N°. 602. Donderdag 13 A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedrbland 45 Cts. Naar Ambrtka en acdc e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texil. TEXEL, 12 Juli 1893. De aanvoer ter markt op Maandag jl. was 160 schapen, 115 lammeren, 15 koeien, 4 kal veren en 3 paarden. De handel was zeer stug en de prijzen laag van het aangevoerde werd weinig verkocht. Schapen golden van f 6.50 tot f 12lammeren van f 3 tot f 5. - De onthullingen omtrent de weesinrichting ;e Neerbosch, heeft vele pennen in beweging ebracht, tot zelfs in onze omgeving. De heer J. K. G. Muller, H. d. S. teOude- ichild houdt in een vlugschrift een ernstig pleidooi voor eene betere weezenverpleging '%il de schrijver niet voorbij zien het goede ?an weeshuizen, waarin slechts een beperkt ;etal weezen worden verpleegd, volgens zijne •fneening is eene goede weezenverpleging slechts e bekomen door de verpleging van weezen n het huisgezin. De maatschappij welke met lat doel in 1874 werd opgericht en waarvan 't I. M. de Koningin-Regentes beschermvrouw s, is volgens schr. de aangewezen persoon vaaraan zoo niet geheel, dan toch voor het ;rootste deel, de weezenverpleging moet worden ,oevertrouwd. 'D De wijze van weezenverpleging door die naatschappij beoogd, in het vlugschrift korte- ijk besproken, verdient terecht meer algemeen lekend te worden, tij Oosterend, 11 Juli. De herkomst van de mntgranaat, waarover reeds een paar malen 1{ ets vermeld werd, is de volgende: tt Voor eenige weken kocht de koopman K., M au hier, het gevaarlijke projectiel van een ïl udroest-koopman, zonder de wetenschap dat ie! het ding" gevuld was. Op weg naar huis :wam K. te weten, dat de granaat nog lading zj ievatte, waarom hij tot het besluit kwam, j)d ich er van te ontdoen. Met een helaasom il etgeen hij er voor betaalde, verdween „de uii evaarlijkheid" in de kolk bij De Ruitersplaats, )D raarin men dezer dagen de verschrikkelijke ioi ntdekking deed, niet wetende, uit welk ai orlogstijdperk dit voorwerp afkomstig kon zijn. 1110 - 12 Juli. Door den zoon van P. Boon, alhier, rerd gisteren eene duif gevangen, die op de ld lagpennen van den rechtervleugel drie stempels 101 ertoonde en welO PHO en POH. Het beestje schijnt lang gezworven te hebben Ithans het zag er zeer vermagerd uit. 0DI Oudeschild, 11 Juni. Wordt onze haven laar weinig door buitenlandsche vaartuigen ia8 ezocht, hedennamiddag liep hier het Fransche 10, leizier-stoomjacht „Jean Leonard" binnen. e De familie die er aan boord vertoefde, ging •uil anstonds een rijtoer maken. Het Fransche ae oomjacht vertoeft ook den aanstaanden nacht zï de haven. - Wij lezen in de „Held. Ct.' Wat een mensch toch spoedig een ongeluk an krijgen I Een persoon, R. R. genaamd, ffligen tijd in een koffiehuis aan het Haven- -Jpofd alhier gezeten hebbende, verrees van 01 ia zitplaats, doch viel plotseling op den grond, waarbij hij onmiddellijk de woorden liet volgen„O, Godik heb mijn been gebroken 1" hetgeen bij nader onderzoek maar al te waar bleek te zijn. De ongelukkige werd naar zijn woning vervoerd, alwaar het been is gezet. De man had metdebeenen over elkaar gezeten, zoodat men veronderstelt, dat dit heeft geslapen. Op het eiland Marken wordt voldoende hooi gewonnen van beste qualiteit. Daar de prijzen van het hooi zeer gestegen zijn, mag dit een geluk worden genoemd voor de ingezetenen, nu de visscherij slechts onvol doende uitkomsten oplevert. Te Rotterdam heeft Vrijdag een brand plaats gehad met vreeselijken afloop. De brand ontstond in een handschoenen- wasscherij waarschijnlijk door een naphta-ont- ploffing, waaraan het dan ook is toe te schrijven, dat het geheele gebouw in een oogenblik in lichtelaaie stond. Het ongelukkigste is het voor de familie Du Moulin—Wouters, die bij het ontstaan van den brand in het huis aanwezig was. De zoon en dochter wisten zich door de vlucht te redden, ofschoon van de laatste het haar reeds had vlam gevat. De man werd, hoewel nog levend, half ver koold op den grond gevonden; ook de vrouw moet vreeselijke brandwonden hebben. De dienstbode, die op de bovenste verdie ping was, heeft het met den dood moeten bekoopen. Toen men haar vond, was zij reeds bijna geheel verkoold. Nu de vette koeien in Friesland zeer karig in voorraad en