Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Donderdagavond stond een groote massa menschen voor de deur van een manufacturier wonende op den hoek der Warmoesstraat en Vijgendam te Amsterdam. Het waren allen mannen, die dongen naar de betrekking van loopknecht bij den manufacturiersalaris f 3 's weeks. Twee honderd personen hadden zich aangemeld en de politie moest een einde aan de volksverzameling maken. De melkboeren te Leeuwarden hebben wegens de aanhoudende droogte, den prijs van de melk met 1 cent per liter verhoogd. Als men hieruit nu maar geen verkeerde conclusie trekt Naar aanleiding van de hooge prijzen welke in Friesland wordt besteed, schrijft men uit de Zevenwolden Bij zulke prijzen dient naar ander voeder te worden omgezien. Daar de boeren ver zekerd zijn, dat zij lang geen hooi genoeg krijgen om het vee den winter door te brengeD, koopen zij tegenwoordig voor gezamenlijke rekening maïs, de een 60, de ander 80 en 100 HL. naar gelang hij vee heeft. Zij koopen nu reeds, omdat zij in den herfst stijging der prijzen verwachten, wegens groote vraag tengevolge van hooigebrek. In de gemeente P. laat een huurboer zijn vee verkoopen, hij ziet geen kans het vee door den winter te brengen en staakt tijdelijk zijn bedrijf. De naamlooze vennootschap „De Jonge Bakker", directeur Joh. de Zwart, (Amster dam brengt onder den naam van „Gezond heids-paardenbrood" een voedingsartikel voor paarden in den handel, welks hoofdbestanddeelen zijnrogge, mais, tarwe, gerst, haver en lijnzaad. De brooden van ongeveer 3 Kg. kosten 25 cents per stuk. Proefbrooden worden gaarne tegen overmaking der kosten toegezonden. Als een bewijs, hoe, ten gevolge der aanhoudende droogte, het veevoeder voorden a. s. winter ook elders in prijs stijgt, kan dienen dat bij publieke veiling, te Leidschendam gehouden, het hooigewas en de naweide van 2Vs hectaren land aldaar, zijn verkocht en verhuurd gecombineerd voor te zamen f 700, terwijl een stuk roggegewas (1 morgen) opbracht f 242, alles zonder de kosten. In het „Soc. Weekblad" schrijft prof. Molengraaff, dat hij voor de verbetering der volkshuisvesting veel meer heil verwacht van het optreden der overheid dan van bepalingen in het Burg. Wetboek die alleen door processen zijn te handhaven. Hij raadt het volgende aan „Den gemeenteraad of aan eene andere daarvoor in het leven te roepen auturiteit bijv. eene plaatselijke gezondheidcommissie) wordt de bevoegdheid verleend, indien een huis in een toestand verkeert die gevaarlijk of schadelijk is voor de gezondheid, of daaraan gebreken kleven van soortgelijken aard, te bepalen, welke verbeteringen moeten worden aangebracht. Ook thans wordt dit wel door den gemeenteraad bepaald. Voor de bestaande sanctie van onbewoonbaarverklaring behoort echter iets anders in de plaats te treden, nl. het recht van de overheid om na waarschuwing, ingeval van nalatigheid, de aangewezen ver beteringen onverwijld zelve op kosten van den eigenaar aan te brengen. In de laatste maanden is bty herhaling weder het drukkende aangetoond van het quitantiezegel, althans voor kleine bedragen. Verschillende Kamers van Koophandel hebben in verzoekschriften aan de Staten Gemeraal op afschaffing aangedrongen. In de vorige week is dit onderwerp in de afdeeling der Tweede Kamer ter sprake gebracht, in verband met de voorgestelde wijziging der wet op de kanselartJ-leges. In het verslag lezen wij, dat door enkele leden de intrekking van de wet op het plakzegel wenschelflk en billijk werd genoemd. De bepalingen omtrent het plakzegel zijn lastig en belemmerend voor het verkeer, en waar de Minister van financiën, met het oog op de belasting opbedrflfs- en andere inkomsten, eene tegemoetkoming aan de ambtenaren voorstelt, schijnt het billijk ook aan den handel en bedrijven eenige verlichting van druk toe te staan: Dit zou