaslamp. Er waren 3000 personen binnen op 't oogen- blik dat de brand ontstond, en door de pogingen, die zij aanwendden om te ontsnappen, werden velen erg gekwetst. De vlammen verspreiden zich snel en weldra waren de kooien der wilde dieren door 't vuur omringd. Het vreeselijk gehuil van leeuwen en tijgers vergrootte nog den schrik van het volk. Een olifant slaagde er in z(jne ketting te verbrijzelen en sprong met opgeheven snuit tusschen het volk, degenen, die hem in den weg stonden omverwerpende. Het getal gekwetsten is groot, maar tot hiertoe zijn er gelukkig geene dooden. De circus is geheel vernield. Te Milaan treedt tegenwoordig een gezel schap op dat verschillende muziekstukken al fluitende ten gehoore brengt. De troop moet het hierin werkelijk ver hebben gebracht en het publiek was bij de eerste uitvoering zeer voldaan. Telkens wanneer een nummer „uitgefloten" was volgde een luid applaus. Staatsinmenging in verliefdheid. Heel Baltimore en een groot deel van de andere Amorikaansche groote steden spreken over een besluit, onlangs uitgevaardigd, waarbfj ten streng ste verboden wordt, om in het Park te Baltimore te kussen of elkaar het hof te maken. Twee schuldigen, die op heeterdaad waren betrapt, werden beboet/ „hij met 20 dollars, zij met 5, zoodat blijkbaar volgens de Yankees de kus van een man viermaal meerwaard - of gevaarlijker? is dan van een vrouw Naar aanleiding van dit verbod is de vrjjende jongelingschap te New-York in hevige beroering geraakt en de bladen worden overstelpt met brieven, waarin gepleit wordt voor de vrijheid van vrijen (hetgeen men misschien de vry-vrfibeid zou kunnen noemen). De bestuurders van het „Central Park" aldaar schynen namelfjk wel eenigszins tot navolging van het voorbeeld der Baltimoorsche puriteinen over te hellen. Tot nu toe is het wel is waar ook in het „Central Park" niet geoorloofd, elkaar het hof te maken op een shocking wijze, maar de grens van het shocking wordt ter bepaling overgelaten aan de politie agenten. Zondag 18 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. 's Avonds 6 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half zeven Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 3 uur de Hr. Barends. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) Leiden, 16 Juni. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 121 a f 282 42 Stieren f 48 a f 250Veulens stuks af— 96 kalfkoeien f 112 a f 261 Melkkoeien f 112 a f 26146 Varekoeien f 83 a 18578 Vette koeien f 121 a f 282c Vette kalveren f 24 a f 70, 120 Magere veren f 4, af 9; Graskalveren f af 672 Vette Schapen f 18 a f 28.—178 Schape (weide) f 13, a f 22,— - Paarden f a f - 1510 Magere Lammeren f 2,50 a f9,50 Vette jarige 235 Magere Varkens f 16 a f 32 Vette Varkens a. 259 Biggen f 7,50 a f 16, ■-rfagamnifW lil IIHCTB—rCWO—1T—B—

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2