N#. 698. Donderdag 29 A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Aalsp.ika en anders landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, Parkstraat, Borg op Tkxbl. PERSOXEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier voor de belasting op het personeel no. 1, over het dienstjaar 1893/94 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 24 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 28 Juni 1893. Op de markt van Maandag was de aanvoer niet groot. De handel was daardoor nog al vlug, de prijzen echter weinig beter; voor schapen werd besteed van f 6.00 tot f 11.00; voor lammeren van f 2.50 tot f 5.50. Aangevoerd waren 46 Schapen, 141 Lam meren, 2 Koeien4 Nucht. Kalveren en 6 Biggen. In de gister gehouden zitting van den gemeenteraad, werd aan Mej. G. Tol, onder wijzeres aan de Waal, eervol ontslag uit hare betrekking verleend, met ingang van 1 Juli a. s. Tot onderwijzeres aan de Waal werd benoemd Mej. A. Rab, van Texeltot onderwijzeres te Oosterend, Mej. A. Dousma, van Buitenpost. Den 18 Juli a. s. zal alhier eene ver kiezing plaats hebben van 4 leden voor den gemeenteraad. Volgens den rooster moeten dit jaar aftreden lie heeren Coninck Westenberg, P. P. Boon, C. Koijser Pz. en G. K. Brouwer. Met de verkooping van het Hooigewas van de perceelen behoorende aan het Alg. Weeshuis alhier, welke gisteren morgen plaats had, zijn de hooiveilingen aangevangen. Dat velen daartoe zouden opkomen was te denkenvelen als belanghebbenden, anderen uit nieuwsgierigheid. Zooals te verwachten was werden hooge rijzen besteed niettegenstaande de oogst van ele perceelen een derde minder, van anderen e helft minder zal zijn dan het vorig jaar, erd in sommige gevallen nog hooger prijs an het vorig jaar betaaldvooral het lage and, waar de oogst nog iets kan doen ver achten, vond koopers tot hoogen prijs. De verkoopers van hooigewas kunnen dit aar tevreden zijn. Aan de Universiteit te Amsterdam werd "aandag bevorderd tot Candidaat in de Rechten e Heer Reinier S. Bakels, geboren te Texel. Oüdeschild, 27 Juni. Nog altijd houden ich eenige schuiten bezig om nabij de haven og te korren. De vangst is echter zoo gering, !at de meeste vaartuigjes al niet meer dan emiddeld 5 a 6 roggen per dag aanbrengen. Daar de prijs meestal boven 50 ct per stuk edraagt, wordt er met de rogvangst toch nog ~n schraal weekgeld besomd. In verband met eene aanvrage van het oofdbestuur der vereeniging: „Het Neder- landsch Rundveestamboek" om ter bevordering der belangen der Nederlandsche veefokkers eene rijks-subsidie te verleenen van f 10,000, heeft de minister van W. H. en N. Gedepu teerde Staten van de onderscheidene provinciën verzocht om ter zake de noodige inlichtingen j te verstrekken, ook omtrent hetgeen door i het provinciaal bestuur of door de gemeente besturen ter bevordering van de veefokkerij wordt verricht. In den polder Waard en Groet laten de meeste landbouwers hunne aardappelvelden dit jaar niet besproeien. Mag men den arbeidersstand, de veelvuldigste verbruikers, ook de bevoegdste beoordeelaars achten, dan zijn de besproeide aardappelen, gaar op schotel, van de niet besproeide te onderscheiden en is het verschil niet in het voordeel der eerst genoemde. Het Haarl. Dagbl. schreefWij vestigen nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid om in deze zoo warme dagen niet te veel en niet te snel verkoelende dranken te gebruiken, onrijpe vruchten te laten staan en ook bij het eten van rijpe vruchten de matigheid te be trachten en vooral ook het water dat' men gebruikt te koken. Misbruik van sterken drank, altijd verkeerd, is bij deze temperatuur bijzonder schadelijk. De verdraagzaamheid jegens andersden kenden is te Breda niet groot. Een mededeeling in de Bred. Ct. luidt als volgt: „Eene brave vrouw, moeder van drie kinderen en volgelinge van het Leger des Keils, aan de Leuvenaarstraat woonachtig, bezweek Zaterdag jl. op het bed der smarte, en zou gister voormid dag ten 11 uur teraarde besteld worden. Al bijtijds had zich een groote menigte bij het sterthuis verzameld, die, toen het lijk uit het huis gedragen werd, in een luid geschreeuw en vuilaardige scheldwoorden losbarstte. „Toen de bloedverwanten