Buitenland. Een wetsontwerp houdende eene geheele nieuwe regeling van de grondbelasting, is bij de Tweede Kamer der Statea-Generaal inge komen. In de IJ- en Haarlemmermeerpolders heeft de gevallen regen nog veel te boven gebracht, wat men reeds geheel of gedeeltelijk als verloren beschouwde. Op de weilanden is de hooiopbrengt gering, doch de tweede snede kan nog veel vergoeden. Over den stand der gewassen valt in het algemeen niet bijzonder te klagen, alleen die der beetwortelen is wegens de langdurige droogte zeer achterlijk. Te Didam stierven dezer dagen bij den Heer Vos aldaar plotseling drie beste melk koeien. Als reden daarvoor wordt gedacht aan ver giftiging, omdat over het stuk groenland, waar de beesten het laatste paar dagen hebben ge graasd, in het voorjaar puin was gebracht, dat afkomstig was van het afgebrande huis van een verver. Men denkt nu, dat er verfstoffen, als loodwit, enz., in het puin zijn geweest en het vee daarvan heeft binnengekregen. Een onverbeterlijk dronkaard. Een 35-jarig man te Veenendaal heeft zich zoozeer aan sterken drank te goed gedaan, dat hij na enkele uren ten gevolge daarvan stierf. Hij was dezelfde dag uit 's Rijks werk inrichting ontslagen, waar hij een jaar, wegens herhaalde dronkenschap, had doorgebracht. Als een bewijs, welke ongehoorde prijzen elders voor het hooiland besteed worden, kan dienen, dat bij eene verhuring van ongeveer 150 H.A. grasland in den Horstersmeerpolder gelegen, de totale opbrengst bijna f 5000 bedroeg, tegen f 1800 in het vorige jaar. Aan de a. s. gemeenteraadsverkiezingen wydt de „Standaard" de volgende driestar Aan de Gemeenteraadsverkiezingen zal men toe zfjn, eer men het weet. Er resten nog slechts enkele weken, en de stembus gaat open. Toch onderschatte men het gewicht van deze verkiezingen niet. Het is wel ellendig, maar de onderwijsquaestie eischt nog altoos, dat we vooral by deze verkie zingen op onze qui vive zijn. Feitelijk heeft Mackay's Schoolwet den finan- tiëelen strijd voor de lagere school in de Tweede Kamer tot een einde gebracht. Niet alsof we voor het Rijk reeds geheel gelijk stonden, maar in hoofdzaak deelt de Rijkskas dan nu toch zonder aanzien des persoons. Maar juist daardoor is de finantiëele strijd voor de lagere school thans bijna geheel naar de Gemeenteraden overgebracht. Daar, in onze Gemeenteraden, kan men zuinig zijn en met weelderige hand te werk gaanen al naar gelang zuinigheid voorzit of zin van weelde insloop, wordt het onrecht getemperd of vergroot. Laat daarom toch niemand van deze verkie zingen een anti-revolutionnair spelletje willen maken. Daar is de zaak te ernstig voor. Op allerlei combinatie zal men ook ditmaal bij deze stembus bedacht moeten zijn. Op zulke combinatie, die tot mindering van druk en tot tempering van onrecht kan leiden. Slechte tijden Met een pleziertrein, welken de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen in de vorige week uit Noord-Brabant naar Amsterdam liet loopen, werden 1800 reizigers vervoerd. Men meldt uit Bunnik De opgravingen op de plek waar eenmaal de Romeinsche legioenen gekampeerd waren, zijn in vollen gang. Op eene aanmerkelijke diepte nabij het fort „Vechten" heeft men een schip voor den dag gehaald. Verder werden opgedolven speren, aarden kruiken, munten van keizer Nero en Vespasianus, uit welke laatste dus de tijd te berekenen valt wanneer de Romeinsche cohorten hier verblijf hielden. Eene massa beenderen, nog niet tot een bepaald soort dieren thuis gebracht, maakt een groot deel uit van den oogst. Uit het oogpunt van oudheidkunde ligt hier een goudveld voor ons, waarin slechts de spa behoeft gezet te worden om schatten voor een museum te voorschijn te brengen. Een boer stond onlangs terecht wegens bedroghij had stukken boter verkocht, die minder dan 't daarvoor berekende gewicht hielden. De aanklager was een bakker, puike klant van den boer, die 't lang had aangezien, maar eindelijk zijn geduld verloor en den boer liet vervolgen. De president der Rechtbank vroeg den boer of hij schalen had. „Ja, mijnheer." „En gewichten „Neen, die niet". „Hoe weegt ge dan uw boter af?" „Dat zal ik u zeggen ik neem mijn brood van den bakker, daar (aankl.), en dat moet precies een kilo wegen. Zijn brood dient me tot gewicht voor mijn boter. Tableau." De boer werd vrijgesproken. Bij