Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Vette varkens Als een zeldzaamheid vermeldt men dat te Deventer dezer dagen twee vette varkens, een van 470 en een van 575 halve Kgr., werden geslacht. Eenige dagen geleden verkocht een landbouwer uit Goënga op de markt te Sneek 16 biggen van 16 weken oud van ééne zeug voor niet minder dan t 387, maar zij wogen te zamen ook bijna 1909 halve kilogrammen. In het „Centrum" lezen we Het onderzoek, dat in verschillende plaatsen is ingesteld naar den toestand der arbeiders woningen, heeft menige treurige bijzonderheid aan het licht gebracht. Wij komen daarop later in den breede terug. Slechts één staaltje Men bevond, dat van 160 kelderwoningen op de Eilanden te Am sterdam niet meer dan 4 zegge vier een doorloopend privaat hadden. Die woningen lagen gemiddeld 1.25 M. onder de straat. De hoogte der vertrekken was van 1.50 M. tot 2 M., de gemiddelde huur per woning één gulden zes en vijftig cents per week81 waren volkomen onbe woonbaar. De vochtigheid, duisternis en stank maakten ze tot afschuwelijke verblijven voor menschen. De overige 72 waren iets beter, maar slechts 15 van de 160 woningen vol deden aan den eisch van bewoonbaarheid. Toch huizen in die krotten nog 258 volwas senen en 881 kinderen. In de Jodenhouttuinen vond men eene ka zernewoning, waar niet minder dan 72 ge zinnen zijn gehuisvest Een rijtoertje door de Maas. Het 1ste eskadron huzaren te Venloo is Zaterdag-ochtend, even beneden de veerpont te Steil, te paard door de Maas gewaad naar den anderen oever. Vooraf werd de proef gedaan door den com mandant, ritmeester Römer, den luit. Doorman, den wachtmeester Delvaux en een trompetter alsdan volgde het geheele eskadron, ruim 70 ruiters. Wel een bewijs dat de Maas drooger is dan ooit. De bladen bevatten dezer dagen het bericht dat landverhuizers naar Engeland en Amerika voortaan hun beddegoed niet meer mogen mede- nemen. Doen zij dit, dan wordt het bij aankomst aldaar verbrand, althans wanneer de reis niet per eerste klasse is gemaakt. Voor ons land, waarover zoovele emigranten hun weg nemen, ligt hierin geen gering gevaar. Demogelijkheid van een terugkeer der cholera-epidemie is nog geenszins geweken, terwijl van den anderen kant de „trek" van Russische Israëlieten naar de Nieuwe Wereld steeds aanhoudt. Waar zal nu het beddegoed moeten biy ven, dat door vele landverhuizers, onkundig van de door Engeland en de Vereenigde Staten genomen maatregelen, reeds tot hiertoe is meegevoerd? Bestaat niet het gevaar, dat het voor een appel en een ei ten deel zal vallen aan een zekere soort van opkoopers en dezen het wederom tegen „civiele prijzen" aan den man zullen trachten te brengen In dit geval blijft hier te lande bewaard wat door Engeland en Amerika wordt geweerd, uit vrees voor de verspreiding van epidemischen ziekten. Op dit gevaar de aandacht te vestigen komt ons verre van overbodig voor. (Centrum.) Men meldt uit Rozendaal Uit Nederland en België krijgen de suiker-fabrikanten in deze streken reeds aan vraag voor de levering van pulpe in deaanstaande campagne. Reeds werd f 3 3.25 per 1000 kg. geboden. Daar de fabrikanten niet weten wat er van veel bietenvelden zal terechtkomen en met het oog op de dure hooiprijzen, zijn zij tot contracteeren nog niet genegen. Een inzender, die zich Veritas noemt, geeft in „De Standaard" volgenderwQs zfln oordeel te kennen over de boeren in het algemeen. «Een dienaar der Koningin heeft gezegd dat de boeren dom en lui zjjn: Welnu ZEd. heeft dat niet teruggenomen, maar wel gewijzigd. Jammer dat ZEd. van dat dom en lui niet heeft gemaakt, de boer is onvatbaar en erg eigenwijs, want deze treurige factoren werken er zeer sterk toe mee om den ondergang van den boer te bevorderen. Sta mij toe om dat eenig8zins duidelijk te maken 1 Het is overbekend dat de „Landbouw Courant" de allerbeste lessen ten béste geeft voor bet landbouw bedrijf. Maar wat doet nu de boer? Leest hij deze bladen; neen l en zQ die se lezen, leggen deze schouder ophalend ter zijde, lachen er erg eigenwijs om en doen niets. Hoe vele malen heeft de boer de les gekregen, om zijne kostelijke mestvaalt toch niet aan de slootzjjde uit te doen