bereikt worden door de intrekking der bovengenoemde wet, waardoor hoofdzakelijk de détail-handel zou worden gebaat. Wel geeft de wet den crediteur het recht het zegel aan den debiteur in rekening te brengen, doch de practyk leert, dat dit in vele gevallen niet mogelijk is. Hiertegen werd opgemerkt, vooreerst dat de détail handelaars het plakzegel toch in den regel door den consument doen betalen, en dat bovendien bi) de genoemde wet van 1882 eene verlaging van zegel rechten werd ingevoerd. In de gevallen, waarin thans een vast recht van f 0,05 is verschuldigd, moest vóór de wet van 1882 een hooger recht worden voldaan. Dit mag niet over het hoofd gezien worden al moet anderzijds worden toegegeven, dat vroeger het zegelrecht feitelijk werd ontdoken en niet betaald, Deze laatste opmerking werpt natuurlijk de geheele redeneering omver, dat in 1882 een verlaagd zegel is ingevoerd. Wat feitelijk niet betaald werd, werd ook niet gevoeld, en daarom was de invoering van het stuiversquitantiezegel met strenger controle inderdaad een verzwaring van lasten. Een vrijstelling der bedragen onder f 25 zou stellig in hooge mate aan de bezwaren te gemoet komen. In het Engelsche parlement heeft, zooals men weet, dezer dagen de heer Bowles onzen „eindeloozen Atjeh-oorlog" ter sprake gebracht. En nu wordt in de Engelsche pers reeds met meer beslistheid de vinger tegen ons opgeheven. De „London and China Telegraph-'schrijft nl.: „Wij zouden gaarne zien, dat de heer Bowles nogmaals op de zaak terugkwam, doch dan gewapend met statistieken betreffende den ver- derfelijken invloed van den Atjeh oorlog op onze Oostersche kolonie. Als er geen einde aan den strijd gemaakt kan worden, die noch tot roem noch tot voordeel van de Hollanders gevoerd wordt, die ellende, armoede en dood brengt aan een dapper volk, vechtende voor eigen haard steden, die bovendien in hooge mate nadeelig is voor eene bevriende mogendheid het is sedert lang een publiek geheim, dat de Atjehers een Engelsche annexatie wenschen dan is het hoogst gewenscht, dat het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken althans eenige pogingen doe tot pacificatie, zoowel eershalve wegens ons aandeel in het veroorzaken van den oorlog als uit eigenbelang. In deze dagen van depressie in het Oostenen van malaise in den handel is het van belang alle hinderpalen uit den weg te ruimen en waar- schyniyk is de Atjeh-oorlog een daarvan." De ontzettende ramp, welke Engeland heeft getroffen in het vergaan van de „Victoria" leidt voor een oogenblik de aandacht af van de onder werpen, waarmede het Parlement zich nog dage lijks bezig houdt. Men verwijt den autoriteiten dat zij een vaartuig in dienst behielden, welks onzeewaardigheid reeds meer dan eenmaal is aangetoond, terwijl er tevergeefs naar een juiste verklaring wordt uitgezien van het feit dat de aanvaring op die plaats en op dat tydstip kon geschieden. De uitslag der herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag heeft weinig licht gebracht in de toekomst van het legerontwerp. Slechts weet men met volkomen zekerheid dat zoowel het socialisme als het anti-semitisme aanmerke ïyk zijn vooruit gegaan. Met het oog op het gebrek aan veevoeder, dat in Elzas-Lotharingen door de langdurige droogte heerscht, heeft het Rijksbestuur toege staan de haver, het hooi en stroo, dat voor het Departement van Oorlog in de magazijnen is opgeslagen, naar gelang der behoefte, aan de landbouwers af te staan. Ook elders in Duitsch- land zal die maatregel, zoo noodig, worden toegepast. De Volgadistricten, en in het bijzonder het gouvernement Saratoff, wordt op vreeseiyke wfjze geteisterd door een sprinkhanen plaag; 50,000 bunders land zijn er als 't ware geheel door verwoest en dat nog wel, nadat het vorig jaar de cholera-epidemie, die er byna 80,000 slachtoffers maakt, de bevolking