Kon. besluit van 9 dezer (opgenomen in de „Staatscourant" van 27 dezer) is bepaald, dat art. 2 van het Koninklijk besluit van 24 Oct. 1892 (Stbl. 236; wordt gelezen als volgt „Behoudens de uitzondering in het tweede lid van dit artikel worden mede te allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn 1. de kokmeeuw, kapmeeuw, lachmeeuw, kob (larus rudibundus); 3. de mantelmeeuw of zeekraag (larus marinus)4 de kleine zeemeeuw, stormmeeuw of wintermeeuw (larus canus)5. de kleine mantelmeeuw (larus fuscus)6. de spreeuw, panlijster, spraan, spra, sprotter (sturnus vulgaris). Koude thee helpt, zegt men, het best voor den dorst, in de warmte. Een vinding rijke Engelsche theedrinkster heeft een middel bedacht, om dien drank smakelijker te maken. Hier volgt het receptGiet een halve kan kokend water op 3 ons goede thee en laat dit een uur staan. Voeg er dan een halve kan goede cognac bij en sluit alles 10 dagen in een flesch, die dagelijks geschud moet worden. Dan moet men het filtreeren en er een weinig gezuiverde stroop bijvoegen. Een paar theelepels van dit mengsel in een glas water moet bijzonder verfrisschend zijn. In de Barneveldsche Courant komt een artikel voor over ontdekkingen, welke door een bekend eco noom, den heer Bertels van de Biezen, bjj Barneveld, gedaan zfjn op het gebied van de vee-krachtvoeder- middelen en die hem zouden hebben bewezen dat onze boeren bfl de thans gevolgde wflze van voeder- bouw jaarlijks uit onkunde millioenen laten verloren gaan. Z(jn systeem berust hierop, dat door het hooien, en door het doen rijpen van rogge, haver, enz. een deel van de in de plant aanwezige stikstof in de lucht vervliegt. Vóór 2 jaren toonde hy reeds aan, dat alle gewassen het vermogen bezitten de stikstof uit de lucht op te nemen niet alleen de vlinderbloemige, zooals de heeren landbouwprofessoren verkondigen. Heteenige verschil bestaat hierin, dat de vlinderbloemige gewas sen, als: Klaver, Serradella (Zandklaver), Wikken, Lupinen, enz., enz., zich b(jna uitsluitend met de luchtstik8tof kunnen voeden terwijl de andere gewas sen, als: Gras, Rogge, Haver, Boekweit, enz., enz. zich èn met meststikstofèn met luchtstikstof voeden. Stikstof in mest nu is een duur artikel, kost in Cbilisalpeter en Amoniak 80 ets, en fl per kilogram. Waar nu door het rflpen van rogge, tarwe, enz. weder zulk een belangrijk deel van die stikstof, als eiwit in de plant aanwezig, vervliegt, is dit rijpen niet rationeel, te meer omdat, wil men korrels hebben, doze uit bet buitenland goedkoop genoeg te krijgen zijn. De rogge, zegt hij is de vroege en voedzame gras- Boort der hooge zandgronden, waarvan men in de eerste helft van Mei reeds een oogst kan hebben van 30,000 tot 60,000 Kgr. groenvoeder, per hectare of bunder: met zand wikken gemengd gezaaid in September, is in 't begin van Mei reeds ruim 62,000 Kgr. per bunder geoogst. Niettegenstaande het droge slechte weder voor rogge, oogste hij op 8 Mei jl. reeds nog ruim 30,000 Kgr. per bunder groenvoeder. B(j anlayse van deze sn(jrogge op het Rijksproef station te Wageningen is gebleken, dat zij er 30,000 kilo f 240 aan eiwit meer waarde bezat dan wanneer zij ware gerijpt en dan hoogstens 1800 kilo korrel en 3000 kilo stroo hadde opgeleverd. De voedings waarde van deze 30,000 kilo snijrogge is grooter dan van 10,000 kilo best hooi, dat naar de huidige prijzen f 700 geldt. Maar zegt de heer Bertels, wi) zijn er nog niet, er gaat nog veel meer verlorenop 8 Mei toch heeft de rogge den grond nog niet geheel uitgeput en deze bevat dan nog veel meststoffenook wordt de grond nog verrijkt door meerwaardige groene stoppels en levende wortelvezels, die onderploegd nog twee sneden Groenvoeder kunnen leveren, zonder te mesten en waarvan iedere snit minstens de voedingswaarde van het eerste bezit. Met haver, boekweit, enz. is hetzelfde het geval. Maar al kan men door deze methode na te volgen nu ook al bij éénmaal flink mesten op zandgrond zeker 8 sneden groenvoeder verbouwen, waardoor de zandgrond den kleigrond nabfl, zoo niet terzijde streeft, toch zou dit nog weinig waarde hebben, wanneer wij dezen niet kunnen bewaren op eene wflze voor iederen boer geschikt en waarbij geen voeder of voedingswaarde verloren gaat. Daarom heeft de heer Bertels eene geheel nieuwe methode van bewaring