verschenen, werd het er niet beter op, ja, het fanatiek gepeupel ontzag zich zelfs niet om tegen de rijtuigen op te springen en de diepbedroefde familieleden gruwelijk te beschimpen. „Van het sterfhuis tot voorbij het Duitenhuis werd de lijkstoet door het publiek, dat overal j aan de deur verscheen en voor het meerendeel uit vrouwen bestond, allergemeenst uitgejouwd j en nagescholden." Naar de Avondpost verneemt, heeft de directeur-generaal der posterijen en telegraphic bepaald, dat voortaan voor post- en telegraaf- bestellers uitsluitend zullen worden gekozen j gepasporteerde of gepensioneerde millitairen. De Delftsche Courant bevat eene berekening van hetgeen het onderwijs zal kosten als het J plan wordt verwezenlijkt dat de bond van sociaal-democratische onderwijzers onlangsheeft bekend gemaakt, met een leertijd van 4 15 jaar, kleine klassen (ten hoogste 24 kinderen), j jaarwedde van f 1000— f 2500, toelage voor opleiding enz. Het eindcijfer dier berekening j is 65 millioen 's jaars, nog zonder de kosten van toezicht enz. „Wanneer de inrichting van andere onder werpen der Staatsbemoeiing in den sociaal- democratischen Staat op denzelfden voet wordt ingericht, inzonderheid die betreffende den arbeid," zegt de D. Ct., „dan zal men moeten erkennen, dat eene organisatie volgens die beginselen misschien zeer voortreffelijk kan wezen, maar uit een geldelijk oogpunt toch wol aan eenige bedenking onderhevig is." De „Barueveldsche courant" vestigd in een hoofdartikel de aandacht op een brochure van den heer B. H. Bertels van der Biezen, waarin deze eene nieuwe methode van bebou wing van den grond en bewaring van groen voeder ontwikkelteene methode „waardoor iedere boer direct en zonder eenige kosten welvarend moet worden." In de vorige week zou te Foxham by den arbeider J. Venema een gerechtelijke verkoop plaats hebben van den inboedel van genoemden persoon. Hy weigerde n.l. zijne personeele belas tingen te voldoen, ten bedrage van pl. m. één gulden. In het advertentieblad van den heer Berg te Sappemeer was eene oproeping geplaatst van den volgenden inhoud „Socialen komt a. s. Vrijdag allen naar de woning van Venema, de groote slokop wil diens huismeubelen inpalmen dit mag niet gebeuren." Een hondertal socialisten had aan die oproeping gevolg gegeven, daartoe in staat gesteld door verscheidene hellingbazen, die den arbeiders voor dezen morgen vryaf hadden gegeven. De burge meester van Slochteren had echter flinke maat regelen genomen. Op het terrein waren aanwezig niet minder dan 9 maréchaussée's te paard en 10 politie-agenten. Voor de woning van Venema was een groote roode vlag geplaatst. Toen de deurwaarder der directe belastingen te Hoogezand, de heer M. Deen, begon met het aanbieden van verschil lende huismeubelen, ging een hoerah uit de menigte op, die tot zwijgen werd gebracht door eene charge van de met karabijnen gewapende politiemannen. De verschillende huismeubelen en stoelen, een mooie spiegel, kinderenwagen, enz. enz. werden gekocht door den mede-uitgever van het socialis tisch blad „De Arbeider", voor de gezameiyke som van f 0.54. Vrees voor wraak weerhield het publiek een bod te doen voor den vrij netten inboedel. Toen de politie en maréchaussée's vertrokken, ging een honend gelach uit de menigte opvrouwen stonden zelfs met gebalde vuisten, onder het uitgillen van allerlei verwen- schingen, op den weg, waar de politie langs trok. Een treffen had echter gelukkig niet plaats. („Veend. Crt.") Naar de Bataviasche correspondent van de N. R. Ct. schrijft, heeft de gouverneur- generaal van Ned.-Indië tegen October zijn ontslag gevraagd, daarbij de traditie volgende, dat een landvoogd slechts vijf jaren aan het bestuur blijft. Als opvolger worden, volgens gemelden briefschrijver, te Batavia het meest genoemd jbr. Van der Wijck, thans secretaris generaal van het dep. van Koloniën, de heer Van Tienhoven, de tegenwoordige premier, en de heer Smidt, Minister van Justitie. „Vooral de laatstgenoemde zoude, volgens sommigen die meenen tot de goed ingelichten te behooreD, veel kans hebben met het oog op zijne goede dien sten, als gouverneur van Suriname bewezen." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1