tranen, maar de urine daarvan op te vangenhoe vele malen heeft de boer den raad gekregen zijne mestvaalt des zomers te overdekken met bladriet of stroo. Maar de boer laat de beste sappen liever wegvloeien, dan eenige moeite aan te wenden ter bewaring van zijne goudmijn. Hoe vele malen heeft de boer den raad gekregen om den bagger niet alleen aan de slootzijde over te werpen, maar dezen midden op het land te werpen, omdat de slootzijde toch vruchtbaar genoeg is. En volgt de boer nu dezen raad op o neen, zijn vader en zijn grootvader deden het zoo, en nu doet hij het ook zoo. De boer kan op zijn duim wel nagaan, dat de koeien de jonge poten die hfl geplant heeft, zullen schillen, als h(j ze niet beschermd; doet hij het nu Weineen I Eerst worden er enkele ten doode gebracht, en als het kalf verdronken is, dempt men den put. Donderdags op de markt ontvangt de eene boer f 46, de buurman f 60 voor zjjne boter. Onderzoekt nu zulk een boer naar de oorzaak van dien lagen prijs Weineen 1 De volgende week komt hij weer met zijn stinkenden rommel aan de beurs. Was hij een nette boer, hij zou z|jn vee kennen, hij zou direct onderzoeken welke koe kwade melk gaf. H(j zou onderzoeken of zjjn melker of melkster wel goed was. De eene boer krijgt voor zgn kaas 20 a 21 ct., de andere 29V, ct. Stelt nu zulk een boer een onderzoek in naar de oorzaak In geen geval. De eene boer maakt voor zijne jonge biggen 12 a 13 gld., de andere 7 s 8; hoe komt datWel omdat de biggen niet behandeld worden zooals dat behoort. Bi) den een sterft telkens de zeug even na het kramen, omdat men niet nauwkeurig acht gaf op de dracht en het beest geene goede ligging had. Komt men in den winter in den stal, waar de beesten een half jaar verblijf houden, dan behoeft men er zich waarlijk niet over te verwonderen, dat het vee van den eenen boer zooveel beter er aan toe is dan dat van den anderen. De eene boer koopt veel voeder voor een lagen prijs, de andere koopt weinig voeder voor een hoogen prijs. Maar juist deze hoogere prijs doet zijn vee in waarde toenemen. Wanneer enkele boeren door de rentmeesters niet aangezet werden om beter naar hunne slooten en greppels te kijken, waarlijk, ze deden nog minder aan hun land. In plaats dat velen hunne greppelzoden zouden leggen op de laagste plaatsen van hun land' stapelen ze liever die op eene hoop, totdat de hoop door den tijd vergaan is." De III. Zeitung van 24 Juni weet te verhalen, dat o.a. op verschillende plaatsen in ons land „einheimischer cholera" heerscht, en dat reeds enkele ziektegevallen den dood ten gevolge hebben gehad Gelukkig, dat van de geïllustreerde bladen de menschen meer de prentjes kijken dan de berichten lezen. Vermoedelijk echter zal deze mededeeling ook wel in andere Duitsche bladen, voorkomen waaruit de „111. Zeit" het wel zal ontleend hebben. Dat zij onwaarheden mededeelen, is aan de bladen niet kwalijk te nemen, in den regel is het te goeder trouw en allen zondigen in dit opzicht. Maar deze onwaarheid kan ons land kwaad doen. De heer Marselis Hartsinck, die plannen heeft beraamd om een zeker aantal burgergezinnen in de gelegenheid te stellen naar het Westen van Amerika te emigreeren is thans derwaarts vertrokken om de noodige stappen tot aankoop van terrein te doen. Van den uitslag dier poging zal het dan afhangen, of de emigratie zal doorgaan. Tegen het einde der volgende maand hoopt de heer Hartsinck terug te zijn. De keizer van Duitschland heeft Dinsdag het besluit tot verbod op den uitvoer van stroo, hooi en haver onderteekend, welk besluit Woens dag in werking zou worden gebracht. De wanordelijkheden te Parijs duren voort en nemen een omvang aan, welke voor de regeering van Frankrijk gevaarlijk wordt. De lang opgekropte verbittering tegen de politie geeft zich lucht en de prefect van politie Loze is daardoor, gelijk men weet, gedwongen geworden zijn ontslag te nemen. Het is nu de vraag, of ook het ministerie zal wijken voor het straat rumoer. De minister-president Dupuy ontving eene deputatie der muiters en sprak hen aan als „lieve vrienden." Dinsdag lagen in de Parijsche ziekenhuizen elf gewonde politie agenten en dertig anderen werden thuis verpleegd. Hoeveel