uitgevonden, niet in kostbare silo's, waardoor men een onaangenaam zuur voeder ver krijgt, maar bovengronds en waarbij het voer zoet blijft. Een en ander zal de heer Bertels eerlang bekend maken in een door hem te schrijven boekje, dat in een voor iederen boer bevattelijken stijl zal worden geschreven. Hij koesterde de hoop, dat dit boekje door het R(jk kosteloos zal worden verspreid, al stoort hij zich niet aan allerlei theorieën, maar berust zjjne waarneming op practische ervaring. Tot zoo lang zijn, volgens de „Barneveldsche Courant," deze brochures bij den heer Bertels Van den Biezen, bfl Barneveld, aan te vragen. Te Milnchen is eene zaak aan de orde, die groot opzien wekt. De sociaal-democratische „Münchener Post" beweert, dat reeds 57 man gestorven zouden zijn aan de typhus-epidemie die sinds eenigen tijd in het regiment der lijf wacht heerscht. .Waarheid is, dat tot 27 Juni 324 mannen door typhus waren aangetast, van welken 17 man stierven, maar uit een onderzoek is geblekendat geen vergiftiging door ingemaakte levensmiddelen kan hebben plaats gehad, zooals eerst beweerd was. Eene commisie, waarin o. a. dr. Pettenköfer zitting heeft, zet echter het onderzoek nog voort en zal binnenkort haar verslag bekend maken. In Duitschland verkeert men nog altijd in twijfel omtrent twee zaken: nl. het lot der legerwet en den uitslag der onderhandelingen met Rusland over een handelstractaat; want, in weerwil der reeds verspreide geruchten omtrent de invoering van een verhoogd tarief door de Russische regeering, worden nog voortdurend over en weder nieuwe voorstellen gedaan en besproken. Wat de legerwet betreft, tot hiertoe wacht men nog altyd de laatste gegevens om eene definitieve l(jst der partijen te kunnen opmaken en daarom blijven tot zoo lang alle berekeningen onbetrouwbaar. De Berlynsche correspondent van de Times rekent op eene meerderheid voor het ontwerp van drie endertig stemmen daarentegen spreekt de Fr eis. Ztg. van een aantal van een-en-dertig onzekere stemmen, bij welke de beslissing zou liggen. In elk geval zal, zoo het ontwerp wordt aange nomen, de meerderheid niet meer dan twintig stemmen bedragen. Duitschland dat ruim tachtig procent van zijn invoer aan rogge, vijftig procent van zijn tarwe en negentig procent van zijn koorn uit Rusland betrekt, heeft in geval van misgewas belang by goedkoop koorn. Ook heeft het zeer groot belang by zijn uitvoer naar Rusland. Met deze wetenschap gewapend tracht men nu te Peteraburg den Duitschen handel te treffen door de moeielijk- heid voor beide partyen om tot overeenstemming te komen, en van daar ook de vrees voor een tarievenoorlog waarby de grootste belangen op het spel staan. In Duitschland neemt, daar wegens het gebrek aan veevoeder de prijs van het hooi een ODgewone hoogte bereikt heeft, de aanvoer van hooi van overzee steeds toe. Uit Noord-Amerika zijn vele met hooi geladen stoomschepen naar Europa onderweg. Te Hamburg zyn eenige duizenden balen geperst hooi aangevoerd en vele andere ladingen worden verwacht. In de Weichsellanden staan intusschen hooi en klaver zeer bevredigend. Voor het aanvoeren van hooi uit Canada naar Europa zyn door handelshuizen te Stettin overeen komsten gesloten met verschillende stoomvaart- maatschappyen. Te Rivernia in Nieuw-Zuid-Wales heefteen schapenfokker aan een anderen fokker 2500 schapen als geschenk aangeboden. Deze laatste moest dit geschenk van de hand slaan, omdat ook hy, eveD als de gever, geen voedsel voor de beesten had, daar de aanhoudende droogte alles verdord heeft. De schapen werden daarna geslacht en na gevild te zyn, verbrand. De schapen zyn daar zeer goedkoopmen betaalt op het oogenblik f 1,20 f 1,50 per stuk. Een echtpaar te Straszfurt, dat het leven moede was, besloot zich van kant te maken. Aan den zolder werden twee stroppen gehangen, de hoofden werden in de strikken gestoken. Op het bevel „drievan de zwakkere helft, zou men den weg naar betere oorden inslaan. Toen het commando drie gegeven werd, wist de sterkere helft niet beter te doen, dan fluks z(jn hoofd uit den strop te trekken, wat aan zyn wederhelft niet ontging en haar tot navolging noopte. De vrouw beschuldigde den man, dat hy haar kwyt wilde zyn en gaf hem, om zich te beteren, een flink pak slaag.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2