N°. 600. Donderdag 6 A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. 'I Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Buro 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ars^t e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat voor deze Gemeente de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben te Oudeschild, by Wed. J. BIJL, op 17 Juli 1893, 's nam. 12 tot 3 uur; den Burg, by J. BRUIJN, op 18 Juli 1893, 's voorm. 8 tot 's nam. 4 uur en by J. BRUIJN op 19 Juli 1893, 's voorm. 8 tot 's nam. 1 uur mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waal; Oosterend, bij W. KOPPEN, op 20 Juli 1893, 's voorm. 8 tot 12 uur de Cocks dorp, bij Jb. BUIJS, op 20 Juli 1893, 's nam. 37» tot 5 uur. VoortB worden belanghebbenden er op gewezen: 1°. dat zy verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoongemaakt, by den IJker, tijdens zijn verbiyf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen ■2°. dat zy, die zulks verzuimen of daarin ver- I hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den len October nog aan den IJker ter I standplaats van het IJkkantoor, waaronder 1 hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten 1 aanbieden |3°. dat, na het eindigen van den termijn van 1 den heryk, het gebruiken of voorhanden hebben 1 van maten en gewichten, niet voorzien van j de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 i der wet van den 7 April 1869 (Staatsblad il No. 57) verboden en strafbaar is; elk dat volgens beschikking van den Minister J van W. H. en N. van den 28 October 1892, J het goedkeuringsmeik gedurende dit jaar te 1 bezigen by den ijk en herijk der maten en J gewichten zal zijn de letter d in den gewonen J schrytvorm. J Texel, den 4 Juli 1893. J Burgemeester en Wethouders voornoemd, ol Strick van Linschoten, Burgemeester, i J. A. Wesstra, Secretaris. !d1 TEXEL, 5 Juli 1893. pl De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve mjan het fonds tot aanmoediging en onder- ulteuning van den gewapenden dienst in de lederlanden, heeft op Texel opgebracht de diom van f 53.77. Ufl - In de vorige week werd in een kolk ]8§j de Ruitersplaats gevonden een gevulde 1Bfngesprongen) puntgranaat; hoe dat projectiel }r»ar is gekomen is moeielijk te gissen; 't is 8 lans opgeborgen in een kelder van het raadhuis. tJ- Ter markt waren Maandag aangevoerd |2 schapen, 80 lammeren en 2 kalveren. d| De voor deze markt niet onbelangrijke aan- haiför was niet onwaarschijnlijk een gevolg van estfbrek aan voedsel op het land. ipJSchijnbaar was het of de handel iets vlugger ps, de prijzen bewezen zulks echter niet: lor schapen werd van f 6.25 tot f 13.50 ftaald; lammeren golden van f 8.00 tot f 5.00. Bij een onzer ingezetenen, J. Kok, in de Molenstraat, vertoefde sinds eenige dagen op het erf een duif; het gelukte aan een kat de duif te bemachtigen, doch deze deed dit zoo ongemanierd dat het beestje er het hachje by inschoot. Toen men de kat haar prooi had ontnomen, was de duif reeds dood; men ontdekte toen dat op de vleugels 2maal het stempel voorkwam: R. Slot Jr. Frans Halsstraat Haarlem. Bovendien was op de vleugels 3-maal het cijfer 6 aangebracht. Vermoedelijk was het een postduif, welke naar hier verdwaald is geraakt. Nalezing. De kermis is voorbijal hetgeen nog kortelijk geleden werd aangevoerd om de kermisweek op te luisteren, 't is weder weg gevoerd door de resp. eigenaars, die of tevreden öf teleurgesteld over het loon hunner bemoei ingen, naar elders zijn vertrokken, om daar voor het dagelijksch brood, in den strijd om het bestaan, weder hetzelfde spel te hervatten. Wij komen weder tot rust, na een week van beroering en drukte, die menig huisgezin in wanorde dreigde te brengen. De nagalm van muziek en zang wordt met den dag minder en met eene flauwe herinne ring aan de afgeloopen week en wellicht een verligte beurs neemt ieder weder zijne plaats in, in den dagelijkschen tredmolen. Zoo gaat het met de kermis als met zoo menige zaak: een schaduw blijft over; moge die schaduw maar niet afzichtelijk zijn. Te herhalen wat de kermis boodt, achten wij onnoodig; te vertellen hoe men de kermis vierde, wel wat veeleischend. Ieder vermaakt zich op zijne wijzede een vindt pleizier in stille genoegens, een ander heeft er behoefte aan -om zijne vroolykheid wat luider kenbaar te maken. 