spektakelmakers gewond zijn, is onbekend. Een karavaan van 1400 kameelen is uit Peking vertrokken naar Chansi, om rijst te brengen aan de ongelukkige bewoners der districten, waar hongersnood heerscht. Er moet daar ontzettend geleden worden. Mannen moeten hunne vrouwen verkocht hebben (voor prijzen van f3 k f 10) en ouders hun kinderen. De sterfte is zeer groot. Een brij van gedroogd gerstestroo is nagenoeg het eenig voedsel der arme bewoners dier streken. Signor Balsameldo, te Rome, de uitvinder van het onderzeesche schip „Balla Nautica," verklaart in staat te zijn het gezonken pantserschip „Victoria" te lichten voor minder dan 40,000 pond sterling. Hij beweert nog veel zwaarder lasten dan de „Victoria" boven water te kunnen brengen. De toebereidselen om kettingen onder de „Victoria" te brengen zouden eene maand tijd vereischen. Deze werkzaamheden zouden door de bemanning van het onderzeesche schip worden verricht, welke reeds met goeden uitslag op grooter diepte dan waarop de „Victoria" ligt werkzaamheden volbracht heeft. Binnen twee dagen zou het vaartuig aan de oppervlakte der zee gebracht kunnen worden. Ramp in eene kolenmijn. Men seint uit Dewsbury In het naburig Ihornhill heeft gister middag eene ontploffing in eene kolenmijn plaats gehad, tengevolge waarvan 130 mijnwerkers bedolven zijn. De schachten staan in brand. Er zijn ieeds vier lijken gevondenmen vreest dat een groot aantal werklieden omgekomen is. De Figaro heeft berichten verzameld over de uitzichten van den landbouw in Frankrijk, nu er na drie maanden droogte eindelijk regen is gevallen. De antwoorden luiden voor het meerendeel zeer ongunstig. Een berichtgever schrijft„De Fransche landbouw verliest dit jaar meer geld dan de geheele oorlogsschatting van 1870 (vijf milliard francs) bedragen heeft." Alleen de wijn gaarden staan prachtig, behalve in het oosten en enkele deelen van het Rhonedal, waar hetzij late nachtvorsten, hetzij hagelbuien schade hebben aangericht. Maar in de streken, waar enkel voor plaatselijke behoefte tarwe of rogge verbouwd wordt, dat is in nagenoeg geheel midden-Frankrijk, is de toestand allertreurigst. Men moet de paarden en het vee verkoopen uit gebrek aan voeder. In Bretagne en Normandië is nog eenig uitzicht op een matigen oogst, maar in de streken met steenachtigen bodem ontbreekt schier alle gras. In de korenstreken staat het graan slecht, met weinig stroo en magere halmende beetwortels staan ook bedroevend. Hooi, dat anders 2 k 3 francs per 50 kilo gold, kost in vele streken nu 12 k 13 francsde veeprijzen zijn met 65 pet. gedaald. De zomer gewassen, als klaver, zijn niet opgeschoten. Zelfs ruime regen zal niet meer baten voor het eerste gewas. Het ergste is, dat de landlieden genoodzaakt zjjn hun vee te verkoopen en dat later niet dan tegen zeer hooge prijzen zullen kunnen vervangen. In Columbia zijn den len Juli alle herbergen gesloten geworden om te voldoen aan een wet die onlangs aangenomen is. De verkoop van geestrijke vochten is alleen aan apothekers) vergund, in geval zij voor een geneesmiddel dienen. De wet zal streng toegepast worden zelfs de clubs mogen geen bedwelmende dranken voor het gebruik hunner leden verkoopen. Dej drankverkoopers dreigen, dat zij de wettigheid van dien maatregel voor de rechtbank zullen' bestrijden. Leiden, 7 Juli. Ter markt werden hedenl aangevoerd: Ossen - stuks f 114 a f 261; 32 Stieren f 48 a f 232; Veulens - stuks| af 76 kalfkoeien f 110 a f 250; Melkkoeien f 110 a f 25051 Varekoeien f 8i| a 187; 105 Vette koeien f 114 a f261; 64j Vette kalveren f 24 a f 67, 93 Magere kali veren f 4 a f 924 Graskalveren f 18 a f 4S| 736 Vette Schapen f 17 a f 25.—; 1032 Schapei (weide) f 5 a f 20,- Paarden f af 664 Magere Lammeren f 3,25 a f 9,50 Vetta| jarige 110 Magere Varkens f 18 a f Vette Varkens a. 222 Biggen f 5 a f 14. Zondag 9 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazube. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. van Schaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur Ds. v. Calcar, van Zijp» Oosterend, Voorm. tien uur Ds. Küperus. R( BI OS Ki LE SC G. tt. QST

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2