zóózeer deed lijden. Een hevige orkaan heeft de stadWilliam- stown in Oost Kansas geheel verwoest. Geen huis, geen boom is er blijven staan. Zestien menschen kwamen er om het leven en zeer velen werden gewond. Men heeft de verminkte over blijfselen van een vrouw gevonden in eenomge- waaiden boom gehaakt, op een myi afstand van het huis der verongelukte. Te New-York wees de thermometer in de vorige week 37° R. (ruim 115° Fahr.) in de schaduw aan. Het is er in twintig jaren zoo warm niet geweest. Sinds menschengeheugenis heeft er in Enge land nog nooit zulk een lange droogte geheerscht als thans. In geen 111 dagen is er een regenbui van eenig belang gevallen. De grootste droogten in Engeland in deze eeuw waren in 1865 en 1844. De eerste duurde iets langer dan de helft der tegenwoordige, terwijl de laatste 105 dagen duurde. Daarby komt nog, dat er in de laatste dagen een voor Engeland buitengewone warmte heerscht. Van alle zyden komen klachten over gebrek aan water en voeder voor het vee, dat by kuddei op de markten gebracht wordt en slechts weinij opbrengt. Ooft en groenten zijn op vele plaatsen reed geheel bedorven, waardoor vele boeren groot verliezen ïyden. In enkele groote steden, zooals Manchest is de waterleiding byna uitgeput. In veil kerken wordt sinds geruimen tyd om rege: gebeden. Engelsche rechtspleging. Een brutale kera vraagt aan eene vrouw, die hem volkomen vreem( is, op straat om tabak. Zooals de meeste vrouwei zouden doen, loopt zy door, doch de man slaa' haar neer, stoot haar een paar tanden uit, schop haar op hoofd en lichaam tot ze bewustelooi biyft en naar het ziekenhuis moet vervoerd worden Voor dit, helaas, „gewoon misdryt" wordt h met 40 sh. beboet met een week uitstel voo betaling. Nu een tegenhanger: Een fatsoeniyke vrouw was 14 jaren in diena geweest by een fabrikant van ingemaakte vruchtei Zij onderhield haar man, die gebrekkig was e vyf kinderen. Eens betrapte men haar met e pot „jam" dien ze mee naar huis nam voor kinderen. Dit was diefstal natuuriyk mai het was haar eerste overtreding en zy verklaar plechtig het nooit te voren gedaan te hebbe Zij kreeg 18 maanden gevangenisstraf. v Schagen, 29 Juni. Aangevoerd: 11 paardei f 50 a 150 Stieren f a f 14 Gelde koeien f 150 a f 210 17 Kalfkoeien f 100 175; Vaarzen f - a f - 12 Nuchter Kalveren f 5 a 10; 173 Schapen f 4 a f IJ™ 115 Lammeren f 3 f 6; - Bokken en Geit f af gld.16 Varkens f 13 a f 22] Biggen f 6,50 a f 9Kippen 40 a 75 ctL Eenden a ct. Boter per KG. f 0,85 a 1,01" Kaas per kilogram 20 a 30 ct. Kipeieren p< 100 275 a 325 ct. Eendeieren per 100 f 3,10 a f3,21 Leiden, 30 Juni. Ter markt werden hedt, aangevoerdOssen stuks f 112 a f 282 32 Stieren f 50 a f 243; Veulens stuii. af— 95 kalfkoeien f 108 a f 260. Melkkoeien f 108 a f 26063 Varekoeien f Sfl a 191; 110 Vette koeien f 112 af 282; u Vette kalveren f 22 a f 68, 73 Magere 1 veren f 3,50 a f 9 Graskalveren f af 872 Vette Schapen f 16 a f 26. 532 Scha] (weide) f 10, a f 21,— 5 Paarden f 36 a f 596 Magere Lammeren f3, a f9, Vei. jarige 86 Magere Varkens f 15 a f a Vette Varkens a. 202 Biggen f 7,50 a f 16. Londen, 29 Juni. Ter veemarkt zyn aangevoe-, 200 Runderen, 10000 Schapen en lammerfll. 100 kalveren, 20 Varkens. Men noteert: Runderï 0,47 Va 0,677»; Schapen en lammeren 0,52'aO,77 kalveren 0,377» a 0,70; varkens f Zondag 2 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Geen dienst. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. Leffef. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barenk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Woensdagavond te 5 uur, overleed zacht en kalm, myn innig geliefde Echtgenoote, MARTJE P. KUIJPER, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Namens de familie, J. REMMERS. HoornTexel, 28 Juni 1893.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2