't Is hiermede al als op zoo menig gebied de smaken zijn verschillend; wat de een goed vindt keurt de ander af, en omgekeerd. Wij zullen ons niet vermeten een uitspraak te doeneen ieder verantwoordde zijne eigene daden en de ouderen daarenboven de vrijheid welke zij meenden het jongere geslacht te mogen toestaan. De kermis is voorbij, zij voor ieder die daaraan deelnam, de herinnering er aan tot genoegen. Oudeschild, 5 Juli. Van de Cocksdorp is hier een wrakton aangebracht, die men op de Vliehors had gevonden. Vermoedelijk is deze ton afkomstig van de „Iceland," het Engelsche stoomschip dat voor vele jaren in de Eierlandsche gronden verongelukte, en nu in een der zeegaten zit, zeer gevaarlijk voor de visschers, die van tijd tot tijd dat gat invaren. Het vaartuig, waarmede het paardenspel van Schuitenvoeder naar Karlingen zou worden vervoerd, is gisterenavond niet lang nadat het vertrokken was, door het opsteken van een feilen Oostelijken wind, naar de haven terug gekeerd. Een rijke dame uit Haarlem, die vóór bijna 50 jaren te Leeuwarden woonde, bezocht kort geleden eenigen van hare bloedverwanten, allen tot den kleinen burgerstand behoorende, in laatstgenoemde stad. Het was, om dezen reeds bij haar leven eene aangename verrassing te bereiden. Daartoe stelde zij aan zes kinderen van hare nicht ieder f 12,000 en aan den vader dier kinderen f 3000 ter hand. Zij gaf daarbij te kennen als zij in het leven bleef, het volgende jaar terug te komen, om te zien welk gebruik van het geld was gemaakt. Welk een aanmerkelijk verschil er bij aanbestedingen tusschen de inschrijvingen bestaat, bleek wel dezer dagen te Groningen; bij de aanbesteding van den bouw van een museum van oudheden bedroeg de hoogste inschrijving f 72.000, de laagste f 47,774. De „Haagsche Crt." schrijft het volgende „De nieuwe belastingen. Naar men verzekert, valt de opbrengst der Vermogensbelasting zeer mede. De beschrijving is nog niet geheel gereed, en reeds moet men tot een cijfer zijn gekomen, ver boven de raming, welke minister Pierson er (in 't publiek) van maakte. De meening van hen, die betoogden dat de minister wel ongeveer het dubbele had kunnen ramen, zou, zegt men, vry wel bevestigd worden. De raming is f 8,700,000, en men zegt dat men nu al over de 12 millioen is. O. a. verhaalt men, dat te Amsterdam iemand zal worden aangeslagen voor eene be lasting van f 95,000 's jaars en een ander aldaar f 45,000 's jaars als rond cyfer heeft aangeboden. Als de Vermogensbelasting dus waarschynlyk een 6 millioen 's jaars meer zal opbrengen dan de minister zeide te berekenen, en hetzelfde verschynsel doet zich, zooals te verwachten is, ook bij de Bedryfsbelasting voor, dan vertrouwen wij dat de Kamer onmiddelyk zal eischen, dat het overschot worde aangewend tot verlaging van de Personeele belasting, die 117» millioen opbrengt en die men dan wel op 7a zou kunnen terugbrengen. Dat moet een stellige eisch worden. Want anders gaan de millioenen weer in den zinkput der militaire uitgaven. Laat uw petroleum-stel niet branden als ge van huis gaat! Een vrouw, op een derde bovenhuis in de Leeuwenhoekstraat te Amsterdam had een petroleum-toestel laten branden en er twee strijkijzers op gezet. Toen ging zij de deur uit en bleef er niemand thuis. Tijdens hare afwezigheid sprong het toestel en in een oog wenk stond de kamer in lichterlaaie. De kamer en het aangrenzend portaal zijn geheel uitge brand en de verdere woning en de lagere boven huizen bekwamen nogal waterschade. Een man te Huizen was drie weken ge trouwd, toen hij op het kantoor van den ambte naar van den burgerlijken stand aanklopte en zei „of meneer de trouwerie nie kon uutvegen." Als reden gaf de echgenoot van drie weken aan den ambtenaar op, dat hij dacht, 'n engeltje bi de kop te hebben maar 't is 'n duvelke, jongwat ik oe zeg." De man keek raar op toen men hem aan 't verstand bracht, dat men dd&r wel aan elkaar bindt, doch niet losstrengelt 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1