daarom duur zijn wordt daar kalfvee geslacht, dat zeer goedkoop is. Kalvekoeien welke voor eenigen tijd f 240 golden, worden nu voor de slachtbank voor f 120 verkocht. De oorzaak dezer lage prijzen isa. het verbod van uitvoer naar Duitschlandb. het gebrek aan hooi, waarom de boeren vee moeten afzetten. Aan den achtersten waggon van den laatsten trein, welke Zondagavond het Staats spoorstation te 's-Gravenhage binnenkwam, hield zich een reiziger vast, die met zijne beenen tusschen de treeplank en het perron beklemd zat. De man, die in dezen niet benijdenswaardigen toestand verkeerde, bekende, dat hij, denkende dat hij de plaats van uitstappen in het station had bereikt, uit eigen beweging het portier had geopend en te vroeg den trein verlaten. Hij ontwaarde echter nog tijdig dat de trein niet stilstond en had zich toen aan een der ijzers vastgeklampt. Tot zijne groote blijdschap kwam hij er met den schrik en eene ontvelling aan den hals af, zoodat hij bijna ongedeerd huiswaarts terugkeerde. Uit Harlingen wordt gemeld: De minister van binnenlandsche zaken heeft ten opzichte onzer gemeente eene beslissing genomen, welke ook voor andere gemeenten belangrijk mag geacht werden. Deer den ge meenteraad was op 1 April jl. eene onderwij zeres benoemd „bij het lager onderwijs", met bedoeling om de keuze der school facultatief te laten. De arrondissements-schoolopziener vond dit tegen de bedoeling der wet, welke het hoofd der school, waar de vacature bestaat, wil gehoord hebben, hetgeen insluit dat de be noeming moet betrekking hebben op de school waar de vacature bestaat, en het was daarom dat de schoolopziener het raadsbesluit van 2 April voordroeg ter vernietiging. De minis ter antwoordt, dat er geen termen zijn om te bevorderen dat het raadsbesluit wordt vernietigd. De Hooioogst. Onder nevenstaand opschrift deelt het „Hbl." het volgende mede De laatste dagen werd in buitenlandsche blade n af en toe gemeld dat groote aanvoeren hooi aankomen in havensteden, zooals Hamburg en Londen, nl. uit Canada, omdat door den drogen zomer in de meeste landen van Europa de hooi oogst als mislukt moest worden beschouwd. Wy hebben eens by de expeditie-firma Prins en Zwanenburg te dezer stede, die veel hooi uitvoert en bij een der grootste handelsfirma's in hooi en stroo, nl. de firma Veldman Van Dongen gevraagd hoe te dien opzichte de toestand in ons land is. Beiden antwoordden ons dat hun van invoer van Canadeesch hooi in ons land tot dusverre niets bekend was. Wel had de firma Prins vernomen van een Rotterdamsche firma, die voornemens was een lading hooi van Canada te laten komen, doch zeker was dit niet; en de firma Veldman deelde ons mede, dat haar een monster hooi uit La Plata was aangeboden, dat echter van zeer slechte qualiteit was. Beide firma's deelden ons mede dat de toestand in ons land nog niet ongunstig was. De hooi oogst is over 't geheel in ons land niet mislukt te noemen, er is hier nog hooi genoeg en ook naar 't buitenland is uitgevoerd, al is ook nu van den eersten 3nit niet meer voor uitvoer voorhanden. De meeste uitvoer geschiedt naar Engeland, Frankryk en Zwitserland, Fransche handels agenten reizen onze provinciën, vooral Friesland af om hooi op te koopen, doch de boeren zyn over 't algemeen niet willig om het van de hand te zetten en vragen zeer hooge pryzen. De pryzen zijn met vergelyking van verleden jaar ontzettend hoog. De firma Prins zeide dat verleden jaar betaald werd p. m. f 41 per 1000 kilo, franco schip en geperst, terwyi thans door de boeren wordt gevraagd f 70 a f 75 per 1000 K.G., waarby dan nog scheepskosten en persing voor rekening der koopers komen, en ook de firma Veldman noemde ons ongeveer dezelfde pryzen. Men moet zich weten te redden Een kapitein bij de schutterij neemt een schutter, die altijd misschiet, zijn geweer af en zegtLomperd, let dan toch beter op 1 't Is zoo eenvoudig. Hij mikt en raakt de schijf niet. Zoo schiet jij, roept de kapitein en laadt opnieuw. De kogel komt nu in een der buitenste ringen. En zoo schieten de anderen, gaat de kapitein voort. Hij schiet voor de derde maal, raakt het middelpunt en geeft den schutter het geweer terug, zeggendeEn zoo ben ik gewoon te sohietea. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1